Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 20 of 20
  1. #1
    Honorary Mod Senior Bodybuilder kouvidis.87's Avatar
    Join Date
    14-06-09
    Location
    Ηρακλειο, Κρητη, Greece.
    Posts
    2,349

    Default Διατροφή Όταν Είμαστε Άρρωστοι

    Λοιπον θα ηθελα να συζητησουμε ενα θεμα που νομιζω δεν εχει συζητηθει..
    Ολοι μας δεν ειμαστε ατρωτοι..Καποιες λιγες φορες πεφτουμε στο κρεβατι απο μια ιωση η καποια γριπη παλια ή νεα!
    Δεν ξερω αν εχει περασει απο το μυαλο καποιων αλλα εγω πολλες φορες εκτος απο την ξενερα που μενω καμια βδομαδα εκτος και που αναγκαστικα πεφτω εχω και την απορρια καθε φορα..τι διατροφη πρεπει να κανουμε τις μερες αυτες για να ειμαστε και ενταξει με την υγεια μας αλλα και να μην μεινουμε τοσο πισω σωματικα?..οι σουπιτσες κτλ δεν ξερω κατα ποσο μπορουν να μας συντηρουν..Εσεις τι κανετε?
    Ποια ειναι η γνωμη σας..?
    Stay Hungry...

    In the warrior's code there's no surrender..though the body says stop the spirit cries..NEVER!!!
    Survivor

  2. #2
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    εγω καλως η κακως, κανω ότι κανω και τις υπολοιπες μερες. Εκτος κι αν ειμαι παρα πολυ αρωστος, οποτε δε θα κανω προπονηση. Αλλα ευτυχως εχω χρονια να αρρωστησω τοσο.

  3. #3
    Honorary Mod Senior Bodybuilder kouvidis.87's Avatar
    Join Date
    14-06-09
    Location
    Ηρακλειο, Κρητη, Greece.
    Posts
    2,349

    Default

    οταν λες πολυ αρρωστος?ποτε θεωρεις τον εαυτο σου πολυ αρρωστο?εγω αν εχω ας πουμε κομαρες και δεκατα δεν παω γυμναστηριο.και απο διατροφη μπορεις να κανεις 5-6 γευματα τη μερα οταν εισαι αρρωστος?
    Stay Hungry...

    In the warrior's code there's no surrender..though the body says stop the spirit cries..NEVER!!!
    Survivor

  4. #4
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    το μονο που σκεφτομαι οταν ειμαι αρρωστος, ειναι να προσεχω ωστε να μην κολλησω τους αλλους. Δεν πλησιαζω κανεναν,δεν ανασαινω βαρια κοντα σε κανεναν, δε βηχω ουτε φτιαρμιζομαι κοντα σε κανεναν. Για αυτο το λογο κακως πηγαινω γυμναστηριο, δε θα επρεπε, το παραδεχομαι, αλλα ειμαι τρελος.

  5. #5

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    Εγώ έχω παρατηρήσει ότι πέρα από τα γνωστά ζεστά και φρούτα βιταμίνες αντιοξειδωτικά, γίνομαι καλύτερα γρηγορότερα όταν τρώω καλά, δηλαδή θα φάω και παραπάνω φαί από όσο θα έτρωγα αν δεν ήμουν άρρωστος. Και όταν λέω φαί εννοώ οπωσδήποτε πηγή πρωτεΐνης (μην ξεχνάμε ότι το ανοσοποιητικό μας είναι φτιαγμένο από πρωτεΐνες), και σίγουρα κάποια πηγή καλών λιπαρών (ελαιόλαδο, ω-3) που βοηθάνε στην παραγωγή φυσικών "παυσιπόνων" του οργανισμού. Δεν εννοώ P+F γεύμα μόνο βέβαια, αλλά θέλει γερό φαί όταν είναι κάποιος άρρωστος (κατά την άποψή μου).

  6. #6
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    επισης στον πυρετο ανεβαινει ο βασικος μεταβολισμος 10-13% για καθε ενα βαθμο.

  7. #7
    Honorary Mod Senior Bodybuilder kouvidis.87's Avatar
    Join Date
    14-06-09
    Location
    Ηρακλειο, Κρητη, Greece.
    Posts
    2,349

    Default

    Αμ μπραβο ρε παιδια..και εγω αυτο νιωθω καθε φορα..οτι οταν ειμαι αρρωστος πρεπει να φαω παραπανω..ομως δεν τρωω τις ιδιες φορες..τρωω λιγοτερες φορες περισσοτερο φαι..ετσι μου βγαινει..δηλαδη πιστευετε πως δεν πρεπει να χαλαμε τν διατροφη μας ουτε τις μερες που ειμαστε ασθενεις και μπορουμε να τη συνεχιζουμε κανονικα?μυθος οι σουπες και ο φιδες?:D
    Stay Hungry...

    In the warrior's code there's no surrender..though the body says stop the spirit cries..NEVER!!!
    Survivor

  8. #8
    Senior Bodybuilder PowerBuilderi's Avatar
    Join Date
    03-02-10
    Location
    Athens, Burkina Faso (Upper Volta).
    Posts
    2,419

    Default

    Εγω νομιζω οτι απλως χρειαζεται να αποφευγουμε τα πολλα λιπαρα, κοινώς να τρωμε ελαφρα. Οχι λιγο, αλλα να μην πεφτουν βαρια πραματα στο στομαχι και ιδρωνουμε περισσοτερο. Το χειροτερο μακραν ειναι η ασθενεια να εχει σχεση με το φαΐ : ΓΑΣΤΡΕΝΤΕΡΙΤΙΔΑ. Ο φοβος και ο τρομος του bb. Οχι μονο χανεις προπονησεις, αλλα χανεις και τα γευματα. Σε παει 2-3 βδομαδες πισω στο χαλαρο.
    There is never an absolute answer to everything, exept of course that you have to do your squats.

  9. #9
    Pumping Iron malmsteen's Avatar
    Join Date
    20-01-08
    Location
    Θεσσαλονίκη, Greece.
    Posts
    387

    Default

    και πριν ένα μήνα έπαθα γαστρεντερίτιδα (άτιμε ταβερνιάρη τι μας έδωσες να φάμε...) και δυο μέρες ήμουν χάλια στο κρεββάτι. σαν αποτέλεσμα 4 κιλά κάτω σε δύο μερούλες!!
    yngwie or the highway
    http://www.youtube.com/watch?v=xfVlWNNumkc

  10. #10

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    Πραγματικά είναι τεράστιο θέμα αυτό, σίγουρα μπορούν να γραφτούν βιβλία εδώ. Το πιο σημαντικό θέμα είναι η ισσοροπία του φαγητού, γιατί ναι μεν ο οργανισμός είναι εξασθενημένος αλλά και αν κάποιος το παρακάνει στο φαγητό θα γίνει χειρότερα. Επίσης σε πολλούς ανθρώπους κόβεται η όρεξη οπότε είναι και αυτό ένα θέμα από μόνο του , όπως και το θέμα της υπερ-έκκρισης κορτιζόλης που δημιουργεί αντίσταση στην ινσουλίνη. Το τελευταίο ενδεχομένως να μπορεί να ξεπεραστεί αν το γλυκαιμικό φορτίο είναι υψηλό.Πολλά μπορούν να βοηθήσουν , όπως βιταμίνη C, ψευδάργυρος, πρωτείνη , ωμέγα-3 και λιπαρά γενικά.Επίσης με 10-20mg εφεδρίνη έχω καλυτερεύσει στην αποσυμφόρηση και στη διάθεση μου γενικά.
    Επίσης βοηθά πάρα πολύ η ψυχική ηρεμία και η καλή διαχείρηση της "κρίσης" που θα σπρώξουν την ανάρρωση. Μόνο αν το κρυολόγημα είναι στο ανώτερο αναπνευστικό κάνω ήπια προπόνηση και με βοηθά και σωματικά και ψυχολογικά. Αυτό το έχει κάνει και o GRF όταν ήταν άρρωστος και δεν χειροτέρεψε.Ακούγεται λίγο ρίσκο και επιπόλαιο αλλά δεν είναι,ο άνθρωπος έχει μάθει να προσαρμόζεται σε πολύ ακραίες συνθήκες διαβίωσης , οπότε 50 λεπτά ήπια γυμναστική με μία μπουκωμένη μύτη δεν είναι κάτι πολύ επικίνδυνο. Ειδικά αν κάνεις με ένα φίλο, πεις κανένα αστείο , είναι πολύ σημαντικό και φτιάχνει την διάθεση και αυτό βοηθά και την κορτιζόλη να πέσει και το σώμα να συνέλθει. Αν κάνεις με καμία φίλη ακόμα καλύτερα αλλά δεν είναι της παρούσης:D

  11. #11

    Join Date
    27-05-05
    Location
    hell, Greece.
    Posts
    746

    Default

    Εγώ προσωπικά το ρίχνω σε πολύχρωμα σαλατικά και πολύ βιταμίνη c.Ρε αντρέα δε μου φέρνεις και μένα αυτή την εφεδρίνη πως την λες όταν έρθεις ελλάδα?νιώθω κάτι κομάρες ρε φίλε :D

  12. #12

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by PetexHLS

    Εγώ προσωπικά το ρίχνω σε πολύχρωμα σαλατικά και πολύ βιταμίνη c.Ρε αντρέα δε μου φέρνεις και μένα αυτή την εφεδρίνη πως την λες όταν έρθεις ελλάδα?νιώθω κάτι κομάρες ρε φίλε :D
    </blockquote id=quote>

    :D
    Πιο παλιά έπαιρνα πολύ συχνά και όταν δεν ήμουν άρρωστος , τώρα την χρησιμοποιώ μόνο σαν νοοτροπικό κυρίως και σπάνια , 1-2 φορές τον μήνα. Δεν μ' αρέσει καθόλου έτσι όπως με κάνει να νιώθω όταν είμαι καλά, μου κάνει άνω κάτω την όρεξη , πρώτα δρα ανορεκτικά και μετά όταν καθαρίσει από το αίμα με πιάνει βουλιμία.Επίσης μου σήκωνε και τα PSA μου.

  13. #13

    Join Date
    27-05-05
    Location
    hell, Greece.
    Posts
    746

    Default

    Θέλω να πάθω ότι παθαίνεις και εσύ.Απλά θα βάλω και ασπιρίνη για τον πονοκέφαλο και καφεινη σπεσιαλ να τσιτωσω λίγο[:-censored]:D

  14. #14
    Banned
    Join Date
    09-11-08
    Location
    .
    Posts
    158

    Default

    οσον αφορα την γαστρεντεριτιδα εγω επαιρνα to almora , κατι φακελακια με ηλεκτρολυτες και βοηθουσε αρκετα για την αναπληρωση των υγρων που χανονται..., πραγματι και για μενα η γαστρεντεριτιδα ειναι εφιαλτης .. ουτε τοση ορεξη και το ειδος του φαγητου ειναι ενα προβλημα, ειχα πλακωθει σε ρυζι λαπα με κοτοπουλο στα γευματα μου αφου ειδα και αποειδα πιο παλια που ειχα αρρωστησει, αλλα και παλι κιαυτο παιζεται αν θα το κρατησει κανεις η παλι θα παει τουαλετα....

  15. #15
    Senior Bodybuilder aggelos1994's Avatar
    Join Date
    02-01-12
    Location
    Λουτρακι
    Posts
    3,093

    Default

    Eγω πιστευω εστω και κρυολογημα Η πονοκεφαλο να χεις πρεπει να μεινεις εκτος γυμναστηριου μεχρι να σου περασει για να μην επιβαρυνεις τον οργανισμο σου.Οχι οτι δεν εχω παει αρρωστος αλλα μετα εγινα χειροτερα.Οσον αφορα την διατροφη εγω κανω την ιδια ειτε ειμαι αρρωστος ειτε οχι γιατι πιστευω πως μια ισορροπημενη διατροφη θα βοηθησει αρκετα τον οργανισμο να ανταπεξελθει με τα θρεπτικα συστατικα που διαθετει.
    ΑΙΡΟΝ ΝΕΒΕΡ ΛΑΙΣ

  16. #16
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by aggelos1994 View Post
    Eγω πιστευω εστω και κρυολογημα Η πονοκεφαλο να χεις πρεπει να μεινεις εκτος γυμναστηριου μεχρι να σου περασει για να μην επιβαρυνεις τον οργανισμο σου.Οχι οτι δεν εχω παει αρρωστος αλλα μετα εγινα χειροτερα.Οσον αφορα την διατροφη εγω κανω την ιδια ειτε ειμαι αρρωστος ειτε οχι γιατι πιστευω πως μια ισορροπημενη διατροφη θα βοηθησει αρκετα τον οργανισμο να ανταπεξελθει με τα θρεπτικα συστατικα που διαθετει.

    +1







    (μεταξύ μας όμως... ποτέ δεν έχω κάτσει σπίτι )

  17. #17
    Senior Bodybuilder aggelos1994's Avatar
    Join Date
    02-01-12
    Location
    Λουτρακι
    Posts
    3,093

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    +1







    (μεταξύ μας όμως... ποτέ δεν έχω κάτσει σπίτι )
    χαχαχαχαχα Κακως Ειρηνη!Την επομενη (Χτυπα ξυλο) να κατσεις σπιτι και να τρως τα κοτοπουλακια σου !
    ΑΙΡΟΝ ΝΕΒΕΡ ΛΑΙΣ

  18. #18
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by aggelos1994 View Post
    χαχαχαχαχα Κακως Ειρηνη!Την επομενη (Χτυπα ξυλο) να κατσεις σπιτι και να τρως τα κοτοπουλακια σου !
    Yes master!

  19. #19
    Senior Bodybuilder aggelos1994's Avatar
    Join Date
    02-01-12
    Location
    Λουτρακι
    Posts
    3,093

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Yes master!
    Κοιτα Κοσμε ΠΟΙΑ με λεει master!! Το κανω αφισα!

    Ειρηνη-->Εγγυηση
    ΑΙΡΟΝ ΝΕΒΕΡ ΛΑΙΣ

  20. #20
    Junior Bodybuilder potos's Avatar
    Join Date
    11-05-13
    Location
    Bg, Sofia
    Posts
    160

    Default

    Όσον αφορά τα συμπληρωματα? Πρεπει να λαμβανονται κανονικά την περιοδο που εισαι στο κρεβατι ή απαγορευεται η χρηση τους?..


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •