Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 30 of 77
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    30-06-05
    Location
    .
    Posts
    2

    Default Συμπληρώματα GABA

    Hello everybody!

    Έχω μια απορία. Έριξα μια ματιά στη σελίδα και παρατήρησα ότι δεν γίνεται πουθενα αναφορά στο GABA (γάμμα-αμινοβουτυρικό οξύ). Το GABA είναι ένα νευροδιαβιβαστής (neurotransmitter) του οποίου η λήψη (~2gr/Ημέρα πριν τον ύπνο) μεταξύ άλλων προκαλεί μεγάλη αύξηση της αυξητικής ορμόνης που οδηγεί σε ταχύτερη ανάπτυξη μυϊκής μάζας. Δεν είναι αναβολικό, παράγεται στο ανθρώπινο σώμα και έλλειψη του προκαλεί αρκετά προβλήματα όπως αυπνίες, κρίσεις άγχους κ.α. Το βρήκα να πωλείται σε διάφορα online καταστήματα φαρμακευτικά αλλά και λίγα για συμπληρώματα διατροφής.

    Ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς περισσότερα για την χρήση του από αθλούμενους και αν το έχει κάποιο κατάστημα στην ελλάδα.

    Ευχαριστώ! :)

  2. #2
    Advanced Bodybuilder nikos_123's Avatar
    Join Date
    09-09-07
    Location
    .
    Posts
    1,103

    Default

    Ηθελα να ξεθαψω λιγο το ποστ τελικα το GABA κανει κατι?

    Χρησημοποιησε κανενας αλλος εκτος απο τους παραπανω?

    επειδη βλεπω ειναι ενα σχετικα οικονομικο συμπληρωμα και απο οτι λεει ο κοσμος και κατι ερευνες δουλευει.

    Ισως κανενας συνδιασμος πριν τον υπνο μαζι με ΖΜΑ να δοσει ακομα περισσοτερα αποτελεσματα?

  3. #3
    Pumping Iron elefterios's Avatar
    Join Date
    01-03-08
    Location
    athens.
    Posts
    462

    Default

    οντως στην ελλαδα δεν υπαρχει πλεον
    οσο για τη χρηση της πραγματικα θα συμφωνησω με τον ΜuscleMar προκαλει μια περιεργη αισθηση
    κοιμομουν πιο ανετα και ησυχα ομως ενιωθα λιγο περιεργα
    ενα πρασινο τσαι πριν τον υπνο με κανει να κοιμαμε το ιδιο καλα.
    o tempora o mores!

  4. #4
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    14-06-07
    Location
    ATHENS, Greece.
    Posts
    174

    Default

    Ειναι ενα απο τα συμπληρωματα που δουλευουν πραγματικα εχει σχεδων την ιδια δραση με το ghb το οποιο ειναι πλεον απαγορευμενο.η δοση του GABA για εναν ανδρα 90 κιλα ειναι 5 γρ πριν τον υπνο,τωρα αυτο που πρεπει να προσεξετε ειναι η ποιοτητα μην παρασυρθητε με τα φτηνα.Μπορειτε να το βρειτε στα εξιδικευμενα καταστηματα και οταν λεο εξιδικευμενα μιλαο για τα πραγματικα FITNESS SHOPS και οχι καποιες αλυσιδες καταστηματων που εχουν ελαχιστα ειδικα προιοντα και καθολου ειδικη ενημεροση.

  5. #5
    Pumping Iron elefterios's Avatar
    Join Date
    01-03-08
    Location
    athens.
    Posts
    462

    Default

    παιδια η χρηση του GABA σε πολλες χωρες εχει απαγορευει λογω των συμπτωματων που προκαλει κυριως στην καρδια
    στην ελλαδα λιγο ελλειψε να το ενταξουν στα "ελαφρα παραισθησιογανα" μεχρι που αποσυρθηκε τελειως
    o tempora o mores!

  6. #6
    Advanced Bodybuilder nikos_123's Avatar
    Join Date
    09-09-07
    Location
    .
    Posts
    1,103

    Default

    Eκτος απο κατι side efekt που εχει με την αναπνοη δεν μπορεις να αναπνευσεις καλα κατι τετοιο σε μεγαλες δοσεις τι αλλα εχει αυτο με την καρδια πρωτη φορα το ακουω?υπαρχει η ειναι μυθος?

  7. #7
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    14-06-07
    Location
    ATHENS, Greece.
    Posts
    174

    Default

    Αυτο που ειναι επικυνδυνο εαν δεν ξερεις να το χρησιμιποιης ειναι το GHB to GABA εαν τηρησεις τις δοσεις και δεν υπερβαλεις ειναι ακυνδυνο.

  8. #8
    Pumping Iron elefterios's Avatar
    Join Date
    01-03-08
    Location
    athens.
    Posts
    462

    Default

    τιποτα δεν ειναι ακινδυνο ακομη και με τις επιτρεπτες δοσολογιες πολυ απλα γιατι δεν γνωριζεις τις αντιδρασεις του καθε οργανισμου.
    o tempora o mores!

  9. #9
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    14-06-07
    Location
    ATHENS, Greece.
    Posts
    174

    Default

    Τοτε φιλε μου να κοψουμε και το φαγητο εγω πχ ειμαι αλεργικος στα ροδακινα πριζομε ολοκληρος μονο εαν τα ακουμπησο,αλλο λοιπον οι αλεργικες αντιδρασεις αυτο μπορει να συμβη καθημερινα με οτιδηποτε.

  10. #10
    New Member
    Join Date
    22-03-08
    Location
    .
    Posts
    57

    Default

    Τι ειναι το "gaba" παλι....

  11. #11
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    14-06-07
    Location
    ATHENS, Greece.
    Posts
    174

    Default

    gama amynobutric acid

  12. #12
    Pumping Iron elefterios's Avatar
    Join Date
    01-03-08
    Location
    athens.
    Posts
    462

    Default

    μαλλον δεν καταλαβες τη τοποθετηση μου
    o tempora o mores!

  13. #13
    Pumping Iron elefterios's Avatar
    Join Date
    01-03-08
    Location
    athens.
    Posts
    462

    Default

    ολοι οσοι το δοκιμασαν το ιδιο λενε
    τυχαιο ειναι?
    o tempora o mores!

  14. #14
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    δεν ειναι τυχαιο αλλα δουλευει πολυ! μακαρι να μπορουσαμε να το βρουμε παλι.
    βεβαια το παιρνουμε με δικη μας ευθυνη γιατι το συναισθημα που νιωθεις για 5 λεπτα θα σε τρομαξει ιδιαιτερα αν δεν εχεις μαζι σου κ καποιον εμπειρο ετσι για κουραγια χαχα
    τεσπα ειπαμε παιδια οτι εχει απαγορευτει κ εχει κριθει ως επικυνδινο παρ ολα αυτα θα συμφωνησω με τον φελιξ οτι αν ξερεις να το παρεις στην σωστη δοσολογια δεν θα σε πειραξει τοσο .επισης αν ξεκινησεις σιγα σιγα την ληψη πχ απο 1 γρ κ ανεβαζεις 1 γρ/2-3 μερες μεχρινα φτασεις στα 5.τοτε δεν διατρεχεις τοσο κυνδινο.
    βεβαια ξαναλεω οι γιατροι ξερουν κατι παραπανω απο μας κ πρεπει να τους ακουμε με προσοχη....

  15. #15
    Pumping Iron elefterios's Avatar
    Join Date
    01-03-08
    Location
    athens.
    Posts
    462

    Default

    πολυ σωστη η θεση σου bigsteve
    στο φιναλε ολοι συμφωνουμε οτι συμφωνουμε
    take it at your own risk και καθαρισες!
    o tempora o mores!

  16. #16
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    05-04-08
    Location
    athens, Greece.
    Posts
    98

    Default

    εχω βρει απο Αγγλικο ebay gaba της dymatize 18.70 euro

    και ULTIMATE NUTRITION GABA 750 mg 90 CAPS 7.50 euro

  17. #17
    Advanced Bodybuilder nikos_123's Avatar
    Join Date
    09-09-07
    Location
    .
    Posts
    1,103

    Default

    Netrition gaba

    170 gram 6,36346264 Euros, ακομα ψωνιζεις απο αγγλια?

  18. #18
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    05-04-08
    Location
    athens, Greece.
    Posts
    98

    Default

    ψαχνομαι απο Αγγλια γιατι εχει φθηνα και εχει και λιγα μεταφορικα
    Απο Αμερικη αμα βαλεις και τα μεταφορικα?δε λεει.
    και τελος το δευτερο που εβαλα εχει 7.50 ευρω αλλα δε νομιζω οτι το θεμα ειναι στα 5 με 6 ευρω παραπανω.

  19. #19
    Pumping Iron
    Join Date
    07-02-08
    Location
    South Sandwich Islands.
    Posts
    561

    Default

    θα επαναφερω το τοπικ αυτο με σκοπο την πληρης ενημερωση..Musclemar, VR2...απευθυνομαι κυριως σε εσας λογο οτι το χρησιμοποιησατε..

    βασικα το εφερε ο πατερας ενος συναθλητη μου απο εξωτερικο ειναι καποιας αγνωστης προς εμενα εταιρειας ast(νομιζω ή καπως ετσι λεγεται) και παιρνει δεν μου ειπε ακριβως ποσο αλλα ειπε συμφωνα με την δοσολογια λιγο πριν την προπονηση και μετα πριν τον υπνο
    δηλ την δοση την μοιραζει απο μισου....και ρωτησα ενδοκρινολογο και αθλιατρο σημερα και μου ειπανε οτι ειναι κορυφη(αν το βρω) και οτι αν
    ακολουθησω την δοσολογια που αναγραφει το προιον θα εχω αριστα αποτελεσματα...οι παρενεργειες ειπαν οτι ειναι μηδαμινες και οτι παρενεργειες καλες/μεγαλες εχουν συνηθως αυτοι που το λαμβανουν σε μεγαλες δοσεις...απο 3 εως 5γρ. μου ειπαν ειναι το φυσιολογικο σαν δοσολογια για αποτελεσματα

    ρωτησα επισης αν μπορω να το συνδιασω με το tribulus και ειπαν οτι γινεται και τοι θα εχω αριστα αποτελεσματα απο ορμονικων επιπεδων τεστο και αυξητικης..οποτε θα δω καλα αποτελεσματα με την προπονηση και την σωστη διατροφη(που κανω εως τωρα(ακομα και στον ογκο))..αλλα ειπαν οτι θελει πολυ καλο γεματο υπνο - πολλακις υγρα...

    λοιπον παλικαρια περιμενω τα φωτα σας...και κατα τυχην ετσι στο ασχετο μηπως ξερετε κανα καλο gaba σαν προιον και που μπορω να βρω?(δεκτα ολα(εκτος αμερικης, δεν την ξαναπαταω)

    ευχαριστω!

  20. #20
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    30-04-07
    Location
    Rethymno, Crete, Greece.
    Posts
    113

    Default

    Ποιό απαγορεύτηκε ρε παιδιά?
    Πού το ακούσατε αυτό?
    Εδώ στο Ρέθυμνο είναι 2 καταστήματα άσχετα με bb, που το πουλάνε κανονικά, χρόνια τώρα.
    Εγώ το χρησιμοποίησα σε περίοδο που είχα χρόνια κόπωση και το νευρικό μου σύστημα είχε χτυπήσει κόκκινο.
    2 γραμ. πριν το ύπνο. Μου έδινε καλή ποιότητα ύπνου ακόμα και στην αγχώδη κατάσταση που ήμουν εκείνες τις μέρες.
    Αργότερα δοκίμασα 5 γρ. και έπεσα σε λήθαργο!!! Μιλάμε για πολύ τσίμπλα το πρωί, αλλά ήμουν πολύ φρέσκος και δυνατός.
    Η περίεργη αίσθηση σαν μούδιασμα είναι γιατί το ΚΝΣ πέφτει σε safe mode. Ένα θα σας πω μόνο. Πήρα 5 γρ. πριν από ταξίδι
    με πλοίο. Στο σαλόνι οι τηλεοράσεις στη διαπασών, τα φώτα μες στα μούτρα μου, κι εγώ να μην αντιδρώ σε κανένα ερέθισμα,
    σαν να έχουν παραλύσει τα νεύρα. Ενας φίλος μου στην Αμερική, που ασχολείται με κάθε είδους συμπληρώματα μου σύστησε να μην ασχολούμαι
    με νευροδιαβιβαστές σαν supplementation. Θα επικοινωνήσω μαζί του να μου πει περισσότερα, που ίσως φανούν χρήσιμα.

    ,


  21. #21
    Pumping Iron
    Join Date
    05-04-08
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    247

    Default

    Το εψαξα και εγω το GABA και μετα και απο ενα search τοσο εδω οσο και στο bb.com, αποφασισα να το αφησω για αργοτερα...

    Διφορουμενες οι αποψεις γυρω απο αυτο το "συμπληρωμα"...
    32 - 1.85 cm

    " , !"

  22. #22
    Pumping Iron
    Join Date
    20-12-07
    Location
    .
    Posts
    302

    Default

    εγώ το παρήγγειλα για τον άντρα μου γιατί είναι όλο στη τσίτα και δεν κοιμάται καθόλου

  23. #23
    Pumping Iron
    Join Date
    07-02-08
    Location
    South Sandwich Islands.
    Posts
    561

    Default

    καλα teras no comments απλα τα σπας...

  24. #24
    Pumping Iron
    Join Date
    09-09-06
    Location
    dubai, United Arab Emirates.
    Posts
    355

    Default

    παιδια το gaba ειναι φοβερο παιρνω 3 γρ πριν τον υπνο και το πρωι ξυπναω σαν πουλάκι
    και να φανταστείτε ότι κοιμάμαι μόνο 5 ώρες και κάνω περίπου 10 χιλιόμετρα τρέξιμο
    κάθε μέρα + τα βάρη. Τ πρωί δεν νιώθω το παραμικρό πιάσιμο και είμαι γεμάτος ενέργεια.
    Να μην ξεχάσω να πω την ηρεμία που έχω την υπόλοιπη μέρα μου χουν φύγει όλα τα νεύρα.
    Το καλύτερο συμπλήρωμα ever!!!

  25. #25
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    02-07-07
    Location
    Ρέθυμνο, Greece.
    Posts
    168

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Hirohito

    Ποιό απαγορεύτηκε ρε παιδιά?
    Πού το ακούσατε αυτό?
    Εδώ στο Ρέθυμνο είναι 2 καταστήματα άσχετα με bb, που το πουλάνε κανονικά, χρόνια τώρα.
    Εγώ το χρησιμοποίησα σε περίοδο που είχα χρόνια κόπωση και το νευρικό μου σύστημα είχε χτυπήσει κόκκινο.
    2 γραμ. πριν το ύπνο. Μου έδινε καλή ποιότητα ύπνου ακόμα και στην αγχώδη κατάσταση που ήμουν εκείνες τις μέρες.
    Αργότερα δοκίμασα 5 γρ. και έπεσα σε λήθαργο!!! Μιλάμε για πολύ τσίμπλα το πρωί, αλλά ήμουν πολύ φρέσκος και δυνατός.
    Η περίεργη αίσθηση σαν μούδιασμα είναι γιατί το ΚΝΣ πέφτει σε safe mode. Ένα θα σας πω μόνο. Πήρα 5 γρ. πριν από ταξίδι
    με πλοίο. Στο σαλόνι οι τηλεοράσεις στη διαπασών, τα φώτα μες στα μούτρα μου, κι εγώ να μην αντιδρώ σε κανένα ερέθισμα,
    σαν να έχουν παραλύσει τα νεύρα. Ενας φίλος μου στην Αμερική, που ασχολείται με κάθε είδους συμπληρώματα μου σύστησε να μην ασχολούμαι
    με νευροδιαβιβαστές σαν supplementation. Θα επικοινωνήσω μαζί του να μου πει περισσότερα, που ίσως φανούν χρήσιμα.
    </blockquote id=quote>

    Φιλε μου μιας και εγω μενω στο Ρεθυμνο μηπως μπορεις να μου πεις εστω και prive ποια καταστηματα ειναι αυτα και τι αλλο προσφερουν;
    Pain is weakness leaving the body!

  26. #26

    Join Date
    05-06-07
    Location
    .
    Posts
    37

    Default

    Χρησιμοποιω και εγώ GABA αυτόν τον καιρο. Είναι της ultimate nutrition σε κάψουλες 750mg έκαστη. Παίρνω 3γρ πριν τον ύπνο και δεν είχα καμία παρενέργεια. Ξεκίνησα από μία καψουλα και εφτασα σταδιακα στις 4. Ο ύπνος είναι και σε μένα πολύ βαθύς, και είμαι σίγουρος ότι δουλεύει σε κάποιο βαθμό. Αυτά από μένα.

  27. #27
    Pumping Iron
    Join Date
    09-09-06
    Location
    dubai, United Arab Emirates.
    Posts
    355

    Default

    χτες πηρα 5 γραμ και μετα απο 10 λεπτα μιρμιγγιασε ολο το κορμι ψιλοχεστηκα στην αρχη αλα μετα επεσα σε λυθαργο στα 3 γραμ ειμαι παντος μια χαρα εκει εινα τα ορια μου

  28. #28
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    14-06-05
    Location
    Gotham.
    Posts
    815

    Default

    Χρησιμοποιω και εγώ GABA αυτόν τον καιρο. Είναι της ultimate nutrition σε κάψουλες 750mg έκαστη. Παίρνω 3γρ πριν τον ύπνο και δεν είχα καμία παρενέργεια.
    How long can any man fight the darkness... until he finds it in himself

  29. #29

    Join Date
    05-06-07
    Location
    .
    Posts
    37

    Default

    Συνήθως μιση ωρα αφου εχω φαει, αλλα εχει τυχει να παρω και με εντελως αδειο στομαχι.

  30. #30
    Pumping Iron
    Join Date
    20-12-07
    Location
    .
    Posts
    302

    Default

    χτες πηρα 5 γραμ και μετα απο 10 λεπτα μιρμιγγιασε ολο το κορμι ψιλοχεστηκα στην αρχη αλα μετα επεσα σε λυθαργο στα 3 γραμ ειμαι παντος μια χαρα εκει εινα τα ορια μου
    Κοίτα κάνε ότι θες απλά μην μου αφήσεις χρέη!:D[:-crazy]


 
Page 1 of 3 123 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Review: GABA της Dymatize
    By d__george in forum Αξιολογήσεις Για Συμπληρώματα Διατροφής
    Replies: 19
    Last Post: 17-06-10, 10:41
  2. Συμπληρώματα
    By vagos789 in forum Άρθρα Για Διατροφή, Συμπληρώματα Και Προγράμματα.
    Replies: 15
    Last Post: 10-09-09, 17:44
  3. Συμπληρώματα
    By msdmn in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 0
    Last Post: 13-07-06, 00:23

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •