Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Advanced Bodybuilder perakis's Avatar
    Join Date
    06-12-09
    Location
    Άρτα
    Posts
    802

    Default Μετα- Προπονητικό Γεύμα

    καλησπερα,
    θελω να ρωτησω τπ εξης,μετα απο την προπονηση πινω σαν πεταπροπονητικο επειδη δεν παιρνω whey καπου 800ml γαλα 2% και τρωω και 2 μπανανες.
    κατα ποσο γινετε αποροφηση πρωτεινης?εννοω οτι αμα επινα whey απο οσο ξερω το πολυ σε 40 λεπτα εχει απορροφηθει απο τον οργανισμο.
    ρωταο μηπως πινω τζαμπα τοσο καιρο γαλα μετα απο την προπονηση.
    γιατι αν για παραδειγμα η απορροφηση γινετε μετα απο 2 ωρες χανω το σημαντικο αυτο χρονικο διαστημα μετα την γυμναστικη και την μεγαλη αναγκη για πρωτεινη και υδατανθρακα εκεινη την ωρα.
    μετα απο οταν πιω γαλα και φαω τις μπανανες τρωω γευμα κανονικο μετα απο 1 μιση ωρα.ευχαριστω προκαταβολικα για τις απαντησεις σας παιδια

    Ακης
    Whatever which way they go, They know they gonna owe. They soul to the road they choose. It don't matter if you win or lose.You still gotta pay them dues.

  2. #2
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    16-01-10
    Location
    Greece.
    Posts
    39

    Default

    http://www.tmuscle.com/free_online_a...utrition_myths

    Δεν έχω τη δυνατότητα να κρίνω και να ξέρω εάν όλα όσα λέει είναι σωστά,αλλά στο νούμερο 5 λέει ότι είναι μύθος το ότι να πίνουμε το ρόφημα αμέσως μετά την προπόνηση δίνει τη μέγιστη απορρόφηση και καλό είναι να περιμένουμε μια ώρα.

    Δεν ξέρω εάν επιτρέπεται ή παράθεση του λινκ,είμαι νέο μέλος
    Οχι μόνο γι αυτό όμως αλλά γενικά ο καθένας διαβάζει,αξιολογεί,κρίνει και τελικά βλέπει τι δουλεύει πάνω του και τον βοηθάει.

  3. #3
    Senior Bodybuilder sok's Avatar
    Join Date
    30-11-08
    Location
    Ρέθυμνο, Greece.
    Posts
    1,465

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by dim1900

    Δεν έχω τη δυνατότητα να κρίνω και να ξέρω εάν όλα όσα λέει είναι σωστά,αλλά στο νούμερο 5 λέει ότι είναι μύθος το ότι να πίνουμε το ρόφημα αμέσως μετά την προπόνηση δίνει τη μέγιστη απορρόφηση και καλό είναι να περιμένουμε μια ώρα.
    </blockquote id=quote>

    Αυτό το έχει πει και ο Μανώλης (MATZ) γιατί κάτι παίζει με τα γαστρικά υγρά και το ph, αν δεν κάνω λάθος.
    Εγώ το έχω πάει στη μισή ώρα. Μία ώρα ψυχολογικά μου φάινεται πολύ[:-angel] Άσε που πεινάω κιόλας!:D

    edit: Στην εκπομπή το ξαναειπώθηκε αυτό στο περίπου... Τελικά στο κόλπο μπαίνει και το αίμα...

  4. #4
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    30-01-10
    Location
    athens, Greece.
    Posts
    130

    Default

    παντως απο ερευνες πιο παλια που ειχα διαβασει η σωστη αναλογια για ροφημα αποκαταστασης μετα την προπονηση υπαρχει στο σοκολατουχο γαλα[μιλκο κλπ]..1και μιση ωρα μετα την προπονηση για να κανεις το γευμα σου ειναι πολυ αργα για να εκμεταλευτεις το αναβολικο παραθυρο του οργανισμου σου
    Strong (er)

  5. #5
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by perakis


    ρωταο μηπως πινω τζαμπα τοσο καιρο γαλα μετα απο την προπονηση.

    </blockquote id=quote>

    και τί έγινε τόσο καρό που επινες γάλα? αν εκανες καποα λογικα κερδη σε δυναμη και μαζα τότε αδίκως ανησυχείς.

    αν δεν εκανες τίποτα ή έκανες λιγοτερα αποσα πιστευεις πως επρεπε, καπου σκονταφτεις, και κατα την αποψή μου, κατα 99% δε φταιει το γαλα.

    επισης με λιγο ψαξιμο στο ιντερνετ θα βρεις σε μερικα σημεια ότι η milk protein , δηλαδη η πρωτεινη του γαλατος, ειναι ανωτερη απο τη whey, σκετη.

  6. #6
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    16-01-10
    Location
    Greece.
    Posts
    39

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by sok

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by dim1900

    Δεν έχω τη δυνατότητα να κρίνω και να ξέρω εάν όλα όσα λέει είναι σωστά,αλλά στο νούμερο 5 λέει ότι είναι μύθος το ότι να πίνουμε το ρόφημα αμέσως μετά την προπόνηση δίνει τη μέγιστη απορρόφηση και καλό είναι να περιμένουμε μια ώρα.
    </blockquote id=quote>

    Αυτό το έχει πει και ο Μανώλης (MATZ) γιατί κάτι παίζει με τα γαστρικά υγρά και το ph, αν δεν κάνω λάθος.
    Εγώ το έχω πάει στη μισή ώρα. Μία ώρα ψυχολογικά μου φάινεται πολύ[:-angel] Άσε που πεινάω κιόλας!:D

    edit: Στην εκπομπή το ξαναειπώθηκε αυτό στο περίπου... Τελικά στο κόλπο μπαίνει και το αίμα...
    </blockquote id=quote>

    Κι εγώ για ψυχολογικούς και μόνο λόγους δεν αφήνω να περάσει 45λεπτο.

    Και μετά από μια ώρα από το ρόφημα τρώω.

    Αυτό που σκέφτομαι όμως, είναι αν αυτή η μία ώρα αφορά και τους υδατάνθρακες, γιατί αν αφορά μόνο την πρωτείνη, τότε πρέπει αμέσως μετά την προπόνηση να τρώμε τους υδατάνθρακες(πχ μπανάνες,μέλι κλπ) και μετά 45 λεπτά την πρωτείνη.
    Ετσι όμως δεν "πέφτουν" ταυτόχρονα στον οργανισμό[:-headache]

  7. #7
    Honorary Mod Senior Bodybuilder kouvidis.87's Avatar
    Join Date
    14-06-09
    Location
    Ηρακλειο, Κρητη, Greece.
    Posts
    2,349

    Default

    Εγω παιδια ειχα την εντυπωση απο αυτα που εχω διαβασει μεχρι τωρα στο φορουμ πως καλο ειναιο αμεσως μετα την προπονηση να πινουμε την δεξτροζη η τα φρουτα μας με την πρωτεινη..και ομολογουμενως αυτο κανω κι εγω απο τοτε που γυμναζομαι..ενταξει πιστευω κι εγω πως ισως δεν ειναι και τοσο τραγικης σημασιας το να το πιεις αμεσως μετα την προπονηση η σε 30 λεπτα..
    Τιθεται ομως και μια αλλη ερωτηση:οταν μετα τα βαρη κανουμε στο κσαπακι αεροβιο δηλαδη περναει σχεδον αλλη μια ωρα δεν πρεπει με το που κατεβουμε απο το διαδρομο να χτυπησουμε το μεταπροπονητικο σεικερ?
    Stay Hungry...

    In the warrior's code there's no surrender..though the body says stop the spirit cries..NEVER!!!
    Survivor


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •