Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Pumping Iron digitalboy's Avatar
    Join Date
    28-10-09
    Location
    Agia City, Athens
    Posts
    487

    Default Πόνος στους ώμους.

    Χαιρετώ όλη την παρέα για δεύτερη φορά. Ήθελα να ρωτήσω ποια θα είναι η πιο σωστή αντιμετώπιση σε πιθανόν τραυματισμό. Πριν από δυο μέρες έκανα πρόγραμμα για στήθος με πιέσεις πάγκου, επικλινής πιέσεις, dumbell fly, κάμψεις με κλειστά χέρια και τελευταία άσκηση dumbell pullover. Έκανα με αρκετή ένταση το πρόγραμμα με μικρά κενά ανάμεσα στα σετ όχι πολλά κιλά αλλά οριακά για τις δικές μου δυνατότητες. Στην τελευταία λοιπόν άσκηση που ήταν το πουλόβερ με αλτήρα έφαγα ένα μικρο damage στους ώμους καθώς στην 1η επανάληψη ένιωσα ένα πόνο στους τένοντες των ώμων. Σταμάτησα την άσκηση και ο πόνος υποχώρησε αμέσως δεν νιώθω κάτι από τότε απλά ξέρω ότι αν ζορίσω πάλι τους ωμούς θα με πονέσουν.

    Τι θα με συμβουλεύατε? Να σταματήσω τις προπονήσεις στους ώμους για καμιά 10αρια μέρες? Να συνεχίσω κανονικά ρίχνοντας τα κιλά ? Έχει συμβεί κάποιος να νιώσει αυτό τον πόνο σε εκείνο το σημείο?
    "The difference between a champion and an average lifter is one thing, mindset!" Edward Ignatius Coan

  2. #2
    Advanced Bodybuilder Antoin's Avatar
    Join Date
    28-08-08
    Location
    B612
    Posts
    921

    Default

    An συνεχισεις να πονας... πας σε γιατρο φιλε μου...
    -Να το μυστικό μου είπε η αλεπού.
    -Ειναι πολύ απλο:Δε βλέπει κανεις πολύ καλά παρά μοναχα με τη καρδιά.Ο,τι ειναι σημαντικο δε το βλεπουν τα ματια...
    -Είναι ο χρόνος που έχεις χάσει για το τριανταφυλλό σου που το κανει τοσο σημαντικο.
    -Οι άνθρωποι εχουν ξεχασει αυτήν την αλήθεια, εσυ ομως δε πρέπει να την ξεχασεις.Απο δω και μπρος θα είσαι πάντα υπέυθηνος για πάντα για εκείνο που έχεις εξημερώσει.Είσαι υπευθηνος για το τριαντάφυλλο σου!!!!

  3. #3
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    19-05-08
    Posts
    3,793

    Default

    δυστυχώς τα damage συμβαίνουν :)

    εξαρτάται, προσωπικά αν συνέχιζε ο πόνος/ ενόχληση και μετά την προπόνηση (έστω και τσίμπημα) θα πήγαινα σε κάποιον ειδικό να με κοιτάξει- έχω ένα θέμα με τους ώμους.
    αν ο πόνος είχε φύγει, το χέρι ήταν πλήρως λειτουργικό τότε θα έκανα κανονικά την προπόνηση μου απλά θα ήμουν λίγο πιο προσεκτικός.

    Βέβαια, παίζει ρόλο και το ψυχολογικό κομμάτι, αν φοβάσαι ότι μπορεί να έχεις ή να πάθεις κάτι τότε πήγαινε να το κοιτάξεις.
    Μεταξύ μας είναι καλύτερη η συμβουλή του ειδικού που θα σε δει και από κοντά παρά η δική μου που σου μιλάω πίσω από μία οθόνη :)

  4. #4
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    27-06-09
    Location
    .
    Posts
    107

    Default

    Επειδή έχω πάθει πάρε πολλές φορές τενοντίτιδα,μη το αφήνεις... Ακόμα και ένα Voltaren βοηθάει!
    Αν συνεχίσει ο πόνος να πας σε κάποιο ορθοπεδικό,οπωσδήποτε.
    Οι ώμοι είναι μυική ομάδα που αν πειραχτεί ξέχνα το bodybuilding και άλλα αθλήματα που τη χρησιμοποιούν συνεχώς!
    Πλέον έχω 2 μήνες να πάθω τενοντίτιδα,κι αυτό γιατί είμαι εκτός προπονήσεων [:-bouncy] ?λλα ξέρω ότι άμα αρχίσω είναι η πάθησή μου και πάλι σε κανένα δίμηνο θα κλαίγομαι...

    " : , ,
    , ,
    , .
    , , ;
    ."


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •