Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Advanced Bodybuilder damian's Avatar
    Join Date
    22-03-05
    Location
    .
    Posts
    1,177

    Default Καταστολή Κορτιζόλης Και Rebound Effect

    Μιά ερώτηση για όποιον ξέρει ή έχει ακούσει κάτι και μπορεί να βοηθήσει.....
    Ας υποθέσουμε οτι με την βοήθεια μιάς εξειδικευμένης διατροφής,καταφέρνουμε και καταστέλουμε αρκετά τα επίπεδα της κορτιζόληςστο αίμα,είναι υπαρκτός ο κίνδυνος για κάποιο rebound effect μετά το πέρας της διατροφής αυτής?

  2. #2

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Αν την καταστολη την καταφερεις μονο με φαγητο, τοτε οχι δεν θα εχεις rebound effect. Ομως υπαρχουν πολλα συμπληρωματα που κανουν καταστολη της κορτιζολης που δεν πρεπει σε γενικες γραμμες να τα χρησιμοποιεις πανω απο 6-8 βδομαδες γιατι ο οργανισμος συνηθιζει και μετα μπορει να εχει rebound effect οπως λες. Σε καθε περιπτωση too much of a good thing is bad οποτε κι εδω τετοια συμπληρωματα πρεπει να λαμβανονται με προσοχη και οχι ταυτοχρονα πολλα συμπληρωματα που κανουν το ιδιο πραγμα. Μερικα πραγματα για την κορτιζολη εχει εδω http://11oxobridge.com/ που ειναι ενα αρθρο για το 11-Oxo ενα συμπληρωμα που κατεξοχην κανει αυτο που λες. Παρεπιμπτοντως το ξεκιναω αυριο το πρωι για 6 βδομαδες οποτε θα μπορω να πω τι εγινε στο τελος ;)

  3. #3
    Advanced Bodybuilder damian's Avatar
    Join Date
    22-03-05
    Location
    .
    Posts
    1,177

    Default

    Καταρχας σε ευχαριστω για το χρονο που βρηκες να διαβασεις και να απαντησεις στο ποστ μου.
    Ομολογω οτι δεν ειξερα για το συμπληρωμα που περιγραφεις (11-ΟΧΟ),αν και πρεπει να ομολογησω οτι ειμαι αντιθετος στην χρηση προορμονων και λοιπον τετοιων designer αηδιων.Πρωτη μου επιλογη θα ειναι παντα 'The real deal stuff' που ειναι και ποιο γνωριμα σε μενα και μπορω να ξερω τι μπορει να περιμενω.
    Και εγω συμφωνο μαζι σου οτι οι πιθανοτητες να ανεβουν τα επιπεδα της κορτιζολης (σαν μηχανισμος ομοιοστασης???) ειναι μειωμενος.Αλλα δεν εχω και καποια εμπειρια που να μου το επιβεβαιωνει.
    Για το τελος μια ερωτηση....απο οσο μπορω να ξερω....bridge λεγαμαι παλια το μεσοδιαστημα μεταξυ 2 κυκλων,οπου για να 'διαφυλαξουμε' τα κερδη απο τον πρωτο συνηθως περναμε καποιο 'ηπιο' oral (ή οχι) στεροειδες (συνηθως anavar) με αποτελεσμα καποιος ουσιαστικα να μην ξεκοβει καθολου απο την 'χρηση'.
    Αυτο επειδη παντα το θεωρουσα μεγαλη βλακεια δεν καταλαβαινω που κολλαει με το 11-οχο..σκεφτεσαι να το χρησιμοποιησεις στο PCT??(αυξημενα επιπεδα κορτιζολης).'Βγαινεις' απο καποια κυκλο?Επειδη διαβασα οτι χρησιμοποιειται σε περιοδους διαιτας στοχευοντας στο ενδοκοιλιακο λιπος(?) θα το χρησιμοποιεισεις σαν λιποτροπικο-επικουρικο της διαιτας σου?
    Σε καθε περιπτωση θα με ενδιεφερε να μαθω τα συμπερασματα του 'κυκλου' σου...αν δεν σου κανει κοπο φροντισε να μου τα στειλεις σε πμ τις λεπτομερειες.

    Ευχαριστω προκαταβολικα και sorry για τις πολλες ερωτησεις.

    Αγγελος

  4. #4

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Αγγελε ευχαριστω κι εγω για την απαντηση σου και χαιρομαι που σκεφτεσαι ετσι. Λοιπον καταρχας συμφωνω μαζι σου οτι τις περισσοτερες φορες το real deal ειναι και πιο ασφαλες και πιο αποτελεσματικο. Απλα μετα απο αρκετο διαβασμα σκεφτηκα να δοκιμασω για 6 βδομαδες αυτα τα designer ******** να δω αν εχουν καποιο αποτελεσμα. Πιστεψε με οτι δεν κανω επιπολαιοτητες και πριν δοκιμασω κατι εχω διαβασει παρα πολυ και ξερω πως να το παρω. Θα σε κρατησω ενημερο για τα αποτελεσματα...

    Οσο αφορα για τα επιπεδα κορτιζολης σαν rebound δεν μπορω κι εγω να στο αποδειξω δυστυχως ουτε εχω υποψιν μου καμια ερευνα. Ξερεις εδω συνηθως βγαινει ενας σε ενα forum και το λεει και το διαβαζει ο κοσμος και μετα γινεται κανονας.

    Πραγματι bridge λεγεται το μεσοδιαστημα μεταξυ 2 κυκλων, συνηθως αυτο το διαστημα ειναι αρκετα "επιπονο" γιατι τα επιπεδα κορτιζολης ειναι πολυ μεγαλα στο αιμα και αν κανεις το λαθος και προπονησε πολυ βαρια ή δεν τρως σωστα, κινδυνευεις να χασεις οτι πηρες. Αυτο που λες ειναι πολυ σωστο, το θεμα ειναι στο bridge να παρεις κατι το οποιο θα σου επιτρεψει να κανεις αποθεραπεια, δηλαδη δεν θα σε κανει shut-down. Αυτο μπορει να ειναι 10mg dianabol καθε πρωι, λιγο anavar ή καποια προορμονη σε μικρη δοση που δεν ειναι τοσο harsh οπως το 11-οχο. Λεγεται οτι με low dose καποιου στεροειδους οτι μπορεις να κανεις την αποθεραπεια σου κανονικα με clomid , HCG ή οτι αλλο χρησιμοποιεις και να εχεις και το bridge για να μην εχεις τρελο crash που οπως ισως θα ξερεις υπαρχει μετα απο κυκλους με βαρια ανδρογονα.

    Οσο αφορα για μενα , δεν θα το χρησιμοποιησω για PCT ουτε για bridge. Θα το χρησιμοποιησω σαν μερος ενος κυκλου. Βεβαια η δοση που θα παρω θα ειναι αρκετη να επηρεασει την παραγωγη test του οργανισμου οποτε μετα θα ακολουθησω PCT. Πραγματι ο σκοπος που το βαζω ειναι το ενδοκοιλιακο λιπος και κατεπεκταση σαν ασθενες ανδρογονο για να με βοηθησει στην περιοδο διαιτας που ξεκιναω.

  5. #5
    New Member at's Avatar
    Join Date
    11-10-04
    Location
    Greece.
    Posts
    60

    Default

    Φίλε αν κ παλιό το ποστ. θα ήθελες να μας πεις τα αποτελέσματα σου από την χρήση το 11-οχο, να υποθέσω ότι το χρησιμοποίησες σε συνδυασμό με κάτι άλλο απο γράφεις κ στον οδηγό σου;
    συγνώμη που σε κάνω έτσι αλλά δεν μου αρέσει να ανοίγω νεα θέματα προτιμώ να ξεθάβω παλιά .
    αν έχεις απαντήσει αλλού κ δεν σου κάνει κόπο δώσε ενα λινκ.
    κ ενα πμ με αξιόλογη σελίδα.

  6. #6

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Εχω απαντησει στα αρθρα που εχω γραψει, το 11-oxo προσωπικα το θεωρω εκπληκτικο συμπληρωμα ΑΡΚΕΙ να χρησιμοποιησεις αρκετο. Την τελευταια φορα που το πηρα εκανα υπερβολες, ανεβηκα ακομα και στις 12 καψουλες που ειναι κοντα στο 1γρ την μερα, η προτεινωμενη δοση ειναι 6 καψουλες. Προσωπικα νομιζω 8-9 καψουλες για 6-8 βδομαδες ειναι ιδανικο. Βεβαια επειδη και παλι ειναι αρκετα light καλο θα ειναι να εχεις και κατι αλλο για παρεα. Απο effects, σκληραδα, μειωση λιπους, ειδικα ενδοκοιλιακου, αισθημα ευφοριας, καλη libido, καθολου παρενεργειες. Αυτα.

  7. #7
    New Member at's Avatar
    Join Date
    11-10-04
    Location
    Greece.
    Posts
    60

    Default

    άμεσος κ σαφέστατος. είσαι ωραίος ευχαριστώ.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •