Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    New Member
    Join Date
    08-02-10
    Location
    Greece.
    Posts
    83

    Default Intermitent Fasting E-Book

    http://www.fast-5.com/Fast-5-ebook100.pdf

    αναφερεται στο fast-5 (19 ωρες νηστεια, 5 ωρες γευματα)
    Προσωπικα το θεωρω υπερβολη οποτε κανω αυτα που λεει προσαρμοσμενα σε fast-8 (16 ωρες νηστεια, 8 ωρες γευματα).

    Δεν βρηκα βιβλιο για το fast-8, αν γνωριζει κανεις κατι...
    σε αλλο τοπικ σχετικο (intermittent fasting) ειπατε οτι θα βγει βιβλιο, να μας ενημερωσετε κ εμας, ευχαριστω! [:-bouncy]

    ΥΓ δεν ξερω αν εβαλα σωστα εδω το ebook, αν επρεπε να μ[πει αλλου ας το μεταφερετε, ευχαριστω

  2. #2
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    02-04-08
    Location
    .
    Posts
    171

    Default

    Kαταρίπτει οτι ξέραμε μεχρι τώρα η μου φαίνεται???Λιγάκι παρανοικό μου φαίνεται.........

  3. #3
    New Member
    Join Date
    08-02-10
    Location
    Greece.
    Posts
    83

    Default

    το φαστ-5 ναι κι εμενα υπερβολικο μου φαινεται...το να τρωω 11-7 (φαστ-8) καποιες μερες της εβδομαδος κ μετα να μη τρωω τιποτε μου φαινεται φυσιολογικο κ με βοηθησε παρα πολυ...ξυπναω αναλαφρη κ νιωθω ομορφα, δινω την ευκαιρια στον οργανισμο μου να χωνεψει οσα εχω φαει...

  4. #4
    Advanced Bodybuilder nikos_123's Avatar
    Join Date
    08-09-07
    Location
    .
    Posts
    1,103

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by badgirl

    http://www.fast-5.com/Fast-5-ebook100.pdf

    αναφερεται στο fast-5 (19 ωρες νηστεια, 5 ωρες γευματα)
    Προσωπικα το θεωρω υπερβολη οποτε κανω αυτα που λεει προσαρμοσμενα σε fast-8 (16 ωρες νηστεια, 8 ωρες γευματα).

    Δεν βρηκα βιβλιο για το fast-8, αν γνωριζει κανεις κατι...
    σε αλλο τοπικ σχετικο (intermittent fasting) ειπατε οτι θα βγει βιβλιο, να μας ενημερωσετε κ εμας, ευχαριστω! [:-bouncy]

    ΥΓ δεν ξερω αν εβαλα σωστα εδω το ebook, αν επρεπε να μ[πει αλλου ας το μεταφερετε, ευχαριστω
    </blockquote id=quote>
    Βαριεμε να το διαβασω τωρα νυχτιατικα δηλαδη τι ακριβως κανεις?
    Πχ κοιμασε 12 νυχτα ξυπνας 8 και τρως στις 16:00-12 νυχτα?
    η
    Κοιμασε 12 τρως στις 8 μεχρις τις 16:00 νυσστια μετα τρως κανονικα?

    Ειναι συνεχομενες 16 ωρες? η σπαστες μεσα στην ημερα?

    Αν ειναι συνεχομενες βλακεια μου φενετε και απο αποψη πεινας ελενχο ορεξης.

  5. #5
    New Member
    Join Date
    08-02-10
    Location
    Greece.
    Posts
    83

    Default

    καλημερα, πχ τρως 10 πρωι - 7 βραδυ κ μετα δεν τρως τιποτε με θερμιδες μεχρι την επομενη στις 10, οποτε εχεις κανει 15 ωρες νηστεια. Αυτο οποιες φορες τη βδομαδα θελεις, οχι ολες αναγκαστικα. Υπαρχουν διαφορα παρομοια προγραμματα πχ να τρως για 9 ωρες, 8 ωρες, 5 ωρες...
    Εδω διαβασα οτι καλο ειναι οι γυναικες να κανουν 14ωρη νηστεια μονο κ σκεφτομαι οτι ειναι πιο βολικο για μενα κ να το κανω, εν ολιγοις τρωω 10-8 ή 9-7 πλεον (γυμναζομαι μεσημερι κ με βολευει). Μετα τρωω τα γευματα μου κ μετα ραψιμο...Ετσι ειναι σα να τρωω νωρις το βραδυνο μου...

  6. #6
    Advanced Bodybuilder nikos_123's Avatar
    Join Date
    08-09-07
    Location
    .
    Posts
    1,103

    Default

    Καλο για ποιο σκοπο?

  7. #7
    New Member
    Join Date
    08-02-10
    Location
    Greece.
    Posts
    83

    Default

    διαβασε στο τοπικ το αντιστοιχο τι λεει ο peterxls στα Ελληνικα μαλιστα...

  8. #8
    Advanced Bodybuilder nikos_123's Avatar
    Join Date
    08-09-07
    Location
    .
    Posts
    1,103

    Default

    λινκ?


    Αν παντος ο σκοπος σου ειναι να κρατησεις μυικο ιστο και να χασεις λιπος υπαρχουν πιο νορμαλ διαιτες αλλα κανεις τις ιδιες καθε μερα και οχι μια 2-3 την εβδομαδα.

    Αν εισαι ενδομορφη δοκιμασε και κετο διαιτα πιανει αρκετα καλα σχετικα.

  9. #9
    New Member
    Join Date
    08-02-10
    Location
    Greece.
    Posts
    83

    Default

    κετο διαιτα τι ειναι? κατι σε σχεση με κετονοσωματα? ατκινς κτλ? μακρυα
    ενδομορφος ποιος ειναι?
    απο το διαιτολογο μου κανω διαιτα, η διαλειμματικη νηστεια δεν αποτελεια διατροφη αλλα χρονικο πλανο διατροφης.

  10. #10
    New Member
    Join Date
    27-07-08
    Location
    Cyprus.
    Posts
    95

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by badgirl

    κετο διαιτα τι ειναι? κατι σε σχεση με κετονοσωματα? ατκινς κτλ?
    </blockquote id=quote>

    Μια συντομη ματια εριξα στο e-book και .... σαν πρωτο διαβασμα αυτο που εμεινε ειναι οτι το fast-5 ειναι ακριβως αυτο. Αντι να γινετε ομως με περισσοτερη πρωτεινη και πολυ μειωμενους υδατανθρακες, γινεται μεσω παρατεταμενης νηστειας και αναγκαζοντας το σωμα να προσαρμοστει.

    Απο το e-book:
    Σταδιο 2 - προσαρμογης:Πηγη ενεργειας αντι γλυκοζη απο φαγητο:κετονες και λιπαρα οξεα απο λιποκυτταρα.
    Σταδιο 4 - μειωση βαρους (active loss): Αυξανεται η παραγωγη κετονων

    Οχι μονο ειναι 'κετο' διαιτα, αλλα και παρατεταμενη. Ο συγγραφεας αναφερει οτι μπορει να την ακολουθησει καποιος και επ αοριστον..... εμμμ....

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by badgirl

    μακρυα
    </blockquote id=quote>

    [:-thumbu]
    The greater danger for most of us lies not in setting our aim too high and falling short; but in setting our aim too low, and achieving our mark - Michaelangelo

  11. #11
    Advanced Bodybuilder nikos_123's Avatar
    Join Date
    08-09-07
    Location
    .
    Posts
    1,103

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by kyriakos1977

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by badgirl

    κετο διαιτα τι ειναι? κατι σε σχεση με κετονοσωματα? ατκινς κτλ?
    </blockquote id=quote>

    Μια συντομη ματια εριξα στο e-book και .... σαν πρωτο διαβασμα αυτο που εμεινε ειναι οτι το fast-5 ειναι ακριβως αυτο. Αντι να γινετε ομως με περισσοτερη πρωτεινη και πολυ μειωμενους υδατανθρακες, γινεται μεσω παρατεταμενης νηστειας και αναγκαζοντας το σωμα να προσαρμοστει.

    Απο το e-book:
    Σταδιο 2 - προσαρμογης:Πηγη ενεργειας αντι γλυκοζη απο φαγητο:κετονες και λιπαρα οξεα απο λιποκυτταρα.
    Σταδιο 4 - μειωση βαρους (active loss): Αυξανεται η παραγωγη κετονων

    Οχι μονο ειναι 'κετο' διαιτα, αλλα και παρατεταμενη. Ο συγγραφεας αναφερει οτι μπορει να την ακολουθησει καποιος και επ αοριστον..... εμμμ....

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by badgirl

    μακρυα
    </blockquote id=quote>

    [:-thumbu]
    </blockquote id=quote>
    ΑΧχαχαχαχαχα
    Δεν το διαβασα ακομα αλλα ειναι αστειο να κανεις ενα τοπικ για το βιβλιο να το "προτεινεις" και να εισαι αντιθετος για το περιεχομενο του(κετο).:D

  12. #12
    New Member
    Join Date
    08-02-10
    Location
    Greece.
    Posts
    83

    Default

    οταν λοιπον θα το διαβασεις ολοκληρο θα καταλαβεις οτι δεν ειναι αστειο, τουλαχιστον οχι το προγραμμα που εγω κανω, το οποιο ΔΕΝ ειναι το φαστ5 αλλα το φαστ8. Απλα δεν υπαρχει βιβλιο για φαστ8 ή 9 κ ετσι εφαρμοζω το συγκεκριμενο προσαρμοζοντας το ομως σε 9 ωρες γευματα τη μερα. Δηλαδη εσυ ποσες ωρες τη μερα τρως?
    Εμενα ακομα κ ο διαιοτολογος μου προτεινει να τρωω νωρις το βραδυνο μου, καθολου στερητικο δεν ειναι αυτο. Διαβασε καλυτερα λοιπον την επομενη φορα τι λεει ο αλλος εκτος κι αν θες να επαναλαμβανουμε τα ιδια κ τα ιδια.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •