Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Pumping Iron lazaross's Avatar
    Join Date
    09-02-08
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    675

    Default Γεμιζει με αφθες το στομα μου!!

    Ειναι η τριτη φορα που το παθαινω μεσα σε 2 μηνες. Η τριτη ειναι και η χειροτερη. Αυτη τη στιγμη δε μπορω να φαω, ποναω και ειναι ολο το στομα μου ασπρο απο τις αφθες. Τι μπορει να φταιει; Ειναι τα συμπληρωματα; Το μοναδικο καινουριο που ξεκινησα ειναι το tribulus της nutrabolics. Πολυ φοβαμαι οτι αυτο φταιει για τις αφθες, καθως τοσα χρονια δεν ειχα τιποτα.. Επισης τα καινουρια που πηρα ειναι zma, πολυβιταμινες και βιταμινη C απο τη Now Foods. Αλλα δε νομιζω να φταινε αυτα.

    Καμμια ιδεα;

  2. #2
    Unworthy
    Join Date
    11-04-07
    Location
    αθηνα, Greece.
    Posts
    817

    Default

    http://www.womenonly.gr/article.asp?...2&pubid=399171

    Πώς προκαλούνται



    Οι άφθες αποδίδονται σε πιθανή διαταραχή του ανοσοποιητικού συστήματος που μπορεί να οφείλεται σε καταστάσεις στρες, έντονης κόπωσης, κάποιας ασθένειας ή σε αλλεργίες από τροφές και φάρμακα. Επίσης, τα μικρά, αλλά πολύ επώδυνα αυτά έλκη, που δυσκολεύουν την ομιλία και τη μάσηση, συχνά προκαλούνται και από χρήση ορθοδοντικών μηχανισμών καθώς και από οδοντιατρικές επεμβάσεις. Όπως επισήμανε σε πρόσφατο διεθνές συνέδριο η καθηγήτρια Αϊρήν Λι από το τμήμα Δερματολογίας του Royal London Hospital: «Οι κυριότεροι παράγοντες που ευθύνονται για τις άφθες είναι: η έλλειψη σιδήρου, η έλλειψη βιταμινών, κάποιο μικρόβιο της στοματικής κοιλότητας (π.χ. ο στρεπτόκοκκος) καθώς και οι μικροτραυματισμοί στο εσωτερικό του στόματος (π.χ. από την οδοντόβουρτσα κ.ά.)».



    Αντιμετώπιση



    Εκτός από καλή στοματική υγιεινή, που είναι έτσι κι αλλιώς απαραίτητη, ο γιατρός μπορεί να συστήσει κάποιο αντισηπτικό ή, αν οι άφθες είναι ερπητικού τύπου, να χορηγήσει αντιβίωση. Αν οι άφθες είναι πολλές και πονούν υπερβολικά, συνιστάται η λήψη φαρμάκων από το στόμα, κυρίως κορτιζονούχων. Αν είναι λίγες (2-3), τότε μπορούν να αντιμετωπιστούν τοπικά και με κορτιζονούχα αλοιφή.



    Με τη βοήθεια της φύσης



    Αφέψημα εχινάκειας: Ρίχνετε σε 1 φλιτζάνι βραστό νερό 1 κουταλάκι του γλυκού αποξηραμένη ρίζα εχινάκειας (θα τη βρείτε σε μαγαζιά που πωλούν βότανα) και την αφήνετε για 5 λεπτά. Στη συνέχεια στραγγίζετε και κάνετε πλύσεις (έως και τρεις φορές ημερησίως) μετά τα γεύματα στα σημεία όπου υπάρχουν οι άφθες. (Η εχινάκεια είναι βότανο γνωστό για την αντιβακτηριακή του δράση στις μολύνσεις του στόματος.)



    Αφέψημα φασκόμηλου: Σε ένα φλιτζάνι βραστό νερό ρίχνετε 1-2 κουταλιές του τσαγιού φύλλα φασκόμηλου και τα αφήνετε για δέκα λεπτά. Σουρώνετε και κάνετε γαργάρες τρεις φορές την ημέρα. Το φασκόμηλο είναι το κλασικό φάρμακο για φλεγμονές του στόματος, του λαιμού και των αμυγδαλών. Ως γαργάρα βοηθά στη θεραπεία ουλίτιδας, φαρυγγίτιδας, αμυγδαλίτιδας και είναι εξαιρετικά αποτελεσματικό για τις άφθες.



    Πρέπει να ξέρετε:



    Οι άφθες στην πλειοψηφία τους είναι αθώες. Όμως εάν σας ταλαιπωρούν συχνά (4-5 φορές το χρόνο), καλό είναι να επισκεφθείτε έναν ειδικό. Καμιά φορά μπορεί να σχετίζονται με αναιμία (λόγω έλλειψης σιδήρου και βιταμίνης Β12 ή φολικού οξέος) και τότε θα υποχωρήσουν εφόσον αντιμετωπιστεί το συγκεκριμένο πρόβλημα. Όσο υπάρχουν άφθες στο στόμα, να αποφεύγετε τις αλμυρές τροφές, τα καρυκεύματα και τα εσπεριδοειδή. Οι στοματοπλύσεις με σοδόνερο ή χλιαρό χαμομήλι (στα σημεία όπου υπάρχουν άφθες), μερικές φορές την ημέρα, βοηθούν επίσης στην αποφυγή των μολύνσεων του στόματος.

  3. #3
    Senior Bodybuilder Psilos23's Avatar
    Join Date
    19-02-08
    Location
    Chania, Kriti, Greece.
    Posts
    2,309

    Default

    Eγω το ειχα παθει αυτο σε ενα ταξιδι μου στη Τουρκια καθως σαν λαλακας εκανα το λαθος και πηρα απο πλανοδιο ενα κεσεδακι απο βατομουρα που τα ειδα και τα λιγουρευτικα:D το θεμα ειναι οτι μαλλον τα ειχαν λιγουρευτει πιο πριν τιποτα μυγες η δε ξερω και εγω τι.Το αποτελεσμα να γεμισει και εμενα το στομα μου και ακομα και το νερο που επινα να με ποναειι σε γιατρο που πηγα εκει μου εδωσε ενα σαν συμπληρομα χαπι ηταν Βιταμινης Β12 και ενα σπρευ αφρατεστ νομιζω η καπως ετσι και εγινα καλα σε 2 μερες

    Μπορει να την εχεισ παθει απο τιποτα μη καλοπλημενα φρουτα η λαχανικα και εσυ παντως απο συμπληροματα κατα την γνωμη μου δε παιζει
    I can accept the failure,but i cannot accept it without try

  4. #4
    Pumping Iron lazaross's Avatar
    Join Date
    09-02-08
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    675

    Default

    Ναι αλλα μου κανει εντυπωση που το επαθα 3 φορες σε 2 μηνες, ενω δε το εχω ξαναπαθει ποτε μου στα 22 μου χρονια!! Και απο τοτε που ξεκινησα αυτα τα συμπληρωματα. Δε νομιζω να ειναι συμπτωση.. Ισως ειμαι αλλεργικος σε αυτο το tribulus.

  5. #5

    Join Date
    27-11-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,724

    Default

    Κατά 99% είναι απο αγχος και παρεμεφερείς καταστάσεις , αλλα για να σιγουρευτεις πρέπει να τίς θεραπεύσεις και να παρατηρήσεις ΑΝ σου ξανάρθουν, τι γεγονοτα/σκέψεις υπάρχουν

    Κατά τήν ταπεινή μου αποψη ξεκινάς με PYRALVEX (ένα ακακο μελάνι τοπικής χρήσης ) και μετά βλέπεις - τσούζει λιγάκι , αλλα εντάξει δέν τρέχει και τίποτα

  6. #6
    Pumping Iron lazaross's Avatar
    Join Date
    09-02-08
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    675

    Default

    bedatine βαζω και κανω στοματοπλυσεις με χαμομηλι, αλλα δε φευγουν. ΕΛαχιστα υποχωρησαν. Μαλλον θελει αντιβιωση. Αυριο θα παω σαλονικα, γιατι τωρα ειμαι κομοτηνη, να το κοιταξω.

    Το pyralvex δε το ειχαν καταργησει;

  7. #7
    Pumping Iron lazaross's Avatar
    Join Date
    09-02-08
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    675

    Default

    Απ' οτι διαβασα στο ιντερνετ πρεπει να εχω candida albicans ( καντιντιαση ). Εψαξα στο google για candida και tribulus και βρηκα μερικα αρθρα, αλλα δε τα καλαβαινω γιατι ειναι στα αγγλικα. Εχει γουστο τελικα να ειχα δικιο οτι φταιει το tribulus.

  8. #8
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    πολυ χρησιμες πληροφοριες!!!
    Να προσθεσω οτι τωρα που ειναι στην μοδα τα κρυολογηματα,μερικοι γιατροι μπορουν να σας χορηγησουν καποια φαρμακα τα οποια ειναι σε σπρευ κ τα λαμβανουμε με "ανασες".Μερικα απο αυτα εχουν σαν παρενεργεια ερεθισμους στο εσωτερικο του στοματος εως κ στοματιτιδες.Συνησταται καλο ξεπλυμα του στοματος μετα απο την χρυση του σπρευ....


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •