Είμαι ο Mike(BRaWNy)39 ετών και έχω εμπειρία 16 χρόνων στο bodybuilding.
Δεν κάνω αγωνιστικό bodybuilding, παρ'ολα αυτά έχω κάνει στη ζωή μου τα σχετικά (προετοιμασία αγώνων, γράμμωση, στέγνωμα κ.λ.π) μόνο γιά μένα, την εμφάνισή μου και γιά την εμπειρία.
Δεν υπάρχει γιά μένα αγωνιστικό ενδιαφέρον γιατί δεν υπάρχουν χρηματικά έπαθλα και κυρίως γιατί δεν μου αρέσει να συγκρίνωμαι με άλλους.
Νομίζω ο καθένας πρέπει να συγκρίνεται μόνο με τον εαυτό του.
Έπειτα για να συναγωνιστείς άλλους σε αγώνες χρειάζεται πολύ φάρμακο, το οποίο θέλω να αποφεύγω άν καί έχω κάνει χρήση αφού συμπλήρωσα πρώτα 10+ χρόνια γυμναστικής, και είχα κάνει ήδη οικογένεια (παιδιά).
Το έκανα γιά την εμπειρία και για να δώ τί κάνουν στο σώμα.
Άλλωστε γιά να κατηγορώ κάποια πράγματα χρειάζεται μερικές φορές να τα δοκιμάσω ώστε να έχω καί προσωπική άποψη πάνω σ'αυτά.
Τέλος πάντων ήταν μία τρέλλα που πέρασε.
Και για να τελειώσω μ'αυτά, δεν νομίζω ότι χρειάζονται στο να χτίσεις ένα σώμα bodybuilder,
(υπάρχουν τρόποι και μυστικά με φυσικό τρόπο, από τα οποία πολλά ανακάλυψα κατά την διαδρομή μου στον χώρο του bodybuilding, μέσα από εμπειρίες, λάθη, πειραματισμούς κ.λ.π.)
εκτός βέβαια εάν κάποιος είναι επαγγελματίας bodybuilder και βγάζει χρήματα μ'αυτό, τότε δικαιολογώ την χρήση "φαρμάκων".
Λέω ότι δικαιολογώ, όχι συμφωνώ!

Τα προσωπικά μου ρεκόρ στα κιλά στις βασικές ασκήσεις (όταν είμουν 95 κιλά με αρκετό λίπος, πρίν κάνω χρήση φαρμάκων και πρίν κάνω προετοιμασία γιά γράμμωση) είναι:
Άρσεις θανάτου - 190 κιλά Χ 1 επανάληψη
Βαθιά καθίσματα - 150 κιλά Χ 1 επανάληψη
Πιέσεις πάγκου - 135 κιλά Χ 1 επανάληψη.

(όταν έκανα χρήση φαρμάκων, αλλά στο ίδιο σωματικό μου βάρος πρίν κάνω γράμμωση)
Βαθιά καθίσματα - 140 κιλά Χ 6 επαν.
Πιέσεις πάγκου - 130 Χ 8 και 140 κιλά Χ 2 επαν.
Ημικαθίσματα - 190 κιλά Χ 8 επαν.
Κατακλινείς πιέσεις - 140 Χ 6 και 160 Χ 1.
Άρσεις θανάτου με ίσια πόδια - 140 Χ 6 επαν.

Τον τελευταίο καιρό με βάρος 80-85 κιλά φυσικός
(στεγνωμένος είμαι στα 75 κιλά, ενώ η γράμμωση μου κρατάει μέχρι τα 83 κιλα-κυρίως στους κοιλιακούς)
Πιέσεις πάγκου - 120 Χ 7 και 130 Χ 4
Παράλληλα καθίσματα - 150 Χ 7
Άρσεις θανάτου(λίγο κάτω από τα γόνατα)180 Χ 6

Η περίμετρος του μπράτσου μου είναι 41,5 cm κρύο,44 cm πρησμένο και φαίνεται μεγαλύτερο απο όταν ήταν 42,5 cm κρύο και 45cm πρησμένο όταν είμουν 95 κιλά με κάμποσο λίπος.
Η μέση τώρα είναι 87 cm με 85 κιλά βάρος,
ήταν 98 cm με 95 κιλά βάρος.
Στα 82-83 κιλά όταν αρχίζουν να φαίνονται οι κοιλιακοί μου είναι 83-84 cm.
(Όταν είχα "στεγνώσει" είχε πάει 77 cm.)
Επίσης με τα κιλά μου τώρα (85):
Περιφέρεια στήθους - 117 cm
Μηροί - 63 cm
Γάμπες - 43 cm

Σύντομα θα σας γράψω για τις προπονήσεις μου.