Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 4 of 8 FirstFirst 12345678 LastLast
Results 91 to 120 of 233
  1. #91
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Ναι, μπορείς. Η πατάτα είτε ωμή, είτε βρασμένη, έχει πολύ μικρή αλλαγή σε βάρος. Οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  2. #92
    New Member Grd's Avatar
    Join Date
    22-11-12
    Location
    Βέροια
    Posts
    74

    Default

    Cuban θέλω να ρωτήσω, γιουβαρλάκια, γεμιστά, φασολάκια με πατάτες και άλλα παρόμοια φαγητά, μπορώ να ξέρω τί εμπεριέχουν;

    Επίσης στη σαλάτα όταν τρώω, ας πω ότι βάζω μία+μία κουταλιά λιναρέλαιο και ελαιόλαδο, θα μείνει ζουμί, αν θέλω λιπαρά να το πιω με καλαμάκι;

  3. #93
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Μπορείς να μάθεις τι περιέχουν αυτά τα φαγητά, αν διαβάζεις συνταγές και τις εκτελείς μόνος σου. Αν τα παίρνεις έτοιμα και απλά τα καταναλώνεις, θα υποθέτεις από ένα σημείο και μετά τι υλικα μπορεί να περιέχουν....

    Αυτά τα καλά λιπαρά που ρίχνεις στις σαλάτες, καλό είναι να τα καταναλώνεις.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  4. #94
    Senior Bodybuilder Κωστας21's Avatar
    Join Date
    19-06-12
    Location
    Ελλαδα,-
    Posts
    3,601

    Default

    Παιδια το λαβρακη ειναι καλη πηγη πρωτεϊνης;

    Διοτι πολυ λευκο κρεας βλεπω.. Ξερεις κανεις ανα 100 γρ. πρωτεϊνη?
    :)
    Victory loves preparation...

  5. #95
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  6. #96
    Senior Bodybuilder Κωστας21's Avatar
    Join Date
    19-06-12
    Location
    Ελλαδα,-
    Posts
    3,601

    Default

    Eυχαριστω Αντωνη.

    Πολυ καλο ειναι, στα 100γρ τα 24γρ πρωτεϊνη. Με λιγα λιπη.

  7. #97
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    19-02-12
    Posts
    220

    Default

    μια ερωτηση....εχω αρχισει να ζυγισω τροφιμα και να μετραω 8ερμιδες....λοιπον....πχ ζυγιζω για παραδειγμα το κοτοπουλο,το ρυζι και την πατατα αβραστα....κραταω δηλαδη τις 8ερμιδες τους οπως ειναι πριν τα μαγειρεψω???γτ πχ αλλες 8ερμιδες εχει το κοτοπουλο μαγειρεμενο και αλλες πριν...

  8. #98
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Μην μπερδεύεσαι. Θα μετράς Ή μόνο ωμά Ή μόνο μαγειρευτά τα κρεατικά σου. Με το βράσιμο αλλάζει το βάρος, δεν αλλάζουν οι αρχικές θερμίδες όμως.

  9. #99
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Ζύγιζε τις πρωτεΐνες σου μαγειρεμένες και τους υδατάνθρακες ωμούς. Είναι πιο σωστό και πιο ακριβές. Αφού ξεκίνησες τώρα αυτή τη διαδικασία, ξεκίνα σωστά.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  10. #100
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    19-02-12
    Posts
    220

    Default

    μαλιστα!!!οποτε κοτοπουλα μαγειρεμενα και πατατες/ρυζια ωμα!!!ευχαριστω για τις απαντησεις!

  11. #101
    New Member Grd's Avatar
    Join Date
    22-11-12
    Location
    Βέροια
    Posts
    74

    Default

    Για μοσχαρίσιο κιμά, υπάρχει κάποια σύσταση; Με λίγη τομάτα, κρεμμύδι και σκόρδο.

    Επίσης τη γλυκοπατάτα τη ζυγίζω μαγειρεμένη ή ωμή;

  12. #102
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Για τον κιμά, θα ζυγίσεις και θα υπολογίσεις αυτά που ρίχνεις μέσα εκείνη τη στιγμή.

    Τη γλυκοπατάτα τη ζυγίζεις ωμή.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  13. #103
    New Member Grd's Avatar
    Join Date
    22-11-12
    Location
    Βέροια
    Posts
    74

    Default

    Απλώς, η σύσταση του κιμά (εκτός των υπόλοιπων συστατικών) είναι ίδια με αυτή του κρέατος (ωμού μοσχαριού);

  14. #104
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Ναι, ανάλογα με το κρέας που χει βάλει ο χασάπης να στο κάνει κιμά. Εσύ διαλέγεις το κρέας.

  15. #105
    New Member Grd's Avatar
    Join Date
    22-11-12
    Location
    Βέροια
    Posts
    74

    Default

    Μπορεί κάποιος να μου πει τη σύσταση του φιλέτου μοσχάρι (μπον φιλέ);

  16. #106
    Junior Bodybuilder potos's Avatar
    Join Date
    11-05-13
    Location
    Bg, Sofia
    Posts
    160

    Default

    Στο σιτε του bodybuilders εχει ενα ενδιαφερον αρθρο για τα οφελοι του μοσχαρισιου κρεατος. Ριξτο μια ματια : ''Το μοσχαρι και τα ωφελη του στην διατροφη Bodybuilding''
    bodybuilders.gr/bodybuilding.asp?dtype=4&catid=2&recid=248 (βαλε μπροστα www, γιατι δεν μπορω να ποσταρω λινκς )
    ''The last three or four reps is what makes the muscle grow. This area of pain divides the champion from someone else who is not a champion. That's what most people lack, having the guts to go on and just say they'll go through the pain no matter what happens''

  17. #107
    Senior Bodybuilder NewKuriakos's Avatar
    Join Date
    17-06-13
    Posts
    1,502

    Default

    που ειναι το download του excel του αρχειου να το κατεβασω?? :)

  18. #108
    New Member
    Join Date
    30-06-13
    Posts
    29

    Default

    Ωραιο το πινακακι αλλα μου δημιουργηθηκε μια απορια... Η ποσοτητα της πρωτεινης σε καθε γευμα (απ οτι διαβασα) δεν χρειαζεται να ξεπερναει τα 30 γραμμαρια συνολικα γιατι εως 30 μπορει να "αξιοποιησει" ο οργανισμος για 1 γευμα, σωστα? Αυτα τα 30 γραμμαρια πρεπει να ειναι καθαρα ζωικης προελευσης ή συνολικα μαζι με φυτικης προελευσης οπως πχ πρωτεινη απο βρωμη, ξηρους καρπους κλπ? ευχαριστω

  19. #109
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Quote Originally Posted by marley View Post
    Η ποσοτητα της πρωτεινης σε καθε γευμα (απ οτι διαβασα) δεν χρειαζεται να ξεπερναει τα 30 γραμμαρια συνολικα γιατι εως 30 μπορει να "αξιοποιησει" ο οργανισμος για 1 γευμα, σωστα?
    Λάθος. Αυτό δεν ισχύει.

    Απλά μοίρασε κατά το δυνατόν ισόποσα όλα τα μάκρος σου (πρωτεΐνες, υδατάνθρακες, λιπαρά), σε όλα τα γεύματα.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  20. #110
    New Member
    Join Date
    30-06-13
    Posts
    29

    Default

    Quote Originally Posted by cuban View Post
    Λάθος. Αυτό δεν ισχύει.

    Απλά μοίρασε κατά το δυνατόν ισόποσα όλα τα μάκρος σου (πρωτεΐνες, υδατάνθρακες, λιπαρά), σε όλα τα γεύματα.
    τι εννοεις λαθος? οσον αφορα τα 30γρ ? γιατι διαβασα παρα πολλα θρεντ τις τελευταιες μερες κ μια μεγαλη πλειοψηφια αυτο υποστηριζει
    πχ και 50γρ μπορουν να αξιοποιηθουν ολα στους μυς?

    Για το 2ο σκελος της ερωτησης μου: τελικα ισχυει οτι η "χ" πρωτεινη που πρεπει να καταναλωνουμε σε καθε γευμα υπολογιζεται μονο απο τροφιμα ζωικης προελευσης?

  21. #111
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Διάβασε : http://www.bodybuilders.gr/forum/sho...=1#post1041399

    Να υπολογίζεις και τη φυτική πρωτεΐνη. Κι αυτή σου δίνει θερμίδες.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  22. #112
    New Member
    Join Date
    30-06-13
    Posts
    29

    Default

    Quote Originally Posted by cuban View Post
    Να υπολογίζεις και τη φυτική πρωτεΐνη. Κι αυτή σου δίνει θερμίδες.
    Α δηλαδη για βραδινο ενα γιαουρτακι λαιτ μαζι με λιγους ξηρους καρπους οι οποιοι περιεχουν φυτικη πρωτεινη θα ειμαι ΟΚ δε θαχρειαζομαι συμπληρωμα κλπ?
    Η ακομα και το πρωι ενα γαλα (με βρωμη και καρυδια που εχουν κι αυτα φυτικης προελευσης πρωτεινη) παλι ειμαι κομπλε χωρις συμπληρωματα ε ?

    Ευχαριστω κ συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις

  23. #113
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Ακριβώς έτσι !!! Μια χαρά θα είσαι !

    Γι'αυτό λέμε ότι τα συμπληρώματα δεν είναι απαραίτητα !

    Να'σαι καλά ! :)
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  24. #114
    New Member
    Join Date
    30-06-13
    Posts
    29

    Default

    Quote Originally Posted by cuban View Post
    Ακριβώς έτσι !!! Μια χαρά θα είσαι !

    Γι'αυτό λέμε ότι τα συμπληρώματα δεν είναι απαραίτητα !

    Να'σαι καλά ! :)
    δηλαδη για να το κανουμε ακομα πιο απλουστατο για να φυγει τελειως αυτη η ιδεα απ το μυαλο μου..
    Ειμαι 86 κιλα με 1.86 υψος και χρειαζομαι για καθε κιλο σωματικου βαρους 1.5 γρ πρωτεινης/ημερα γιατι στην ουσια γυμναζομαι ερασιτεχνικα. Συνολικα βγαινει οτι πρεπει να καταναλωνω χοντρικα 130γρ πρωτεινης την ημερα. Αυτα τα 130 γρ μπορω να τα συγκεντρωνω συνολικα και απο ζωικη(γαλα,κρεας,αυγα) ΚΑΙ απο φυτικη πρωτεινη (βρωμη, ξηρους καρπους). Πες μου οτι ειναι ετσι κ δεν θα ξαναρωτησω τιποτα το υποσχομαι

  25. #115
    Junior Bodybuilder GeorgeV77's Avatar
    Join Date
    16-06-08
    Location
    ATHENS, Greece.
    Posts
    180

    Default

    σωστος marley.υπολογιζεις και τη φυτικη πρωτεινη.συμπληρωμα χρειαζεσαι μονο αν δεν καλυπτεις τις αναγκες σου.τωρα βεβαια,επειδη η φυτικη πρωτεινη ειναι πιο φτωχη σε αμινοξεα απο τη ζωικη,μπορεις καλλιστα να αγορασεις ενα συμπληρωμα αμινοξεων BCAA,μονο εφ'οσον κανεις σοβαρη προπονηση και εχεις βαλει στοχο που πρεπει να πετυχεις.σε αντιθετη περιπτωση δεν χρειαζεται.
    προταση:στο πρωινο σου βαλε και λιγο αναποφλοιωτο(σκουρο)σουσαμι.δινει καλυτερη γευση και εχει καλα λιπαρα,φυτικες ινες και βιταμινες.

  26. #116
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Quote Originally Posted by marley View Post
    δηλαδη για να το κανουμε ακομα πιο απλουστατο για να φυγει τελειως αυτη η ιδεα απ το μυαλο μου..
    Ειμαι 86 κιλα με 1.86 υψος και χρειαζομαι για καθε κιλο σωματικου βαρους 1.5 γρ πρωτεινης/ημερα γιατι στην ουσια γυμναζομαι ερασιτεχνικα. Συνολικα βγαινει οτι πρεπει να καταναλωνω χοντρικα 130γρ πρωτεινης την ημερα. Αυτα τα 130 γρ μπορω να τα συγκεντρωνω συνολικα και απο ζωικη(γαλα,κρεας,αυγα) ΚΑΙ απο φυτικη πρωτεινη (βρωμη, ξηρους καρπους). Πες μου οτι ειναι ετσι κ δεν θα ξαναρωτησω τιποτα το υποσχομαι
    Όχι. Αυτά τα 130 φρόντισε να τα συγκεντρώνεις από ζωική πρωτεΐνη. Από κει και πέρα απλά πρόσθεσε και τη φυτική στο τέλος, για να μην ξεφεύγεις σε θερμίδες.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  27. #117
    New Member
    Join Date
    30-06-13
    Posts
    29

    Default

    Quote Originally Posted by GeorgeV77 View Post
    προταση:στο πρωινο σου βαλε και λιγο αναποφλοιωτο(σκουρο)σουσαμι.δινει καλυτερη γευση και εχει καλα λιπαρα,φυτικες ινες και βιταμινες.
    φιλε η γευση του μ αρεσει ετσι κι αλλιως ως εχει! λιπαρα εχουν τα καρυδια που βαζω οποτε φανταζομαι ειμαι ΟΚ αλλα ισως το δοκιμασω κι αυτο γιατι μ αρεσει το σουσαμι..

    Quote Originally Posted by cuban View Post
    Όχι. Αυτά τα 130 φρόντισε να τα συγκεντρώνεις από ζωική πρωτεΐνη. Από κει και πέρα απλά πρόσθεσε και τη φυτική στο τέλος, για να μην ξεφεύγεις σε θερμίδες.
    Ενταξει με απογοητευσες τωρα. σ ευχαριστω παντως ...

  28. #118

    Default

    παιδια καλησπερα , μηπως ξερετε ποση πρωτεινη εχει η παλαμμιδα στα 100γρ. και κατι αλλο εχει ο ξιφιας 192 γρ πρωτεινης στα 100γρ? εεε....?
    Last edited by branch w; 06-08-13 at 22:45.

  29. #119
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Quote Originally Posted by branch w View Post
    παιδια καλησπερα , μηπως ξερετε ποση πρωτεινη εχει η παλαμμιδα στα 100γρ. και κατι αλλο εχει ο ξιφιας 192 γρ πρωτεινης στα 100γρ? εεε....?
    Μαλλον λαθος εχει γινει και ειναι 19,2 ...αν ηταν 192 το bobybuilders.gr στη κεντρικη του σελιδα θα ειχε σημα τον Ξιφια !
    Aπο 17 εως 25 παιζουν τα περισσοτερα.
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  30. #120
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Quote Originally Posted by tsourekas View Post
    αν ηταν 192 το bobybuilders.gr στη κεντρικη του σελιδα θα ειχε σημα τον Ξιφια !

    Κλαίωωωωω
    Σε φαντάζομαι με μάσκα και καμάκι να βουτάς σαν αρσενική γοργόνα να βρεις ξιφία για preworkout meal


 
Page 4 of 8 FirstFirst 12345678 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •