Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 23 of 23
  1. #1
    Bodybuilding Newbie kokkoras's Avatar
    Join Date
    07-12-09
    Location
    Athens
    Posts
    80

    Default Η Διατροφή Γράμμωσης

    Καλησπερα σε ολους καταρχας. Ειμαι μελος στο φορουμ εδω και 2 μηνες και με τις γνωσεις που απεκτησα, και το οφειλω σε εσας αυτο, εχω διαμορφωσει μια διατροφη γραμμωσης, την οποια και ακολουθω.

    ΓΕΥΜΑ 1(ΠΡΩΙΝΟ) [7:00]

    65γρ Βρωμης, 15γρ Σταφιδες, 1γεματη κουταλια μελι, 4ασπραδια και 1κροκο, λιγη κανελα

    ΓΕΥΜΑ 2(Στο διαλειμμα του σχολειου) [9:50]

    1 μηλο , 1 κουλουρι

    ΓΕΥΜΑ 2(συνεχεια..επομενο διαλειμμα) [11:45]
    2 φετες ψωμι ολικης αλεσης πολυσπορο, cottage , μαρουλι , 2 φετες γαλοπουλα(αλαντικο)

    ΑΕΡΟΒΙΑ 20 λεπτα [3:00-3:20]

    ΓΕΥΜΑ 3(ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ) [3:30]

    α)Στηθος κοτοπουλο με ρυζι και σαλατα απο λαχανικα εποχης ή
    β)Μπριζολα μοσχαρισια με μακαρονια και σαλατα απο λαχανικα εποχης ή
    γ)Φιλετο κοτοπουλο με μανιταρια , ρυζι ή μακαρονια και σαλατα απο λαχανικα εποχης ή
    δ)Φακες με ρυζι

    ΓΕΥΜΑ 4(Στο φροντηστιριο) [6:55]

    Καποια μπαρα δημητριακων δυστυχως[:-cry]

    ΓΕΥΜΑ 4(Οταν δεν εχω φροντιστηριο)

    100γρ τονο με μια μικρη σαλατα

    ΓΕΥΜΑ 4(ΜΕΤΑΠΡΟΠΟΝΗΤΙΚΟ , οταν παω gym) [9:15]Προπονηση 7:00-9:00

    1,5 scoop Whey ON Protein Isolate και 2 μπανανες

    ΓΕΥΜΑ 5(ΒΡΑΔΙΝΟ, οταν δεν εχω gym) [9:30]

    α)Στηθος κοτοπουλο και σαλατα απο λαχανικα εποχης
    β)cottage με μαρουλι μεσα σε αραβικη πιτα(λιγη ποσοτητα υδατανθρακων)
    γ)Τονοσαλατα

    ΓΕΥΜΑ 5(2ο ΜΕΤΑΠΡΟΠΟΝΗΤΙΚΟ , οταν παω gym) [10:00]

    α)Φιλετο κοτοπουλο με αρκετο ρυζι(αυξημενοι υδατανθρακες)
    β)Στηθος κοτοπουλο με πατατα βραστη(αυξημενοι υδατανθρακες)
    γ)Μοσχαρισιο φιλετο με μακαρονια(αυξημενοι υδατανθρακες)

    ΓΕΥΜΑ 6(3ο ΜΕΤΑΠΡΟΠΟΝΗΤΙΚΟ , οταν παω gym) [12:00]

    1 γιαουτρι 2% λιπαρα

    Tελος, πινω 2,5 λιτρα νερο την ημερα[:-bouncy]
    Ευπροσδεκτες οποιεσδηποτε επισημανσεις:D

  2. #2
    Pumping Iron
    Join Date
    03-08-09
    Location
    athens, athens, Greece.
    Posts
    279

    Default

    boy χωρις πολλα πολλα που διαβασα γραμμωση με ψωμια,μελι,κουλουρια και αραβικες πιτες δυσκολο..στο 2ο γευμα εχεις υδατανθρακα μονο,μεγαλο λαθος..αν δεν τραβας κοληματα στο σχολειο να κουβαλας ταπερακι με κοτο και λαχανικα η ρυζακι η το πολυ πολυ μια δοση πρωτεινης με φρουτο και λιγους ξηρους καρπους..αλλα σε γενικες γραμμες αποψη μου πολυ λαθος επιλογη τροφων...

  3. #3
    Bodybuilding Newbie kokkoras's Avatar
    Join Date
    07-12-09
    Location
    Athens
    Posts
    80

    Default

    Δεκτο αλλα πρεπει να καταλαβεις οτι δεν μπορω να εχω την αριστη διατροφη(λογω σχολειου , φροντηστηριου και των γονιων μου, οι οποιοι και με την προσαρμογη αυτη που εκαναν μαζι μου ειναι ηρωες)..

  4. #4
    Pumping Iron
    Join Date
    03-08-09
    Location
    athens, athens, Greece.
    Posts
    279

    Default

    σε καταλαβαινω αλλα μελι το πρωι μπορεις να μη εχεις πχ και να εχεις παραπανω βρωμη,,στο σχολειο κουβαλας μηλο μπορεις και ενα σεικερακι πρωτεινη και ξηρους καρπους..ευκολο η αρβικη πιτα να μην εχεις ..δεν σε δεσμευει τιποτα σε αυτα για αρχη..

  5. #5
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    19-05-08
    Posts
    3,793

    Default

    αν δεν θες να κουβαλάς σέικερ τότε μπορείς να βάλεις την πρωτεΐνη σε μπουκάλι milko, n'joy, κλπ που δεν φαίνεται το περιεχόμενο.

    Θα συμφωνήσω με τον Γιώργο, πρέπει να ανεβάσεις την πρωτεΐνη και να μειώσεις τον υδατάνθρακα.

  6. #6
    Bodybuilding Newbie kokkoras's Avatar
    Join Date
    07-12-09
    Location
    Athens
    Posts
    80

    Default

    OK παιδια απο το 2ο βγαινει κουλουρι και βγαζω και την αραβικη απο το 5ο και βαζω 20γρ αμυγδαλα. Τωρα δεν υποσχομαι οτι θα αλλαξω το 2ο γευμα εξολοκληρου αλλα θα προσπαθησω να το βελτιωσω βασει των συμβουλων σας.

  7. #7
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    19-05-08
    Posts
    3,793

    Default

    μα η ουσία αυτή είναι :) να κοιτάς να βελτιώνεις κάτι κάθε φορά. Εξάλλου μικρός είσαι ακόμα, καλύτερα να δώσεις μεγαλύτερη βαρύτητα στο να χτίσεις γερές βάσεις για το μέλλον και η γράμμωση θα έρθει.

    Καλή επιτυχία στον στόχο σου

  8. #8
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    09-06-09
    Location
    .
    Posts
    49

    Default

    αδερφε μια χαρα ειναι η διατροφη σου..εισαι και μαθητης ολη μερα τρεξιμο

    θα ακουσεις πολλες γνωμες, με διαφορους τροπους..

    επιγραμματικα αυξησε πρωτεινη 2-2,5 γραμμαρια ανα κιλο
    το μελι κοφτο,το κουλουρι κοφτο

    το δευτερο γευμα καντο ετσι.. 2 φετες ψωμι σε τοστακι με 2 φετες γαλοπουλα, 2 φετες κασερι ,τυρι χαμηλων και μαρουλι (τοστακι τουμπανο)

    μεσημερι φαε κανονικα σπιτι

    πριν το γυμναστηριο μηλο με whey σε γαλα χαμηλων η νερο(νερο πιο καλα)

    μετα το γυμναστηριο whey μονο σε γαλα 250ml

    μολις πας σπιτι με το που νιωσεις οτι πεινας φαε (αλλα παντα να αποφευγεις και σε περιοδο ογκου αμυλουχους υδατανθρακες δηλαδη πατατες και τετοια)

    ακολουθα το αυτο (το οποιο ειναι το δικο σου με καποιες αλλαγες)
    και το καλοκαιρι θα εισαι τζαμι

    το να παρεις αριστες θεωρητικα διατροφες απο κοιλαραδες διαιτολογους η απο αλλους που το παιζουν γνωστες και υπερανω ενω δεν κατεβηκαν ποτε σε αγωνες και ουτε προκειτε, μονο κακο θα σου κανει και θα σου ριξει την ψυχολογια

    βαρα και μη μασας
    καλη επιτυχια
    ....

  9. #9
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    09-06-09
    Location
    .
    Posts
    49

    Default

    αδερφε ξεχασα να σου πω

    σαν σνακ στο σχολειο το πρωι να εχεις αμυγδαλα και φουντουκια ωμα
    ....

  10. #10
    Pumping Iron
    Join Date
    03-08-09
    Location
    athens, athens, Greece.
    Posts
    279

    Default

    "το να παρεις αριστες θεωρητικα διατροφες απο κοιλαραδες διαιτολογους η απο αλλους που το παιζουν γνωστες και υπερανω ενω δεν κατεβηκαν ποτε σε αγωνες και ουτε προκειτε, μονο κακο θα σου κανει και θα σου ριξει την ψυχολογια

    βαρα και μη μασας
    καλη επιτυχια"


    που εισαι boy -vagosx- το παλικαρι ζητησε γνωμες για τη διατροφη του για να τη κανει καλυτερη και ειναι σε φορουμ δηλαδη πισω απο μια σχετικη ανωνυμια ο καθε ενας λεει τη γνωμη του και τις αποψεις του και αυτος που τη ζηταει τα διαβαζει και οτι του κανει το κραταει..οτι οχι το απορηπτει..κανενας δεν το παιζει γνωστης σε αυτο το φορουμ να το ξερεις ο καθε ενας μαθαινει απο τον αλλο καποια πραγματα που ενδεχομενος δεν τα ξερει.. το να ακυρωνεις την αποψη μου και του sergoun με τετοιο στυλακι που στην ουσια τα ιδια πραγματα με μας ειπες δεν ειναι η γραμμη που κινουνται οι περισσοτεροι στο φορουμ...και δεν θα βοηθουσε κατι τετοιο νεα παιδια σαν το φιλο μας...φιλικα γιωργος!

  11. #11
    Bodybuilding Newbie kokkoras's Avatar
    Join Date
    07-12-09
    Location
    Athens
    Posts
    80

    Default

    Nαι το κουλουρι και τα ψωμια τα εχω βγαλει, μονο στο 2ο εχω και εκει μολις 50γρ. Τωρα για το μελι λιγο δυσκολο μιας και το πρωινο μου ειναι το γνωστο πιτακι βρωμης , το οποιο ειναι αρκετα στεγνο απο μονο του ρε παιδια.

    Υ.Γ Παντως δεν πιστευω οτι ολα κρινονται απο 1 μολις κουταλια μελι, μιας και δεν τρωω γλυκα ουτε κανω cheat meals.

  12. #12
    Pumping Iron
    Join Date
    03-08-09
    Location
    athens, athens, Greece.
    Posts
    279

    Default

    παντως boy αν κανεις τετοια συγκριση και στη ζυγαρια βαζεις αυτα τα δυο εγω στη θεση σου θα προτιμουσα ενα cheat την εβδομαδα παρα μελι καθε μερα για πολους και διαφορους λογους...

  13. #13
    Bodybuilding Newbie kokkoras's Avatar
    Join Date
    07-12-09
    Location
    Athens
    Posts
    80

    Default

    Done! Πλεον τρωω το πιτακι χωρις μελι και με +10γρ βρωμης(εχω θεληση ο ατιμος):D

  14. #14
    Advanced Bodybuilder Antoin's Avatar
    Join Date
    28-08-08
    Location
    B612
    Posts
    921

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by vagosx

    αδερφε μια χαρα ειναι η διατροφη σου..εισαι και μαθητης ολη μερα τρεξιμο

    θα ακουσεις πολλες γνωμες, με διαφορους τροπους..

    επιγραμματικα αυξησε πρωτεινη 2-2,5 γραμμαρια ανα κιλο
    το μελι κοφτο,το κουλουρι κοφτο

    το δευτερο γευμα καντο ετσι.. 2 φετες ψωμι σε τοστακι με 2 φετες γαλοπουλα, 2 φετες κασερι ,τυρι χαμηλων και μαρουλι (τοστακι τουμπανο)

    μεσημερι φαε κανονικα σπιτι

    πριν το γυμναστηριο μηλο με whey σε γαλα χαμηλων η νερο(νερο πιο καλα)

    μετα το γυμναστηριο whey μονο σε γαλα 250ml

    μολις πας σπιτι με το που νιωσεις οτι πεινας φαε (αλλα παντα να αποφευγεις και σε περιοδο ογκου αμυλουχους υδατανθρακες δηλαδη πατατες και τετοια)

    ακολουθα το αυτο (το οποιο ειναι το δικο σου με καποιες αλλαγες)
    και το καλοκαιρι θα εισαι τζαμι
    το να παρεις αριστες θεωρητικα διατροφες απο κοιλαραδες διαιτολογους η απο αλλους που το παιζουν γνωστες και υπερανω ενω δεν κατεβηκαν ποτε σε αγωνες και ουτε προκειτε, μονο κακο θα σου κανει και θα σου ριξει την ψυχολογια



    βαρα και μη μασας
    καλη επιτυχια
    </blockquote id=quote>
    Συγγνωμη ρε φιλε Βαγγελη... Αλλα τι διαφορετικο ειπες απο αυτα που προτεινε ο Σεργιος και ο Γιωργος και αναφερεσαι σε γνωστες και υπερανω?
    -Να το μυστικό μου είπε η αλεπού.
    -Ειναι πολύ απλο:Δε βλέπει κανεις πολύ καλά παρά μοναχα με τη καρδιά.Ο,τι ειναι σημαντικο δε το βλεπουν τα ματια...
    -Είναι ο χρόνος που έχεις χάσει για το τριανταφυλλό σου που το κανει τοσο σημαντικο.
    -Οι άνθρωποι εχουν ξεχασει αυτήν την αλήθεια, εσυ ομως δε πρέπει να την ξεχασεις.Απο δω και μπρος θα είσαι πάντα υπέυθηνος για πάντα για εκείνο που έχεις εξημερώσει.Είσαι υπευθηνος για το τριαντάφυλλο σου!!!!

  15. #15
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    28-11-09
    Location
    .
    Posts
    41

    Default

    δοκιμασε να φας το πιτακι με ενα μηλο... και ριξε κανελα απο πανω αφου το ψησεις , αμα το ξεροψησεις λιγακι + το μηλο τρωγεται... εγω αυτο κανω απο τοτε που αρχισα να προσπα8ω να το τρωω σκετο..
    The Iron never lies to you. You can walk outside and listen to all kinds of talk, get told that you're a god or a total bastard. The Iron will always kick you the real deal. The Iron is the great reference point, the all-knowing perspective giver. Always there like a beacon in the pitch black. I have found the Iron to be my greatest friend. It never freaks out on me, never runs. Friends may come and go. But two hundred pounds is always two hundred pounds.

  16. #16
    Bodybuilding Newbie kokkoras's Avatar
    Join Date
    07-12-09
    Location
    Athens
    Posts
    80

    Default

    Αν και δεν εχω προβλημα τελικα να το τρωω σκετο, θα δοκιμασω την συμβουλη σου να το συνδιασω με μηλο..[:-thumbu]

  17. #17
    Pumping Iron
    Join Date
    03-08-09
    Location
    athens, athens, Greece.
    Posts
    279

    Default

    boy αν εχεις θεμα με το πιτακι εχει τοπικ με ιδεες...μπορεις να βαλεις λιγες σταφιδες και κανελλα η μπανανα μεσα μασημενη εγω παλιοτερα εβαζα και 1 2 κουταλιες γιαουρτι το κανει πιο μαλακο και δροσερο..εχει πολους τροπους να το κανεις πολυ νοστιμο..η ακομα μπορεις να βαλεις υποκαταστατο ζαχαρης natreen ας πουμε αν το θες γλυκο..η καθαρο κακαο..

  18. #18
    Bodybuilding Newbie kokkoras's Avatar
    Join Date
    07-12-09
    Location
    Athens
    Posts
    80

    Default

    Περα των λεπτομερειων αυτων, θα ηθελα καθοδηγηση στο θεμα γαλακτοκομικα(γαλα κυριως). Θα ηθελα δηλαδη να προτεινετε καποια στιγμη για την καταναλωση του. Αν εχω καταλαβει καλα βασει του αρθρου του GRF οι καλυτερες στιγμες ειναι στο πρωινο, πριν τον υπνο και μεταπροπονητικα. Γνωριζω οτι σε περιοδο γραμμωσης δεν ειναι οτι καλυτερο αλλα ειμαι 16 χρονων και χρειαζομαι γαλατακι[:-sly]

    Υ.Γ Γνωριζοντας οτι το θεμα αυτο ειναι πολυσυζητημενο, θετω ξανα την ερωτηση..γαλα η νερο μαζι με την whey και τις μπανανες μου?

  19. #19
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Κοίτα, αν χρησιμοποιείς τη whey μεταπροπονητικά, καλύτερα με νερό. Σε κάποιο γεύμα της ημέρας, καλύτερα με γάλα. Στο βραδυνό όμως θα πρότεινα να τη συνδυάσεις με άπαχο γιαούρτι αντί για γάλα.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  20. #20
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    09-03-10
    Location
    Κορωπί, Greece.
    Posts
    76

    Default

    Κοίτα μπορείς να πάρεις κάψουλες ασβεστίου....Βέβαια μπανάνες,γάλα,χυμοί και τέτοια στη γράμμωση δεν βοηθάνε γιατί κρατάνε νερό ειδικά το γάλα και ο χυμός

  21. #21
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    εγω φιλε κοκκορα αλλο δεν καταλαβα, 16 χρονων, τι ογκο εχεις βαλει? δηλαδη σε τι επιπεδο γραμμωσης μπορεις να στοχευεις για να σε απασχολει το γαλα και η μια κουταλια μελι? για ριξε μια εξηγηση...

  22. #22
    Senior Bodybuilder sok's Avatar
    Join Date
    30-11-08
    Location
    Ρέθυμνο, Greece.
    Posts
    1,465

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by giannis_m

    εγω φιλε κοκκορα αλλο δεν καταλαβα, 16 χρονων, τι ογκο εχεις βαλει? δηλαδη σε τι επιπεδο γραμμωσης μπορεις να στοχευεις για να σε απασχολει το γαλα και η μια κουταλια μελι? για ριξε μια εξηγηση...
    </blockquote id=quote>

    +1 Δεν τίθεται θέμα γράμμωσης... Και βεβαίως το γάλα, η μπανάνα, το μέλι και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο δεν θα σου δώσουν αρνητικά αποτελέσματα, ΕΦΟΣΟΝ, οι θερμίδες σου είναι αυτές που πρέπει ΚΑΙ καταναλώνονται την σωστή ώρα...

  23. #23
    Bodybuilding Newbie kokkoras's Avatar
    Join Date
    07-12-09
    Location
    Athens
    Posts
    80

    Default

    Λοιπον , αρχικα(πριν γινω μελος και μαθω 5 πραγματα) ημουν υπερβαρος(85 κιλα) με ποσοστο λιπους πανω απο 15% φανταζομαι. Μπηκα στο site εμαθα αρκετα πραγματα και εφτιαξα την παραπανω διατροφη. Αλλα μαλλον η ερωτηση σου ηταν τι μυικο ογκο ειχα. Λοιπον , γυμναστηριο εκανα και πιο παλια απλα η διατροφη ηταν οτι να ναι και μαζι με μυες επερνα και λιπος. Τωρα μπορω να πω ειμαι 75 κιλα με πολυ λιγοτερο λιπος αλλα λογω της σταδιακης μειωσης του βαρους μου περιορισα μυικες απωλειες.Οσο για τις θερμιδες ζυγαρια και μετρημα:D


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •