Λοιπον....
Μετα απο 3 μηνες εντατικης προπόνησης νομιζω οτι ηρθε η ώρα να ενταξω στο προγραμμα μου τις ασκήσεις που λέτε ολοι εδωμέσα, Squat,deadlifts,μονόζυγο,βυθίσεις,pull-over.

Επισης να εφαρμόσω τον διαχωρισμο 2on-1off-2on-2off που προτίνει ο Dj Brawny.
Πρόγραμμα 2.
1η μέρα: Χέρια
2η μέρα: Πόδια,γάμπες
3η μέρα: Στήθος,Ώμοι (εμπρόσθιοι και πλάγιοι)
4η μέρα: Πλάτη,πίσω δελτοειδείς,τραπέζιοι

4-5 ασκήσεις για κάθε μυική ομαδα.
Με 8 επαναλήψεις και τρία σετ σε όλες τις ασκήσεις πλήν της πρώτης απο κάθε μυική ομάδα οπου κάνω ενα σετ ζέσταμα με τα μισα κιλά και μετα 4 σετ.

Εχω καποια ερωτήματα που παρολο το search που έκανα δεν μπόρεσα να τα απαντήσω.

Squats
Χθες εκανα για πρώτη φορα υπο την καποια(μικρη) καθοδηγηση του τεμπέλη γυμναστη.
Παρατήρησα οτι αρκετοι βάζουνε βαρη κάτω απο τις φτέρνες τους. Για ποιο λόγο γίνετε αυτο?

Η ζώνη στην μέση ειναι απαραίτητη ή μηπως εμποδίζει καποιος μυς χαμηλα στην πλάτη απο το να γυμναστούν σωστα?

Τέλος ενιωσα μια ενοχληση σαν τσίμπιμα στην βουβονικη χώρα μπροστα και δεξια περιπου στο σημείο που γίνετε η εγχείρηση της σκωλικο&@(%@%)@*(πως γράφετε τελωςπάντων).Που μπορει να οφείλεται αυτό?Σφιγγοντας την ζώνη περισσότερο το τσίμπιμα(αρκετα εντονο) εφυγε..

Deadlifts
Θέλω να τις εντάξω στο πρόγραμμα για πλάτη, ο ένας τρόπος που περιγράφετε στο φορυμ( http://www.exrx.net/WeightExercises/...BDeadlift.html ) χρησιμοποιει πάρα πολύ πόδια. Υπαρχει αλλος σωστός τρόπος εκτέλεσης?
Γιατι μου το ειχανε δείξει με τρόπο που έπιανε μόνο πλατη.

Η ζώνη οπως και στα squat παίζει καποιο ρόλο?

Mονόζυγο
Η ελξεις στο μονοζυγο θα αντικαταστήσουν τις εμπροσθολαίμιες ελξεις στην τροχαλία? Η ειναι καλύτερο να κάνω και τα δύο?

Βυθίσεις
Τις βυθίσεις θελω να τις κάνω για τρικέφαλο,υπαρχει καποια τεχνικη που να απομονόνει οσο πιο πολύ γίνεται τον τρικέφαλο?

Pull-over με αλτήρα
Θέλω να τις κάνω για στήθος, εχω διαβάσει αρκετους που τις βάζουν στην πλάτη, υπάρχει συγκεκριμένη τεχνικη ωστε να πιάνει κυρίως στήθος?


Συγνώμη αν σας κούρασα,αλλα μου φαίνονται ολα βουνό. Μακάρι να ειχα καποιον απο εσας να μου τα δείξει.


Θα ηθέλα πολύ την αποψή σας σε ολο το φάσμα του προγράμματος (διαχωρισμος,σετ,εκτελεση,τεχνικη).Οπου μπορει ο καθενας.