Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    08-12-12
    Location
    ροδος
    Posts
    115

    Default Αξιζει να ξεκινησω πυγμαχια στα 24?

    Καλησπερα.Εδω και αρκετους μηνες αμφιταλαντευομαι να ξεκινησω πυγμαχια με στοχο σκληρη προπονηση και μελλοντικα ερασιτεχνικους αγωνες,το προβλημα μου ομως ειναι οτι ειμαι στα 24.
    Το θεωρω προβλημα καθως σε τετοια ηληκια δυσκολο καποιος να ασχοληθει μαζι σου
    Μπορει να μου πει καποιος αν
    1)εχει βρεθει καποιος σε παρομοια κατασταση(ακομα κ μεγαλυτερος) και πως πηγε οταν δοκιμασε?
    2)Αξιζει εφοσον δεν προβω σε περσοναλ να κανω σε καποιο ομαδικο?γινεται δουλεια γενικα η απλα ειναι 1ωρα προπονησης που θα μπορουσα να κανω και γω στο γυμναστηριο
    Εδω και καιρο με τρωει μεσα μου το να κανω καποια πολεμικη τεχνη αλλα απο τοτε που δουλευω απτο σπιτι ειναι καθημερινα στο μυαλο μου
    Θα εκτιμουσα γνωμες,ευχαριστω

  2. #2
    Senior Bodybuilder GEOZN8's Avatar
    Join Date
    17-06-14
    Location
    Athens
    Posts
    1,612

    Default

    Καλησπέρα φίλε. Εάν είσαι με την υγεία σου καλά και με τα κιλα σου δεν έχεις κάποιο άλλο θέμα κλπ τότε ναι στα 24 μπορείς άνετα να κάνεις ότι θες. Απλά ανάφερες ρε συ 3 διαφορετικά, πυγμαχία, γυμναστήριο, πολεμική τέχνη..

    Ξεκαθάρισε τι θες να κάνεις από τα 3 και για ποιο σκοπό και προχώρα. Ρώτα και έναν προπονητή σε μια σοβαρή ομάδα να σε κατευθύνει κλπ. Η ουσία να κάνεις κάτι να γυμνάζεσαι είναι θέμα υγείας πάνω απόλα και μετά κάνεις αυτό που σου ταιριάζει καλύτερα σαν χόμπι κλπ κλπ
    Last edited by GEOZN8; 22-06-23 at 20:24.
    Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου... Γιώργος.

  3. #3
    Pumping Iron Colosus's Avatar
    Join Date
    29-10-05
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    276

    Default

    Quote Originally Posted by lolakos View Post
    Καλησπερα.Εδω και αρκετους μηνες αμφιταλαντευομαι να ξεκινησω πυγμαχια με στοχο σκληρη προπονηση και μελλοντικα ερασιτεχνικους αγωνες,το προβλημα μου ομως ειναι οτι ειμαι στα 24.
    Το θεωρω προβλημα καθως σε τετοια ηληκια δυσκολο καποιος να ασχοληθει μαζι σου
    Μπορει να μου πει καποιος αν
    1)εχει βρεθει καποιος σε παρομοια κατασταση(ακομα κ μεγαλυτερος) και πως πηγε οταν δοκιμασε?
    2)Αξιζει εφοσον δεν προβω σε περσοναλ να κανω σε καποιο ομαδικο?γινεται δουλεια γενικα η απλα ειναι 1ωρα προπονησης που θα μπορουσα να κανω και γω στο γυμναστηριο
    Εδω και καιρο με τρωει μεσα μου το να κανω καποια πολεμικη τεχνη αλλα απο τοτε που δουλευω απτο σπιτι ειναι καθημερινα στο μυαλο μου
    Θα εκτιμουσα γνωμες,ευχαριστω
    Εγώ θα έλεγα ότι είσαι μεγάλος για ερασιτεχνικούς αγώνες.
    Εκτός και αν είσαι κανένα ταλέντο?

    Δεν θέλω ούτε να σε μειώσω ούτε να σε τρολαρω.

    Εκτός του ότι πρέπει να βρεις κάποιο σωματείο που να έχει καλό προπονητή, πρέπει να αφιερώνεις υπερβολικά πολλές ώρες την ημέρα σε προπόνηση.
    ΞΑΝΑ ΛΕΩ? για αγώνες ! Ερασιτεχνικούς ή βαθμολογούμενους

    Οι 4 ώρες την ημέρα προπόνηση είναι απλά ρελαντί, και εφόσον μάθεις και ξανά μάθεις?

    θα γίνεις σε κάνα 14χρονο ο σάκος του (όσο άκυρο και να σου φαίνεται, υπάρχουν 14χρονα που μπορεί να σε βγάλουν KO) πριν κρίνουν ότι είσαι για αγώνες?
    Εκτός και αν θες να δοκιμάσεις τι έτσι αίσθημα αυτοσυντήρησης.

    Γιατί εκτός τα διασυλλογικά που πάω τον γιο, εχω δει άλλη ηλικία , άλλο βάρος , άλλο αποτέλεσμα νικητή και ας τον έχεις σαπίσει.

    Άλλο κάνω box για το Instagram και άλλο κάνω box γιατί εγώ πρέπει να βγάλω 3 γύρους των 3 λεπτών και να είμαι έτοιμος για extra γύρο ή 2ο αγώνα την ίδια μέρα.

    Τώρα αν είναι μόνο για προπόνηση και όχι αγώνες, είσαι ΟΚ στα 24.
    Εκτός αν όπως είπα στην αρχή είσαι κανένα ταλέντο.

    Φιλική συμβουλή μιας και κάποτε έγινε και αυτό, και στο τέλος το έληξα λίγο άτσαλα από μεριά μου προς το σωματειο (πες ότι τους έκανα sparring αυτούς που δήλωναν προπονητές) γιατί δεν έδιναν το αγωνιστικό δελτίο του γιου μου για αλλαγή ομάδας.

    Τα δελτία σας παιδιά να μην τα αφήνετε στις ομάδες.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Να ξεκινήσω κρεατίνη;
    By yung in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 4
    Last Post: 24-12-21, 03:48
  2. Να ξεκινήσω όγκο?
    By Akis23 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 14
    Last Post: 25-02-19, 18:26
  3. Πολυ αργά να ξεκινήσω πυγμαχία;
    By Sorips in forum Αθλήματα Και Πολεμικές Τέχνες
    Replies: 49
    Last Post: 04-05-17, 16:42
  4. Πως Να ξεκινήσω;
    By SexyMiss29 in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 2
    Last Post: 16-01-15, 22:51
  5. Να Ξεκινήσω Κολυμβητήριο;
    By andrunner in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 5
    Last Post: 27-03-14, 00:19

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •