Αυτο το θεμα θα μπορουσα να το κανω post και στο forum "Συμπληρωματα" αλλα προτιμησα εδω διοτι ειναι και λιγο πιο γενικο...[:-glasses]

Για δειτε αυτο...

http://www.holisticmed.com/acek/

(Δειτε τι λεει και για την Ακεσουλφαμη,την Ασπαρταμη και τα λοιπα γλυκαντικα)

Η ουσια ειναι οτι γλυκαντικα του τυπου Ασπαρταμη, Ακεσουλφαμη (..Μ'αρεσει που τωρα οι εταιριες παραγωγης συμπληρωματων το "γυρισαν" σε "Aspartame Free" για καλυτερο...-Οσες εταιριες δε χρησιμοποιουν Ασπαρταμη για γλυκαντικο, χρησιμοποιουν Ακεσουλφαμη-...)κτλ. μπορουν να προκαλεσουν (βραχυπροθεσμα...) προβληματα στον οργανιμο (καρκινο, τοξικοτητα στο συκωτι... κ.α.)

Αυτο που εχω καταλαβει απο ερευνες που εχω διαβασει -θα με συγχωρισετε αλλα δεν τις εχω "προχειρες" για να τις παραθεσω στο forum- ειναι οτι αυτες οι γλυκαντικες ουσιες (Ασπαρταμη,Ακεσουλφαμη) ΕΙΝΑΙ επικινδυνες για τον ανθρωπινο οργανισμο (εστω και μακροπροθεσμα...)και λογο συμφεροντων των multinational companies(υπαρχουν σχεδον σε ολα τα Light προιοντα του εμποριου οι ουσιες σαν κι'αυτες και δεν τους συμφερει να "κοπουν" απο την αγορα, γι'αυτο και ολες οι "επισημες"[:-idea] ερευνες λενε οτι αυτες οι γλυκαντικες ουσιες ειναι ασφαλης για την υγεια....
Που ομως το στηριζουν αυτο...? Στο οτι... ΔΕΝ εχει αποδειχθει οτι ΕΙΝΑΙ ανασφαλεις..!! -Εδω γελαμε..!![:-bigeyes][:-bigeyes2]:D
Εγω παντως δεν στηριζω το μελλον της υγειας μου σε ουσιες οπου "ειναι ασφαλης η χρηση τους", οχι αποδεδειγμενα βεβαια, αλλα μονο και μονο επειδη δεν εχει αποδειχθει (ουσιαστικα ακομα...βλεπε το site που εχω παραθεσει..) οτι ειναι επικινδυνες για την υγεια...!!!!) ..συνεχιζουν να κυκλοφορουν στην αγορα ελευθερα...


Αλλα για σκεψου λιγο.... Η ποσοτητα αυτων των ουσιων που λαμβανεις μεσω μιας τσιχλας (ασπουμε..) ειναι ελαχιστη μπροστα σε αυτη που λαμβανει ενας Bodybuilder μεσω ενος συμπληρωματος πρωτεινης (ασπουμε..)

1 Τσιχλα= 2-3 γρ. -----> ποσοτητα Γλυκαντικων ουσιων (φανταζομαι αρκετα μικρη)

1 γευμα πρωτεινης = 30 γρ. (περιπου) -----> ποσοτητα Γλυκαντικων ουσιων (φανταζομαι αρκετα μεγαλη)


Και σκεψου λιγο και τον "κουβα" των 2,5 κιλων.... Απο αυτα τα 2500 γρ. τι ποσοστο ειναι οι "Γλυκαντικες ουσιες"...??
Και σκεψου οτι ακομα και ενα γευμα συμπληρωματος πρωτεινης να κανεις την ημερα ποσα γρ. "Γλυκαντικων ουσιων" βαζεις στον οργανισμο σου...


Μαλλον αρκετα....[:-sick]


Αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι δεν υπαρχει καμια πρωτεινη που να μη δημιουργει προβλημα στη υγεια (εστω και μακροπροθεσμα..), παροτι το μονο συμπληρωμα που χρησιμοποιω ειναι αυτο...
Μηπως θα επρεπε να μην ειμαστε τοσο "..ενταξει μωρε... και τι εγινε.." και να σκεφτομαστε πιο σοβαρα τι βαζουμε στον οργανισμο μας...

Η αφορμη να εκφρασω αυτη την απορια (..ζητωντας και τη γνωμη των πιο εμπειρων μελων εδω μεσα...) δεν ειναι το site που εκανα post αλλα οι απαντησεις του τυπου "...ελα μωρε, τι το ψαχνεις τωρα... παρε εκει μια πρωτεινη" και η νοοτροπια "Πρωταρης ειναι και ασχολειται τοσο με το τι εχουν τα συμπληρωματα μεσα... Χεστον.."...

Ασχολουμαι με τη γυμναστικη σοβαρα εδω και 3 περιπου χρονια.
Ειμαι πολυ σχολαστικος στις διατροφικες μου επιλογες και κοιταω τι ειναι το καλυτερο για τον οργανισμο μου σε συναρτηση με την υγεια μου...

Οπως ειπα πριν η πρωτεινη ειναι το μονο συμπληρωμα που χρησιμοποιω και θεωρω πραγματικα χρησιμο (μαζι με γλυκοζη και ΜΟΝΟ μετα τη γυμναστικη)-1 γευμα την ημερα-...

Υπαρχει στη Ελληνικη αγορα καποια πρωτεινη που να ειναι "καθαρη" (εννοω χωρις γλυκαντικα -ασπαρταμη,ακεσουλφαμη-, προσθετα, χρωστικες και χημικες ουσιες που βελτιωνουν τη γευση,το χρωμα και το αρωμα)??

Αγευστη,καθαρη,σκετη σκονη ορου γαλακτος...

Η απαντηση στην παραπανω ερωτηση θα φανει πολυ χρησιμη και σε εμενα αλλα και σε αρκετους αλλους...

Επειδη υπαρχουν παρεμφερη θεματα στο forum αλλα θεωρω οτι αυτη η απορια αποσχολει αρκετα ατομα που ασχολουνται με το χωρο, και γι αυτο πηρα την προτοβουλια να ανοιξω αυτο το θεμα...

Θελω την γνωμη ολων πανω σε αυτο το θεμα... (...Και κυριως των πιο παλιων...[:-graduate])...

Σας Ευχαριστω ολους προκαταβολικα...!!![:-captain]