Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

View Poll Results: Ασκήσεις στήθους

Voters
487. You may not vote on this poll
  • Πιέσεις πάγκου με μπάρα

    215 44.15%
  • Πιέσεις πάγκου με αλτήρες

    72 14.78%
  • Επικλινείς πιέσεις με μπάρα

    50 10.27%
  • Επικλινείς πιέσεις με αλτήρες

    78 16.02%
  • Κατακλινείς πιέσεις με μπάρα

    8 1.64%
  • Κατακλινείς πιέσεις με αλτήρες

    4 0.82%
  • Βιθύσεις σε δίζυγο

    34 6.98%
  • Άλλη

    26 5.34%
Page 4 of 4 FirstFirst 1234
Results 91 to 116 of 116
  1. #91
    Junior Bodybuilder ArmEveryday's Avatar
    Join Date
    05-01-18
    Location
    Germany
    Posts
    226

    Default

    Για καποιο λογο αισθανομαι οτι με αλτηρες με πιανουν πιο πολυ οι ασκησεις, δεν καταλαβαινω γιατι σωνει κ καλα με μπαρα θεωρειτε τοσο must

  2. #92

    Default

    Quote Originally Posted by ArmEveryday View Post
    Για καποιο λογο αισθανομαι οτι με αλτηρες με πιανουν πιο πολυ οι ασκησεις, δεν καταλαβαινω γιατι σωνει κ καλα με μπαρα θεωρειτε τοσο must
    Και εμένα καλύτερα με πιάνουν οι αλτήρες..

    Στάλθηκε από το EVA-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  3. #93
    Pumping Iron lazaross's Avatar
    Join Date
    09-02-08
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    675

    Default

    Και εμένα με αλτήρες νομίζω ότι το στήθος λειτουργεί καλύτερα. Μήπως έχουν αλλάξει τα δεδομένα πλέον;

  4. #94
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Μήπως λέω γω, γιατί με τους αλτήρες κάνετε μεγαλύτερο range of motion?
    Αν οι πιέσεις πάγκου με μπάρα γίνονται με άψογη τεχνική (να ακουμπάει στο στήθος και να μένει η μπάρα για κάνα δυο δευτερόλεπτα) είναι η κορυφαία άσκηση στήθους. Αν όμως γίνεται με touch and go ή ακόμα χειρότερα σταματώντας το κατέβασμα σε απόσταση κάνα δυο εκατοστών (για να μην πω περισσότερο) όπως κάνουν οι περισσότεροι (ego lifting ο κύριος λόγος), δεν είναι και τόσο αποτελεσματική άσκηση (άσε που γίνεται και πιο επικίνδυνη για τραυματισμούς)

  5. #95
    New Member
    Join Date
    03-01-17
    Posts
    5

    Default

    push-ups!

  6. #96

    Default

    πιεσεις με αλτηρες! ειτε σε οριζοντιο ειτε επικληνη. οι αλτηρες δινουν μεγαλυτερο ευρος κινησης απ οτι η μπαρα ειναι πιο safe και γυμναζονται εξισου καλα και οι 2 μεριες σε αντιθεση με την μπαρα που οταν υστερεις λιγο απο την μια βοηθαει η αλλη μερια στην εξισωση.
    Last edited by kostastr; 25-09-18 at 12:58.

  7. #97
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    08-05-17
    Posts
    136

    Default

    Εγώ και λυπάμαι που θα τη χαλάσω σε αρκετούς, είμαι φαν του επικλινή. Τον οριζόντιο πάγκο σχεδόν τον έχω σταματήσει.
    Γι' αυτό προσωπικά μου αρέσουν οι επικλινείς πιέσεις με αλτήρες, εναλλάξ από 15 μοίρες έως 60.

  8. #98
    Forum Team iLikeBB's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,642

    Default

    Πιέσεις με αλτήρες (σε οποιαδήποτε κλιση) και βυθίσεις θα έλεγα πλέον.
    Και σαν "έξτρα" ανοίγματα αλλά κυρίως πιέσεις με αλτήρες γιατι στην τελική αν κολλήσεις απλά πετάς τους αλτήρες, συν καλύτερο εύρος κίνησης που επιτρέπει να "στιψεις" το στήθος σου. Με την μπάρα πάω πιο συντηρητικά σε βάρος, παίζοντας κυρίως με time under tension.

  9. #99
    Pumping Iron dogkanos's Avatar
    Join Date
    09-05-17
    Location
    Greece
    Posts
    336

    Default

    επικλινεις με κατακλινεις αλλαζει στην εκγυμναση?
    εχω δει και μια ασκηση που περνουν μια πλακα απο βαρη και την κρατανε αντικριστα σε τι βοηθαει?

  10. #100
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    08-05-17
    Posts
    136

    Default

    Καλημέρα.
    Οι κατακλινείς πιέσεις με αλτήρες ή με μπάρα πιάνουν το κάτω μέρος των θωρακικών. Οι επικλινείς πιέσεις το άνω μέρος των θωρακικών. Όσο για το άλλο θέμα με την πλάκα βάρους δεν το έχω ξανακούσει.

  11. #101
    Pumping Iron dogkanos's Avatar
    Join Date
    09-05-17
    Location
    Greece
    Posts
    336

    Default

    Quote Originally Posted by Zangor View Post
    Καλημέρα.
    Οι κατακλινείς πιέσεις με αλτήρες ή με μπάρα πιάνουν το κάτω μέρος των θωρακικών. Οι επικλινείς πιέσεις το άνω μέρος των θωρακικών. Όσο για το άλλο θέμα με την πλάκα βάρους δεν το έχω ξανακούσει.
    υπαρχει καποια ασκηση να γυμανζει και το πανω και το κατω μερος?

  12. #102
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    08-05-17
    Posts
    136

    Default

    Η μυϊκή ομάδα του στήθους χωρίζεται σε τρεις: Άνω, μεσαίο και κάτω.
    Καμία άσκηση δεν συμβάλλει στην πλήρη εκγύμνασή του, από μόνη της. Απαιτείται συνδιασμός ασκήσεων, όπως πιέσεις, ανοίγματα αλτήρων, πεκ-ντεκ, πουλόβερ σε επικλινή θέση, βυθίσεις, πους απς κλπ. Μπορείς όμως να κάνεις μια μέρα οριζόντιες πιέσεις και επικλινεί ανοίγματα, άλλη μέρα επικλινή πιέσεις και πεκ-ντεκ, άλλη μέρα κατακλινείς πιέσεις και πουλόβερ, κλπ, ή όπως αλλιώς σε βολεύει.
    Προσωπικά θεωρώ ότι δύο ασκήσεις, αλλά καλές και δυνατές αρκούν για μας τους " κοινούς θνητούς". Δεν χρειάζεται παραπάνω εκτός αν θέλεις κάτι πιο εξεζητημένο, όποτε κάνεις κι άλλες. Ελπίζω να σε βοήθησα λίγο.

  13. #103

    Default

    Ο συνδιασμος που σε πιάνει και σε κάνει να απομονωνεις καλητερα, προσωπικά στον ίσιο με μπαρα δεν καταλαβαίνω στήθος, οι αλτήρες θεωρώ κάνουν την καλητερη δουλειά και δίνουν πιο ομοιόμορφα αποτελεσματα και ειδικά με σούπερ σετ πιέσεις ανοίγματα.

    Στάλθηκε από το FIG-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  14. #104
    Pumping Iron dogkanos's Avatar
    Join Date
    09-05-17
    Location
    Greece
    Posts
    336

    Default

    @zangor πόσες μαξ ασκήσεις μπορώ να βάλω?
    Γιατί 2 ασκήσεις και όχι 3 ώστε να γυμναζονται και τα 3 μέρη του στήθους?
    Για την εκγύμναση του μεσαίου τμήματος τι ασκήσεις βοηθούν?
    μπάρα ή και αλτήρες είναι μεγάλη κουβέντα με τους αλτήρες μπορείς να επικεντρωνεσαι σε κάποιο αδύναμο σημείο χωρίς να δημιουργείς ασσυμετριες αλλά και με την μπάρα δεν μπορείς να αντικαταστησεις τα deadlift & squat με αλτηρα

  15. #105
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    08-05-17
    Posts
    136

    Default

    Μέχρι 3 ασκήσεις είναι καλά, εφόσον κάνεις σπλιτ. Ποιο πολλές νομίζω ότι είναι υπερβολή. Εξ άλλου με τις πιέσεις στον οριζόντιο πάγκο γυμνάζεται επαρκώς το μεσαίο στήθος και το κάτω. Επίσης στον επικλινή το άνω και το μεσαίο. Με τα ανοίγματα αλτήρων το ίδιο ανάλογα με την κλίση, επίσης δημιουργείται το "κόψιμο" ενδιάμεσα κλπ. Όλες οι ασκήσεις προσφέρουν για το αποτέλεσμα, αλλά χρειάζεται όμως και συνέπεια, επιμονή, διατροφή, αερόβια και προπάντων "ΥΠΟΜΟΝΉ". Όσες ασκήσεις και να κάνεις εάν δεν έρθει το πλήρωμα του χρόνου που απαιτείται, αποτελέσματα δεν θα έχεις.
    Τώρα όσον αφορά μπάρα ή αλτήρες θα έλεγα και τα δύο. Με την μπάρα μπορείς να βάλεις κιλά για δύναμη, γιατί κι αυτή χρειάζεται , ενώ με τους αλτήρες έχεις καλύτερα ανοίγματα, πιο πολύ από την μπάρα. Και κάτι ακόμα. Μην αναλώνεσε συνεχώς με τον ίσιο πάγκο. Να τον εναλλάσεις και με τον επικλινή σε διάφορες κλίσεις για πιο πλήρη εκγύμναση. Επίσης να αλλάζεις ασκήσεις. Όχι τις ίδιες συνεχώς.

  16. #106
    Pumping Iron dogkanos's Avatar
    Join Date
    09-05-17
    Location
    Greece
    Posts
    336

    Default

    πλήρωμα του χρόνου σαν τι εννοείς?
    και τις ασκήσεις κάθε πότε να τις αλλάζω?

  17. #107
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    08-05-17
    Posts
    136

    Default

    Καλησπέρα.
    Κατ' αρχήν πιστεύω ότι οι αρμόδιοι του φόρουμ δεν έχουν πρόβλημα που
    πλατειάζουμε εξειδικεύοντας τις ασκήσεις. Τώρα όσον αφορά το πλήρωμα του χρόνου εννοώ ότι δεν γίνεσαι "τούμπανο" σε ένα μήνα ή δύο. Χρειάζεται αρκετός χρόνος προσπάθειας, διατροφής κλπ. Σχετικά με τις ασκήσεις κάποιοι επειδή κάνουν σχεδόν τις ίδιες ασκήσεις, τις αλλάζουν κάθε δύο μήνες περίπου. Εγώ προσωπικά επειδή κάθε φορά που γυμνάζω κάποιο σημείο κάνω και διαφορετικές ασκήσεις, τις αλλάζω όποτε τις βαριέμαι. Αυτά εν ολίγοις.

  18. #108
    Pumping Iron dogkanos's Avatar
    Join Date
    09-05-17
    Location
    Greece
    Posts
    336

    Default

    αποτελεσματα δεν θα δω στον μηνα καποιο σφυξιμο η και σχημα?
    το παγκο σε ποιες θεσεις ειναι καλα να τον βαζω?

  19. #109
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    08-05-17
    Posts
    136

    Default

    Καλησπέρα. Νομίζω ότι βιάζεσαι και η βιασύνη μπορεί να οδηγήσει σε τραυματισμό. Σε ένα μήνα θα "νιώθεις" ότι το στήθος ανταποκρίνεται. Θα το αισθάνεσαι. Μην περιμένεις όμως σπουδαία πράγματα. Θέλει χρόνο κλπ. Μην απελπίζεσαι όμως, θα τα καταφέρεις.
    Όσο για τον πάγκο η πρώτη άσκηση θα πρέπει να είναι πολυαρθρική. Την πρώτη φορά οριζόντια, την άλλη φορά 15 μοίρες, την άλλη 30 μοίρες, την άλλη 45 , αφού πρώτα κάνεις πολύ καλό ζέσταμα και ξανά απ' την αρχή. Το πρώτο σετ κάνε 17 επαναλήψεις με ελαφρά κιλά, το δεύτερο 14, το τρίτο 10 και το τέταρτο 8. Και μετά κάνεις άλλες δύο ασκήσεις. Ανοίγματα αλτήρων, πεκ-ντεκ, πουλόβερ, ή τροχαλίες ότι προτιμάς.

  20. #110
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    12-05-10
    Posts
    143

    Default

    Πολύ καλά με πιάνουν οι εκτάσεις αλτηρων έως κόπωση που ακολουθουνται (σαν σουπερσετ χωρίς να αφήσεις τους αλτήρες από τα χέρια)
    από πιέσεις αλτηρων. Ένας συνδυασμός προκοπωσης και σουπερσετ δηλαδή. Το κάψιμο είναι φοβερό.

  21. #111
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    03-01-19
    Posts
    779

    Default

    Quote Originally Posted by Secret of Steel View Post
    Μήπως λέω γω, γιατί με τους αλτήρες κάνετε μεγαλύτερο range of motion?
    Αν οι πιέσεις πάγκου με μπάρα γίνονται με άψογη τεχνική (να ακουμπάει στο στήθος και να μένει η μπάρα για κάνα δυο δευτερόλεπτα) είναι η κορυφαία άσκηση στήθους. Αν όμως γίνεται με touch and go ή ακόμα χειρότερα σταματώντας το κατέβασμα σε απόσταση κάνα δυο εκατοστών (για να μην πω περισσότερο) όπως κάνουν οι περισσότεροι (ego lifting ο κύριος λόγος), δεν είναι και τόσο αποτελεσματική άσκηση (άσε που γίνεται και πιο επικίνδυνη για τραυματισμούς)
    Γιατί δεν είναι μόνο το κατέβασμα το θέμα με τους αλτήρες, αλλά και το ανέβασμα (στη θετική φάση της κίνησης δηλαδή). Όταν ανεβάζεις τους αλτήρες μπορείς να κλείνεις τα χέρια προς τα μέσα άρα υπάρχει και μεγαλύτερο εύρος κίνησης σε σχέση με τη μπάρα στη θετική φάση.

  22. #112
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    03-01-19
    Posts
    779

    Default

    Πιέσεις (είτε με μπάρα είτε με αλτήρες) και ανοίγματα με τροχαλίες (όχι με αλτήρες) είναι κορυφαίες ασκήσεις για το στήθος!

  23. #113
    Pumping Iron Providential's Avatar
    Join Date
    23-01-20
    Location
    Hellas / Chios
    Posts
    541

    Default

    κλασικά πιέσεις πάγκου με μπάρα βασική άσκηση σε προπονήσεις στήθους

  24. #114
    New Member
    Join Date
    08-01-18
    Location
    Athens
    Posts
    51

    Default

    όπως έχω πει πολλές φορές είμαι fan των big 5 :) άρα και του πάγκου με μπάρα

  25. #115
    New Bodybuilder TSImos's Avatar
    Join Date
    13-01-12
    Posts
    3

    Default

    Επικλινη Σμιθ 30 μοίρες, μηχάνημα ίσιο, εκτάσεις αλτήρες με ελαφρά κλίση προς τα πάνω 15 μοίρες.
    Οι κλασικές πιέσεις πάγκου είναι για overall ανω σώμα και δεν εστιάζουν καθαρά στο στήθος.

    Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  26. #116
    New Member
    Join Date
    16-02-21
    Posts
    67

    Default

    Αλτήρων επικλινείς(50°) πιέσεις
    Ημικλινείς ανοίγματα (ελαφρώς κατακλινείς εκτάσεις)


 
Page 4 of 4 FirstFirst 1234

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Ποιές είναι οι βασικότερες ασκήσεις για χέρια;
    By RONI78 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 33
    Last Post: 09-12-07, 19:35
  2. Οι Καλύτερες Ασκήσεις Για Εκρηκτικότητα
    By acidhell in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 30-05-05, 23:48

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •