Χαίρετε αγαπητοί φίλοι.
Είμαι 1.75, 73 κιλά με λίπος 14-16%. Ασχολούμαι με βάρη και kickboxing (αυτό το καιρό μόνο με βάρη) για περισσότερο απο 10 χρόνια αλλά οχι σερί. Αδύνατη δομή και πολύ δουλειά αν σκεφτείτε οτι ο καρπός μου είναι 15cm και το μπράτσο 38.
Πήρα την απόφαση λοιπόν να ρίξω για πρώτη φορά το λίπος μου στο 8-9%. Παρόλο που διαβάζω αρκετά με προσωπικό αρχείο περιοδικών τευχών του είδους απο το 1996 ελληνικού και ξένου τύπου δεν έχω γνωρίσει απο κοντά και κατ'ιδίαν κανέναν που κατάφερε να ρίξει το λίπος του τόσο. Όχι να είναι γεννενητικά με χαμηλό λίπος αλλά να κατάφερε να το ρίξει και αντιλαμβάνεστε τη διαφορά ελπίζω. Έχω την συνήθεια να συμβουλέυομαι μόνο όσους έχουν διαβεί το δρόμο που θέλω να περάσω. Απο θεωρίες και μελέτες ξέρω και εγώ να πω χιλιάδες. Για αυτό απευθύνομαι εδώ αγαπητοί γιατί σίγουρα θα βρεθεί κάποιος "παθών" να μου πει πόσες θερμίδες πρέπει να λαμβάνω ανάλογα με ύψος/βάρος/σκοπό, πόσο υδατάνθρακα και λίπος (πρωτεΐνη στάνταρ 1.8g/kg), ποιες ώρες και τι είδους προπόνηση καθώς και πόσο χρόνο θα πάρει. Θα παρακαλέσω να απαντήσουν μόνο οι πολύ έμπειροι ωστε να αποφύγω πιθανόν τραυματισμούς και άλλες κοπώσεις.
Ευχαριστώ θερμά εκ των προτέρων.