Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 5 of 5
  1. #1

    Default Πόσες Φορές Την Εβδομάδα Γυμναστήριο Και Σπλιτ?

    Γεια σας παιδια.Θα ηθελα την αποψη σας για το ποσες φορες να πηγαινω γυμναστηριο την εβδομαδα.Στο μυαλο μου εχω το 3 φορες οπου παιζω Στηθος-δικεφαλα,Πλατη-τρικεφαλα,Ωμους ποδια και οι τρεις προπονησεις μου ειναι αρκετα δυνατες.Τωρα σκεφτηκα ενα σπλιτ 6 μερων με προπονησεις οπου θα χαμηλωσω λιγο την ενταση αλλα θα γυμναζω την καθε ομαδα 2 φορες.επισης εχω ακουσει και το ωμους μια μερα και ποδια την αλλη μονα τους αλλα δεν το εχω δοκιμασει ποτε.Οσον αφορα την κατανομη των μυικων ομαδων ετσι οπως τα εχω κανει γνωριζω για το κλασσικο στηθος-τρικεφαλα , πλατη-δικεφαλα αλλα γενικα μου ειναι πιο δυσκολα και ειτε πεφτω στα κιλα ειτε στα σετ.

  2. #2
    Pumping Iron HoHe's Avatar
    Join Date
    14-06-12
    Location
    Εδω!
    Posts
    678

    Default

    Καλως ηρθες φιλε μου!

    Να δοκιμασεις καθε μερα και μια μυικη ομαδα το εχεις σκεφτει;
    Δηλαδη 5 προπονησεις την 7μαδα; (με δικεφαλα, τρικεφαλα μαζι)

    Με αυτον τον τροπο εισαι πιο ξεκουραστος και δινεις "οσο εχεις" σε καθε μυικη ομαδα ξεχωριστα.
    Τουλαχιστον εμενα αυτο με βοηθησε αρκετα σε σχεση με το κλασικο Στηθος-δικεφαλοι, Πλατη-τρικεφαλοι κτλ...
    Παντως κανε και μια αναζητηση στο forum. Θα βρεις πολλα παρομοια θεματα να βοηθηθεις
    Καλο θα ηταν επισης να αναφερεις και το επιπεδο που βρισκεσαι σε σχεση με τη γυμναστικη (αρχαριος, πιο προχωρημενος κτλ)

  3. #3

    Default

    Φιλε ευχαριστω για την απαντηση.Ναι το εχω σκεφτει αλλα δεν το εχω δοκιμασει γιατι σκεφτομαι οτι μια προπονηση που θα περιλαμβανει μονο μια μυικη ομαδα (π.χ ωμους) θα εχει μικρη σχετικα διαρκεια.Εννοειται πως δεν πιστευω οτι το να λιωνω με τις ωρες εχει καλυτερα αποτελεσματα ισα ισα το αντιθετο.Βεβαια υπαρχει και το ενδεχομενο να βαλω σε αυτο που μου ειπες σε καποιες μερες μετα απο τα βαρη την αεροβια και ετσι χρονικα θα βγαινει καλα.Αυτο που θελω να δοκιμασω στην ουσια ειναι να προπονω καθε μυικη ομαδα 2 φορες την εβδομαδα.Μηπως και δω οτι ο μυς μενει πιο <ενεργος> και ενδεχομενως να χρειαστει να ριξω λιγο την ενταση.Ευχαριστω και παλι.

  4. #4
    Pumping Iron HoHe's Avatar
    Join Date
    14-06-12
    Location
    Εδω!
    Posts
    678

    Default

    Υπαρχουν πολλοι τροποι να γεμισεις μια προπονηση. Κοιλιακοι, ραχιαιοι, πηχεις, αεροβια...κτλ!
    Με τον να κανεις 2 φορες την 7μαδα μια μυικη ομαδα, το θεωρω λιγο τραβηγμενο. Ετσι ισως δεν δινεις τον απαραιτητο χρονο στους μυες σου να αναρρωσουν και τελικα μπορει να εχεις αντιθετα αποτελεσματα οπως υπερπροπονηση κ.α.

  5. #5

    Default

    φιλε θα το εχω στο μυαλο μου και πιθανον να το δοκιμασω ευχαριστω.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 8
    Last Post: 26-12-12, 21:04
  2. Πόσες φορές Την Εβδομάδα Να Πηγαίνω Γυμναστήριο;
    By rodobani in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 14
    Last Post: 08-07-11, 20:58
  3. Τόνος - πόσες φορές την εβδομάδα ?
    By antonis_7 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 12
    Last Post: 24-12-10, 00:34
  4. Ποσες φορες την εβδομαδα?
    By sotirakiss in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 3
    Last Post: 25-02-10, 04:29

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •