Καλημέρα παιδιά! Μία μέρα κατά την διάρκεια του καφέ ένας φίλος (και αυτός όπως και εγώ νεούδια στο ΒΒ) μου ζήτησε να του προτείνω μια άσκηση για πλάγιους κοιλιακούς. Η πρώτη που μου ήρθε στο μυαλό ήταν πλάγιες κάμψεις κορμού με αλτήρα την οποία του πρότεινα μαζί με 1-2 άλλες. Χθες λοιπόν με παίρνει τηλέφωνο για να με σώσει όπως μου είπε, ήμουν όλος αυτιά για να ακούσω τι ήθελε να πει.. Συνέχισε λέγοντας μου πως του είπε ο γυμναστής ότι αυτή η άσκηση είναι ότι χειρότερο και πως όχι μόνο δεν γυμνάζει τους κοιλιακούς αλλά σου παχαίνει και τα ψωμάκια(?!?!?!?!). Το επίπεδο μου πάνω στην γυμναστική δε μου επιτρέπει να είμαι σίγουρος για το ποια άσκηση είναι πιο αποτελεσματική και πιο κατάλληλη για κάθε μυ αλλά η λογική δε μου επέτρεπε να χωνέψω ότι μια άσκηση μπορεί να σε παχύνει.. Να είμαι τόσο λάθος? Δεν ξέρω παιδιά.. η συνέχεια δικιά σας!
Attached Image:

Τέλος ένα quiz. Αν ο κύριος της φωτογραφίας κάνει συστηματικά αυτή την άσκηση από το 1999 πόσα cm είναι η μπάκα του?[:-banghead]
P.S. Μιας και άνοιξα αυτό το θέμα ας κολλήσω μια απορία μου για να μην ανοίγω άλλο. Στο γυμναστήριο που πάω έχει τύχει να ακούσω μερικούς να ρωτάνε για το πώς φεύγει το λίπος στην περιοχή των κοιλιακών και 2 στους 3 απαντάνε ότι πρέπει πρώτα να τα χάσεις όλα(εννοώντας λίπος και μυς). Ισχύει κάτι τέτοιο? Σε φωτογραφίες που είδα σε άλλο θέμα του forum με μία γυναίκα (επαγγελματία ΒΒ) που σε περίοδο όγκου την λες και χοντρούλα και όταν ήταν σε γράμμωση ήταν φέτες με όλους τους (φουσκωμένους) μυς της σε παράταξη!