Καταρχάς να αναφέρω ότι ξεκίνησα διατροφή από την 1η Ιανουαρίου 2006 μέχρι και σήμερα και από 100 κιλά έφθασα αισίως τα 80, ενώ έχω δυναμώσει και αρκετά(από την άποψη πως σηκώνω πολύ περισσότερα κιλά). Επίσης έχω ύψος 1.82. Τον τελευταίο καιρό ωστόσο έχει αρχίσει να κολάει κάπως η ζυγαριά, και χάνω με πιο αργό ρυθμό τα κιλά, κάτι μάλλον λογικό. Έτσι αποφάσισα να αναπροσαρμόσω τη διατροφή μου. Να σημειώσω ότι σαβούρα καταναλώνω σπάνια, 1 φορά το μήνα περίπου. Επίσης να πω και κάτι παράξενο: ημέρα σαβουριάσματος ανέβασα κιλά που είχα κολήσει για καιρό, απλά το αναφέρω μιας και μου προτείνετε να τρώω πιο συχνά σαβούρα [:-chef]!!λολ.Επίσης κάθε φορά που βγαίνω παίρνω ανθρακούχο νερό, δεν πιστεύω να δημιουργεί κάποιο πρόβλημα, αν ναι να το κόψω κι αυτό-λολ. Τελος πάντων, να μη τα πολυλογώ έχω ψιλοκαταλήξει στο παρακάτω:

Πρωί: whey 3 scoops , 1 πολυβιταμίνη, και 1 κουταλιά της σούπας δεξτρόζη(δεν ξέρω γρ., έχει σημασία πόσα; δεν γνωρίζω),60γρ βρώμη

Δεκατιανό: 60 γρ βρώμη με 3 scoops whey

Μεσημέρι: 1 κονσέρβα τόνο με 60 γρ μπασμάτι ωμό
Gym
After Gym αμέσως: 1 κουταλιά σούπας γλυκόζη με 3 scoops whey

1 ώρα μετά: 60 γρ μπασμάτι με 1 κονσέρβα τόνο

Μετά 2-2,5 ώρες: ομελέτα με 5 ασπράδια κι ένα ολόκληρο αυγό- ή 3 scoops whey με 1 κουταλιά της σούπας ελαιόλαδο ή ταχίνι(πάλι μια κουταλιά της σούπας)- ή 1 κονσέρβα σολωμό με τα λιπαρά του

Βράδυ: 1 γιαούρτι 1,5 % με 35 αμύγδαλα

Το απόγευμα καταναλώνω και μια μεγάλη ποσότητα σαλάτας λάχανο, σκέτο.

Να αναφέρω επίσης ότι άλλες πηγές πρωτεϊνης που χρησιμοποιώ στη θέση του τόνου για παράδειγμα είναι αυγά,φρέσκα ψάρια, ή και άπαχο φιλέτο μοσχάρι βραστό. Τα άλλα είναι στάνταρ. Νερό πίνω 3-4,5 λίτρα/μέρα(2 ή 3 μπουκάλια!)

Ακόμη, χρησιμοποιώ το πρόγραμμα εκγύμνασης του Brawny Level 2 (για υπέρβαρους) 3 ημερών και στις προπονήσεις φθάνω μέχρι failure. 2 φορές την εβδομάδα κάνω HIT και 2 ξεκούραση.

Στόχος είναι να χάσω λίπος σταδιακά και να δυναμώσω, διατηρώντας όσο γίνεται περισσότερο τη μυϊκή μάζα.