Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 9 of 9 FirstFirst ... 56789
Results 241 to 269 of 269
  1. #241
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    05-04-09
    Location
    Ioannina, Greece.
    Posts
    73

    Default

    Ειπα να πεταχτω να πώ κ εγω να ευχαριστώ για την συνταγή μιας κ την δοκίμασα σήμερα πρώτη φορα κ επιτέλους μετά απο άπειρες αποτυχημένες προσπάθειες κατάφερα να φάω την βρώμη!!!!

  2. #242
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    01-06-09
    Location
    KOMOTINI, USA, Greece.
    Posts
    9

    Default

    ΓΕΙΑ σε ολους πρωτο ποστ και καλο ...λοιπόν φίλε BRaWNy πολύ ωραίες οι συνταγές σ αλλα να κανω μια ερώτηση??Επειδή συνήθως η μαμά μ τηγανίζει γενικώς τα φαγητα και επειδη εγω βαριεμαι να τηγανιζω ασε π φοβάμε μην το κάψω η βάλω φωτιά γίνεται να φτιάξω πολλά πιτάκια την μια ημέρα και να τα ψ'ησω -τηγανίσω και να τατρώω τις υπολοιπές μέρες αφου θα τα έχω κρατήσει η θα χάσει τις θρεπτικές ουσίες του???

    EDIT
    ΣΟΡΥ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΔΕΙ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΟΣΤ NΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΤΩΡΑ???
    ΟΠΩς ΡΩΤΑΕΙ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΑΛΛΟς ΦΙΛΟΣ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΣΕ ΕΛΑΙΟΛΑΔΟ ΤΟ ΤΗΓΑΝΙΖΟΥΜΕ ??

  3. #243
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Το μείγμα το ρίχνουμε σε αντικολητικό τηγανάκι/κατσαρολάκι. Αν δεν έχουμε αντικολητικό τότε ρίχνουμε λίγο νεράκι. Δεν το τηγανίζουμε σε λάδι.
    Μπορείς να υπολογίσεις τις μερίδες και να τις έχεις έτοιμες στο ψυγείο για 2-3 μέρες.
    ps: Kαλωσόρισες στο φόρουμ

  4. #244
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    01-06-09
    Location
    KOMOTINI, USA, Greece.
    Posts
    9

    Default

    ΟΚ ευχαριστώ πολ΄τ για τις συμβουλές και ευχαριστώ για το καλωσορισμα ..το Site ειναι πολύ ωραίο !!

  5. #245
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    01-06-09
    Location
    KOMOTINI, USA, Greece.
    Posts
    9

    Default

    ΟΚ ευχαριστώ πολ΄τ για τις συμβουλές και ευχαριστώ για το καλωσορισμα ..το Site ειναι πολύ ωραίο !!

  6. #246
    Advanced Bodybuilder Giorgos18's Avatar
    Join Date
    14-06-08
    Location
    Αλεξανδρουπολη, Greece.
    Posts
    1,049

    Default

    Στο αντικολλητικο τηγανιζουμε χωρις να βαλουμε τιποτα??
    “Today, everything about the top bodybuilding champions is oversized; they have lost the whole purpose of bodybuilding which is to create a harmonious whole, not to exaggerate the development of one part or parts, of the body. A body has hands, legs, feet, arms and a head. If a man’s arms appear bigger than his head, his body is thrown out of proportion.”
    "Steve Reeves"

  7. #247
    Advanced Bodybuilder Giorgos18's Avatar
    Join Date
    14-06-08
    Location
    Αλεξανδρουπολη, Greece.
    Posts
    1,049

    Default

    Εννοω χωρις ουτε νερο ουτε λαδι?
    “Today, everything about the top bodybuilding champions is oversized; they have lost the whole purpose of bodybuilding which is to create a harmonious whole, not to exaggerate the development of one part or parts, of the body. A body has hands, legs, feet, arms and a head. If a man’s arms appear bigger than his head, his body is thrown out of proportion.”
    "Steve Reeves"

  8. #248
    Pumping Iron
    Join Date
    18-10-07
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    376

    Default

    Εγώ στο μίγμα βάζω και τυρί cottage. Γίνεται σαν τυροπιτάκι (δεν βάζω όμως κανέλα, αλλά λίγα αρωματικά χόρτα όπως ρίγανη ή δυόσμο). Ευτυχώς υπάρχει και το πιτάκι και η ψητή ομελέτα για να τρώω τα ασπράδια γιατί δεν τα πολυχωνεύω...
    ,___,
    [O.o]
    /)__)
    -"--"- http://diotima-diotima.blogspot.com

  9. #249
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    06-08-07
    Location
    Greece.
    Posts
    46

    Default

    παιδια εχω μια απορι για το πιτακι βρωμης..μηπωσ εχει πολλες θερμιδεσ και λιπαρα??ηη μπα

  10. #250
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Aυτό θα το υπολογίσεις εσύ, ανάλογα με το πόσα αυγά θα βάλεις μέσα και πόσο κουάκερ.

  11. #251
    Pumping Iron
    Join Date
    03-08-09
    Location
    athens, athens, Greece.
    Posts
    279

    Default

    παιδια εκανα μια παραλαγη στο πιτακι εβαλα μια κουταλια cottage μεσα το ψησα στο αντικολλητικο και ηταν πολυ ωραιο κατι μεταξυ τυροπιτας και γιαουρτοπιτας.δοκιμαστε το!

  12. #252
    New Bodybuilder
    Join Date
    11-02-07
    Location
    Greece.
    Posts
    4

    Default

    Να κανω μια ερωτηση σαν νεος που ειμαι. 600 θερμιδες πρωινο ? Εγω που θελω να χασω και κανα 4-5 κιλα τι πρεπει να κανω πχ μικροτερη ποσοτητα ?

  13. #253
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by melenikian

    Να κανω μια ερωτηση σαν νεος που ειμαι. 600 θερμιδες πρωινο ? Εγω που θελω να χασω και κανα 4-5 κιλα τι πρεπει να κανω πχ μικροτερη ποσοτητα ?
    </blockquote id=quote>
    Aφού πρώτα προσδιορίσεις πόσες ακριβώς θερμίδες πρέπει να καταναλώνεις τη μέρα ώστε να χάσεις βάρος τότε θα υπολογίσεις τις ποσότητες/θερμίδες που θα τρως σε κάθε γεύμα σου (συμπεριλαμβανομένου και του πρωινού). Συνήθως το πρώτο γεύμα και εκείνα γύρω από την προπόνηση έχουν περισσότερες θερμίδες σε σύγκριση με τα υπόλοιπα(εξαρτάται βέβαια το στόχο και τις ιδιαιτερότητες του καθένα)

  14. #254
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    30-07-09
    Location
    .
    Posts
    22

    Default

    Γνωρίζω ότι το topic είναι παλιό και πάει αντίθετα με τους κανονισμούς του forum αλλα εδώ και 5 μέρες αποφάσισα να κάνω το πιττάκη και νιώθω την ανάγκη να πω ένα μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ στον φίλο BRaWNy γιατί εδώ και 5 μέρες περιμένω να έρθει το επόμενο πρωί για να το ξαναφάω,επίσης το συστήνω ανεπιφύλακτα σε όσους τόσα χρονια τρώνε αυγά βραστά και πηγαίνουν στην δουλειά τους πάντα με την αίσθηση τις "αυγουλίλας":)Η κανέλα κάνει την διαφορα....και τη μυρωδιά....

  15. #255
    Junior Bodybuilder m_ariel19's Avatar
    Join Date
    05-11-04
    Location
    Liverpool, United Kingdom.
    Posts
    157

    Default

    Δοκίμασα κι εγώ αυτό το περιβόητο πιτάκι .... !! εντάξει .. δεν έχω λόγια ... !! είναι τέλειο ...
    το προσάρμοσα στις δικές μου ανάγκες ... και έχω και μια εναλλακτική για πρωινό .. έτσι.. για να μην βαριόμαστε!
    Γεια στα χέρια σου!
    Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...
    Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...
    Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

    George Bernard Shaw

  16. #256
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    12-08-11
    Location
    Κατερινη
    Posts
    23

    Default

    Καλημερα!! Επειδη ειμαι λιγο ασχετος με την μαγειρικη.. Τα ασπραδια να ειναι βρασμενα?

  17. #257
    Advanced Bodybuilder perakis's Avatar
    Join Date
    06-12-09
    Location
    Άρτα
    Posts
    802

    Default

    Καλημερα. Οχι βρασμενα, ωμα να ειναι. Αφου ουτως ή αλλος θα τα ψησεις για να γινει το πιτακι!
    Whatever which way they go, They know they gonna owe. They soul to the road they choose. It don't matter if you win or lose.You still gotta pay them dues.

  18. #258
    New Member
    Join Date
    26-05-11
    Posts
    45

    Default

    Αυτες οι αναλογίες ειναι μια μερίδα? Γτ εγω το πρωι τρωω 50 γρ βρώμη. Με 50 γρ βρώμη τα αυγα αντιστοιχούν σε 2 ασπράδια κ 1 ολόκληρο ή δεν γινεται να αλλάξουν οι αναλογίες που δωσατε?

  19. #259
    Junior Bodybuilder miron's Avatar
    Join Date
    26-02-10
    Posts
    156

    Default

    Παιδια μια ερωτηση με την σιμιγδαλη τι παιζει απο γλυκαιμικο δεικτη, ειναι σαν τα μακαρονια τα απλα γυρο στο 60?Ειναι εξισου καλο γευμα το πιτακι σιμιγδαλης οπως το πιτακι βρωμης?

  20. #260
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    To σιμιγδάι έχει Γ.Δ. 60. Η βρώμη έχει Γ.Δ. 15.

    Οπότε καταλαβαίνεις ότι με το ψήσιμο, ο Γ.Δ. του σιμιγδαλιού ανεβαίνει κι άλλο.... Άρα δεν είναι τόσο καλή επιλογή.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  21. #261
    Junior Bodybuilder miron's Avatar
    Join Date
    26-02-10
    Posts
    156

    Default

    Οκ οκ επισης θα δοκιμασω να φτιαξω με βρωμη και αλευρι ολικης για γευμα on the go σε στυλ κρεπα και μεσα κοτοπουλο και κανα λαχανικο και λιγο ελαιολαδο, καλη επιλογη ετσι?, γιατι συνηθος φτιαχνω μπακετα πολυσπορη αλλα δεν τους εμπιστευομαι και τοσο τους φουρνους πρεπει να ειναι 60-70%αλευρι σιτου και το υπολιπο να ναι ολικης,σποροι κτλ ασε που νομιζω εχει και κατι παραπανω σε ηλιελαιο στο ταψι...

  22. #262
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Καλό ακούγεται το σνάκ που λες ! Άσε τα ψωμιά, δεν είναι μόνο 70% αλεύρι σίτου.... Σχεδόν εξ'ολοκλήρου είναι, και απλά προσθέτουν χρωστικές ή ελάχιστο αλεύρι ολικής για το χρώμα....
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  23. #263
    New Member
    Join Date
    05-09-12
    Posts
    32

    Default

    Αυτές οι δοσολογίες για πόσες φορές είναι;Πόσα πιτάκια;

  24. #264
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Το λέει στο αρχικό ποστ,είναι για ένα πιτάκι.Μπορείς όμως να το τροποποιήσεις ανάλογα με το πόσα ασπράδια θες ή βρώμη. Πειραματίσου και θα βρεις την ιδανική αναλογία. Περισσότερη βρώμη θα κάνει το πιτάκι πιο στεγνό και σκληρό.

  25. #265
    Advanced Bodybuilder aggelos92's Avatar
    Join Date
    02-04-13
    Location
    Aθήνα
    Posts
    1,032

    Default

    Για να δοκιμασουμε να φτιαξουμε το μαγικο πιτακι...:)
    Pain is WEAKNESS leaving the body.....

  26. #266
    New Member kxatz's Avatar
    Join Date
    03-07-14
    Location
    Σπαρτη
    Posts
    24

    Default

    Πολυ ωραια ιδεα, ευχαριστουμε!
    Μια ερωτηση: Μπορει να διατηρηθει για μια μερα στο ψυγειο, αφου τηγανιστει?
    Last edited by kxatz; 23-07-14 at 07:21.

  27. #267
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Ναι μπορεί. Τυλιξε το με χαρτι κουζινας μεσα στο ταπερ για να τραβαει την υγρασια.

  28. #268
    New Member kxatz's Avatar
    Join Date
    03-07-14
    Location
    Σπαρτη
    Posts
    24

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Ναι μπορεί. Τυλιξε το με χαρτι κουζινας μεσα στο ταπερ για να τραβαει την υγρασια.
    Ευχαριστω Ειρηνη!
    Ωραια, θα φτιαχνω Σαββατο πρωι δυο, ωστε την Κυριακη που λειπω συνηθως απο το σπιτι να τρωω το δευτερο, εστω και κρυο.

  29. #269
    New Bodybuilder
    Join Date
    07-02-17
    Posts
    2

    Default

    Συνήθως κάνω τριπλή δόση, την αφήνω στο ψυγείο λίγες ώρες να φουσκώσει η βρώμη και μετά τηγανίζω όλα τα πιτάκια μαζί (3 μεγάλα ή 6 μικρά για 3 μέρες). Τις επόμενες 3 μέρες απλώς τα ζεσταίνω στα μικροκύματα κ προσθέτω 2κγ μέλι ή σιρόπι maple. Τέλειο!
    Για τρεις μέρες βάζω 3 αυγά + 250ml ασπράδια + 120γρ πίτουρο βρώμης (προσπαθώ να χάσω βάρος)


 
Page 9 of 9 FirstFirst ... 56789

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •