Σόρυ που σας ζαλίζω με τις ερωτήσεις, αλλά βλέπω ότι απαντάτε και είπα να το ?εκμεταλλευτώ?. Περιηγούμενος σ?αυτό το site έπεσα πάνω στο άρθρο ?Το σκονάκι με τα 6 ΣΟΣ της προπόνησης? όπου διάβασα τα εξής (τα παραθέτω ακριβώς):
«3. Πολλές επαναλήψεις γράμμωση, λίγες επαναλήψεις όγκος. Σίγουρα; Είστε πολύ βέβαιοι;Δηλαδή ο Δήμας, ο Τζελίλης, ο Σαμπάνης, γυμνάζονται με 10-12 επαν. για να πετύχουν την πολλή καλή τους γράμμωση;
Η πραγματικότητα είναι ότι στην άρση βαρών οι επαναλήψεις κινούνται σε πολύ χαμηλά επίπεδα 1-3. Αυτό το οποίο κρίνει την απώλεια λίπους ή την αύξηση των μυϊκών κιλών είναι κατά 99% η διατροφή.
Η άποψη αυτή για τις επαναλήψεις και τα αποτελέσματα τους στο σωματικό βάρος είναι αναχρονιστική. Το να λιώνεις στην επανάληψη δεν βοηθά ιδιαίτερα σε σχέση με κάποιον που κάνει περισσότερα κιλά λιγότερες επαναλήψεις. Μια ελάχιστα μεγαλύτερη θερμιδική κατανάλωση λόγω περισσότερων επαναλήψεων καλύπτεται ακόμη και με ένα μέτριο μήλο. Μην περιμένετε λοιπόν να κάψετε τις 2 πίτσες και 3 μπύρες που τσιμπήσατε χθες βράδυ ακόμα και αν ζαλίσετε τις μπάρες από το πολύ κούνημα.
Σε αναλογία και η αύξηση των μυϊκών κιλών μπορεί να επιτευχθεί είτε με πολλές είτε με λίγες επαναλήψεις. [u]Καθοριστικότερο στοιχείο είναι ο συνολικός όγκος</u> των κιλών που σηκώνονται και όχι το όριο επαναλήψεων. Παράδειγμα κάποιος που θα κάνει στον πάγκο 70X10, 70X10, 80X10, 90X10, 100X5 έχει σηκώσει 700 + 700 + 800 + 900 + 500 = 3600κ και σίγουρα έχει καταφέρει πολύ περισσότερα για τον όγκο του από κάποιον που σήκωσε 90Χ5 90Χ5 100Χ5 100Χ5 100Χ5 = 2400κ. »
Αν αυτά αληθεύουν τότε αναρωτιέμαι τα εξής
1. Για ποιό λόγο να χάνουμε το χρόνο μας κάνοντας πολλές επαναλήψεις, αφού μόνο με 3 επαναλήψεις επιτυγχάνουμε τα ίδια αποτελέσματα μέσα σε 2 λεπτά
2. Αμα αυτό που μετράει είναι ο συνολικός όγκος των κιλών, τότε το ιδανικότερο σύστημα, είναι το σύστημα εξάντλησης. Δηλαδή τόσα κιλά ή τόσα σετ-επαναλήψεις που στο τέλος να μην μπορείς να σηκώσεις ούτε το μικρότερο βαράκι του γυμναστηρίου. Σωστά?
Άμα διαφωνείτε με τα παραπάνω, παρακαλώ παραθέστε τη δική σας άποψη όσον αφορά τον αριθμό των σετ-επαναλήψεων, τον όγκο, τη γράμμωση και την αρμονία-συμμετρία.Θέλω να μου δώσετε να καταλάβω κατά τέτοιο τρόπο ώστε να μπορώ φτιάχνω μόνος μου το πρόγραμμά μου.(Γιατί 4 σετ και όχι 3, γιατί 8 επαναλ και όχι 12).Ευχαριστώ.Σορυ βεβαια και αν επαναλαμβάνομαι αλλά δε μπορω να βρίσκω πάντα το τοπικ που θέλω.
Παρεπιτώντος, αυτό το φόρουμ είναι πολύ ωραίο. Μαθαίνεις πολλά.Μπράβο παιδιά!