ΠΩΣ ΕΞΗΓΕΙΤΑΙ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΟΡΙΣΜΕΝΕΣ ΜΕΡΕΣ ΣΤΟ ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ ΕΠΙΔΟΣΕΙΣ ΚΑΙ ΣΠΑΩ ΡΕΚΟΡ ΤΟ ΕΝΑ ΜΕΤΑ ΤΟ ΑΛΛΟ ΕΝΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΛΛΕΣ ΜΕΡΕΣ ΤΑ ΠΑΩ ΟΧΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΚΑΛΑ?
ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΟΣ ΧΑΡΗΝ, ΣΗΜΕΡΑ ΠΗΓΑΙΝΩ ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ ΤΟ ΠΡΩΙ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΔΕ ΤΟ ΣΥΝΗΘΙΖΩ...
βαζω στην μπαρα 80κιλα για να αρχισω επολε ζετε... μπαμ φοβερη εκρηκτικοτητα στο second pull (στιν εκρηκτικη κινηση των γοφων)... πανευκολο επολε (powerclean) για την ακριβεια γιατι επιασα την μπαρα σε 1/4 front squat οχι σε πληρες.. βαζω μετα 95κιλα να σπασω το ρεκορ μου που ηταν 92.5... για την πλακα και αυτα μεγαλη εκρηξη αφου η μπαρα περασει το γονατο και αστραπιαιο τραβηγμα κατω απο αυτην σε squat clean!. μετα λεω δε γαμιεται ας βαλω 2 πλακες 100kila τα οποια προς μεγαλη μου εκπληξη βγηκαν ιδιαιτερα ευκολα (ΚΑΙ ΓΙΑ 3 επαναληψεις με 30 δευτ brake!) και το τραβηγμα κατω απο την μπαρα ηταν ταχυτατο και οι αρσεις φανηκαν εντολες αβιαστες. μετα πηγαινω για full back squats ρεκορ κι εκει! πιγαινω να κανω και μονοζυγο με ανοιχτη λαβη ρεκορ και εκει 12 επαναλιψεις αυστηρες με 18κιλο βαρακι στα ποδια. (ολα αυτα χωρις να αυξησω σωματικο βαρος καθολου σταθερα στα 67-70κιλα)
και μετα το απογευμα σε ενα μονακι μπασκετ που επαιξα εφτανα το στεφανι για την πλακα με επιτοπιο αλμα απο κατο.οχι μονο το εφτανα αλλα κρεμιομουν κιολας απ'αυτο. (παλια δε μπορουσα να το κανω με την καμια πιστευω στην εκρηκτικοτητα βοηθησαν οι ολυμπιακες αρσεις ειμαι σιγουρος.. τα μεγιστα! me ypsos 1.75cm)
εχω παρατηρησει οτι μαλλον η δυναμη-εκρηκτικοτητα μαλλον δεν αυξσανονται γραμμικα... αλλα μαλλον περιοδικα με τα ups & downs.
εγραψα αυτο το ποστ πιο πολυ γιατι πσιλοχαρηκα σημερα με τις επιδοσεις στο gym και για να δω αν και αλλοι παρατηρουν το ιδιο πραγμα. δηλαδη μερες που εχουν τρελες επιδοσεις χωρις καποιο λογο ιδιαιτερο και αλλες που να μην ειναι τοσο καλοι.