Πριν 5-6 χρόνια είχα πάρει ένα κουτί κρεατίνη από τα Xtreme shops (νομίζω η μάρκα ήταν inkospor). Μια εξέταση αίματος έδειξε λίπος στο συκώτι σε μεγαλύτερη ποσότητα από το κανονικό:(. Μιας και δεν έπινα ποτά το συνδύασα ίσως με την κρεατίνη ή ίσως κάποια χημικά πρόσθετα που μπορεί να είχε η συσκευασία. Οι υποψίες μου ενισχύθηκαν με το γεγονός του ότι αφού έκοψα την κρεατίνη και ξανάκανα τις εξετάσεις μετά από καιρό το λίπος μειώθηκε. Ίσως βέβαια να κάνω λάθος και το λίπος να οφείλονταν σε κάποιο άλλο γεγονός.
Έχω διαβάσει ότι η κρεατίνη δεν έχει καμιά παρενέργεια πάρα μόνο ίσως όταν ληφθεί σε υπερβολικά μεγάλες δόσεις. Επίσης η πρωτεΐνη δεν έχει κάποια σοβαρή παρενέργεια αν εξαιρέσεις ότι έχω διαβάσει για μερικές περιπτώσεις αντίδρασης του στομαχιού (πχ εμετούς) ή του εντέρου (πχ [:-taped] αέρια).
Τώρα ξανασκέφτομαι την αγορά καμιάς πρωτεΐνης ? κρεατίνης.
Απλά ήθελα να ρωτήσω για τυχόν παρενέργειες που έχετε ακούσει ή σας έχουν συμβεί από διάφορα συμπληρώματα.
Επίσης αυτόν τον καιρό προσπαθούμε με τη γυναίκα μου για κανένα παιδάκι[:-love]. Tι προτείνετε, είναι συνετότερο να μείνω μακριά από αυτά;