Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 27 of 27
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    16-02-10
    Location
    thessaloniki, stauroupoli, Greece.
    Posts
    22

    Default Αερόβια Για Χάσιμο Λίπους

    Γειας παιδια....λοιπον η υποτιθεμενη περιοδος ογκου μου φτανει στο τελος της....τον μηνα σεπτεμβριο ημουν 79 κιλα και τον μηνα μαρτιο ειμαι 87 κιλα...δεν ειμαι ευχαριστημενος να σας πω....τελος παντων θελω να ρωτησω ποσες φορες αεροβια την εβδομαδα θα πρεπιε να κανω σε τι ενταση και ποση ωρα....σκοπος ειναι να φτασω στα 80 κιλα και θα δω πως θα φαινομαι αλλιως παλι απο την αρχη τι να κανουμε υπομονη ειπαμε...επισης πριν και μετα την αεροβια τι θα πρεπει να καταναλωνω(τρωω) ετσι ωστε να βαδιζω σωστα....μεγαλη μου επιθυμια ειναι να χασω λιπος απο την περιοχη της κοιλιας(σωσιβιο)....οχι να χω τρελουσ κοιλιακουσ απλα λιγο γραμμωμενος και επιπεδη κοιλια....θα κανω οτι μου ζητηθει απλα θελω να ξερω οτι ειμαι στο σωστο δρομο...αααα και ακτι ακομα μπανανα τελικα να τρωω πριν την προπονηση η μετα???υποψιν μετα το περας της προπονηνσης καταναλωνω απευθειας λουκοζειτ...Σας ευχαριστω που με ακουτε....!!

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Kαλώς τον[:-apple]
    Λογικά τα περισσότερα κιλά που πήρες αυτούς τους μήνες είναι λίπος, σωστά; Ίσως έκανες λάθος επιλογές, ίσως έτρωγες περισσότερο (στο βωμό του όγκου:D) και σιγά σιγά δημιουργήθηκε το σωσίβιο γύρω στην κοιλιά.. Λάθη όλοι κάνουμε, τουλάχιστον ξέρεις για την επόμενη φορά τι πρέπει να προσέξεις.

    Τώρα γι αυτό που ρωτάς, δηλαδή την αερόβια, δε μας λες αν αυτούς τους μήνες έκανες καθόλου. Αν δεν έκανες, τότε δεν θα ταν καλό να μπεις με τα μούτρα, αλλά να κάνεις σταδιακά πχ ξεκίνα από 3 φορές την εβδομάδα από 30 λεπτά.


    Για απορίες διατροφής καλό είναι να τις γράφεις στο τόπικ που ήδη έχεις ανοίξει για να ναι όλα μαζεμένα
    http://www.bodybuilders.gr/data/main...TOPIC_ID=14160

    Επίσης σημαντικό είναι και οι θερμίδες που παίρνεις από τη διατροφή σου! Όση αερόβια και να κάνεις, αν τρως έξτρα θερμίδες, το σωσίβιο δεν φεύγει!

  3. #3
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Kαλώς τον[:-apple]
    Λογικά τα περισσότερα κιλά που πήρες αυτούς τους μήνες είναι λίπος, σωστά; Ίσως έκανες λάθος επιλογές, ίσως έτρωγες περισσότερο (στο βωμό του όγκου:D) και σιγά σιγά δημιουργήθηκε το σωσίβιο γύρω στην κοιλιά.. Λάθη όλοι κάνουμε, τουλάχιστον ξέρεις για την επόμενη φορά τι πρέπει να προσέξεις.

    Τώρα γι αυτό που ρωτάς, δηλαδή την αερόβια, δε μας λες αν αυτούς τους μήνες έκανες καθόλου. Αν δεν έκανες, τότε δεν θα ταν καλό να μπεις με τα μούτρα, αλλά να κάνεις σταδιακά πχ ξεκίνα από 3 φορές την εβδομάδα από 30 λεπτά.


    Για απορίες διατροφής καλό είναι να τις γράφεις στο τόπικ που ήδη έχεις ανοίξει για να ναι όλα μαζεμένα
    http://www.bodybuilders.gr/data/main...TOPIC_ID=14160

    Επίσης σημαντικό είναι και οι θερμίδες που παίρνεις από τη διατροφή σου! Όση αερόβια και να κάνεις, αν τρως έξτρα θερμίδες, το σωσίβιο δεν φεύγει!

  4. #4
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    16-02-10
    Location
    thessaloniki, stauroupoli, Greece.
    Posts
    22

    Default

    Το σωσιβιο το ειχα και πριν αρχισω την διατροφη του ογκου....αν και δεν ειναι κατι το τρομακτικο ε να ξερετε....εχω βαλει γυρω στα 8 κιλα οπωσδηποτε δεν ειναι ολα καθαρα αν και ετρωγα σωστα και δεν εκανα καταχρησεις....συστηματικα δεν εκανα αεροβια που και που εκανα μια φορα την εβδομαδα..3 φορες αεροβια δηλαδη απο 40 λεπτα στον διαδρομο ειναι καλα???και ενταση γυρω στο επιπεδο 6??

  5. #5
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    16-02-10
    Location
    thessaloniki, stauroupoli, Greece.
    Posts
    22

    Default

    Το σωσιβιο το ειχα και πριν αρχισω την διατροφη του ογκου....αν και δεν ειναι κατι το τρομακτικο ε να ξερετε....εχω βαλει γυρω στα 8 κιλα οπωσδηποτε δεν ειναι ολα καθαρα αν και ετρωγα σωστα και δεν εκανα καταχρησεις....συστηματικα δεν εκανα αεροβια που και που εκανα μια φορα την εβδομαδα..3 φορες αεροβια δηλαδη απο 40 λεπτα στον διαδρομο ειναι καλα???και ενταση γυρω στο επιπεδο 6??

  6. #6
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    19-05-08
    Posts
    3,793

    Default

    Πολύ σωστά τα όσα λέει η Ειρήνημ ξεκίνα καθαρίζοντας σιγά σιγά την διατροφή σου (άλλωστε έχεις χρόνο μέχρι το καλοκαίρι) και επίσης ένταξε την αερόβια σταδιακά στην προπόνησή σου.

    Θα σου πρότεινα για αρχή 15 λεπτά μετά από κάθε προπόνηση και σταδιακή τους αύξηση. π.χ. για 2 βδομάδες στα 15 τις επόμενες 2 στα 20 λεπτά, μετά στα 25, κ.ο.κ. μέχρι να φτάσεις σε έναν αριθμό που θα έχεις ορίσει από την αρχή.
    Το 2 βδομάδες είναι σχετικό, μπορείς να βάλεις όποτε κολάς σε κιλά ή περισσότερο λιγότερο χρόνο απλά περίπου 15 μέρες είναι ένα εύλογο διάστημα για να δεις αν όντως έχεις μείνει στάσιμος.

    Η ένταση να είναι τόση ώστε να σου επιτρέπει να κάνεις χωρίς πρόβλημα την αερόβια σου (γενικά για λιπόλυση πρέπει να ασκήσε στο 60%-70% της Μ.Κ.Σ.)
    Μην πέσεις με τα μούτρα στην γράμμωση/αερόβια γιατί όταν κολλήσεις στα κιλά δεν θα έχεις τι άλλο να κάνεις οπότε όπως γράφω και παραπάνω σταδιακά για να έχεις περισσότερα "όπλα".

    Τέλος, την μπανάνα την έχω μετά την προπόνηση μαζί με την πρωτεΐνη μου. Διάλεξε ή το lucozade ή την μπανάνα.

  7. #7
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    19-05-08
    Posts
    3,793

    Default

    Πολύ σωστά τα όσα λέει η Ειρήνημ ξεκίνα καθαρίζοντας σιγά σιγά την διατροφή σου (άλλωστε έχεις χρόνο μέχρι το καλοκαίρι) και επίσης ένταξε την αερόβια σταδιακά στην προπόνησή σου.

    Θα σου πρότεινα για αρχή 15 λεπτά μετά από κάθε προπόνηση και σταδιακή τους αύξηση. π.χ. για 2 βδομάδες στα 15 τις επόμενες 2 στα 20 λεπτά, μετά στα 25, κ.ο.κ. μέχρι να φτάσεις σε έναν αριθμό που θα έχεις ορίσει από την αρχή.
    Το 2 βδομάδες είναι σχετικό, μπορείς να βάλεις όποτε κολάς σε κιλά ή περισσότερο λιγότερο χρόνο απλά περίπου 15 μέρες είναι ένα εύλογο διάστημα για να δεις αν όντως έχεις μείνει στάσιμος.

    Η ένταση να είναι τόση ώστε να σου επιτρέπει να κάνεις χωρίς πρόβλημα την αερόβια σου (γενικά για λιπόλυση πρέπει να ασκήσε στο 60%-70% της Μ.Κ.Σ.)
    Μην πέσεις με τα μούτρα στην γράμμωση/αερόβια γιατί όταν κολλήσεις στα κιλά δεν θα έχεις τι άλλο να κάνεις οπότε όπως γράφω και παραπάνω σταδιακά για να έχεις περισσότερα "όπλα".

    Τέλος, την μπανάνα την έχω μετά την προπόνηση μαζί με την πρωτεΐνη μου. Διάλεξε ή το lucozade ή την μπανάνα.

  8. #8
    Senior Bodybuilder pao34's Avatar
    Join Date
    23-02-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,287

    Default

    κατσε υπολογισε τις θερμιδες συντηρησης σου και μεινε σε αυτες(μην αυξησεις ουτε μειωσεις τπτ)
    κανε τα βαρη σου κανονικα και κοιτα ποιες ειναι οι σωστες επιλογες
    για να βοηθησω λιγο εγω θα προτεινα το εξης
    1 γευμα(το πρωι λογικα)υδατανθρακες συνθετους και λιγο καλο λιπος και πρωτεινη
    2 γευμα πρωτεινη + καλο λιπος
    3γευμα και πριν την προπονηση(κανα δυωρο με δυομιση ωρες) πρωτεινη + υδατανθρακες συνθετους
    4 γευμα (αν θες το τρως πριν την προπονηση κανα 30λεπτο κανα φρουτο)
    5 γευμα μετα την προπονηση συνθετους υδατανθρακες+ απλους υδατανθρακες(αλλα λιγους) + πρωτεινη
    6 γευμα υδατανθρακες συνθετους + πρωτεινη
    7 γευμα πρωτεινη + καλο λιπος

    οταν λεω πρωτεινη δεν εννοω ροφημα εννοω πηγες απο φαγητα με πρωτεινη,whey(ροφημα πρωτεινης μπορεις να βαλεις το πρωι και μετα την προπονηση)
    υπαρχουν απειρες επιλογες και συνδυασμοι αλλα μην μπερδευεσαι με πειραματισμους κατσε διαβασε ποιες ειναι οι καλυτερες πηγες συνθετων υδατανθρακων,πρωτεινης και καλου λιπους και προσαρμοσετα πανω στο προγραμμα αναλογα τις αναγκες σου.
    κανε αυτο πρωτα και μετα βαζεις και αεροβια αλλα πρωτα κανε αυτο και εγω πιστευω οτι και χωρις αεροβια θα τα πας καλα..

  9. #9
    Senior Bodybuilder pao34's Avatar
    Join Date
    23-02-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,287

    Default

    κατσε υπολογισε τις θερμιδες συντηρησης σου και μεινε σε αυτες(μην αυξησεις ουτε μειωσεις τπτ)
    κανε τα βαρη σου κανονικα και κοιτα ποιες ειναι οι σωστες επιλογες
    για να βοηθησω λιγο εγω θα προτεινα το εξης
    1 γευμα(το πρωι λογικα)υδατανθρακες συνθετους και λιγο καλο λιπος και πρωτεινη
    2 γευμα πρωτεινη + καλο λιπος
    3γευμα και πριν την προπονηση(κανα δυωρο με δυομιση ωρες) πρωτεινη + υδατανθρακες συνθετους
    4 γευμα (αν θες το τρως πριν την προπονηση κανα 30λεπτο κανα φρουτο)
    5 γευμα μετα την προπονηση συνθετους υδατανθρακες+ απλους υδατανθρακες(αλλα λιγους) + πρωτεινη
    6 γευμα υδατανθρακες συνθετους + πρωτεινη
    7 γευμα πρωτεινη + καλο λιπος

    οταν λεω πρωτεινη δεν εννοω ροφημα εννοω πηγες απο φαγητα με πρωτεινη,whey(ροφημα πρωτεινης μπορεις να βαλεις το πρωι και μετα την προπονηση)
    υπαρχουν απειρες επιλογες και συνδυασμοι αλλα μην μπερδευεσαι με πειραματισμους κατσε διαβασε ποιες ειναι οι καλυτερες πηγες συνθετων υδατανθρακων,πρωτεινης και καλου λιπους και προσαρμοσετα πανω στο προγραμμα αναλογα τις αναγκες σου.
    κανε αυτο πρωτα και μετα βαζεις και αεροβια αλλα πρωτα κανε αυτο και εγω πιστευω οτι και χωρις αεροβια θα τα πας καλα..

  10. #10
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    16-02-10
    Location
    thessaloniki, stauroupoli, Greece.
    Posts
    22

    Default

    Παιδια τις θερμιδες συντηρησης μου πως υπολογιζω???λογικα τωρα που εβαλα κιλα ετρωγα παραπανω απο τις θερμιδες συντηρησης μου... οποτε τωρα που θα θελω να χασω κακα κιλα θα αρχιζω να ελαττωνω μεριδες και να κοψω υδατανθρακες???

  11. #11
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    16-02-10
    Location
    thessaloniki, stauroupoli, Greece.
    Posts
    22

    Default

    Παιδια τις θερμιδες συντηρησης μου πως υπολογιζω???λογικα τωρα που εβαλα κιλα ετρωγα παραπανω απο τις θερμιδες συντηρησης μου... οποτε τωρα που θα θελω να χασω κακα κιλα θα αρχιζω να ελαττωνω μεριδες και να κοψω υδατανθρακες???

  12. #12
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    19-05-08
    Posts
    3,793

    Default

    Πήγαινε στο section της διατροφής όπου στα sticky θέματα εκτός από άρθρο για υπολογισμό των θερμίδων έχει και κάποια ακόμα πολύ ενδιαφέροντα θέματα για διάβασμα.
    Αν θυμάμαι καλά, έχει και ένα παράδειγμα διατροφής γράμμωσης.

    Γενικά, η σκέψη αυτή είναι, σταδιακός περιορισμός των υδατανθράκων

  13. #13
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    19-05-08
    Posts
    3,793

    Default

    Πήγαινε στο section της διατροφής όπου στα sticky θέματα εκτός από άρθρο για υπολογισμό των θερμίδων έχει και κάποια ακόμα πολύ ενδιαφέροντα θέματα για διάβασμα.
    Αν θυμάμαι καλά, έχει και ένα παράδειγμα διατροφής γράμμωσης.

    Γενικά, η σκέψη αυτή είναι, σταδιακός περιορισμός των υδατανθράκων

  14. #14
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    16-02-10
    Location
    thessaloniki, stauroupoli, Greece.
    Posts
    22

    Default

    η αεροβια μου γινεται για παραδειγμα να ναι τη μια φορα διαδρομος την αλλη ποδηλατο και την αλλη κολυμβηση??πως σας φαινεται??

  15. #15
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    19-05-08
    Posts
    3,793

    Default

    Ναι μπορείς να διαλέγεις διάδρομο, ποδήλατο ή ελλειπτικό αλλά καλύτερα να αποφύγεις την κολύμβηση γιατί θα σου γυμνάσει συνολικά το σώμα άρα θα δυσκολέψεις την ανάρρωση σου από τα βάρη.
    Επίσης, μπορείς να μοιράσεις και την ώρα που έχεις να κάνεις αερόβια στα μηχανήματα, έστω ότι έχεις να κάνεις 20 λεπτά αερόβια μετά την προπόνηση τότε μπορείς να κάνεις 5 λεπτά ελλειπτικό, 5 λεπτά ποδήλατο και 10 λεπτά διάδρομο

  16. #16
    Senior Bodybuilder sok's Avatar
    Join Date
    30-11-08
    Location
    Ρέθυμνο, Greece.
    Posts
    1,465

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by sergoun

    Ναι μπορείς να διαλέγεις διάδρομο, ποδήλατο ή ελλειπτικό αλλά καλύτερα να αποφύγεις την κολύμβηση γιατί θα σου γυμνάσει συνολικά το σώμα άρα θα δυσκολέψεις την ανάρρωση σου από τα βάρη.
    Επίσης, μπορείς να μοιράσεις και την ώρα που έχεις να κάνεις αερόβια στα μηχανήματα, έστω ότι έχεις να κάνεις 20 λεπτά αερόβια μετά την προπόνηση τότε μπορείς να κάνεις 5 λεπτά ελλειπτικό, 5 λεπτά ποδήλατο και 10 λεπτά διάδρομο
    </blockquote id=quote>

    +1 για την κολύμβηση!

    Σε αυτό με τα 5λεπτα δεν θα συμφωνήσω, γιατί εκεί που έχεις βρει τον ρυθμό σου, τις ανάσες σου κλπ δεν λέει να κατεβαίνεις και άντε πάλι από την αρχή. Και ψυχολογικά δηλαδή εμένα δεν μου κάθεται καλά!:D

  17. #17
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    16-02-10
    Location
    thessaloniki, stauroupoli, Greece.
    Posts
    22

    Default

    Συμφωνω και γω φιλε μου με αυτο που λες.....και με το κολυμβητηριο εχεις δικιο θα γυμναζω ολο το σωμα και δεν θα αναρρωνω...!!!η ενταση της αεροβιας να ειναι για παραδειγμα γρηγορο περπατημα στον διαδρομο ισα ισα που να λαχανιαζω??

  18. #18
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    19-05-08
    Posts
    3,793

    Default

    Γενικά οι έρευνες λένε ότι για λιπόλυση καλό είναι να είσαι μεταξύ του 60%-70% της ΜΚΣ σου (μέγιστη καρδιακή συχνότητα) αλλά αυτό αλλάζει από άνθρωπο σε άνθρωπο.
    Συνήθως αντιστοιχεί σε χαμηλής έντασης αερόβια αλλά εξαρτάται πάρα πολύ από την αερόβια αντοχή σου, αερόβια ικανότητα σου.
    Αν θυμάμαι έχεις γράψει ότι τόσο καιρό δεν έκανες αερόβια άρα ξεκίνα όπως λες με γρήγορο περπάτημα.

    Γενικά, αν μπορείς κατέβασε το 1ο e-mag του site όπου ο Γιάννης(GRF) έχει γράψει ένα πολύ ωραίο άρθρο σχετικά με αερόβια και καύση λίπους.

  19. #19
    Pumping Iron Steroid's Avatar
    Join Date
    28-01-06
    Location
    is not available
    Posts
    660

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by vagkeh

    Συμφωνω και γω φιλε μου με αυτο που λες.....και με το κολυμβητηριο εχεις δικιο θα γυμναζω ολο το σωμα και δεν θα αναρρωνω...!!!η ενταση της αεροβιας να ειναι για παραδειγμα γρηγορο περπατημα στον διαδρομο ισα ισα που να λαχανιαζω??
    </blockquote id=quote>

    Διαβασε στο emag του Μαιου 2009 ενα πολυ καλο αρθρακι του Γιαννη (GRF) για την αεροβια πιστευω θα σου ειναι χρησιμο.

    http://www.bodybuilders.gr/bodybuilding.asp?catid=26

    Επισης μην πεσεις με τα μουτρα οπως προειπαν τα παιδια παραπανω.
    YOU can('t)change genes...

  20. #20
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    16-10-09
    Location
    .
    Posts
    87

    Default

    Διαφωνώ κάθετα sergoun!Κυριε γυμναστά αυτά που προτείνατε δεν έχουν να κάνουν μόνο με αερόβια, έχουν να κάνουν με συνεχή κίνηση των ποδιών!Εξήγησέ μου, πώς θα αναρώσει κάποιος ο οποίος έχει να κάνει πόδια με τη αερόβια της σειράς ( διάδρομο, ποδήλατο ή ελλειπτικό ) κ βάση αυτής της λογικής γιατί να μην πέσει κάποιος κάποιος στην πισίνα κ να κινείται μονο με τα πόδια?Αν βέβαια δεν υπάρχει εξικοιωση με το υγρό στοιχείο, άστο vagkeh κανε αυτά που ξέρεις,αλλά δεν υπάρχει σοβαρή δικαιολογία για την κολύμβηση, τελείως φιλικά κ περισσότερο για να ξεκολλάμε απ τα indoors λαχανιάσματα!

  21. #21
    Pumping Iron Steroid's Avatar
    Join Date
    28-01-06
    Location
    is not available
    Posts
    660

    Default

    Σεργιε μπορει να εισαι 7 δευτερολεπτα πιο γρηγορος αλλα δεν εβαλες λινκ :D
    YOU can('t)change genes...

  22. #22
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    19-05-08
    Posts
    3,793

    Default

    Όταν βάζεις αερόβια στο πρόγραμμα σου σίγουρα κοιτάς να μην πέφτει μαζί με τα πόδια ή αν συμπέπτει τότε την κάνεις πιο χαλαρά (τουλάχιστον έτσι ενεργώ εγώ όταν έχω πόδια).Προσωπικά και τώρα (15 λεπτά μετά την προπόνηση) αλλά και το καλοκαίρι που είχα πρωινή αερόβια δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα με την ανάρρωση και μάλιστα την ίδια μέρα έκανα και πρωινή αερόβια και το απόγευμα βάρη για το άνω σώμα με μεγάλη άνεση.
    Βεβαίως, αν μιλάμε για αερόβια υψηλής έντασης, όπως είναι τα σπριντ, τότε ναι επηρεάζει την ανάρρωση των ποδιών μην σου πω ότι μόνο από σπριντ μπορείς να γυμνάσεις τα πόδια (υπάρχει και σχετικό ποστ στο φόρουμ).

    Στην ερώτηση σου, όταν κολυμπάς, με όποιο στυλ θέλεις, θα χρησιμοποιήσεις το κάτω και άνω σώμα. Ειδικά, στο άνω σώμα μεγάλη επιβάρυνση θα δεχτούν οι ώμοι. Αν όπως λες πας και με την βοήθεια της σανίδας ή και χωρίς κάνεις μόνο κινήσεις ποδιών τότε ναι γίνεται αερόβια άσκηση ενδεχόμενο που όταν απαντούσα δεν το είχα σκεφτεί.
    Εντελώς προσωπικά, και μόνο πόδια να κάνω στο κολύμπι εξαιτίας της αντίστασης του νερού(είτε για να μείνω στην επιφάνεια είτε για προωθήσω το σώμα μου) αισθάνομαι τα πόδια πιο βαριά αφού τελειώσω και κατά την διάρκεια της άσκησης αισθάνομαι ένα συνεχές κάψιμο.

    Η απάντηση που έδωσα είναι από προσωπική εμπειρία. Πέρσι στην σχολή είχαμε το πρωί πισίνα και το απόγευμα έκανα βάρη. Πολλές φορές αν όχι όλες δεν είχα την απαιτούμενη ενέργεια, δύναμη, ανάρρωση ώστε να βγάλω το πρόγραμμα για το άνω σώμα.


    Εννοείται όλα αυτά πάντα φιλικά, ίσα ίσα μ' αρέσει ο διάλογος
    Συγνώμη αν βγαίνω off topic.
    :D

    Στέλιο έτοιμο το είχα το link[:-angel]

  23. #23
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    16-02-10
    Location
    thessaloniki, stauroupoli, Greece.
    Posts
    22

    Default

    Οταν θα τελειωνω την αεροβια μου θα πρεπει να αισθανομαι κουρασμενος και εξουθενομενος η νορμαλ η μια μεση κατασταση??και κατι ακομα καλυτερο θα ταν τουλαχιστον η μια απο τις αεροβιες μερες μου να γινεται το πρωι οταν ξυπναω με αδειο στομαχι???

  24. #24
    Senior Bodybuilder pao34's Avatar
    Join Date
    23-02-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,287

    Default

    κοιτα αν δεν γουσταρεις αεροβια απλως δεν κανεις,ριξε θερμιδες
    ετσι και αλλιως μονο απο τα βαρη ο μεταβολισμος ειναι στα υψη.
    οταν θα τελειωνεις την αεροβια θα εισαι κουρασμενος αλλα σαν να εχεις κανει ζεσταμα :D
    αν θες πρωι με αδειο στομαχι καλυτερα πιες μιση whey (πρωτεινη κανα 30λεπτο πριν την αεροβια και την αλλη μιση αμεσως μετα μολις τελειωσεις την αεροβια)
    οτι σου λεμε εδω μπορεις να τα βρεις και στο περιοδικο του site και τα εχει και αναλυτικα εκει.
    edit...η πρωτεινη να ειναι καθαρη(δηλαδη να εχει ελαχιστους υδατανθρακες εως καθολου) μην πιεις καμια πρωτεινη ογκου τιγκα στην ζαχαρη[:-fight]:D

  25. #25
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    16-02-10
    Location
    thessaloniki, stauroupoli, Greece.
    Posts
    22

    Default

    Σε ευχαριστω φιλε μου

  26. #26
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    05-05-09
    Location
    Kiato, Greece.
    Posts
    56

    Default

    Οσο αφορα το αεροβιο μπορω να πω πως λαστ γιαρ ειχα χασει καμια 15αρια κιλα χωρις αεροβιο
    μειωση θερμιδων και σχετικα χαλαρες προπονησεις.φετος που το παρακανα πηρα πολλα κιλα και τα πρωτα δεκα κιλα τα εχασα χωρις αεροβιο γιατι ηταν πιστευω τα πολυ περιττα.τν τελευταιο μηνα εχω πεσει δυο κιλα χωρις φοβερο αεροβιο αλλα οχι και καθολου.στανταρ 1 μισαωρο τν βδομαδα μαζι μ κοιλιακους και πριν κανω πρπονηση σχεδον παντα κανω δεκαλεπτο..ειμαι πλεον καπου στα 73-74 κιλα και καμια σχεση μ το περσι.περιεργο αλλα πεταω κοιλιακους και φλεβα πολυ και ειμαι σχετικα αρκετα κιλα για το υψος μου.βασικα αυτο που εχω δει οτι δουλευει πανω μου τρελα στ παρελθον ειναι ο σακος.λιωσιμο και δουλευεισ αναλογα ολο το σωμα.και πολυ πολυ καλα αποτελεσματα.

  27. #27
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    27-06-09
    Location
    .
    Posts
    107

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by sergoun

    Η απάντηση που έδωσα είναι από προσωπική εμπειρία. Πέρσι στην σχολή είχαμε το πρωί πισίνα και το απόγευμα έκανα βάρη. Πολλές φορές αν όχι όλες δεν είχα την απαιτούμενη ενέργεια, δύναμη, ανάρρωση ώστε να βγάλω το πρόγραμμα για το άνω σώμα.
    </blockquote id=quote>
    Συμφωνώ σε γενικές γραμμές!
    η απάντηση είναι ανάλογα...ανάλογα την ένταση που τρέχεις,κολυμπάς,πιέζεις στο ελλειπτικό.
    Στην κολύμβηση είναι πιο πολύπλοκα τα πράγματα γιατί όπως είπες γυμνάζεις το πάνω σώμα σε συνδυασμό με τα πόδια...Αλλά αν κάνεις για παράδειγμα πρόσθιο (με τεχνική,όχι σαν βατράχι) που δουλεύεις 80% πόδια δε νομίζω να ταλαιπωρείς τόσο το πάνω σώμα εκτός από ώμους και λίγο πήχεις/δικέφαλα (it's ok).
    Αν πάλι στη σχολή σας βάζαν 200άρια πεταλούδα/πρόσθιο με 1min διάλειμμα λογικό είναι μετά να μη κάνεις βάρη αφού έχεις κάνει βάρη μέσα στο νερό :D Τι να τα κάνεις τα βάρη μετά;;;
    Γενικά το νερό σε δυναμώνει και δε πρέπει να συνδυάζεται με βάρη,με όρους του bodybuilding,την ίδια μέρα όπως είπε ο sergoun! Βάρη μπορείς να κάνεις την ίδια μέρα αλλά με διαφορετική ένταση/κιλά. Αλλά εκεί στοχεύεις αλλού και προφανώς(μυική αντοχή),όχι στον όγκο!

    " : , ,
    , ,
    , .
    , , ;
    ."


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •