Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

View Poll Results: Για ποιό λόγο ξεκινήσατε gym ?

Voters
105. You may not vote on this poll
  • Για να χάσω κιλά

    15 14.29%
  • Για να βάλω κιλά

    9 8.57%
  • Για καλύτερη υγεία

    9 8.57%
  • Για να αποκτίσω καλύτερο σώμα για το καλοκαίρι

    9 8.57%
  • Ένας συνδιασμός των παραπάνω

    36 34.29%
  • Για να γωρίσω καινούργιες γκόμενες/ους

    7 6.67%
  • Άλλο

    20 19.05%
Results 1 to 28 of 28
  1. #1
    Pumping Iron
    Join Date
    08-03-06
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    430

    Default Για ποιό λόγο ξεκινήσατε gym ?

    Όλοι ξεκινήσαμε να γυμναζόμαστε για κάποιον λόγο, οι περισότεροι απο μας εδω μέσα "κόλισαν" και συνέχισαν να γυμνάζονται (ή τουλάχιστον έτσι θέλω να πιστεύω..[:-sly]), άλλοι τα παράτησαν και απλά και άλλοι γυμννάζονται κάθε 3μηνο και βάλε ή όταν πλησιάζει καλοκαίρι.

    Αυτό που "εξετάζει" λοιπόν αυτο το Poll είναι ο αρχικός λόγος ο οποίος μας έκανε να σηκωθούμε απο τον καναπέ του σπιτιού μας και να γραφτούμε σε κάποιο γυμναστήριο.

    Εγώ προσωπικά ψηφίζω το 1 μιάς και ξεκίνησα σαν ελαφρά υπέρβαρος....

  2. #2
    Senior Bodybuilder lary2332's Avatar
    Join Date
    30-07-11
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    2,527

    Default

    Στην πλειοψηφία όλοι ξεκίνησαν συνήθως ειτε να αδυνατησουν λόγο περιττού βάρους..η για να αποκτήσουν ενα μυώδες σωμα,!!εννοείται υπάρχει ναρκισσισμος στο bodybuilding και μας κολακευει να αρεσουμε!(λογικό)προσωπικα ήθελα να αποκτησω ενα μυώδες κορμί!!σε ενα σημείο το κατάφερα και συνεχίζουμε δυναμικά!!
    οτι φτιαχνεται δυσκολα χαλαει και δυσκολα!!!!!

  3. #3
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Ήθελα να ξερα ποιος ξεθαψε το poll αυτό από το 2006

  4. #4
    Junior Bodybuilder ArmEveryday's Avatar
    Join Date
    05-01-18
    Location
    Germany
    Posts
    226

    Default

    Ξεκαθαρα για να γνωρισω γκομενες, δυστυχως πιο πολυ μιλαω με αντρες πλεον...

    Για καποιο λογο οι αντρες ειναι ιδιαιτερα ομιλιτικοι οταν σε βλεπουν μυωδη, ερχονται
    σε ρωτανε προγραμμα, ασκησεις, διατροφη, συμπληρωματα κλπ. και γενικα να τους βοηθησεις
    Last edited by ArmEveryday; 02-02-18 at 12:20.

  5. #5
    Pumping Iron Kostas84's Avatar
    Join Date
    15-02-11
    Location
    Ηρακλειο,Κρητης
    Posts
    277

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Ήθελα να ξερα ποιος ξεθαψε το poll αυτό από το 2006
    ο αποπανω σου !

    Στα 15 μου ξεκινησα σαν υπερβαρος για να χασω κιλα , στα 17 μου το ιδιο , στα 25 ακομα χειροτερα ,παχυσαρκος , στα 34 ξεκινησα για να βαλω κιλα μυικα , να φορτωσω το σωμα μου μυες οσο μπορω . Ουσιαστικο ο λογος ειναι ιδιος αλλα με αλλη προσεγγιση που δεν εμπεριεχει την ζυγαρια μεσα !
    Last edited by Kostas84; 06-05-18 at 12:33.
    "The world is changed by your example , not by your opinion!"
    -Paulo Coelho

  6. #6
    Junior Bodybuilder ShreddingInProgress's Avatar
    Join Date
    05-08-18
    Posts
    119

    Default

    Ξεκινησα με το bb γιατι οσες γυναικες μου αρεσαν ηταν fit, δε μ αρεσαν πχ οι παχουλες, ή οι πολυ αδυνατες.

    Τωρα εχοντας βρει αυτο που εψαχνα, ασχολουμαι απο συνηθεια κυριως, χωρις καποιο ιδιαιτερο στοχο ή κινητρο, μια καθημερινη συνηθεια οπως παει ο αλλος για καφε ή για βολτα
    Last edited by ShreddingInProgress; 03-09-18 at 10:52.

  7. #7
    Senior Bodybuilder dimitris_powerlifter's Avatar
    Join Date
    29-06-17
    Posts
    2,704

    Default

    Συντομη απαντηση. Για να γινω δυνατος.

  8. #8
    New Member
    Join Date
    18-09-18
    Posts
    11

    Default

    Ξεκίνησα απο μικρός μποξ ..Απλά τώρα είναι μικρόβιο
    Last edited by Theo93; 25-09-18 at 17:29.

  9. #9
    New Member
    Join Date
    27-03-18
    Posts
    64

    Default

    Γιατί απλά μ αρέσει...Το βλέπω σαν ψυχαγωγία να σηκώνω βάρη,δεν το βλέπω σαν αγγαρεία.Καθε φορά που πάω gym είμαι ενθουσιασμένος όπως την πρώτη μέρα.Συν ότι με ενδιαφέρει η εμφάνιση μου και η δύναμη

  10. #10
    Junior Bodybuilder Lari1981's Avatar
    Join Date
    04-10-17
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    108

    Default

    Το 2011 μετα απο καλοκαιρινες διακοπες και γυριζοντας σπιτι,βαζουμε την καμερα να δουμε οικογενειακες ανεμελες στιγμες με τα παιδια στην θαλασσα.Αυτο που ειδα ηταν τραγικο,να βλεπω εμενα σαπιοκοιλια και τα χερια καλαμακια στα 40 μου ηταν κατι το απεριγραπτο,ειχα φτασει θυμαμαι 84 κιλα με 1.70 υψος,σαν το ανθρωπακι της michelin,αυτο ηταν,αλλαξα διατροφη,ξεκινησα βαρη,λιγο αεροβια και στο 6μηνο επανηλθα στα 70κιλα,απο τοτε τα διατηρω και την προπονηση την σταματαγα για μικρο.χρονικο διαστημα κι επανερχομουν. Συνηθως απεχω στις αδειες που παιρνω μεσα στην χρονια.Το σημαντικοτερο ηταν οταν,εκανα πέρυσι αιματολογικες εξετασεις και ο παθολογος νομιζε οτι απευθυνοταν σε 15 χρονο,ολες οι τιμες φυσιολογικες!

  11. #11
    Advanced Bodybuilder babisvaleris's Avatar
    Join Date
    22-09-13
    Posts
    1,088

    Default

    Πές του να σακολουθήσει

  12. #12
    Junior Bodybuilder Lari1981's Avatar
    Join Date
    04-10-17
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    108

    Default

    Quote Originally Posted by babisvaleris View Post
    Πές του να σακολουθήσει
    Ξεκινησε...

  13. #13
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    03-01-19
    Posts
    779

    Default

    Με ενέπνευσε ο Σταλόνε όταν ήμουν πιτσιρικάς όταν πρωτοείδα την ταινία "Ρόκυ". Πορώθηκα τόσο πολύ εκείνη την εποχή που για εμένα η προπόνηση με βάρη αποτελεί πλέον εδώ και χρόνια έναν υγιή τρόπο ζωής χωρίς να καταφεύγω σε ακρότητες.

  14. #14
    Advanced Bodybuilder astrosunnefo's Avatar
    Join Date
    25-08-19
    Posts
    950

    Default

    Εγώ ξεκίνησα για ψυχολογικούς λόγους. Ούσα σε δύσκολη φάση, ήθελα έναν τρόπο να ξεσπάω το άγχος/στρες και να μου φτιάχνει η διάθεση. Ένας ακόμη σημαντικός λόγος: το σώμα γίνεται πιο λειτουργικό και δυνατό με την γυμναστική, κι έτσι ανταποκρίνεσαι πολύ καλύτερα στις απαιτήσεις τής καθημερινότητας. Την βελτίωση τής εμφάνισης την λογαριάζω πιο πολύ σαν ένα ευχάριστο side effect.

  15. #15
    New Member Th0r's Avatar
    Join Date
    07-11-19
    Posts
    62

    Default

    επειδή έφτασα 33 χρονών να είμαι skinyfat weakling..

  16. #16
    Pumping Iron DiDi's Avatar
    Join Date
    23-07-19
    Location
    Winterfell
    Posts
    503

    Default

    Πριν τα παιδιά πήγαινα γυμναστήριο για το σώμα. Βαριόμουν, έκανα ό,τι να ναι και σταματούσα μετά από κάποιο καιρό. Αυτή τη φορά ξεκίνησα ως διέξοδο στην καθημερινότητά μου που είχε αρχίσει να γίνεται ιδιαίτερα πιεστική. Πλέον δεν μπορώ χωρίς το γυμναστήριο! Βάζω τη μουσικούλα μου, απολαμβάνω τον χρόνο που διαθέτω για εμένα και γυρνάω στο σπίτι ήρεμη κι ευχαριστημένη! Το αστείο είναι ότι τελικά τώρα κατάφερα να πετύχω το σώμα που ήθελα τότε... (τώρα βέβαια θέλω το κάτι παραπάνω, αλλά έτσι είναι η ζωή!)

  17. #17
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    03-01-19
    Posts
    779

    Default

    Quote Originally Posted by astrosunnefo View Post
    Εγώ ξεκίνησα για ψυχολογικούς λόγους.
    Πέρα από την ενέπνευση, ίσως να είναι και το ψυχολογικό κομμάτι ένας ακόμη λόγος για την ενασχόλησή μου με τα βάρη, μιας και σαν πιτσιρικάς ήμουν κοκκαλιάρης και εύκολο θύμα για τα υπόλοιπα παιδιά της ηλικίας μου.

  18. #18
    She-Hulk FoteiniK's Avatar
    Join Date
    18-05-17
    Location
    USS Enterprise (NCC-1701)
    Posts
    2,433

    Default

    Όταν ξεκίνησα την πάλη ήταν για λόγους αυτοπεποίθησης κυρίως.

    Μετά ξεκίνησα τα βάρη για να αντιμετωπίσω την αγχωτική μου διαταραχή που μου προκαλούσε με την σειρά της κι άλλες διαταραχές (διατροφικές, σωματική δυσμορφία κτλ)

    Μπορώ να πω ότι αυτό το χρονικό διάστημα που ασχολούμαι είμαι καλύτερα από ποτέ <3
    Live Long and Prosper

    ♥ Always Exceed Yourself! ♥
    TikTok: https://www.tiktok.com/@iftwithfoteini
    Instagram: https://www.instagram.com/liftwithfoteini

  19. #19
    Senior Bodybuilder alex1995's Avatar
    Join Date
    06-08-14
    Posts
    1,343

    Default

    Ξεκινησα για να χασω κιλα μιας και στα 16-17 ημουν κοντα στα 105 κιλα μετα μου εγινε συνηθεια και το γυμναστηριο και η διατροφη και τωρα 7 χρονια μετα μπορω να πω πως εγινε τροπος ζωης και δεν μπορω χωρις αυτα!!
    I like the color red because it’s a fire. And I see myself as always being on fire

  20. #20

    Default

    Όταν σκέφτομαι γιατί ξεκίνησα αρχικά μου έρχεται στο μυαλό ότι το έκανα για καλύτερο σώμα,για να αποκτήσω δύναμη και για να αρέσω στις γυναικες.Ομως κάνοντας βαθύτερη ενδοσκόπηση μέσα μου κατάλαβα ότι το έκανα γιατι δεν είχα κάποιο χόμπι σαν έφηβος ,κάτι που θα με γεμίζει.Ηθελα να βρω και κάτι άλλο που να είμαι καλός εκτός από το σχολειο.Τωρα πλέον το κάνω πιο πολύ για ψυχολογικούς λογους.Πολλες φορες όταν πάω γυμναστήριο δεν σκέφτομαι τόσο το σώμα αλλά το άλλη μια μέρα που θα παραξω ενδορφινες και τεστοστερόνη και θα μου ανέβει η σεροτονίνη.

  21. #21
    New Member N1k0s's Avatar
    Join Date
    18-10-08
    Location
    Attica
    Posts
    49

    Default

    Πριν 22 χρόνια ακριβώς, καθαρά για να χάσω κιλά και επειδή είχα αποκτήσει προβλήματα υγείας. Πέρασαν 22 χρόνια και έγινε εθισμός, συνήθεια.
    Από κάποια στιγμή και μετά το έριξα στην αεροβική, fitness κλπ... Βάρη, όργανα μόνο μία φορά την εβδομάδα και αυτά στο χαλαρό γιατί τα χρόνια πέρασαν και το σώμα "βάρυνε".
    Διάδρομος, τρέξιμο, διατήρηση αντοχής και προσπάθεια για συντήρηση κιλών.
    *** Γυμναστήρια = ***

  22. #22
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    29-03-17
    Location
    Athens
    Posts
    104

    Default

    Το wake up call για εμένα ήρθε πρόσφατα.
    Συμμετείχα σε μία έρευνα όπου έπρεπε να τρέξουμε απόσταση 800m, φορώντας καταγραφικό παλμών στο χέρι. Έκανα την διαδρομή σε 3:43 και με παλμούς που έμειναν σχεδόν για όλη τη διάρκεια σε επίπεδο άνω του 180, με μέγιστο τους 195. Τελειώνοντας τη διαδρομή, ένιωθα έτοιμη να λιποθυμήσω, με είχε πιάσει δύσπνοια και είχα χλωμιάσει. Δεν έχω κανένα πρόβλημα υγείας, απλά προσπάθησα να το τρέξω σε ρυθμούς που μπορούσα στο παρελθόν και απέτυχα σωματικά.
    Ήταν ισχυρό wake up call, γιατί μου έδωσε να καταλάβω το πόσο πολύ κακό μου έχει κάνει η καθιστική ζωή, και σε συνδυασμό με μερικά ακόμη παραδείγματα της καθημερινότητας συνειδητοποίησα ότι δεν γίνεται ένα άτομο της ηλικίας μου να υπολείπεται σε φυσική κατάσταση.
    Επομένως ο λόγος που ξεκίνησα την άσκηση, αν και ακόμη δεν έχω κάνει εγγραφή σε γυμναστήριο καθώς είναι και λίγο αποτρεπτικές οι συνθήκες, είναι πρωτίστως η βελτίωση της φυσικής κατάστασης και της διατροφής, και δευτερευόντως της εικόνας το σώματος

  23. #23
    Pumping Iron Providential's Avatar
    Join Date
    23-01-20
    Location
    Hellas / Chios
    Posts
    541

    Default

    - Μετα απο ένα μεγάλο διάστημα αποχής απλά ξανα μπήκα στο γυμναστήριο για καλητερη φυσιική κατάσταση το οποιο σθνεπάγετε με μιοση περιτού λυπους αυξηση μυών κτλ

  24. #24
    New Member
    Join Date
    18-05-20
    Posts
    76

    Default

    Εξαιτίας οικογενειακών υποχρεώσεων, και δεν είναι δικαιολογία όποιος μεγαλώνει μικρά παιδιά θα μεκαταλάβει,
    θυμήθηκα ξανά το γυμναστήριο σε μεγάλη ηλικία, όταν τα παιδιά μου πήγαν στο λύκειο.

    Μέχρι τότε έκανα 2 δουλειές για να αντιμετωπίσω τα έξοδα.
    Το σώμα μου ήταν σε άθλια κατάσταση με πολλά παραπανίσια κιλά.
    Τώρα έχω φθάσει σε ένα σημείο που νοιώθω απέραντη ικανοποίηση που βλέπω τους κόπους μου στον καθρέπτη.
    Μου πήρε 8 χρόνια,και σκοπεύω να συνεχίσω μέχρι όπου με πάει.
    Be consistent and push yourself to the limits

  25. #25
    New Member
    Join Date
    08-01-18
    Location
    Athens
    Posts
    51

    Default

    Καθαρά για λόγους υγείας. Απο τότε που ξεκίνησα δεν αρρωσταίνω εύκολα και διόρθωσα και ένα πρόβλημα με τους αστραγάλους που είχα.

  26. #26

    Default

    Προσωπικα απο πολυ μικρος θαυμαζα τα γυμνασμενα σωματα και ηθελα μια μερα να γινω ετσι (βεβαια στην ηλικια που ειμαι τωρα καταλαβα οτι χρησιμοποιουσαν καποια παραπανω πραγματα). Μεχρι την ηλικια των 13 ημουν λιγο χοντρουλης αλλα μολις μπηκα στην εφηβεια ψηλωσα ενω τα κιλα μου εμειναν τα ιδια και εφτασα σε ενα σημειο χωρις ιδιαιτερο μυικο ιστο γυρω στο 15% λιπος. Ζητησα ενα μονοζυγο απο τους γονεις μου και τοτε ξεκινησα να κανω μερικες ελξεις. Μετα απο 1 χρονο ειχα αναπτυξει μερικο μυ χωρις ιδιαιτερη προσπαθεια (εως και μηδενικη θα ελεγα) και χωρις καθολου διατροφη (γενικα ομως απο παντα ετρωγα υγιεινα). Οταν εκλεισα τα 15 ξεκινησα το γυμναστηριο γιατι μου αρεσε αυτη η αλλαγη επανω μου και θελησα να βελτιωσω το σωμα μου ακομη παραπανω αισθητικα.

  27. #27
    Pumping Iron Panosdes's Avatar
    Join Date
    26-04-15
    Posts
    250

    Default

    ημουν αδυνατος και ακουσα απο την αδερφη ενος καλου φιλου μου οτι εχω γυναικειο σωμα, επιβεβαιωνοντας απλα αυτο που ειχα ψιλιαστει+ δεν ειχα και πολυ αυτοπεποιθηση. Στην πορεια βεβαια, κολλησα απ την μυρωδια και τον ηχο απ τα μηχανηματα και τα βαρη του σιδεραδικου που πηγαινα στο κουκακι Αθηνα , την αισθηση που μου εδινε, οτι ειναι κατι δικαιο ( ο,τι κανεις ΄ή δε κανεις φαινεται), την επιτευξη στοχων, την προκληση να δοκιμασεις και να ανακαλυψεις τα ορια σου και φυσικα ο,τι εφερε ολο αυτο κυριως στη σχεση μου με τον εαυτο μου.
    . Ερωτας 15+ χρονια....ενα υπεροχο ταξιδι! το γυμναστηριο ποτε δε με απογοητευσε!
    Last edited by Panosdes; 19-08-20 at 01:22.

  28. #28

    Default

    Για να διαμορφώσω διαφορετικά το σώμα μου, να χάσω λίπος και να βάλω μυΐκή μάζα. Όχι για την παραλία, όπως λέει μια απο τις επιλογές, καθώς ελαχιστά πάω, αλλά η αισθητική ήτανε το μισό της εξίσωσης, με την υγεία να είναι το άλλο μισό.
    Last edited by Sevastokrator; 02-09-20 at 13:58.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •