Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 19 of 19
  1. #1
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default Ασκήσεις Για Arm Wrestling

    Ειναι αποδεκτο οτι το αθλημα της δυναμης, ειναι η αρση βαρων. Ομως, μεταξυ μας, στις παρεες, το μπρα ντε φερ ειναι αυτο που κυριαρχει. Ολοι εχουμε βαλει χερι με τους κολλητους μας, γνωστους κλπ. Ξερει κανεις ποιοι μυες δουλευουν κυριως στο μπρα ντε φερ και ποιες ασκησεις ειναι καλυτερες για την αναπτηξη των συγκεκριμενων μυων; Επισης, υπαρχουν συγκεκριμενες τεχνικες που χρησιμοποιουνται;
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  2. #2
    Pumping Iron
    Join Date
    23-02-06
    Location
    Αθήνα, Γλυφάδα, Αθήνα, Αττική, Greece.
    Posts
    438

    Default

    μπραντι φερ η αλλιώς χειροπάλη!
    να ξέριεις πως επι το πλειστον ειναι θέμα τεχνικής-ταχύτητας και λιγοτερο δύναμης.αν δεν κάνω λάθος η αναλογ΄΄ια ειναι ποσοστο 70 τεχνικη 30 δυναμη

    ΑΣΚΗΣΙΟΛΟΓΙΟ:
    δευ-τετ-παρασκευη(την μια εβδομάδα και εναλλάξ την επομενη τρίτη-πέμτη)

    1. ασκήσεις που έχουν να κάνουν με παπια πηχυ και κυριως δισετ καθως και 15αρες επανήψεις

    ******** ασκηση SOS ********
    παπια.....>>>>> εκτέλεση>>>>> κάθεσαι γονατιστός στο κρος όβερ, παίρνεις το σιδερακι- λαβη την κάτω οποια απο τις δυο θες χωρίς να βάλεις την οποιαδηποτε λαβη . τοποθετείς οταν θες να γυμνασεις π.χ τη δεξιά πάπια βάζεις την παπια σου μεσα απο το γονατο σου και γυμναζεις κυριως εσωτερικο και καρπο.σαν να τραβάς αναλογα την λαβη της τροχαλιας προς τη μεριά σου. απο μακρια το θεαμα ειναι ισως λιγο αστειο αλλα μπορει καποιος που δεν ξερει να του φαινεται σα να κανεις αλλη κινηση.χιιχ.αλλα απλα δεν υπαρρχει καλυτερη ασκηση((προσπαθησα να στο εξηγησω οσο το δυνατον καλυτερο)

    2. γυμνασμενοι τραπεδοειδης γιατι ολη την δυναμη θα την αντλεις απο κει σε συνδυασμο με την παπια σου και οχι με ώμους η δικέφαλα- τρικέφαλα


    και ένα δικο μου ρητο επιεδη να ξέρεις πως θα ναι καλο και χρησιμο να μεγαλώσεις την παπια σου απλα μη φτασεις σε σημειο και μεγαλωσει πολυ και σου μικραινει το δικέφαλο μυ ...άλλωστε...
    << η χρήση καθοριζει τη μορφη και η μορφη τη χρήση>>
    no PAIN no GAIN

  3. #3
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    14-05-07
    Location
    aigaleo, athens, Greece.
    Posts
    247

    Default

    Σωστά έγραψε ο lamogio. Πάπια, πήχεις και δυνατό grip είναι τα σημεία που πρέπει να δώσεις βάση. Καλές ασκήσεις είναι αυτή που ανέφερε ο lamogio που γίνεται με αλτήρα, μπάρα ή σε μηχανή και άλλες με χρήση πιο εξειδικευμένου εξοπλισμού, όπως wrist rollers, hand grips και κάποιες άλλες μηχανές, που χρησιμοπιούν κυρίως οι παλαιστές.

    Attached Image:



    Attached Image:



    Attached Image:


  4. #4
    Pumping Iron
    Join Date
    23-02-06
    Location
    Αθήνα, Γλυφάδα, Αθήνα, Αττική, Greece.
    Posts
    438

    Default

    ΑΠΛΑ ΤΟ ρολερ και να μη το βρεις σε τζιμ φτιαξτο μονος σου.γαμαει..!

    τσεκαρε τελευταια φωτό!
    no PAIN no GAIN

  5. #5
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    ευχαριστω πολυ παιδες! εχω hand grips αλλα για να με "πιασουν" πρεπει να κανω 4-5 100αρια σετ... Ξερετε αν σε μαγαζια θα βρω με αντισταση? ρολερ θα φτιαξω μονος.. Οπως και να χει σπιτι γυμναζομαι με βαρη καθως γυμναστηριο δε προλαβαινω να πηγαινω.
    Lamogio_16 νομιζω καταλαβα την ασκηση... Αλλα με αλτηρες πως γινεται? Επισης, οι ισομετρικες βοηθανε?
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  6. #6

  7. #7
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    14-05-07
    Location
    aigaleo, athens, Greece.
    Posts
    247

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Achillezzz

    ευχαριστω πολυ παιδες! εχω hand grips αλλα για να με "πιασουν" πρεπει να κανω 4-5 100αρια σετ... Ξερετε αν σε μαγαζια θα βρω με αντισταση? ρολερ θα φτιαξω μονος.. Οπως και να χει σπιτι γυμναζομαι με βαρη καθως γυμναστηριο δε προλαβαινω να πηγαινω.
    Lamogio_16 νομιζω καταλαβα την ασκηση... Αλλα με αλτηρες πως γινεται? Επισης, οι ισομετρικες βοηθανε?
    </blockquote id=quote>

    Όντως για να δουλέψεις καλά, θες hand grips με αντίσταση και δυστυχώς δε νομίζω να μπορείς να βρεις από μαγαζί, μόνο από ξένα sites. Για την άσκηση που λέει ο lamogio δες την πρώτη φωτογραφία που πόσταρα με τα δύο σκίτσα. Έτσι γίνεται και με αλτήρα, αλλά αντί να ακουμπάς το χέρι σε πάγκο όπως στη φωτογραφία το ακουμπάς στο πόδι σου. Για να σε πιάσει καλύτερα κατά τη διάρκεια της αρνητικής φάσης, άφηνε τον αλτήρα να πέφτει μέχρι τις άκρες των δακτύλων. Με isometrics δεν έχω ασχοληθεί και δεν ξέρω να απαντήσω.

  8. #8
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    28-11-07
    Location
    .
    Posts
    7

    Default

    Θα μπορούσες ίσως να κολήσεις δύο hand grips μεταξύ τους με ταινία ώστε να αυξήσεις την αντίσταση(αυτό έχω κάνει εγώ, αν και δεν ξέρω κατα πόσο είναι ασφαλές αυτό για το χέρι καθώς δεν το πιάνεις σωστά).
    Κοιτάξτε και το site που έστειλα.Είναι το πιο πλήρες που έχω βρει για το συγκεκριμένο θέμα.

  9. #9
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by papajohn

    Θα μπορούσες ίσως να κολήσεις δύο hand grips μεταξύ τους με ταινία ώστε να αυξήσεις την αντίσταση(αυτό έχω κάνει εγώ, αν και δεν ξέρω κατα πόσο είναι ασφαλές αυτό για το χέρι καθώς δεν το πιάνεις σωστά).
    Κοιτάξτε και το site που έστειλα.Είναι το πιο πλήρες που έχω βρει για το συγκεκριμένο θέμα.
    </blockquote id=quote>
    Καλη ιδεα, ευχαριστω. Χα, το site αυτο το εχω ξεκοκαλησει!!

    Επισης, στην προπονηση για παπια-καρπους εχω συμπεριλαβει στατικο κρεμασμα απο μονοζυγο εχοντας αφξησει το παχος του με 2 πετσετες γυρω γυρω. Βοηθαει η απλα μου κουραζει τα χερια χωρις να εχω αποτελεσμα;
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  10. #10
    Senior Bodybuilder Crimson's Avatar
    Join Date
    13-02-06
    Posts
    5,708

    Default

    Βοηθάει..... Αν δοκιμάσεις να ανοίξεις τις παλάμες σου και να τις σφίξεις σε γροθιά σταδιακά, θα δεις ότι ενεργοποιούνται οι μυς και δουλεύουν υπό διαφορετικές γωνίες και με διαφορετική πίεση....

    Όταν το χέρι μας είναι σφιχτά κλειστό (100%), ενεργοποιούνται οι exterior muscles και οι interior λειτουργούν σαν stabilizers:

    1) Flexor carpi ulnaris muscle
    2) Palmaris longus muscle
    3) Flexor carpi radialis muscle και
    4) Extensor carpi radialis longus
    5) Superficial extensor carpi radialis brevis
    6) Intermediate extensor digitorum (communis)
    7) Intermediate extensor digiti minimi (proprius)
    8) Superficial extensor carpi ulnaris
    9) Deep abductor pollicis longus
    10)Deep extensor pollicis brevis
    11)Deep extensor pollicis longus
    12)Deep extensor indicis (proprius) και
    ειδικά ο (13) Flexor digitorum profundus muscle





    Όταν το χέρι μας είναι κλειστό σε ποσοστό 30-40%, ενεργοποιούνται οι exterior muscles σαν stabilizers, ενώ το main load δέχονται οι interior muscles, οι οποίοι από κατασκευής είναι πιο δυνατοί, δεδομένου ότι το χέρι κλείνει γύρω από ένα αντικείμενο με σκοπό να βάλει δύναμη:

    1) Pronator teres muscle
    2) Pronator quadratus
    3) Brachioradialis
    4) Supinator muscle και ο
    5) Anconeus muscle





    Ελπίζω να σε κάλυψα! ;)

  11. #11
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    11-04-07
    Location
    .
    Posts
    215

    Default

    Armwrestling Ultimate
    http://www.eiyc.com/index.htm

    Achillezzz Θα Βρείς ενδιαφέροντα θέματα στο Site αυτό καθώς και τεχνικές!



    http://www.eiyc.com/handgrips.htm

  12. #12
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Crimson

    Βοηθάει..... Αν δοκιμάσεις να ανοίξεις τις παλάμες σου και να τις σφίξεις σε γροθιά σταδιακά, θα δεις ότι ενεργοποιούνται οι μυς και δουλεύουν υπό διαφορετικές γωνίες και με διαφορετική πίεση....

    Όταν το χέρι μας είναι σφιχτά κλειστό (100%), ενεργοποιούνται οι exterior muscles και οι interior λειτουργούν σαν stabilizers:

    1) Flexor carpi ulnaris muscle
    2) Palmaris longus muscle
    3) Flexor carpi radialis muscle και
    4) Extensor carpi radialis longus
    5) Superficial extensor carpi radialis brevis
    6) Intermediate extensor digitorum (communis)
    7) Intermediate extensor digiti minimi (proprius)
    8) Superficial extensor carpi ulnaris
    9) Deep abductor pollicis longus
    10)Deep extensor pollicis brevis
    11)Deep extensor pollicis longus
    12)Deep extensor indicis (proprius) και
    ειδικά ο (13) Flexor digitorum profundus muscle





    Όταν το χέρι μας είναι κλειστό σε ποσοστό 30-40%, ενεργοποιούνται οι exterior muscles σαν stabilizers, ενώ το main load δέχονται οι interior muscles, οι οποίοι από κατασκευής είναι πιο δυνατοί, δεδομένου ότι το χέρι κλείνει γύρω από ένα αντικείμενο με σκοπό να βάλει δύναμη:

    1) Pronator teres muscle
    2) Pronator quadratus
    3) Brachioradialis
    4) Supinator muscle και ο
    5) Anconeus muscle





    Ελπίζω να σε κάλυψα! ;)
    </blockquote id=quote>
    ευχαριστω!
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  13. #13
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    18-12-06
    Location
    .
    Posts
    62

    Default

    Για δυνατο grip το καλυτερο ειναι να κανεις προπονηση παλης.Τhe best grip κατα την γνωμη μου το εχουν τα παιδια της ελληνορωμαικης(οπου απαγορευονται οι λαβες στα ποδια) οπως και οι ελευθερατζηδες αλλα καιjudo sambo lutalivre kai brazilian πολυ καλα επισης.Γενικα ορθια παλη χωρις παραδοσιακο ενδυμα(gi) = απιστευτη δυναμη και στο grip και γενικοτερα ακομα και σε χαμηλα κιλα...

  14. #14
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    20-12-07
    Location
    Αθήνα, Greece.
    Posts
    43

    Default

    Βασικά, τι προαπαιτήσεις(χαρτιά, αιτήσεις, συμμετοχή σε κάποιο αθλητικό σωματείο ίσως;) υπάρχουν για να δηλώσει και να κατέβει κάποιος στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα χειροπάλης;
    , .

  15. #15
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    20-12-07
    Location
    Αθήνα, Greece.
    Posts
    43

    Default

    Βασικά, τι προαπαιτήσεις(χαρτιά, αιτήσεις, συμμετοχή σε κάποιο αθλητικό σωματείο ίσως;) υπάρχουν για να δηλώσει και να κατέβει κάποιος στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα χειροπάλης;
    , .

  16. #16
    Advanced Bodybuilder HEAVY DUTY's Avatar
    Join Date
    12-10-07
    Location
    .
    Posts
    940

    Default

    να προσθεσω................οι αρσεις θανατου ΧΩΡΙΣ λαβες....(που το θεωρω ενα απο τα μεγαλυτερα λαθοι ερασιτεχνων και επαγγελματιων bb)δυνουν πολυ καλη δυναμη λαβης ....................

  17. #17
    Advanced Bodybuilder HEAVY DUTY's Avatar
    Join Date
    12-10-07
    Location
    .
    Posts
    940

    Default

    να προσθεσω................οι αρσεις θανατου ΧΩΡΙΣ λαβες....(που το θεωρω ενα απο τα μεγαλυτερα λαθοι ερασιτεχνων και επαγγελματιων bb)δυνουν πολυ καλη δυναμη λαβης ....................

  18. #18
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    20-12-07
    Location
    Αθήνα, Greece.
    Posts
    43

    Default

    Συμφωνώ με HEAVY DUTY
    , .

  19. #19
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    20-12-07
    Location
    Αθήνα, Greece.
    Posts
    43

    Default

    Συμφωνώ με HEAVY DUTY
    , .


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •