Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 30 of 62
  1. #1
    Pumping Iron
    Join Date
    05-08-07
    Location
    .
    Posts
    304

    Default Τροφές: Θ,Π,Υ,Λ,GI,GL,II,SI +

    Attached Image:



    Π= πρωτεινες
    Cal/Θ= θερμίδες
    Υ= υδατάνθρακες
    Λ= λίπη
    GI= glycemic index
    GL= glycemic load
    II= insulin index
    SI= satiety index

    χρήσιμα links και προγράμματα:

    http://www.calorieking.com
    GI, GL info
    http://www.gilisting.com/2003/05/wha...emic-load.html
    http://www.glycemicindex.com/
    http://www.rd411.com/article.php?ID=66
    http://www.nutritiondata.com/topics/glycemic-index
    Insulin index:
    http://www.mendosa.com/insulin_index.htm
    Υπολογισμός GL τροφών:
    http://www.dietandfitnesstoday.com/g...-food-list.php
    περιεκτικότητα σε φυτικές ίνες:
    http://www.mayoclinic.com/health/fiber/NU00033/LOCID=
    USDA Food Search for Windows version 1.0
    satiety index
    http://www.msnbc.msn.com/id/7054353/

  2. #2
    Pumping Iron
    Join Date
    05-08-07
    Location
    .
    Posts
    304

    Default

    Θέλει βέβαια δουλειά ακόμη...
    Anyway, το ποστάρω και σιγά σιγά θα του κάνω updates.
    Έχω κάνει attached τον πίνακα σε excel, μαζί με άλλες πληροφορίες οπότε ελεύθερα download και όποιος θέλει edit και upload!


    Download Attachment:
    myfoodchart.zip
    51.86KB

  3. #3
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Μοιάζει με τον δικό μου, αλά έχει σαφώς πιο πολλές τροφές!
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  4. #4
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    καλη δουλεια αλλα εχεις μερικες αποκλησεις σε σχεση με τα γραμ πρωτεινης πχ κ τις θερμιδες.
    εχω βρει αρκετα αλλα θα σου πω ενα για παραδειγμα.λεει ο πινακας πως το αυγο (ασπραδι)εχει 3 γρ πρωτεινης
    πως γινεται λοιπον να δινει 15 θερμιδες αφου 1γρ πρωτ. εχει 4 θερμιδες.
    η το κοτοπουλο στηθος που εχει 23γρ πρωτ/100γρ θα επρεπε να ειχε 23χ4=92 θερμιδες κ λεει 110.
    ειναι γεματο τετοια ο πινακας κ στο τελος αν θες να υπολογισεις την διατροφη σου 10 απο δω θερμιδες κ 5 απο κει
    θα εχεις αρκετη αποκληση.

    στο ρυζι λεει ασ πουμε οτι εχει 7γρ/100γρ πρωτ κ 80γρ/100 υδατ.
    τοτε 4Χ7=28+(4Χ80)=348 θερμιδες εσυ λες 365.κανε κατι να διορθωσεις τις τιμες γιατι δεν ειναι σωστες.
    1γρ υδατ.=4 θερμιδες το ιδιο κ η πρωτεινη.
    ενω 1γρ λιπος=9 θερμιδες

    δοκιμασε να υπολογισεις κατι κ θα δεις οτι ειναι λαθος.
    συγνωμη για αυτα που σου γραφω αλλα νομιζω οτι πρεπει.
    φιλικα Σταυρος

  5. #5
    Pumping Iron
    Join Date
    05-08-07
    Location
    .
    Posts
    304

    Default

    Κάποια στιγμή σκέφτομαι να βάλω και glycemic load για ορισμένα τυπικά γεύματα. Στο attached κείμενο, έχω τον τύπο υπολογισμού του.
    Πριν το κάνω όμως, ας μου πει κάποιος αν αξίζει!

    Aμφιβάλλω κάπως, για το κατα πόσον ισχύει ο τύπος, δεδομένου οτι η πρωτεΐνη και το λίπος των τροφών επηρεάζουν την τιμή GL, ενώ ο τύπος που βρήκα, δεν τα υπολογίζει αυτά... εκτός και αν δε κατάλαβα κάτι καλά με το GL?

  6. #6
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    αξιζει κ πολυ μαλιστα να το κανεις αυτο αλλα να βγουν σωστα νουμερα
    ωστε να ειναι χρησιμο.

  7. #7
    Pumping Iron
    Join Date
    05-08-07
    Location
    .
    Posts
    304

    Default

    Σ?ευχαριστώ Σταύρο,
    Σόρυ για τα λάθη, θα το κοιτάξω..
    Βρε να πάρει, και να πεις οτι τα υπολόγισα μόνος μου,
    εντάξει κάποια δεκαδικά τα χω φάει επίτηδες, αλλά οι διαφορές είναι σημαντικές..

  8. #8
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    το καταλαβα πως δεν τα εχεις υπολογισει εσυ κ δεν σου ριχνω το φταιξιμο.
    κ μπραβο σου που εκανες την κινηση,ειδικα με τον gi ειναι super κ με ενδιαφερει κ εμενα πολυ εντονα .

  9. #9
    Pumping Iron
    Join Date
    29-06-07
    Location
    Θεσσαλονίκη, Greece.
    Posts
    629

    Default

    Κατα το συνδυασμό 2 ή περισσοτέρων τροφών δεν αθροίζεται το GI right?


    p.s τί είναι το rice krispies?

  10. #10
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    14-11-05
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    1,150

    Default

    Παρατήρησα ότι πολλές τροφές τις αναφέρεις ωμές. Αλλάζουν τα διατροφικά στοιχεία όταν βράσουν ή ψηθούν οι τροφές?

  11. #11
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by PEPI

    Παρατήρησα ότι πολλές τροφές τις αναφέρεις ωμές. Αλλάζουν τα διατροφικά στοιχεία όταν βράσουν ή ψηθούν οι τροφές?
    </blockquote id=quote>

    Όταν έφτιαχνα τον δικό μου πίνακα αυτό κατάλαβα, ότι αλλάζουν τα στοιχεία. Μάλιστα τέθηκε το ίδιο ερώτημα με το δικό σου!
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  12. #12
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by PEPI

    Παρατήρησα ότι πολλές τροφές τις αναφέρεις ωμές. Αλλάζουν τα διατροφικά στοιχεία όταν βράσουν ή ψηθούν οι τροφές?
    </blockquote id=quote>

    Όταν έφτιαχνα τον δικό μου πίνακα αυτό κατάλαβα, ότι αλλάζουν τα στοιχεία. Μάλιστα τέθηκε το ίδιο ερώτημα με το δικό σου!
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  13. #13
    Pumping Iron
    Join Date
    05-08-07
    Location
    .
    Posts
    304

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by dimitrios_1_

    Κατα το συνδυασμό 2 ή περισσοτέρων τροφών δεν αθροίζεται το GI right?


    p.s τί είναι το rice krispies?
    </blockquote id=quote>

    Για να υπολογίσεις το Glycemic Load, δηλαδή πόσο «πραγματικά» πρόκειται να αυξηθεί η συγκέντρωση γλυκόζης στο αίμα, αθροίζεις τους GL κάθε πηγής υδατάνθρακα σύμφωνα με τον τύπο που έχω στον πίνακα.

    Δηλαδή αν σε ένα γεύμα έχεις 2 πηγές υδατανθράκων σύνολο σε βάρος 100, και η τροφή Α έχει 60γρ Υ με GI 50 και η Β έχει 40γρ Υ με GI 80 υπολογίζεις ως εξής:

    GL A = 50/100Χ60
    GL B = 80/100X40

    GL γεύματος = GL A + GL B = 62

    Αλλά: κάπου είχε πει ο GRF οτι αυτό αλλάζει, παρουσία πρωτεινών και λιπών... και για αυτό ρώτησα αν τελικά αξίζει να το υπολογίζει κανείς. Οκ, ο Σταύρος μου είπε πως ναι, και φαντάζομαι για να έχει κανείς έστω μια γενική εικόνα του τί συμβαίνει..

    rice krispies είναι κάποια δημητριακά, έχω την εντύπωση πως είναι οι κόκκοι ρυζιού.. απλά τα έβαλα κυρίως για σύγκριση των κοινών δημητριακών (full στη ζάχαρη) με τη βρώμη

  14. #14
    Pumping Iron
    Join Date
    05-08-07
    Location
    .
    Posts
    304

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by dimitrios_1_

    Κατα το συνδυασμό 2 ή περισσοτέρων τροφών δεν αθροίζεται το GI right?


    p.s τί είναι το rice krispies?
    </blockquote id=quote>

    Για να υπολογίσεις το Glycemic Load, δηλαδή πόσο «πραγματικά» πρόκειται να αυξηθεί η συγκέντρωση γλυκόζης στο αίμα, αθροίζεις τους GL κάθε πηγής υδατάνθρακα σύμφωνα με τον τύπο που έχω στον πίνακα.

    Δηλαδή αν σε ένα γεύμα έχεις 2 πηγές υδατανθράκων σύνολο σε βάρος 100, και η τροφή Α έχει 60γρ Υ με GI 50 και η Β έχει 40γρ Υ με GI 80 υπολογίζεις ως εξής:

    GL A = 50/100Χ60
    GL B = 80/100X40

    GL γεύματος = GL A + GL B = 62

    Αλλά: κάπου είχε πει ο GRF οτι αυτό αλλάζει, παρουσία πρωτεινών και λιπών... και για αυτό ρώτησα αν τελικά αξίζει να το υπολογίζει κανείς. Οκ, ο Σταύρος μου είπε πως ναι, και φαντάζομαι για να έχει κανείς έστω μια γενική εικόνα του τί συμβαίνει..

    rice krispies είναι κάποια δημητριακά, έχω την εντύπωση πως είναι οι κόκκοι ρυζιού.. απλά τα έβαλα κυρίως για σύγκριση των κοινών δημητριακών (full στη ζάχαρη) με τη βρώμη

  15. #15
    Pumping Iron
    Join Date
    05-08-07
    Location
    .
    Posts
    304

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Mazda 6

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by PEPI

    Παρατήρησα ότι πολλές τροφές τις αναφέρεις ωμές. Αλλάζουν τα διατροφικά στοιχεία όταν βράσουν ή ψηθούν οι τροφές?
    </blockquote id=quote>

    Όταν έφτιαχνα τον δικό μου πίνακα αυτό κατάλαβα, ότι αλλάζουν τα στοιχεία. Μάλιστα τέθηκε το ίδιο ερώτημα με το δικό σου!
    </blockquote id=quote>

    Και βέβαια αλλάζουν, μια και η περιεκτικότητα σε νερό των τροφών αλλάζει ανάλογα με το είδος του μαγειρέματος.
    Πχ ένα φαγητό στο φούρνο, χωρίς έξτρα νερό ή λάδι, "στεγνώνει" άρα αυξάνεται η συγκέντρωση διατροφικών στοιχείων. Αντίθετα, πχ το ρύζι / μακαρόνια, όσπρια, που τα βράζουμε, παίρνουν νερό, οπότε μειώνεται η συγκέντρωση των στοιχείων. Το πόσο όμως, εξαρτάται βέβαια και από το χρόνο μαγειρέματος. Για το λόγο αυτό είναι πιο ακριβές μάλλον να ζυγίζονται οι τροφές ωμές.

    Τώρα βέβαια, το πως αλλάζει η ποιότητα των διατροφικών στοιχείων είναι άλλη υπόθεση...

    Τον πίνακα που έχω ποστάρει θα τον αναβαθμίσω, ώστε να έχει και περισσότερα τρόφημα και με διαφορετικούς τρόπους μαγειρέματος.

    Το βασικό πρόβλημα όμως (να ναι καλά ο Σταύρος που το εντόπισε)είναι οτι ακόμα δεν έχω καταφέρει να βρώ τόσο ακριβείς πληροφορίες, ώστε αν όντως αθροίσω τις θερμίδες από πρωτείνες, υδ, λίπη, να βγούν σωστά. Και σαν να μη φτάνει αυτό αν δεί κανείς πχ τον τόνο, ανάλογα με το είδος, διαφέρει και σε περιεκτικότητα διατροφικών στοιχείων...

    Ωχχχ! Mazda6 [:-bigeyes] μόλις είδα και το δικό σου πίνακα, και έχει το ίδιο πρόβλημα με το δικό μου:
    πχ Κοτόπουλο στήθος:
    100γρ. 110 23γρ. 1γρ. 0γρ.

    23Χ4 = 92 + 9 = 101 και όχι 110

    Λέω και γώ, γιατί δε μπορώ να βρώ κάτι σωστό..

    Μπας και ο υδατάνθρακας και η πρωτείνη δε δίνει ΑΚΡΙΒΩΣ 4 θερμίδες και το λίπος 9 [:-idea]

  16. #16
    Pumping Iron
    Join Date
    05-08-07
    Location
    .
    Posts
    304

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Mazda 6

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by PEPI

    Παρατήρησα ότι πολλές τροφές τις αναφέρεις ωμές. Αλλάζουν τα διατροφικά στοιχεία όταν βράσουν ή ψηθούν οι τροφές?
    </blockquote id=quote>

    Όταν έφτιαχνα τον δικό μου πίνακα αυτό κατάλαβα, ότι αλλάζουν τα στοιχεία. Μάλιστα τέθηκε το ίδιο ερώτημα με το δικό σου!
    </blockquote id=quote>

    Και βέβαια αλλάζουν, μια και η περιεκτικότητα σε νερό των τροφών αλλάζει ανάλογα με το είδος του μαγειρέματος.
    Πχ ένα φαγητό στο φούρνο, χωρίς έξτρα νερό ή λάδι, "στεγνώνει" άρα αυξάνεται η συγκέντρωση διατροφικών στοιχείων. Αντίθετα, πχ το ρύζι / μακαρόνια, όσπρια, που τα βράζουμε, παίρνουν νερό, οπότε μειώνεται η συγκέντρωση των στοιχείων. Το πόσο όμως, εξαρτάται βέβαια και από το χρόνο μαγειρέματος. Για το λόγο αυτό είναι πιο ακριβές μάλλον να ζυγίζονται οι τροφές ωμές.

    Τώρα βέβαια, το πως αλλάζει η ποιότητα των διατροφικών στοιχείων είναι άλλη υπόθεση...

    Τον πίνακα που έχω ποστάρει θα τον αναβαθμίσω, ώστε να έχει και περισσότερα τρόφημα και με διαφορετικούς τρόπους μαγειρέματος.

    Το βασικό πρόβλημα όμως (να ναι καλά ο Σταύρος που το εντόπισε)είναι οτι ακόμα δεν έχω καταφέρει να βρώ τόσο ακριβείς πληροφορίες, ώστε αν όντως αθροίσω τις θερμίδες από πρωτείνες, υδ, λίπη, να βγούν σωστά. Και σαν να μη φτάνει αυτό αν δεί κανείς πχ τον τόνο, ανάλογα με το είδος, διαφέρει και σε περιεκτικότητα διατροφικών στοιχείων...

    Ωχχχ! Mazda6 [:-bigeyes] μόλις είδα και το δικό σου πίνακα, και έχει το ίδιο πρόβλημα με το δικό μου:
    πχ Κοτόπουλο στήθος:
    100γρ. 110 23γρ. 1γρ. 0γρ.

    23Χ4 = 92 + 9 = 101 και όχι 110

    Λέω και γώ, γιατί δε μπορώ να βρώ κάτι σωστό..

    Μπας και ο υδατάνθρακας και η πρωτείνη δε δίνει ΑΚΡΙΒΩΣ 4 θερμίδες και το λίπος 9 [:-idea]

  17. #17
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    rice krispies νομιζω οτι ειναι οι ρυζογκοφρετες.
    σχετικα με αυτο που σου ειπε ο grf πιστευω οτι ειναι πιο σωστο γιατι ειναι περισσοτερο
    επιστημονικα καταρτισμενος απο εμενα.απλα εμενα θα με ενδιεφερε να ειχα διαθεσιμο ενα πινακα με τον gi των
    τροφων.ξερω τι τροφες εχουν χαμηλο κ τι υψηλο gi αλλα οχι το ποσο ακριβως εχει η καθε μια.

  18. #18
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    rice krispies νομιζω οτι ειναι οι ρυζογκοφρετες.
    σχετικα με αυτο που σου ειπε ο grf πιστευω οτι ειναι πιο σωστο γιατι ειναι περισσοτερο
    επιστημονικα καταρτισμενος απο εμενα.απλα εμενα θα με ενδιεφερε να ειχα διαθεσιμο ενα πινακα με τον gi των
    τροφων.ξερω τι τροφες εχουν χαμηλο κ τι υψηλο gi αλλα οχι το ποσο ακριβως εχει η καθε μια.

  19. #19

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    Αυτό που ίσως είχα πει ήταν ότι ο GI ενός γεύματος αλλάζει παρουσία πρωτεΐνης, λίπους, λαχανικών, κτλ, εννοώντας όχι στην ίδια την τροφή (αφού το GI αναφέρεται σε αυτή ολόκληρη), αλλά σε ολόκληρο το γεύμα. Για το GL δεν θυμάμαι αν είχα πει κάτι, αλλά δεν έχει σημασία τι λέω εγώ, σημασία έχει πώς τον έχουν ορίσει αυτοί που τον έχουν ορίσει. :D Πάντως η σχέση που χρησιμοποιείς είναι η σωστή. Ο GL είναι πάντως ένας "επιστημονικός" τρόπος που σου λέει ότι όσο πιο πολύ φαΐ θα φας, τόσο περισσότερο θα ανέβει μετά η γλυκόζη στο αίμα (χαίρω πολύ).[:-shades]

    Οι κατά κάποιο τρόπο "επίσημοι" γλυκαιμικοί δείκτες υπάρχουν σε μια μελέτη του 2002 από την ομάδα που εισήγαγε το γλυκαιμικό δείκτη τη δεκαετία του 80. Υπάρχουν εδώ: http://www.mendosa.com/gilists.htm

    Στη σελίδα εκείνη έχει και ένα καταπληκτικό xls αρχείο που έχει μαζεμένα αυτά που θέλεις. Αν έχεις το κουράγιο να μεταφράσεις μερικά από αυτά και να τα βάλεις στη δική σου (ελληνική) λίστα, θα βοηθούσε πάρα πολύ: [:-shades]


    Download Attachment:
    GI_GL_Carb_data1.zip
    144.18 KB

  20. #20

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    Αυτό που ίσως είχα πει ήταν ότι ο GI ενός γεύματος αλλάζει παρουσία πρωτεΐνης, λίπους, λαχανικών, κτλ, εννοώντας όχι στην ίδια την τροφή (αφού το GI αναφέρεται σε αυτή ολόκληρη), αλλά σε ολόκληρο το γεύμα. Για το GL δεν θυμάμαι αν είχα πει κάτι, αλλά δεν έχει σημασία τι λέω εγώ, σημασία έχει πώς τον έχουν ορίσει αυτοί που τον έχουν ορίσει. :D Πάντως η σχέση που χρησιμοποιείς είναι η σωστή. Ο GL είναι πάντως ένας "επιστημονικός" τρόπος που σου λέει ότι όσο πιο πολύ φαΐ θα φας, τόσο περισσότερο θα ανέβει μετά η γλυκόζη στο αίμα (χαίρω πολύ).[:-shades]

    Οι κατά κάποιο τρόπο "επίσημοι" γλυκαιμικοί δείκτες υπάρχουν σε μια μελέτη του 2002 από την ομάδα που εισήγαγε το γλυκαιμικό δείκτη τη δεκαετία του 80. Υπάρχουν εδώ: http://www.mendosa.com/gilists.htm

    Στη σελίδα εκείνη έχει και ένα καταπληκτικό xls αρχείο που έχει μαζεμένα αυτά που θέλεις. Αν έχεις το κουράγιο να μεταφράσεις μερικά από αυτά και να τα βάλεις στη δική σου (ελληνική) λίστα, θα βοηθούσε πάρα πολύ: [:-shades]


    Download Attachment:
    GI_GL_Carb_data1.zip
    144.18 KB

  21. #21
    Pumping Iron
    Join Date
    05-08-07
    Location
    .
    Posts
    304

    Default

    Ναι, μάλλον δεν είχες πει τον όρο GL αλλά λέγοντας οτι παρουσία πρωτεινών και λιπών αλλάζει το GI του γεύματος, ουσιαστικά, σε αυτό το GL αναφερόσουν.

    Καλά το λινκ είναι σούπερ, Thx [:-thumbu]
    Ωραία θα βάλλω σιγά, σιγά, όσα νομίζω οτι είναι πιο χρήσιμα..

  22. #22
    Pumping Iron
    Join Date
    05-08-07
    Location
    .
    Posts
    304

    Default

    Ναι, μάλλον δεν είχες πει τον όρο GL αλλά λέγοντας οτι παρουσία πρωτεινών και λιπών αλλάζει το GI του γεύματος, ουσιαστικά, σε αυτό το GL αναφερόσουν.

    Καλά το λινκ είναι σούπερ, Thx [:-thumbu]
    Ωραία θα βάλλω σιγά, σιγά, όσα νομίζω οτι είναι πιο χρήσιμα..

  23. #23
    Pumping Iron
    Join Date
    05-08-07
    Location
    .
    Posts
    304

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by bigsteve

    rice krispies νομιζω οτι ειναι οι ρυζογκοφρετες.
    </blockquote id=quote>

    A, ναι σωστά! σόρυ για την παραπληροφόρηση Δημήτρη

  24. #24
    Pumping Iron
    Join Date
    05-08-07
    Location
    .
    Posts
    304

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by bigsteve

    rice krispies νομιζω οτι ειναι οι ρυζογκοφρετες.
    </blockquote id=quote>

    A, ναι σωστά! σόρυ για την παραπληροφόρηση Δημήτρη

  25. #25

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    Dion με γεια τον Ινσουλινικό Δείκτη, αν θες ψάξε και βάλε και τον Δείκτη Κορεσμού (Satiety Index), είναι πολύ χρήσιμος, και τότε ο πίνακάς σου θα είναι κομπλέ[:-thumbu]

  26. #26
    Pumping Iron
    Join Date
    29-06-07
    Location
    Θεσσαλονίκη, Greece.
    Posts
    629

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by dion

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by bigsteve

    rice krispies νομιζω οτι ειναι οι ρυζογκοφρετες.
    </blockquote id=quote>

    A, ναι σωστά! σόρυ για την παραπληροφόρηση Δημήτρη
    </blockquote id=quote>
    Δεν κάνει τπτ!:DΕυχαριστώ εκ των προτέρων για την χρήσιμη παράθεση του συστήματος για τον υπολογισμό του GL.

  27. #27
    Pumping Iron
    Join Date
    05-08-07
    Location
    .
    Posts
    304

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by GRF

    Dion με γεια τον Ινσουλινικό Δείκτη, αν θες ψάξε και βάλε και τον Δείκτη Κορεσμού (Satiety Index), είναι πολύ χρήσιμος, και τότε ο πίνακάς σου θα είναι κομπλέ[:-thumbu]
    </blockquote id=quote>

    Thx!

    Ορίστε και ο S.I... ναι ξέρω θυμίζει λίγο demo με τόσα λίγα που βρήκα προς το παρόν..:D

    PS ένα βασικό πρόβλημα με τον Ι.Ι είναι οτι διαφορετικές έρευνες αφορούν σε διαφορετικές ποσότητες φαγητού. Ισχύουν άραγε οι αναλογίες ποσότητα τροφής/έκκριση ινσουλίνης ;ώστε να κάνω τις μετατροπές για να συγκρίνουμε ίσες ποσότητες; Δηλαδή αν φάει κανείς τη διπλάσια ποσότητα η ινσουλίνη που θα παραχθεί θα είναι όντως και αυτή διπλάσια;
    Ομοίως με τον S.I, και πολύ χειρότερα θα έλεγα.. άσε που είναι πολύ υποκειμενικός και ακόμα περισσότερο όταν συνδυάζονται οι τροφές...
    Αλλά πές μου γιατί είναι χρήσιμος?! Αυτά είναι μόνο μέσος όρος της αίσθησης κορεσμού σύμφωνα με αυτά που δήλωσαν τα άτομα της τάδε έρευνας...

  28. #28

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by dion
    Ομοίως με τον S.I, και πολύ χειρότερα θα έλεγα.. άσε που είναι πολύ υποκειμενικός και ακόμα περισσότερο όταν συνδυάζονται οι τροφές...
    Αλλά πές μου γιατί είναι χρήσιμος?! Αυτά είναι μόνο μέσος όρος της αίσθησης κορεσμού σύμφωνα με αυτά που δήλωσαν τα άτομα της τάδε έρευνας...
    </blockquote id=quote>

    Ο δείκτης κορεσμού είναι μεν ο πιο χονδρικός και υποκειμενικός δείκτης, όμως είναι πολύ χρήσιμος σε real-life καταστάσεις. Παράδειγμα, το GI του ρυζιού είναι χαμηλότερο από αυτό της πατάτας, παρόλα αυτά, ο περισσότερος κόσμος χορταίνει περισσότερο με την πατάτα, παρά με το ρύζι. Εάν λοιπόν είσαι σε όγκο, και πρέπει να φας 4000 θερμίδες, άμα τρως συνέχεια πατάτες, θα δυσκολεύεσαι να πιάσεις τις 4000 θερμίδες γιατί θα νιώθεις συνέχεια χορτασμένος.

    Ομοίως για την περίπτωση της γράμμωσης, μπορεί π.χ. σύμφωνα με τον GI και τον II, το ρύζι να είναι καλύτερη πηγή από την πατάτα, όμως τρως ρύζι και μετά από λίγο πεινάς, θα ξεφύγεις πιο εύκολα από τη δίαιτά σου, δεν πα να είναι η πιο τέλεια δίαιτα όλων των εποχών.

    Η χρησιμότητα του SI (δείκτη κορεσμού) έχει να κάνει με αυτό ακριβώς, δηλαδή με την πραγματική ανταπόκριση του οργανισμού στην τροφή. Η πείνα δεν ελέγχεται μόνο από τη συγκέντρωση γλυκόζης (GI) ή ινσουλίνης (II), αλλά είναι ένα αρκετά πολύπλοκο φαινόμενο με πολλούς "παίχτες". Διάβασε τα αρχικά post του zilzil στο log του, που αναφέρει όλα αυτά και δίνει ερεθίσματα για αρκετή σκέψη.

  29. #29
    Pumping Iron
    Join Date
    05-08-07
    Location
    .
    Posts
    304

    Default

    Κατατοπιστικότατος! Ευχαριστώ για την εξήγηση!

  30. #30
    New Member
    Join Date
    11-01-08
    Location
    Greece.
    Posts
    31

    Default

    Dion μπορείς να μου στείλεις τον πίνακα σου με email σε παρακαλώ διότι έτσι το παίρνει σαν εικόνα και δεν μπορω να τον χρησιμοποιήσω!
    Επίσης αν το ενημέρωσες ακόμη πιο κάλα!
    Σε ευχαριστώ
    Περιμένω απάντηση σου !!!


 
Page 1 of 3 123 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •