Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    09-03-10
    Location
    .
    Posts
    1

    Default Νεο μελος συμβουλες

    Καλησπέρα σε όλους και συγχαρητηρια για τη δουλεια σας.Γράφω πρώτη φορα στο σαιτ και θα ήθελα να μου δώσετε καποιες συμβουλές.Είμαι 20 η χρονών, 50 κιλά και το ύψος μου είναι 1.58.Πηγαίνω γυμναστήριο εδώ ένα χρονο περίπου, 3 φορές την εβδομάδα και στόχος μου είναι η γράμμωση και η σύσφιξη.Ωστόσο, παρά την προσπάθεια που κάνω δεν έχω παρατηρήσει τη βελτίωση που θα περίμενα, δεδομένου ειδικά του καιρού που ασχολούμαι.Εξακολουθώ να παρουσιάζω αρκετή χαλαρότητα κυρίως στους γλουτούς και στα μπούτια και αυξημένη συσσώρευση λίπους σε εκείνα τα σημεία σε σχέση πάντα με το υπόλοιπο σώμα.Αλλα και στα χέρια δεν έχω δει και μεγάλη αλλαγή.Το πρόγραμμά μου σε γενικές γραμμές είναι το εξής:1η μέρα: στήθος-δικέφαλους-ώμους, 2η μέρα πόδια και 3η πλάτη-τρικέφαλους.Και τις τρεις μέρες κάνω 5 λεπτά ζέσταμα και στο τέλος 25 διάδρομο ή ελλειπτικό.Όσον αφορά τη διατροφή μου, το πρωί τρώω δημητριακά με γάλα, το επόμενό μου γεύμα είναι το μεσημεριανό με μία σαλάτα, πριν το γυμναστήριο τρώω κανένα φρούτο, αμέσως μετά τρώω δύο μπάρεσ δημητριακών και το βράδυ συνήθως τοννοσαλάτα η γιαούρτι και κάποιες φορές κοτόπουλο. Τι απο αυτά πιστεύετε οτι θα πρέπει να αλλάξω και τι να προσθέσω προκειμένου να δω τα μέγιστα αποτελέσματα?

  2. #2
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    24-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    142

    Default

    καλως ηλθες...
    περιμενε απαντησεις, ολο και καποιο μελος θα σε κατατοπισει λιγο περισσοτερο :D

  3. #3
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Καλωσόρισες Χαρά στην παρέα μας.
    Μπράβο σου που γυμνάζεσαι και το ψάχνεις, συνήθως εμείς οι γυναίκες είμαστε ανυπόμονες και θέλουμε γρήγορα αποτελέσματα:D

    Αυτό που σε απασχολεί σε γενικές γραμμές είναι η τοπική συσσώρευση λίπους και η χαλαρότητα. Να σαι σίγουρη πως το μόνο που μπορεί να σε βοηθήσει είναι η γυμναστική με βάρη, αλλά χρειάζεται σύστημα και σωστή τακτική. Τι σημαίνει αυτό;
    Σημαίνει να ξέρεις τί ασκήσεις κάνεις, πώς να τις εκτελείς σωστά, να εστιάζεις στο μυ που δουλεύεις(δηλαδή να είσαι συγκεντρωμένη εκείνη τη στιγμή και όχι απλώς να κάνεις μηχανικά άπειρες επαναλήψεις).
    Και φυσικά αυτό που θα σε βοηθήσει είναι η διατροφή.
    Όσες ώρες και να είσαι στο γυμναστήριο, αν η διατροφή σου δεν είναι αυτή που πρέπει τότε το αποτέλεσμα θα ναι μηδέν..

    Σε γενικές γραμμές αυτά που τρως είναι σωστές επιλογές. Αλλά αν θες το λίπος να ξεκολήσει επιτέλους από τους μηρούς ή την κοιλιά πρέπει να γίνεις πιο αυστηρή. Και δεν εννοώ να κάνεις δίαιτα πείνας. Κάθε άλλο!

    Σωστές επιλογές τροφής, σωστό timing, μέτρημα θερμίδων, πρωτείνης/υδατ/λιπαρών. - Σου φαίνονται κινέζικα;:D Αν ναι, αφιέρωσε λίγο χρόνο και ρίξε μια ματιά σε αυτό το τόπικ για να υπολογίσεις εύκολα τις θερμίδες που χρειάζεσαι για συντήρηση.
    http://www.bodybuilders.gr/data/main...?TOPIC_ID=8548


    Και όπως λέει και το ρητό: "δεν θέλει κόπο, θέλει τρόπο":D
    Πρόσθεσε στη διατροφή σου γεύματα όπως, κοτόπουλο με πράσινη σαλάτα και ελαιόλαδο, σολωμό, αβγά, πατάτες, ρύζι (ενδεικτικά αναφέρω απλώς..υπάρχουν πολλές επιλογές για σωστά γεύματα).

    Γράψε αναλυτικά την προπόνηση που κάνεις (σετ/επαναλήψεις, πόση ώρα διαρκεί η προπόνηση).
    Και να σαι σίγουρη πως αν ακολουθήσεις τις συμβουλές και τις γνώσεις που υπάρχουν στο φόρουμ το αποτέλεσμα θα σε εκπλήξει[:-apple]
    Καλή επιτυχία κι εδώ είμαστε να σε βοηθήσουμε στις απορίες σου.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •