Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    15-02-10
    Location
    .
    Posts
    15

    Default Ορός Γάλακτος ή Καζεϊνη;

    Λοιπον, διαβαζοντας το αρθρο "γαλακτοκομικα και BODYBUILDING"
    συμπαιρανα πως οι καλυτερες ωρες καταναλωσης των γαλακτοκομικων ειναι αυτες που ο οργανισμος εχει αναγκη αναπληρωσης του γλυκογωνου(λογω μεγαλης ΙΙ) ωστε να καταπολεμηθει ο καταβολισμος δημιουργωντας υπερεκριση ινσουλινης και ταυτοχρονα να μειωθουν τα κακα(οπως δημιουργια στρωματος νερου κατω απ'το δερμα).Ομως το γαλα περα απ'τη λακτοζη και τον Ορο περιεχει ΚΑΖΕΙΝΗ, η οποια οπως ολοι γνωριζουμε ειναι αριστη πηγη πρωτεινης για το βραδακι πριν τον υπνο.Και ρωταω εγω τωρα, κατα τη γνωμη σας ποτε ειναι η ποιο καταλληλη ωρα για την κατανάλωση τους ???
    1)ΠΡΙΝ τον ΥΠΝΟ ??? ή
    2)Στο μεταπροπονητικο/πρωινο που ο οργανισμος βρισκεται σε καταβολικη κατασταση???

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Aν θες τη γνώμη μου αυτό που έχει περισσότερο σημασία είναι να παίρνουμε την απαιτούμενη ποσότητα πρωτείνης. Για μετά την προπόνηση πχ ρόφημα whey ή whey με γάλα χαμηλών λιπαρών και την καζείνη πριν τον ύπνο.
    Τώρα αν πιούμε και γάλα μεταπροπονητικά πάλι δεν αλλάζει κάτι, δηλαδή θέλω να πω μην το πολυψειρίζουμε, σωστές είναι και οι 2 επιλογές.

  3. #3
    Junior Bodybuilder nutrimentltd's Avatar
    Join Date
    26-06-09
    Location
    Rethymno, Crete
    Posts
    215

    Default

    σε γενικές γραμμές οι πρωτεΐνες ορού είναι άμεσης απελευθέρωσης και μέχρι 2-3 ώρες. Αντίστοιχα οι πρωτεΐνες από καζεινικό λόγο της φύσης τους δεν διασπόνται άμεσα, έχει ως αποτέλεσμα να παρατείνουν την διάθεση πρωτεΐνης στον οργανισμό σου για μέχρι 6-7 ώρες.
    θα συμφωνήσω με την kardoula, και αν θέλετε την γνώμη μου θα πρέπει να υπάρχει συνδυασμός αυτών σε κάθε πρωτεϊνικό συμπλήρωμα γιατί απλά θέλεις συνεχή ροή πρωτεΐνης στον οργανισμό σου. Όμως έχει επικρατήσει περισσότερο στην "αγορά" οι πρωτεΐνες όρου γάλακτός.
    .

  4. #4
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    04-10-07
    Location
    .
    Posts
    15

    Default

    Νομίζω πως το σημαντικότερο είναι να λαμβάνουμε α) αρκετή ποσότητα και β) να μην έχει λίπη γιατί μειώνεται η ταχύτητα της απορόφησης. Όλα τα υπόλοιπα έρχονται μετά..


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •