κανω βαρη εδω και 9-10μηνες, ειμαι 20 χρονων, και ενω ειμαι ευχαριστημενος με την προοδο μου σε οτι αφορα τον αναεροβιο τομεα δε θα μπρουσα να πω το ιδιο και για την αεροβια ικανοτητα μου... πχ. με ενα σωστο προγραμμα περιοδικοτητας αυτους του μηνες με πληρη αποκλειση απομονωτικων ασκησεων, εχω καταφερει να αυξησω πολυ την σχετικη μου δυναμη και την εκρηκτικοτητα κρατωντας μικρο ποσοστο λιπους 9% (χωρις καποια ιδιαιτερη διατροφη) και ενδεικτικα full ass to calves close stance olympic squat x 2.35 bw, pagko 1.65 bw, monozygo 2reps @bw +45kg,το βαρος μου ορθια στρατιοτικη πιεση, epole 1.7 bw, arase to baros moy( δε το προπονω ιδιαιτερα) , 25 συνεχομενα κατακορυφα πουσαπς, τακτικα σπριντ κλπ... αλλα παραδεχομαι οτι ειχα αγνοησει την αεροβια ασκηση
με αποτελεσμα την προηγουμενη βδομαδα που πηγα να κανω λιγο ποδηλατο να τα φτυσω μεσα σε ενα τεταρτο... οχι τοσο οτι δεν αντεχε η καρδια αλλα ενοιωθα το γαλακτικο οξυ να συσσωρευεται επικυνδυνα! και το γνωστο "καψιμο" και με αναγκαζε να σταματαω καθε λιγο... φανταζομαι και πως το VO2max μου δε θα ναι και μεγαλο! θα θελα να ρωτησω αν θα μπρουσα να αυξησω την αντοχη μου στις αεροβιες δραστηριοτητες(πχ.μικρης εντασης μεγαλης σχετικα διαρκειας) χωρις να χασω σε εκρηκτικοτητα (πχ επολε, σπριντ, αλμα) και δυναμη στις βασικες ασκησεις...