Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 16 of 16
  1. #1
    horhem
    Guest

    Default Λιγότερα βαρη - Περισσότερη αερόβια

    Κατα την τελευταία εξέταση καρδιάς,
    παρά το γεγονός ότι και το καρδιογράφημα και το υπέρηχο
    ήταν πολύ καλά, ο καρδιολόγος μου είπε ότι θα πρέπει να αποφεύγω
    να σηκώνω βαρη, και να εστιάσω στην αερόβια γυμναστική. Οργανικό πρόβλημα δεν υπάρχει, αλλά δυστυχώς υπάρχει πρόβλημα στρες.
    Έχω ξεκινήσει συτηματικά γυμναστήριο από τον Οκτώβριο και δίαιατα από τον Δεκέμβριο, και υπάρχει κάποια πρόοδος. Ο γιατρός επέμεινε ότι δεν υπάρχει κανένας λόγος να σηκώνων 20 - 40 κιλα κλπ, αλλά να περιορίζομαι σε λίγα, 5 - 10 κιλα.
    Τι προτείνετε λοιπόν;

    Ευχαριστώ

  2. #2
    Pumping Iron Arnoldone's Avatar
    Join Date
    31-03-08
    Location
    Behind You
    Posts
    439

    Default

    Νομιζω οτι οι ασκησεις με βαρη οταν εχουν καποια ενταση λειτουργουν ως αντιστρεσογονα και βοηθουν και σε καποιες ελαφρας μορφης παθησεων της καρδιας ...Ο καρδιολογος δε σου ειπε το λογο που δε θα πρεπει να γυμναζεσαι με υπετροφια ...ειναι απλως αλλη μια γενικη συμβουλη ? η ειναι η αποψη του για την υπετροφια οτι επιρεαζει αρνητικα τη λειτουργια της καρδιας, γιατι το το αντιθετο ισχυει..!
    I m not a human being , I can t understand human behavior , I have a target now to change a Future humans can t do themselves!
    It's Up to You, Get a Better Life..from Now and On ...The Changing Begins NOW not later...!!!

  3. #3
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    Ειχα μιλησει καποια στιγμη με εναν καρδιολογο χειρουργο κ μου ειχε πει οτι ολοι εσεις που κανετε βαρη καποια στιγμη "θε με βρειτε απο πανω σας" κ καλα να μας χειρουργει...πολυ υπερβολικο τον βρηκα αλλα τελος παντων...

    Μην σε στεναχωρει αυτο καθολου φιλε μου κ μην απογοητευεσαι καθολου ακομα κ με αυτα τα κιλα μπορεις να φτιαξεις ενα πολυ ομορφο σωμα το οποιο θα σε καλυπτει απολυτα.Συνεχισε εσυ να προσεχεις την διατροφη σου,να κανεις την αεροβικη σου κ δες το σαν ευκαιρια να δουλεψεις το σωμα σου πιο τεχνικα...Δεν εισαι αρσιβαριστας κ το μονο που θελεις ειναι ενα ομορφο σωμα το οποιο γινεται με σωστη τεχνικη κ τοσα βαρη ωστε να γινεται σωστη δουλεια.Υπαρχουν λοιπον τοσες τεχνικες οπως τα σουπερ σετς,τα ντροπ σετς,τα γιγασετς,οι 21ες κ αλλες πολλες τεχνικες που σε πρηζουν πολυ περισσοτερο απο τα βαρια κιλα κ σου χαριζουν ενα υπεροχο σωμα.
    Τωρα πια κανω μονο 3 φορες βαρη την εβδομαδα κ μαλιστα κανω 3 σετ πολυ πολυ ελαφρυα σε καθε ασκηση(εχω 20 χρονια βαρη πισω μου κ ειναι πολυ πιο υγειες για μενα ,τις αρθρωσεις μου κ τους τενοντες μου να γυμναζομαι ετσι πια.Μπορω να παιξω κ βαρια αλλα δεν το διακυνδινευω αφου κ ετσι γινεται δουλεια.τις υπολοιπες μερες κανω πιο αεροβικη γυμναστικη με τρεξιμο κ αλλα...)μην απογοητευσεσαι γιατι καθε εμποδιο για καλο που λεμε...δες το σαν ευκαιρια αλλαγης.Κανε ενα προγραμμα με βαρη 3 φορες την εβδομαδα,προσεχε την διατροφη σου κ τις αλλες μερες προσθεσε χαλαρο τρεξιματκι η αγορασε ενα σχετικα καλο ποδηλατο κ κανε τις βολτες σου στην πολη (κατα τις 19:00 που αρχιζει να χαλαρωνει ο ηλιος τωρα το καλοκαιρακι ειναι θαυμα το ποδηλατο.συνδιαζεις βολτα με γυμναστικη!!!)

    το 2ο που οσυ προτεινω ειναι να ασχοληθεις με ενα ειδος εναλακτικης γυμναστικης το οποιο ειναι οι πολεμικες τεχνες που περιεχουν πιο αεροβια στοιχεια κ σου δινουν εντελως διαφορετικα πραγματα!!!

    δεν πρεπει να απογοητευσεσαι δεν χαλασε τιποτα να το ξερεις!!!
    Ολα ειναι καλα απο την στιγμη που δεν εχεις κατι οργανικο κ εχεςι τοσες επιλογες να νιωθεις ομορφα μεσα απο την γυμναστικη αλλα κ με το σωμα σου!
    Καλη επιτυχια απο μενα σε οτι κ αν αποφασισεις!!!

    για να σε βοηθησω περισσοτερο,στο παρακατω λινκ ειναι μια αναλυτικη περιγραφη καποιων απο τις τεχνικες που σου ανεφερα παραπανω ωστε να μπορεσεις να τις κανεις οπως πρεπει.Επισης να συμπληρωσω οτι εχεις την δυνατοτητα καθε μηνα να αλλαζεις κ απο μια τεχνικη.Ειναι ωραια τα πραγματα!!!
    http://www.bodybuilders.gr/data/main...?TOPIC_ID=6924

    να προσθεσω οτι τα 5-10 κιλα που αναφερεις οτι σου ειπε ο γιατρος οτι πρεπει να γυμναζεσαι ισως ακουστουν υπερβολικα λιγα σε καποια μελη του φορουμ αλλα πρεπει να σκεφτουν οτι συμφωνα με τις δυναμεις σου(φτασει ειπες να γυμναζεσαι με 40 κιλα,ειναι αρκετα καλα κ τα 10 αν εφαρμωσεις τις τεχνικες που ειπαμε)

  4. #4
    Advanced Bodybuilder mirmidon's Avatar
    Join Date
    23-06-05
    Location
    LA, Greece.
    Posts
    808

    Default

    Σταυρο παρολο που δεν αμφισβητω σε καμια περιπτωση την εμπειρια σου πανω στο αθλημα προσωπικα αυτο που βλεπω στα γυμναστηρια ειναι κατι τυπους που παιζουν οργανα με τα ιδια κιλα για οσα χρονια πανε, και λιωνουν στο διαδρομο και ειναι μια ζωη ιδιοι. ΟΚ,αν προσεχουν και τη διατορφη τους θα φαινονται σαν να γυμναζονται και λιγο. Εγω πιστευω πως αν δεν εχεις το καταλληλο ερεθισμα (αυξηση προπονητικης εντασης) δυσκολα θα φτασεις σε καλο επιπεδο,εκτος αν..... Χωρις φυσικα να ξερω τι εχεις στο μυαλο σου και που θες να φτασεις φιλε horhem.
    Weightlifting is sport; weight training is not.

  5. #5

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by mirmidon


    Εγω πιστευω πως αν δεν εχεις το καταλληλο ερεθισμα (αυξηση προπονητικης εντασης) δυσκολα θα φτασεις σε καλο επιπεδο

    </blockquote id=quote>

    +1[:-thumbu]

    συμπληρώνω: όχι μόνο επίπεδο εμφάνισης αλλά και υγείας λόγω αυξημένης ομοιόστασης.

  6. #6
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by mirmidon

    Σταυρο παρολο που δεν αμφισβητω σε καμια περιπτωση την εμπειρια σου πανω στο αθλημα προσωπικα αυτο που βλεπω στα γυμναστηρια ειναι κατι τυπους που παιζουν οργανα με τα ιδια κιλα για οσα χρονια πανε, και λιωνουν στο διαδρομο και ειναι μια ζωη ιδιοι. ΟΚ,αν προσεχουν και τη διατορφη τους θα φαινονται σαν να γυμναζονται και λιγο. Εγω πιστευω πως αν δεν εχεις το καταλληλο ερεθισμα (αυξηση προπονητικης εντασης) δυσκολα θα φτασεις σε καλο επιπεδο,εκτος αν..... Χωρις φυσικα να ξερω τι εχεις στο μυαλο σου και που θες να φτασεις φιλε horhem.
    </blockquote id=quote>
    να σου πω τι πιστευω γι αυτο που μου λες.Οταν καποιος πηγαινει στο γυμναστηριο κ κοιταζει αντι για προπονηση να κανει απλα "μετακομιση" δηλ να σηκωσει τα κιλα οπως οπως σιγουρα θα μενει ιδιος για χρονια.

    Το θεμα ομως εδω δεν ειναι αυτο.Οπως καταλαβες προκειται για καποιο μελος του φορουμ μας που εχει απογοητευτει απο αυτα που του ειπε ο γιατρος κ πρεπει με καποιον τροπο να του αποδειξουμε οτι τιποτα δνε τελειωνει εδω,να παψει να στεναχωριεται κ να κανει την προσπαθεια του με διαφορετικο τροπο.Εκει αποσκοπει κ το ποστ μου.
    Αν με ρωταγε καποιος ξερεις κατι θελω να τουμπανιασω κ να εχω συνεχη προοδο να εισαι σιγουρος Χαρη οτι δνε θα του απαντουσα με αυτο τον τροπο.Ομως αν μου ζηταγε το συγκεκριμενο μελος να γινει τουμπανο κ να εχει συνεχως προοδο προς την υπερτροφια σε σημειο να φαινεται οπως το εννοεις εσυ θα του απαντουσα απλα οτι πρεπει να παρει αποφαση πως δεν μπορει να το κανει λογο των περιορισμων που του εβαλε ο γιατρος του.

    Επισης εχω να σου πω σε αυτο που αναφερεσαι πως το να παιζει καποιος απο αυτους που βλεπεις στο γυμναστηριο τα ιδια κιλα η χαμηλα κιλα χωρις ενταση η οποια μπορει να δημιουργηθει απο καποια τεχνικη η εστω ακομα κ με μικρα διαλειματα αναμεσα στα σετς,ε τοτε δεν ειναι δυνατον να τους δεις ποτε να αλλαζουν.Ειναι αυτοι που λεμε οτι πανε να γεμισουν τις ωρες τους στο γυμναστηριο απλα κ τιποτα αλλο.

    τελος δεν νομιζω οτι οι τεχνικες που προανεφερα δεν εχουν να κανουν με ενταση,απλα δεν χρειαζεται η χρηση τοσο μεγαλων κιλων.

  7. #7

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    Ωραία ποστς, μπράβο σε όλους [:-thumbu]

    Να προσθέσω κάτι από τεχνικής πλευράς, ότι όντως σε κάποιες μελέτες η μεταπροπονητική κορτιζόλη ενώ στα βάρη γενικά είναι αυξημένη, συχνά μετά από αερόβια είναι μειωμένη σε σχέση με πριν την έναρξη της προπόνησης.

    Δηλαδή υπάρχει διαπιστωμένο ευεργετικό όφελος στο θέμα άγχος με αερόβιου τύπου άσκηση.

    Περισσότερο ευεργετικό θα είναι βασικά να βρεις να κάνεις κάποιο είδος άσκησης που σου αρέσει και που περνάς καλά. Και πάνω σε αυτό μπορείς να χτίσεις την ένταση, τη διάρκεια, αλλά και τη διατροφή σου. Υπάρχουν λύσεις για όλα.

    Ένας συμπατριώτης μας πολλά χρόνια πριν που του είπε ο γιατρός να μην ξανακάνει γυμναστική επειδή είχε άσθμα, ραχίτιδα και ρευματοειδή αρθρίτιδα, δεν το έβαλε κάτω και κάθησε και επινόησε το δικό του σύστημα γυμναστικής, και κατάφερε να γυμνάζεται μια χαρά. (Θα έχετε ακουστά για τον κ. Ιωσήφ Πιλάτου, ή κατά το γνωστότερον Joseph Pilates)[:-shades]

  8. #8
    Advanced Bodybuilder mirmidon's Avatar
    Join Date
    23-06-05
    Location
    LA, Greece.
    Posts
    808

    Default

    ΟΚ,Σταυρο...συνεννοηθηκαμε τωρα :)
    Εγω απλα ηθελα να καταλαβω τη δικια σου λογικη που εγραψες αυτα και φυσικα εγραψα πως δεν ξερω τους στοχους του παιδιου. Και φυσικα δε τελειωσε τιποτα γι'αυτον οσον αφορα τη γυμναστικη και εχει πολλες επιλογες,απλα σε ορισμενα πραγματα θα πρεπει να περιοριστει αν εχει καποιο μονιμο προβλημα.
    Weightlifting is sport; weight training is not.

  9. #9

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by bigsteve

    Ειχα μιλησει καποια στιγμη με εναν καρδιολογο χειρουργο κ μου ειχε πει οτι ολοι εσεις που κανετε βαρη καποια στιγμη "θε με βρειτε απο πανω σας" κ καλα να μας χειρουργει...πολυ υπερβολικο τον βρηκα αλλα τελος παντων...

    Μην σε στεναχωρει αυτο καθολου φιλε μου κ μην απογοητευεσαι καθολου ακομα κ με αυτα τα κιλα μπορεις να φτιαξεις ενα πολυ ομορφο σωμα το οποιο θα σε καλυπτει απολυτα.Συνεχισε εσυ να προσεχεις την διατροφη σου,να κανεις την αεροβικη σου κ δες το σαν ευκαιρια να δουλεψεις το σωμα σου πιο τεχνικα...Δεν εισαι αρσιβαριστας κ το μονο που θελεις ειναι ενα ομορφο σωμα το οποιο γινεται με σωστη τεχνικη κ τοσα βαρη ωστε να γινεται σωστη δουλεια.Υπαρχουν λοιπον τοσες τεχνικες οπως τα σουπερ σετς,τα ντροπ σετς,τα γιγασετς,οι 21ες κ αλλες πολλες τεχνικες που σε πρηζουν πολυ περισσοτερο απο τα βαρια κιλα κ σου χαριζουν ενα υπεροχο σωμα.
    Τωρα πια κανω μονο 3 φορες βαρη την εβδομαδα κ μαλιστα κανω 3 σετ πολυ πολυ ελαφρυα σε καθε ασκηση(εχω 20 χρονια βαρη πισω μου κ ειναι πολυ πιο υγειες για μενα ,τις αρθρωσεις μου κ τους τενοντες μου να γυμναζομαι ετσι πια.Μπορω να παιξω κ βαρια αλλα δεν το διακυνδινευω αφου κ ετσι γινεται δουλεια.τις υπολοιπες μερες κανω πιο αεροβικη γυμναστικη με τρεξιμο κ αλλα...)μην απογοητευσεσαι γιατι καθε εμποδιο για καλο που λεμε...δες το σαν ευκαιρια αλλαγης.Κανε ενα προγραμμα με βαρη 3 φορες την εβδομαδα,προσεχε την διατροφη σου κ τις αλλες μερες προσθεσε χαλαρο τρεξιματκι η αγορασε ενα σχετικα καλο ποδηλατο κ κανε τις βολτες σου στην πολη (κατα τις 19:00 που αρχιζει να χαλαρωνει ο ηλιος τωρα το καλοκαιρακι ειναι θαυμα το ποδηλατο.συνδιαζεις βολτα με γυμναστικη!!!)

    το 2ο που οσυ προτεινω ειναι να ασχοληθεις με ενα ειδος εναλακτικης γυμναστικης το οποιο ειναι οι πολεμικες τεχνες που περιεχουν πιο αεροβια στοιχεια κ σου δινουν εντελως διαφορετικα πραγματα!!!

    δεν πρεπει να απογοητευσεσαι δεν χαλασε τιποτα να το ξερεις!!!
    Ολα ειναι καλα απο την στιγμη που δεν εχεις κατι οργανικο κ εχεςι τοσες επιλογες να νιωθεις ομορφα μεσα απο την γυμναστικη αλλα κ με το σωμα σου!
    Καλη επιτυχια απο μενα σε οτι κ αν αποφασισεις!!!

    για να σε βοηθησω περισσοτερο,στο παρακατω λινκ ειναι μια αναλυτικη περιγραφη καποιων απο τις τεχνικες που σου ανεφερα παραπανω ωστε να μπορεσεις να τις κανεις οπως πρεπει.Επισης να συμπληρωσω οτι εχεις την δυνατοτητα καθε μηνα να αλλαζεις κ απο μια τεχνικη.Ειναι ωραια τα πραγματα!!!
    http://www.bodybuilders.gr/data/main...?TOPIC_ID=6924

    να προσθεσω οτι τα 5-10 κιλα που αναφερεις οτι σου ειπε ο γιατρος οτι πρεπει να γυμναζεσαι ισως ακουστουν υπερβολικα λιγα σε καποια μελη του φορουμ αλλα πρεπει να σκεφτουν οτι συμφωνα με τις δυναμεις σου(φτασει ειπες να γυμναζεσαι με 40 κιλα,ειναι αρκετα καλα κ τα 10 αν εφαρμωσεις τις τεχνικες που ειπαμε)

    </blockquote id=quote>

    Σταύρο ωραίος τρόπος σκέψης μαν , εντάξει κι εσύ κι εγώ έχουμε πιο σκληροπυρηνικές τακτικές αλλά έτσι όπως το θέτεις +1000 σε όλο το ποστ και μπράβο που το παίρνεις και από αλλη οπτική γωνία το θέμα. [:-thumbu]

  10. #10
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    12-05-09
    Location
    xalandri, attikh, Greece.
    Posts
    32

    Default

    διαβαζοντασ το post του horhem οφειλω να πω οτι ειμαι και εγω σε μια &lt;παρομοια&gt; θεση για αυτο παραθετω εδω το δικο μου προβλημα να μου πειτε γνωμες.Ειχα παει τις προαλες στον οφθαλμιατρο για μια τυπικη εξεταση (δεν εχω καποιο οφθαλμολογικο προβλημα)ο 1ος γιατρος με βρικε ΟΚ αλλα οταν του ειπα οτι κανω βαρη αρχισε να λεει πρεπει να σικωνεις λιγα κιλα γιρω στα 5 και πιο λιγα επειδη μπορεις να παθεις ριξη του ιαλοδους με την πιεση των κιλων.Ο 2ος με βρηκε ΟΚ και οταν του ειπα για τα βαρη δεν ανυσιχησε και μαλιστα μου εκανε και πλακα (:Αν μπορεις να σικωσεις και 100 κιλα βαλτα) Εγω ομως προβληματιστικα για αυτο παιδια ποιον να ακουσω? γνωριζει κανεις απο τετοιες περιπτωσεις ?
    υπαρχει περιπτωσει απο τα βαρη να τυφλωθεις η να παθεις αλλα προβληματα ?
    veskouk

  11. #11
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    05-01-06
    Location
    Athens, Victoria City, Greece.
    Posts
    1,472

    Default

    Aν υπήρχε κίνδυνος τύφλωσης απο τα βάρη,όλοι οι αρσιβαρίστες θα είχαν τυφλωθεί.
    Μιλάω για ανθρώπους που σε κάθε προπόνηση σηκώνουν όσα βάρη κάνεις εσυ κ εγω μαζί σε 1 μήνα...
    "It ain't about how hard you hit.
    It's about how hard you can get hit"

  12. #12

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Εγω αποτι καταλαβα ουτε εσυ με τα ματια σου εχεις προβλημα ουτε το παιδι που ανοιξε το τοπικ με την καρδια του. Προσωπικα αυτην την εκτονωση που μου δινει οταν παιζω βαρια και με ενταση δεν την αφηνω...

  13. #13
    Pumping Iron
    Join Date
    18-01-06
    Location
    .
    Posts
    425

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by kit1

    διαβαζοντασ το post του horhem οφειλω να πω οτι ειμαι και εγω σε μια &lt;παρομοια&gt; θεση για αυτο παραθετω εδω το δικο μου προβλημα να μου πειτε γνωμες.Ειχα παει τις προαλες στον οφθαλμιατρο για μια τυπικη εξεταση (δεν εχω καποιο οφθαλμολογικο προβλημα)ο 1ος γιατρος με βρικε ΟΚ αλλα οταν του ειπα οτι κανω βαρη αρχισε να λεει πρεπει να σικωνεις λιγα κιλα γιρω στα 5 και πιο λιγα επειδη μπορεις να παθεις ριξη του ιαλοδους με την πιεση των κιλων.Ο 2ος με βρηκε ΟΚ και οταν του ειπα για τα βαρη δεν ανυσιχησε και μαλιστα μου εκανε και πλακα (:Αν μπορεις να σικωσεις και 100 κιλα βαλτα) Εγω ομως προβληματιστικα για αυτο παιδια ποιον να ακουσω? γνωριζει κανεις απο τετοιες περιπτωσεις ?
    υπαρχει περιπτωσει απο τα βαρη να τυφλωθεις η να παθεις αλλα προβληματα ?
    </blockquote id=quote>

    Σε πολλες προπονησεις τα ματια μου γινονται κοκκινα και πεταγονται εξω. Εχω μυωπια αρκετη απο μικρος αλλα τα βαρη δεν την επιδεινωσαν. This is horse**** πες του γιατρου σου του πρωτου. Γενικως απλα να ξερεις οτι κυκλοφορουν πολλοι μυθοι με τα ματια και την μυωπια συγκεκριμενα. Και στο pc ολη την μερα να καθεσαι ουτε καλο ουτε κακο κανει στα ματια σου

  14. #14
    horhem
    Guest

    Default

    Ευχαριστω ολους οσους εκαναν τον κόπο να απαντησουν.

    Mirmidon, μπορει να ανήκω σε αυτήν την κατηγορία που αναφέρεις.
    Και ουτως η άλλως δεν μπορω να με φανταστώ να σηκωνω τόσα πολλά βαρη.
    Ούτε πρόκειται να γίνω πχ σαν εσενα. Μου φαίνεται αδύνατον.
    Ούτε μπορω να καταλάβω γιατι αφού κανω καιρό γυμναστική, δεν μπορω να ξεπεράσω αυτα τα βαρη, 40 - 50 στα ελευθερα βαρη, μέχρι 60-70 στα μηχανήματα, ανάλογα με την άσκηση, παρόλο που κανω κανονικα και με ένταση τις ασκήσεις.
    Αλλά το θέμα είναι οτι δε θα ήθελα να παθω καρδιακό επεισόδιο. Το στρες επηρεάζει πολύ όλα τα ζωτικά όργανα, και την καρδιά. Στοχος μου ειναι να χασω κι αλλα πεντε κιλα σε πρωτη φάση, και να ειμαι πιο δεμενος, πιο σφιστός. Επίσης, η άσκηση ρίχνει την κακή χοληστερίνη, που δυστυχως έχω και όχι τόσο λογω διατρόφής, αλλά λόγω κληρονομικότητας. Έπίσης ειμαι σχεδόν 40. Ευχαριστω που είπες την άποψη σου. Και ναι, εχεις καταπληκτικό σώμα!!! Νομίζω ότι στο εχω ξαναπει, ε?

    Big Steve, σε ευχαριστώ πολύ για την εμπεριστατωμένη και πολύ ενθαρρυντική απάντηση σου, θα κοιτάξω το λινκ στο οποίο με παραπέμπεις, κι αν εχω απορίες θα ξαναρωτήσω τη γνώμη των μελών.

    Σχετικά με το γιατρό, δεν ήταν γενική συμβουλή. Ο γιατρός μου απάντησε σε κάτι που τον ρώτησα σχετικά με την κατάσταση της καρδιάς μου και το στρες.

    Σχετικά με τα μάτια, είναι αλήθεια ότι σε ορισμένες περιπτώσεις, τα βάρη επηρεάζουν αρνητικά την όραση, καθώς μπορεί να συνδέονται με αποκόλληση κλπ. Το θέμα πάντως, είναι ότι εφοσον σε παρακολουθεί ένας γιατρός που εμπιστευσαι, οφείλεις να λάβεις σοβαρά υπόψη τη γνώμη του και τις συμβουλές του.

  15. #15
    Advanced Bodybuilder DimitrisK's Avatar
    Join Date
    01-02-06
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    883

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by horhem

    Ούτε μπορω να καταλάβω γιατι αφού κανω καιρό γυμναστική, δεν μπορω να ξεπεράσω αυτα τα βαρη, 40 - 50 στα ελευθερα βαρη, μέχρι 60-70 στα μηχανήματα, ανάλογα με την άσκηση, παρόλο που κανω κανονικα και με ένταση τις ασκήσεις.
    Αλλά το θέμα είναι οτι δε θα ήθελα να παθω καρδιακό επεισόδιο. Το στρες επηρεάζει πολύ όλα τα ζωτικά όργανα, και την καρδιά. Στοχος μου ειναι να χασω κι αλλα πεντε κιλα σε πρωτη φάση, και να ειμαι πιο δεμενος, πιο σφιστός. Επίσης, η άσκηση ρίχνει την κακή χοληστερίνη, που δυστυχως έχω και όχι τόσο λογω διατρόφής, αλλά λόγω κληρονομικότητας.</blockquote id=quote>

    Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ενώ είσαι μια χαρά από υγεία πιστεύεις ότι θα αποκτήσεις καρδιακό πρόβλημα από τα βάρη? Μήπως είσαι υπέρβαρος και ο γιατρός σου είπε προτιμότερο είναι περισσότερη αερόβια από βάρη? Δεν είναι απαραίτητο να χτυπιέσαι κάθε μέρα με τις μπάρες και τους αλτήρες. Δυο με τρεις φορές την εβδομάδα βάρη και άλες τόσες αερόβια είναι αρκετά για ένα καλό σώμα. Αρκεί να ξέρεις τι κάνεις.
    Όσο για το στρες που αναφέρεις όταν κάνεις κάτι που σου αρέσει (πχ βάρη) το διώχνεις συνεπώς δεν κολάει αυτό που λες για βάρη και στρες. Και το ότι είσαι σχεδόν 40 δε λέει και πολλά. Εγώ είμαι πλέον 42 και συνεχίζω όσο μπορώ και πιστεύω ότι είμαι σε καλή κατάσταση. Και όσο για το που μπορεί να φτάσει το σώμα σου, αν δεν έχεις γεννετικά ελλατώματα, να ξέρεις ότι τα όρια είναι ψηλά. Φυσικά μην περιμένεις να τα φτάσεις σε 6 μήνες ή ένα χρόνο γυμναστικής.

  16. #16
    Pumping Iron
    Join Date
    09-09-06
    Location
    dubai, United Arab Emirates.
    Posts
    355

    Default

    σωστος ο δημιτρης και εγω ειμαι 42 και νιωθω μια χαρα το προγραμα μου ειναι 3 20λεπτα βαροι την εβδομαδα και 3 φορες τρεξιμο απο 8 χιλιομετρα και ειμαι μια χαρα μη μασας εγω πλεων δεν πολυπιστευω τους γιατρους κανε αυτο που σε κανει να νιωθεις καλα στη τελικη γιμναστικη κανεις δεν περνεις ναρκοτικα


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •