Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 8 of 8
  1. #1

    Default Πρωτεϊνη και Γλυκαντικά.. Παρενέγειες στην υγεία?

    Αυτο το θεμα θα μπορουσα να το κανω post και στο forum "Συμπληρωματα" αλλα προτιμησα εδω διοτι ειναι και λιγο πιο γενικο...[:-glasses]

    Για δειτε αυτο...

    http://www.holisticmed.com/acek/

    (Δειτε τι λεει και για την Ακεσουλφαμη,την Ασπαρταμη και τα λοιπα γλυκαντικα)

    Η ουσια ειναι οτι γλυκαντικα του τυπου Ασπαρταμη, Ακεσουλφαμη (..Μ'αρεσει που τωρα οι εταιριες παραγωγης συμπληρωματων το "γυρισαν" σε "Aspartame Free" για καλυτερο...-Οσες εταιριες δε χρησιμοποιουν Ασπαρταμη για γλυκαντικο, χρησιμοποιουν Ακεσουλφαμη-...)κτλ. μπορουν να προκαλεσουν (βραχυπροθεσμα...) προβληματα στον οργανιμο (καρκινο, τοξικοτητα στο συκωτι... κ.α.)

    Αυτο που εχω καταλαβει απο ερευνες που εχω διαβασει -θα με συγχωρισετε αλλα δεν τις εχω "προχειρες" για να τις παραθεσω στο forum- ειναι οτι αυτες οι γλυκαντικες ουσιες (Ασπαρταμη,Ακεσουλφαμη) ΕΙΝΑΙ επικινδυνες για τον ανθρωπινο οργανισμο (εστω και μακροπροθεσμα...)και λογο συμφεροντων των multinational companies(υπαρχουν σχεδον σε ολα τα Light προιοντα του εμποριου οι ουσιες σαν κι'αυτες και δεν τους συμφερει να "κοπουν" απο την αγορα, γι'αυτο και ολες οι "επισημες"[:-idea] ερευνες λενε οτι αυτες οι γλυκαντικες ουσιες ειναι ασφαλης για την υγεια....
    Που ομως το στηριζουν αυτο...? Στο οτι... ΔΕΝ εχει αποδειχθει οτι ΕΙΝΑΙ ανασφαλεις..!! -Εδω γελαμε..!![:-bigeyes][:-bigeyes2]:D
    Εγω παντως δεν στηριζω το μελλον της υγειας μου σε ουσιες οπου "ειναι ασφαλης η χρηση τους", οχι αποδεδειγμενα βεβαια, αλλα μονο και μονο επειδη δεν εχει αποδειχθει (ουσιαστικα ακομα...βλεπε το site που εχω παραθεσει..) οτι ειναι επικινδυνες για την υγεια...!!!!) ..συνεχιζουν να κυκλοφορουν στην αγορα ελευθερα...


    Αλλα για σκεψου λιγο.... Η ποσοτητα αυτων των ουσιων που λαμβανεις μεσω μιας τσιχλας (ασπουμε..) ειναι ελαχιστη μπροστα σε αυτη που λαμβανει ενας Bodybuilder μεσω ενος συμπληρωματος πρωτεινης (ασπουμε..)

    1 Τσιχλα= 2-3 γρ. -----> ποσοτητα Γλυκαντικων ουσιων (φανταζομαι αρκετα μικρη)

    1 γευμα πρωτεινης = 30 γρ. (περιπου) -----> ποσοτητα Γλυκαντικων ουσιων (φανταζομαι αρκετα μεγαλη)


    Και σκεψου λιγο και τον "κουβα" των 2,5 κιλων.... Απο αυτα τα 2500 γρ. τι ποσοστο ειναι οι "Γλυκαντικες ουσιες"...??
    Και σκεψου οτι ακομα και ενα γευμα συμπληρωματος πρωτεινης να κανεις την ημερα ποσα γρ. "Γλυκαντικων ουσιων" βαζεις στον οργανισμο σου...


    Μαλλον αρκετα....[:-sick]


    Αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι δεν υπαρχει καμια πρωτεινη που να μη δημιουργει προβλημα στη υγεια (εστω και μακροπροθεσμα..), παροτι το μονο συμπληρωμα που χρησιμοποιω ειναι αυτο...
    Μηπως θα επρεπε να μην ειμαστε τοσο "..ενταξει μωρε... και τι εγινε.." και να σκεφτομαστε πιο σοβαρα τι βαζουμε στον οργανισμο μας...

    Η αφορμη να εκφρασω αυτη την απορια (..ζητωντας και τη γνωμη των πιο εμπειρων μελων εδω μεσα...) δεν ειναι το site που εκανα post αλλα οι απαντησεις του τυπου "...ελα μωρε, τι το ψαχνεις τωρα... παρε εκει μια πρωτεινη" και η νοοτροπια "Πρωταρης ειναι και ασχολειται τοσο με το τι εχουν τα συμπληρωματα μεσα... Χεστον.."...

    Ασχολουμαι με τη γυμναστικη σοβαρα εδω και 3 περιπου χρονια.
    Ειμαι πολυ σχολαστικος στις διατροφικες μου επιλογες και κοιταω τι ειναι το καλυτερο για τον οργανισμο μου σε συναρτηση με την υγεια μου...

    Οπως ειπα πριν η πρωτεινη ειναι το μονο συμπληρωμα που χρησιμοποιω και θεωρω πραγματικα χρησιμο (μαζι με γλυκοζη και ΜΟΝΟ μετα τη γυμναστικη)-1 γευμα την ημερα-...

    Υπαρχει στη Ελληνικη αγορα καποια πρωτεινη που να ειναι "καθαρη" (εννοω χωρις γλυκαντικα -ασπαρταμη,ακεσουλφαμη-, προσθετα, χρωστικες και χημικες ουσιες που βελτιωνουν τη γευση,το χρωμα και το αρωμα)??

    Αγευστη,καθαρη,σκετη σκονη ορου γαλακτος...

    Η απαντηση στην παραπανω ερωτηση θα φανει πολυ χρησιμη και σε εμενα αλλα και σε αρκετους αλλους...

    Επειδη υπαρχουν παρεμφερη θεματα στο forum αλλα θεωρω οτι αυτη η απορια αποσχολει αρκετα ατομα που ασχολουνται με το χωρο, και γι αυτο πηρα την προτοβουλια να ανοιξω αυτο το θεμα...

    Θελω την γνωμη ολων πανω σε αυτο το θεμα... (...Και κυριως των πιο παλιων...[:-graduate])...

    Σας Ευχαριστω ολους προκαταβολικα...!!![:-captain]

  2. #2
    New Bodybuilder
    Join Date
    21-10-10
    Posts
    3

    Default

    Αν και πολυ παλιό το θέμα, με ενδιαφέρει πάρα πολυ να βρω μια καθαρή πρωτεινη χωρίς γλυκαντικές ουσίες, για τους ίδιους ακριβώς λόγους που αναφέρει ο niknik.
    Αν ξέρει κάποιος τιποτα σχετικό ας απαντήσει η να μου στείλει ένα π.μ.
    Ευχαριστώ

  3. #3
    Pumping Iron steg's Avatar
    Join Date
    22-08-10
    Location
    Αθήνα
    Posts
    394

    Default

    Xtreme Power Whey Isolate της Bio-X. Δεν την έχω δοκιμάσει, αλλά σύμφωνα με την εταιρεία περιέχει σουκραλόζη, μία εντελώς αθώα για την υγεία (από τις μέχρι τώρα έρευνες τουλάχιστον) αλλά πανίσχυρη γλυκαντική ουσία (600 φορές πιο "γλυκερή" από την κοινή ζάχαρη και 3.5 από την ασπαρτάμη), με μηδέν θερμίδες! Αν μη τι άλλο, φαίνεται ενδιαφέρουσα περίπτωση. Κυκλοφορεί σε 5λιβρη συσκευασία και κάθε σκουπάκι της δίνει 30 γραμμάρια πρωτείνης.
    Ignotus greeted Death as an old friend and together departed this world as equals.

  4. #4

    Join Date
    22-10-09
    Posts
    730

    Default

    Whey Protein Isolate:Isolate σε ποσοστο 80% περιπου χωρις γλυκαντικες ουσιες.Υπαρχει σε αγευστη,σοκολατα και βανιλια.Η σοκολατα που εχω δοκιμασει ειναι πολυ ελαφρια στη γευση.Για τις αλλες δεν ξερω ,αλλα εκτιμω οτι η αγευστη δεν θα πινεται.Το συστατικο-ενισχυτικο γευσης που περιεχει ειναι :Stevia rebaudiana herbal extract.Aν σου κανει θεωρω οτι η Now ειναι αξιολογη εταιρεια και μπορεις να τη βρεις και στην Ελλαδα.

  5. #5
    Advanced Bodybuilder perakis's Avatar
    Join Date
    06-12-09
    Location
    Άρτα
    Posts
    802

    Default

    πολυ σημαντικο θεμα κατ εμε.δεν το ειχα διαβασει ποτε ας ηταν παλιο.το θεμα για μενα ειναι σε τι ποσοτητες βρισκονται αυτα τα γλυκαντικα γιατι οπως και να εχει γλυκαντικα υπαρχουν παντου,απο τσιχλες και καραμελες μεχρι παγωτα, γλυκα κτλ που τρωει καθε μερα ο κοσμος.σε τι ποσοτητα παιζει ρολο.thanx για τις πρωτεινες που προτεινατε παντως γιατι και εγω το εψαχνα για μια πιο καθαρη απο ουσιες πρωτεινη.

  6. #6
    Junior Bodybuilder jk_79's Avatar
    Join Date
    28-12-04
    Location
    Marko_polo, Attica, Greece.
    Posts
    209

    Default

    Αναγνωρίζοντας την σοβαρότητα του θέματος και την αναγκαιότητα του να γνωρίζουμε τι ακριβώς βάζουμε στο στόμα μας κάθε φορά (ή έστω να προσπαθούμε να γνωρίζουμε) να προσθέσω και εγώ μια που γνωρίζω.
    Είναι η Optimum 100% NATURAL Whey, μια whey blend (iso περισσότερο) της Optimum. Να ξεκαθαρίσω ότι δεν την έχω δοκιμάσει αλλά δεν έχω κανένα λόγο να μην πιστέψω μια εταιρεία σαν την παραπάνω πως πραγματικά είναι free of artificial flavors, colors, and sweeteners .
    Τελειώνοντας το σχόλιο μου να πω πως , για εμένα το bb είναι hobby (καλυτέρα τρόπος ζωής) και όχι επάγγελμα. Δεν ζω από αυτό και δεν είμαι διατεθειμένος και κάνω πολλές θυσίες για αυτό που θα έχουν αντίκτυπο στην υγεία μου. Αυτός ήταν και ο λόγος που ξεκίνησα αλώστε, καλύτερος τρόπος ζωής και υγεία που προσωπικά για εμένα είναι το no.1 . Απόψεις του στυλ -όλοι από κάτι θα πεθάνουμε, ας πεθάνουμε λοιπόν από πρωτεΐνη- με βρίσκουν απόλυτα αντίθετο αλλά όπως προείπα εκφράζω προσωπική άποψη και όχι δόγμα.
    Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe - Albert Einstein

  7. #7
    New Member
    Join Date
    11-09-06
    Location
    .
    Posts
    15

    Default

    Πρόσφατα ανακάλυψα την Zona Proteine 90% Πρωτεΐνη από ορό γάλακτος, η οποία δεν έχει καθόλου γλυκαντικά. Δεν την έχω δοκιμάσει σκέτη (πάντα με φρούτα στο μίξερ), αλλά η μυρωδιά της δεν είναι καθόλου "ωραιοποιημένη".

  8. #8
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    03-03-11
    Posts
    7

    Default

    Τελικώς μπορούμε να κάνουμε μία λίστα με τις πιο καθαρές πρωτεϊνες?

    Χωρίς γλυκαντικά, γεύσεις, αλχημείες που επιτρέπουν γρηγορότερη απορόφηση κτλ.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •