Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    New Member
    Join Date
    18-10-09
    Location
    thessaloniki, Greece.
    Posts
    88

    Default Πιάσιμο Θωρακικών & Τεχνικές Προπόνησης

    Λοιπον παιδια εχω μπερδευτει με κατι..δεν ξερω αν εχει γινει λογος για το θεμα αυτο αλλα εμενα με προβληματιζει εδω και καιρο..Το θεμα ξεκινησε απο μια συνεχη διαμαχη με τον φιλο μου που γυμναζομαστε μαζι..Ας πουμε κανουμε στηθος..εγω συνηθιζω να κανω drop sets γιατι μαρεσει το πιασιμο μετα..βασικα πρωτα απο ολα να πω αυτο..μετα την προπονηση τη επομενη μερα δλδ πρεπει να εισαι πιασμενος?Εγω πιστευω ΝΑΙ γιατι αυτο το πιασιμο σημαινει ενα βημα πριν τον τραυματισμο και εκει πανω στις σπασμενες ινες παει και κολλαει η πρωτεινη..1ον ειναι σωστος ο συλογισμος μου? 2ον στο στηθος δεν φοραω ποτε εσωθερμικο γιατι μια φορα που εβαλα δεν ημουν καθολου πιασμενος μετα ενω ο φιλος μου φοραει.. 3ον το εσωθερμικο δεν θελει και αλλη μπλουζα απο πανω??? 4ον οταν δεν επαιρνα γλουταμινη εβλεπα οτι το πιασιμο ηταν δυνατο και οταν επαιρνα εβλεπα οτι δεν ημουν τοσο πιασμενος,ο φιλος μου παιρνει καθε φορα γλουταμινη..ολα αυτα τα συμπερανα επειτα απο πολλες δοκιμες πανω μου,δεν τα λεω δλδ ετσι..εσεις τι γνωμη εχετε γι αυτα τα θεματα?
    keep going.be strong

  2. #2
    New Member
    Join Date
    18-10-09
    Location
    thessaloniki, Greece.
    Posts
    88

    Default

    παρακαλω αφου ειναι "αρχαριο" το ερωτημα να απαντησετε..μην ντρεπεστε
    :)
    keep going.be strong

  3. #3
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    δεν ειμαι σιγουρος αν το πιασιμο ειναι απαραιτητο, όμως όταν πιανεσαι, και επιπλεον τηρεις και αλλες παραμετρους όπως διατροφή, καταληλη αναρωση (όχι λιγότερη η περισσοτερη)κτλ. τότε οι μυς μεγαλώνουν.

    εφοσον το ερωτημα ειναι αρχαριο, τοτε θα εισαι κι εσυ αρχαριος λογικα, επομενως καλυτερα να αφησει τα ντροπς γιατι θα εξαντληθείς συντομα και δε θα μπορεις μετα να δινεις ερεθισμα για αναπτυξη.

    το καλυτερο πιστευω που εχεις να κανεις, είναι να έχεις ενα μετριο ογκο προπονησης, και να σπρωχνεις πίο πολυ τη μπαρα, πιο πολυ ενταση και προσπαθεια δηλαδη ωστε να πιανεσαι, οχι μία αλλα 3-4 μερες, με δεδομενο οτι δουλευεις μια φορα την εβδομαδα την καθε μυικη ομαδα.

    τωρα κατι αλλα που λες με ισοθερμικα κι ετσι, εκτος του οτι δεν ξερω τι ειναι, δε νομιζω οτι ειναι κατι που αξιζει να συζητησουμε.

  4. #4
    Pumping Iron Steroid's Avatar
    Join Date
    28-01-06
    Location
    is not available
    Posts
    660

    Default

    1ον μην βλεπεις τι κανει ο φιλος σου.Καθε οργανισμος λειτουργει διαφορετικα
    2ον το πιασιμο δεν σημαινει αναγκαια μυικη αναπτυξη ειναι μια ενδειξη οτι ταλαιπωρηθηκες :)
    3ον τι το θες το ισοθερμικο;που κανεις προπονηση στα χονια;;!!
    4ον placebo?? πιθανον...
    YOU can('t)change genes...

  5. #5
    New Member
    Join Date
    18-10-09
    Location
    thessaloniki, Greece.
    Posts
    88

    Default

    γιαννης μ δεν ειμαι αρχαριος..απλα καποιος παλι μου αλλαξε θεση το τοπικ..αυτος ειναι ο 4ος χρονος στα βαρη..ντροπ σετ φιλε για να κανεις θελει να εισαι σε καποιο επιπεδο και τα κανω επειδη ακριβως εχω γνωμονα αυτο το πιασιμο της επομενης μερας..αν και τωρα ουτε αυτα κανουν δουλεια..οσο αναφορα τα ισοθερμικα ειναι παραμονο μπλουζες..σε κραταν ζεστο..τπτ ιδιαιτερο απλα βλεπω οτι παιζουν ρολο στο πιασιμο..
    στεροιντ το placebo effect εχει σχεση με την ψυχολογια και για μενα λειτουργει στο preworkout κοματι..την γλουταμινη την παιρνω μετα τα βαρη..οποτε φιλε μου δεν εχει καποια σχεση κατα την γνωμη μου..σε ευχαριστω ομως που απαντησες γιατι θελω πιο εμπειρες γνωμες.
    keep going.be strong

  6. #6
    Senior Bodybuilder FaTaL_ErrOr's Avatar
    Join Date
    26-09-06
    Location
    Ηράκλειο Κρήτης, Greece.
    Posts
    2,146

    Default

    Ρε born2own θα μας τρελάνεις? Τι πάει να πει "το placebo effect εχει σχεση με την ψυχολογια και για μενα λειτουργει στο preworkout κοματι"? Δηλαδή ο όρος placebo ισχύει για σένα ΜΟΝΟ όταν κάποιος κάνει βάρη ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΠΡΙΝ την προπόνηση? Ε-Λ-Ε-Ο-Σ!!!!

    Για το πιάσιμο τώρα... Αν μιλάμε για προπόνηση Bodybuilding, και με τις παραμέτρους, άσκηση, διατροφή και ξεκούραση σωστές, τότε είναι ένας πολύ καλός δείκτης για να ξέρεις εαν επέφερες αρκετή μυική καταστροφή για να δωθεί ερέθισμα ικανό για ανάπτυξη. Το θέμα είναι να χρησιμοποιείται σωστά και να σε βοηθήσει να βρεις ακριβώς τον όγκο (και την ένταση φυσικά) προπόνησης με τον οποίο το σώμα σου έρχεται σε αυτό το σημείο, και όχι να σε οδηγεί σε υπερβολές. Ενδεικτικά, αν εσύ πιάνεσαι με 5 σετ στήθος, τα 7 κατά πάσα πιθανότητα είναι υπερβολή και περίσσεια καταπόνηση του οργανισμού (ΚΝΣ και μυικά και 1002 άλλα)...
    "Αν δεν μάθεις να κάνεις προπόνηση για σαρκόπλασμα, προκοπή δε θα δεις!"

    Bulking mode


    Αν δεν έχεις χρόνο να το κάνεις σωστά, πρέπει να 'χεις χρόνο να το κάνεις ξανά!

    Eat Less, Lift Moderate, Rest a Lot!!!
    Current status: Eating crap, Lifting Nothing, Resting... NOT!!!


  7. #7
    New Member
    Join Date
    18-10-09
    Location
    thessaloniki, Greece.
    Posts
    88

    Default

    αυτο με το placebo εννοω οτι οταν χρησιμοποιεις ας πουμε το πιο απλο,ενα αμινο σε χαπι..νιωθεις καπως διαφορετικα και σου ανεβαζει την ψυχολογια..αυτο εχω συμπερανει απο τα αρθρα που εχω διαβασει..τωρα αν κανω λαθος δεν ξερω..αν θες εξηγησετο μου..σχετικα με την 2η παραγραφο σου..σωστο αλλα πως θα βρω σε ποιο σετ πρεπει να σταματησω..οσο περναει ο καιρος προτεινεις?
    keep going.be strong

  8. #8
    Senior Bodybuilder FaTaL_ErrOr's Avatar
    Join Date
    26-09-06
    Location
    Ηράκλειο Κρήτης, Greece.
    Posts
    2,146

    Default

    Θα στο πω απλά... Ας πούμε ότι όταν κάνεις στήθος πιάνεσαι για 3-4 μέρες. Για να το καταφέρεις αυτό κάνεις πχ τώρα 12 σετ. Εσύ την επόμενη φορά θα κάνεις 10. Αν δεις ότι πιάστηκες πάλι, σημαίνει ότι η μείωση ήταν η σωστή κατεύθυνση. Στην επόμενη προπόνηση θα δοκιμάσεις στα 9 σετ. Αν δεν πιαστείς στα 9 σετ όσο έπρεπε, τότε στην επόμενη πάλι προπόνηση επιστρεφεις στα 10 σετ και συνεχίζεις εκεί. Αυτά βέβαια με την προυπόθεση ότι ξέρεις τι όγκο προπόνησης κάνεις, με τι ένταση (έστω σε κάποιο βάθμο) και με τις παραμέτρους που έγραψα στο προηγούμενο ποστ, να είναι σε καλή ισορροπία.
    "Αν δεν μάθεις να κάνεις προπόνηση για σαρκόπλασμα, προκοπή δε θα δεις!"

    Bulking mode


    Αν δεν έχεις χρόνο να το κάνεις σωστά, πρέπει να 'χεις χρόνο να το κάνεις ξανά!

    Eat Less, Lift Moderate, Rest a Lot!!!
    Current status: Eating crap, Lifting Nothing, Resting... NOT!!!


  9. #9

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    Τα ισοθερμικά όντως παίζουν ένα ρόλο το χειμώνα που ανεβάζουν την θερμοκρασία του μυ και δια αυτού του τρόπου την απόδοση.
    Τώρα σε όλα τα υπόλοιπα θέματα που θέτεις , αν ανεβαίνεις σε μυική ανάπτυξη είσαι σε σωστό δρόμο , το ίδιο και ο φίλος σου, το πιάσιμο είναι σημαντική παράμετρος (κατά την γνώμη μου) αλλά σίγουρα όχι η μόνη.Υπάρχουν παραπάνω από 1 σωστοί δρόμοι στα περισσότερα θέματα , είτε αυτό είναι διατροφή είτε προπόνηση.

  10. #10
    Pumping Iron
    Join Date
    23-02-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    388

    Default

    Παιδια πολλες φορες ομως το "πιασιμο" δε σημαινει και μειωμενη προσληψη πρωτεινης?

  11. #11
    New Member
    Join Date
    18-10-09
    Location
    thessaloniki, Greece.
    Posts
    88

    Default

    steroid εχεις δικιο για το placebo σορρυ μαν διαβαζα μια ερευνα σχετικα με το placibo effect και παρανοησα..fatal error μου αρεσε αυτο που ειπες και θα το δοκιμασω..andrikos ειναι καλο στην τελικη να τα φορας η οχι?? taino αυτο δεν ισχυει για μενα,τρωω καλα..βασικα φιλος που το διαβασες αυτο?
    keep going.be strong

  12. #12

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    Ναι καλό είναι να είναι ζεστός ο μυς αλλά δεν είναι τόσο καλό να είσαι γενικά ζεστός , υπάρχει μία λεπτή ισορροπία σ' αυτό , δεν λέω να βγάλεις την μπέμπελη για να είναι ζεστός ο μυς σου , αυτό καταλαβαίνεις ότι είναι κακό και για την υγεία σου.

  13. #13
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    24-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    142

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by taino

    Παιδια πολλες φορες ομως το "πιασιμο" δε σημαινει και μειωμενη προσληψη πρωτεινης?
    </blockquote id=quote>

    απο τοτε που ανεβασα την πρωτεινη μου απο 100 σε 160-180γρ ημερησιως (τρωγοντας ελαφρως υποθερμιδικα, ενω προηγουμενως ετρωγα υπερθερμιδικα) παρατηρησα πως το πιασιμο δεν με πιανει τοσο πολλες μερες οσο πριν [:-basketball]


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •