Καλημέρα, εχω μιά απορία και πιστεύω ότι μπορείτε να μου τη λύσετε εδω μέσα :)

Γενικά έχω αρκετα ποσοστά λίπους πάνω μου, είμαι 1.83, 90 κιλά και 30 χρονών και το πολύ λίπος δυστυχώς το έχω στο σωσίβιο, οχι κοιλιά και είναι πραγματικά ελλεινό. τελος παντον τον τελευταίο καιρό τρεχω στον διάδρομο σχεδόν καθημερινά περίπου 30 λεπτά κάπως έτσι (2λ ζέσταμα, 5λ τρέξιμο, 1λ ξεκούραση, 5λ τρέξιμο 1λ ξεκούραση μέχρι να κάνω τα 30 λεπτά.

Χθές διάβασα σε ένα βιβλίο οτι για να χάσεις λίπος πρέπει οι σφυγμοί σου να κυμαίνονται σε ένα ποσοστό ανάλογα με την ηλικία σου, διαφορετικά όπως λέει το βιβλίο δεν καίς λίπος. Υπάρχει ένας υπολογισμός που τον έκανα και λέει συγκεκριμένα για εμένα να ότι πρέπει να είμαι στα 113 - 133 των σφυγμών μου για να κάψω λίπος.

Και ρωτώ τώρα εγώ πώς είναι δυνατόν να είμαι σε αυτούς τους σφυγμούς αφού δοκίμασα να τρέξω σε χαμηλή ταχύτητα στα 8.0χιλ/ωρα και μέτρησα τον σφυγμό μου και ήταν 150, να πάω πιο χαμηλά ? θα είναι σχεδόν περπάτημα, έτσι θα χάσω λίπος ?

Μπορεί κάποιος να μου απαντήσει σε αυτό, τί να κάνω ? και αν είναι έυκολο να μου πεί συγκεκριμένα στο διάδρομο πως να τρέχω, δηλ. με χιλίόμετρα και με λεπτά, να το ακολουθήσω επ ακριβώς.

Ευχαριστώ
Κώστας...