Λοιπον αρχιζω με το πρόβλημα μου.

Μετα απο μια περιοδο ιώσης και γενικά αδυναμίας αποφάσισα να ξεκινήσω ένα καινούργιο πρόγραμμα προπόνησης το οποίο ηταν κάπως ετσι:

Σκουωτ 4χ8
Πιέσεις Πάγκου 4χ8
Πιέσεις Όμων 4χ8
Άρσεις Θανάτου 4χ8
Πούλ Οβερ 4χ8

Αυτο θα το εκανα για τρεις μερες την βδομάδα.

Το πρόγραμμα το ξεκίνησα στισ 11/02/06.

Ως αρχάριος έκανα κάποιες ασκήσεις για πρώτη φορα(το σκουώτ, και τις άρσεις θανάτου). Το πρόγραμμα μου έκατσε γάντι και το έκανα ευχάριστα.

Αρχικά την πρώτη βδομαδα ένιωθα πόνους σε όλη μου την μέση αλλα φαντάστηκα οτι θα ήταν λόγω του οτι εκανα για πρώτη φορα τις ασκήσεις. Μετά απο μια βδομάδα σθνειδητοποίησα οτι ο πόνος ηταν πιο βαθύς απ'ότι τον αισθανόμουν αρχικά, και έτσι αποφάσισα να σταματήσω τις άρσεις θανάτου(Τελευταία φορα ηταν το Σαββατο 25/02/06).

Κατα την διάρκεια της προηγούμενης βδομάδας ο πόνος ναι μεν μειώθηκε αλλα δεν εφυγε τελείος, και έτσι αποφάσισα να πάω σε ορθοπεδικό. Πήγα λοιπόν την παρασκευη που μας πέρασε, και μου είπε οτι έχω κατι μεταξυ θλάσης και τενοντίτιδας.Όχι κάτι σοβαρό. Μου έδωσε μια αλλοιφη και μου ειπε πως αν δεν περασει σε 10 μερες θα παρω αντιφλεγμονώδη.

Έπειτα απο λίγο ψάξιμο κατάλαβα την ******* που είχα κανει.

Εκανα τις άρσεις θανάτου λάθος. Καμπούριαζα υπερβολικα κα8ως αφηνα την μπάρα(επίσης εκανα την άσκηση με ελαφρώς λυγισμένα πόδια).

Το είπα στον γυμναστή μου, και αυτός ειπε οτι αυτος ο πόνος ειναι φυσικός κ οτι αυτό που οι γιατροί αποκαλουν θλάση ειναι αυτο που πολλες φορες επιδιώκουμαι στην γυμναστικη(η κάτι τέτοιο δεν πολυ κατάλαβα).

Βρε παιδια για εξηγήστε μου λίγο αν αυτο το πράγμα στέκει. Τον πόνο τον έχω ακόμα(αν και σε πολυ μικρότερο επιπεδο) και ειναι ιδιαίτερα αισθητος οταν κα8ομαι σε καρέκλα.Ειναι λογικό αυτο να συμβαινει μετα απο αποχή 10 ημερων απο ασκήσεις μέσης;;; Δεν νομίζω να είναι τοσο απλο.