Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    31-12-05
    Location
    Greece.
    Posts
    126

    Default Προβλήματα Ύπνου

    Γειά σε όλους

    Λόγω προγράμματος και κατανομής χρόνου οι μόνες ώρες που μπορώ να παω γυμναστήριο ειναι βράδυ(γύρω στις 9).

    Κατα τις 10 ερχομαι σπίτι, τρώω το τελευταίο γευμα και πέφτω για ύπνο.

    Το πρόβλημα εντοπίζεται εκει. Λοιπόν ενώ εχω σβήσει απο την γυμναστικη και προσπαθώ να κοιμηθω δεν μπορώ. Αρχίζει να ανεβαίνει η αδρεναλίνη μου(λολ εκέι που είμαι ξαπλωμένος λεω οτι άμα ειχα μπροστά μου πάγκο θα τον ξέσκιζα) και αρχίζω να ζεστένομαι με αποτέλεσμα να χάνω 1-1,5 ώρα ύπνου, μην μπορώντας να κοιμηθω.

    Μήπως έχετε καμια λύση για αυτο? (κανα χαπακι ή ξέρω γω τι)

    θνξ

  2. #2
    Pumping Iron lazaross's Avatar
    Join Date
    09-02-08
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    675

    Default

    Παιδια και εχω πηγαινω μονο βραδυ, εξαιτιας της δουλειας κατα τις 8-10 και τελειωνω 10-12. Οταν παω σπιτι δε μπορω να κοιμηθω καθολου και ειμαι σε υπερενταση! Και δεν παιρνω και καφεινη ( προς το παρον! ) Τι μου προτεινετε να παρω για να μπορω να κοιμαμαι;

  3. #3
    Pumping Iron
    Join Date
    25-04-07
    Posts
    369

    Default

    Δλδ ρε παιδιά εγώ που με το που γυρνάω από το gym θέλω να πεθάνω στον ύπνο και κοιμάμαι αν είναι μόνο κανά 30λεπτο καπάκι με το postwork out ρόφημα ή γεύμα θα πρέπει να ανησυχώ;

  4. #4
    Pumping Iron lazaross's Avatar
    Join Date
    09-02-08
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    675

    Default

    Οχι, εσυ εισαι αρχοντας!! Σε ζηλευω! Ετσι ειναι και ενας φιλος μου.

    "Καληνυχτα Ανεστη"
    "καληνυχτα Λαζαρε"
    "Α, ανεστη ξεχασα να σου πω.."
    Ανεστης "ZZZzzzZZZ"

  5. #5
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    16-04-08
    Location
    athina, aigaleo, Cyprus.
    Posts
    97

    Default

    melatonin mazi me arginine kai glutamine!!

  6. #6

    Join Date
    27-11-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,724

    Default

    100-150 mg 5-HTP + 200-400mg Magnesium + λιγο(3-6 gr) GABA
    Δοκιμασμένα πράματα , απλά θέλει προδευτικά τήν δοσολογία και τής HTP και του GABA για να δει ο καθένας αν υπάρχουν κάποια ελαφρά side effects
    που εξομαλύνονται με τήν χρήση

    Επιπροσθέτως
    Και επειδή αναφέρθηκαν οι βενζοδιαζεπίνες , που όντως είναι απο τα χρησιμότερα φάρμακα και έχουν σώσει πολύ κόσμο , το καλύτερο εξ όλων σε επίπεδο ΝΕΥΡΟΜΥΙΚΗΣ ΧΑΛΑΡΩΣΗΣ είναι η διαζεπάμη - σκεύασμα Atarviton
    1-1.5mg είναι παραπάνω απο αρκετό για χρήση ΜΟΝΟ το βράδυ μετά απο προπόνηση

  7. #7
    New Bodybuilder
    Join Date
    27-07-08
    Location
    .
    Posts
    1

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by lazaross

    Παιδια και εχω πηγαινω μονο βραδυ, εξαιτιας της δουλειας κατα τις 8-10 και τελειωνω 10-12. Οταν παω σπιτι δε μπορω να κοιμηθω καθολου και ειμαι σε υπερενταση! Και δεν παιρνω και καφεινη ( προς το παρον! ) Τι μου προτεινετε να παρω για να μπορω να κοιμαμαι;
    </blockquote id=quote>

  8. #8
    New Member
    Join Date
    21-06-08
    Location
    .
    Posts
    81

    Default

    όταν τελειώνεις τα βάρη αν κάνεις χαμηλής έντασης αεροβική για μίνιμουμ 20 λεπτά θα χαλαρώσεις και 8α κοιμάσαι πιό άνετα. επίσης σε άλλο τόπικ εδώ κάποιοι έχουν πει οτι βοηθάει το μαγνήσιο ή/και το ασβέστιο (κάνε ένα search), ίσως γι'αυτό ορισμένοι να υποστηρίζουν ότι ένα ποτήρι χλιαρό γάλα βοη8άει στον ύπνο. το τσάι του βουνού βοη8άει να χαλαρώσεις σε αντιθεση με άλλα είδη τσαγιού. εγώ για να χαλαρώσω κάνω λίγο διαλογισμό χρησιμοποιώντας βαθιές ανάσες. το θεωρώ ιδανικό γιατι είναι τελειώς φυσικό και βοηθάει σε πολλά πράγματα. πως γίνεται? λίγο δύσκολο να σου εξηγήσω από εδώ, μπορείς να βρεις στο νετ πολλές σελίδες με εικόνες που θα σε βοηθήσουν.
    no pain, no gain
    shut up and train!!!

  9. #9
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    07-07-08
    Location
    mytilini, building, Greece.
    Posts
    1,144

    Default

    εγω παντως μετα το γυμναστηριο κανω ενα καυτο ντουζακι και θελω αμεσως να κοιμηθω σαν πουλακι,ακομα και αν ειναι 9 η ωρα!αν τωρα δε σε πιασει κανενα βοτανο και κανενα γιατροσοφι τοτε δοκιμασε το GABA που αναφερει παραπανω ο ΜΑΤΖ!
    ()

  10. #10
    New Bodybuilder
    Join Date
    01-04-08
    Location
    .
    Posts
    0

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by whiz

    Η μελατονινη ειναι μια ορμονη που παραγεται απο το ανθρωπινο σωμα και ειναι υπευθηνη για τον υπνο, παρατεταμενη χρηση αυτης, ισως μιωσει την ενδογενης παραγωγη. Συγουρα δουλευει!! και για περιστασιακη χρηση ισως δεν βλαπτει! τωρα για ποιο συχνα...δεν ειμαι γιατρος για να ξερω...

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by cxm

    εγω θα σου προτεινω να δοκιμασεις το εξεις
    1 δισκιο CAL-C-VITA ΜΕ μια αμπουλα mag θα σε ηρεμει αρκετα
    χαλαρωνει τα νευρα και χαλαρωνει.
    DORIAN </blockquote id=quote>

    οραιο remedy!!!! εγω θα το δοκιμαζα!!! [:-bouncy]
    "mag" ειναι το μαγνησιο...magnesium



    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by cxm

    Ειμαι λίγο άρρωστος και πέρνω κάποιο φάρμακο (comtrex) που έχει αυτή την ουσία που αναφέρεις pseudoephedrine sulfate! Τι είναι αυτή;;; Τι κάνει;
    </blockquote id=quote>

    Η ψευδοεφεδρινη ειναι μια συμπαθητηκομιμητικη ουσια, βοηθαει στην ρινικη αποσυμφορηση. Το comtrex cold προσωπικα δεν με βοηθαει και τοσο στο κρυωμα...μαλλον ειναι μικρη η δοση σε σχεση με αλλα φαρμακα οπως το Claritin.

    [EDIT]

    sorry για το δηθεν επιστημονικο στυλακι που βγαζω, δεν προσπαθω να το "παιξω" Epote ουτε Iliftw8s θαυμαζω τα παιδια για τις γνωσεις τους και δεν θεωρω οτι ειμαι στο επιπεδο τους, ο τροπος που μιλαω ειναι αποτελεσμα αναζητησης με σκοπο την προσωπικη βελτιωση και οχι προσπαθεια μιμησης.


    </blockquote id=quote>

  11. #11
    Advanced Bodybuilder Giorgos18's Avatar
    Join Date
    14-06-08
    Location
    Αλεξανδρουπολη, Greece.
    Posts
    1,049

    Default

    Κι εγω απ'οτι εχω διαβασει η μελατονινη ειναι για περιστασιακη χρηση, π.χ 1 φορα την εβδομαδα.Αλλιως επηρεαζει την ενδογενη παραγωγη της
    “Today, everything about the top bodybuilding champions is oversized; they have lost the whole purpose of bodybuilding which is to create a harmonious whole, not to exaggerate the development of one part or parts, of the body. A body has hands, legs, feet, arms and a head. If a man’s arms appear bigger than his head, his body is thrown out of proportion.”
    "Steve Reeves"

  12. #12
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    10-03-09
    Location
    .
    Posts
    31

    Default

    Είναι πολύ κακή η ώρα των 9-10 για γυμνασική.Αφού δεν μπορείτε να κάνετε κάτι άλλο, αφιερώστε λίγο χρόνο στο σπίτι για χαλάρωση πριν τον ύπνο. Πάντως η τηλεόραση το βράδυ προκαλει μια επιπλέον διέγερση και δεν βοηθάει στο να μπορέσει κανείς να κοιμηθεί.

  13. #13
    New Member
    Join Date
    15-03-09
    Location
    Greece.
    Posts
    82

    Default

    Παιδιά ίσως τα ΖΜΑ να βοηθούσαν.
    On dope!

  14. #14
    Pumping Iron nikos_kavala's Avatar
    Join Date
    07-04-09
    Location
    Καβάλα
    Posts
    644

    Default

    λιγο τις ημερομηνιες να βλεπουμε....[:-bouncy][:-bouncy]

  15. #15
    Pumping Iron nikos_kavala's Avatar
    Join Date
    07-04-09
    Location
    Καβάλα
    Posts
    644

    Default

    λιγο τις ημερομηνιες να βλεπουμε....[:-bouncy][:-bouncy]


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •