Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    18-01-10
    Location
    .
    Posts
    7

    Default Κλασσικά...Διατροφή!

    Καλησπερα στην παρεα. Θα ηθελα να σας αναφερω καποια στοιχεια της προσπαθειας μου κι εγω. Πηγαινω γυμναστηριο 5 φορες την εβδομαδα.

    Το διατροφικο μου πλανο ειναι:

    Πρωινο. 04.30 ενα μπολ μετριο βρωμη, 1,5 % γαλα. σταφιδες και κανελλα, 1 αυγο ολοκληρο και 2-3 ασπραδια (μικρα αυγα), 1 μηλο και μια πολυβιταμινη.

    8.30 τοστ με μαυρο πολυσπορο, γκουντα με 30 & λιπαρα, γαλοπουλα και ενα αυγο μονο ασπραδι.

    10.30 1 μηλο η μπανανα
    12.30 τοστ ιδιο με παραπανω

    16.30-17.00 οσπρια, η κρεας με πατατες στην κατσαρολα και γενικα οτι μαγειρευει η γυναικα μου, αλλα ειναι πολυ ελαφρια φαγητα γενικα, σαλατα πρασινη η ντοματα και κρεμμυδακι με λιγο ελαιολαδο, αγγουρακια πικλες η παντζαρια. 2 φετες ολικης και μπορει και λιγη φετα αραια και που.

    19.00 5 γρ. κρεατινη no excuses της MDY.

    19.30-20.30 γυμναστηριο και αμεσως μετα 1 σκουπ πρωτεινη και μια μπανανα.
    21.30 1 τονο με σαλατα, η φαγητο απο το μεσημερι (μετρια ποσοτητα).

    22.30-23.00 2-3 ασπραδια και μετα υπνος γιατι εχει εγερτηριο στις 04.15.

    Οπως θα παρατηρησατε κοιμαμαι 5 με 6 ωρες, λιγο αλλα δεν γινεται κι αλλιως, ειμαι 1,80 υψος και 72 κιλα. Ασχολουμαι περιπου 2 μηνες και ειδα καλα αποτελεσματα. Υπαρχουν καποιες μερες συνηθως σαββατοκυριακο που τηρω το διατροφικο προγραμμα αλλα τρωω καμια σοκολατα, η 3 φετες μαυρο ψωμι με αρκετο μελι και σταφιδες.

    Αυτο που με χαλαει ειναι η κουραση απο την δουλεια και τον λιγο υπνο και στο γυμναστηριο καμια φορα δεν την παλευω και πολυ. Αυτα. Τα σχολια δικα σας κι ευχαριστω εκ των προτερων.

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Πάνω κάτω έχεις μπει στο κλίμα και έχεις καταλάβει τι περίπου πρέπει να τρως. Βέβαια η διατροφή σου χρειάζεται κάποιες διορθώσεις αλλά πρώτα πρέπει να μας γράψεις το στόχο που έχεις. Θες να χάσεις λίπος; Θες να βάλεις μυικά κιλά; Θες απλώς να βελτιώσεις τις διατροφικές σου συνήθειες;

  3. #3
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Γεια σου κι από μένα και συγχαρητήρια για την προσπάθεια. Έχεις θέληση! Να σου πω με τη σειρά μου πως το φρούτο που έχεις στις 10:30 δεν είναι γεύμα. Δεν έχεις πηγή πρωτεΐνης μαζί. Και κάτι άλλο. Θα πρέπει να ζυγίζεις τις τροφές σου ή να μετράς ποσότητα στα υγρά σου. Π.χ. άλλες θερμίδες και διατροφικά στοιχεία έχει ένα ποτήρι γάλα και άλλες ένα λίτρο γάλα. Τέλος, όπως είπε και η ειρήνη από πάνω, πρέπει να μας πεις τι στόχο έχεις θέσει.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  4. #4
    Bodybuilding Newbie kokkoras's Avatar
    Join Date
    06-12-09
    Location
    Athens
    Posts
    80

    Default

    Καλησπερα καταρχας..ναι οπως αναφερθηκε εχεις μπει στο κλιμα..:D. Τωρα για αυτο που λεει ο cuban ναι οντως δεν ειναι γευμα αλλα δεν νομιζω οτι και εσυ ο ιδιος το θεωρεις ως γευμα, πιο πολυ ως snack. Τι εννοω.. ας πουμε εγω που ειμαι μαθητης σε καποιο δλ/μα θα φαω ενα μηλο(χωρις να σημαινει βεβαια αυτο οτι θα αποτελεσει γευμα , απλα για να με κρατησει[:-bouncy]. Κατι τελευταιο , γιατι δεν αλλαζεις το gouda με cottage?:D

  5. #5
    Pumping Iron
    Join Date
    03-08-09
    Location
    athens, athens, Greece.
    Posts
    279

    Default

    γεια σου..απο μενα καποιες παρατηρησεις-βγαλε το γκουντα δεν ειναι καλη επιλογη βαλε fina η τρικαλινο 10%,σκετο φρουτο δεν ειναι ουτε καν σνακ.για bb ακομα και τα σνακ πρεπει να εχουν πρωτεινη-βαλε ενα σκουπ πρωτεινη μαζι αν δεν σου ειναι ευκολο κατι αλλο,στο μεγαλο σου γευμα π.χ καλα ειναι τα οσπρια αλλα οχι σκετα να τα συνδιαζεις με πηγη πρωτεινης(μην βασιζεσαι πολυ στις φυτικες πρωτεινες)επισης αν το γευμα εχει ρυζι η πατατα-μακαρονι δεν χρειαζεσαι και ψωμι,στο 2 μεταπροπονητικο κοιτα να τρως και υδατανθρακα του τυπου ρυζι-πατατα οπως και στο τελευταιο σου γευμα καλυτερα αντι τα ασπραδια γιαουρτι η cottage η γαλα..

  6. #6
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    18-01-10
    Location
    .
    Posts
    7

    Default

    Κατ αρχας σας ευχαριστω ολους για την αμεση ανταποκριση και τις συμβουλες σας. Στοχος μου ειναι να αυξησω αρκετα τον ογκο μου και παραλληλα να γραμμωσψ οσο γινεται (τωρα κατι μας ειπες θα σκεφτηκατε, αυτο θελουν ολοι ). Ειναι η δουλεια μου τετοια που αναγκαστικα ειμαι πολλες ωρες εκει και καμια φορα ειναι η αληθεια δεν τρεφομαι σωστα. Το παλευω ομως. Ο σωματοτυπος μου θα ελεγα ειναι αρκετα καλος, εχω λιγο σωσιβιο στην μεση, λιγο ομως και θα ηθελα να το διωξω κι αυτο, αλλα οπως προανεφερα απο τις 4 ξυπνιος δεν ειμαι για αεροβια. Kokkoras, εχεις δικιο θα αλλαξω το γκουντα με cottage. giorgosp λεω να διορθωσω και τα ασπραδια με cottage, καλυτερα γιατι με τοσα αυγα ξυπναω και κακαριζω (βεβαια δεν ειναι και πολλα, εχω διαβασει για 8 και 9, οποτε καλα ειναι). Οσο για την κουραση σαν φυσικο επακολουθο της ανεπαρκειας υπνου, υπαρχει κατι που προτεινετε η κατι το οποιο κανετε σε αναλογες περιπτωσεις? Να στε καλα και...γραμμωμενοι-ες!

  7. #7
    Pumping Iron
    Join Date
    03-08-09
    Location
    athens, athens, Greece.
    Posts
    279

    Default

    το cottage σου προτεινα να βαλεις στο τελευταιο γευμα λογο καζεινης.ασε που 3 ασπραδια δινουν ελαχιστη πρωτεινη..για τον υπνο που λες ριχνε καμια ωρα το μεσημερι αν προλαβαινεις..ο υπνος ειναι βασικο και η ξεκουραση επισης..

  8. #8
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    18-01-10
    Location
    .
    Posts
    7

    Default

    giorgosp για υπνο δεν προλαβαινω το μεσημερι με τιποτα. οσο για το cottage εβαλα και στα 2 μου τοστ το πρωι και το μεσημερι εφαγα λιγο με το φαγητο αλλα θα χτυπησω και λιγο το βραδυ. Ευχαριστω και παλι, αν χρειαστω κατι αλλο θα ξαναστειλω. Καλα να περνατε παιδια!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •