Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

View Poll Results: Καπνίζετε??

Voters
770. You may not vote on this poll
  • Καθόλου

    467 60.65%
  • Περιστασιακά

    119 15.45%
  • Αρκετά

    135 17.53%
  • Σαν φουγάρο!

    49 6.36%
Page 16 of 16 FirstFirst ... 61213141516
Results 451 to 480 of 480
  1. #451

    Default

    το κόψα εδώ και 6 μήνες . !!! Όταν αρχισα να βάζω κιλά μου περασε απο το μυαλο να το αρχισω πάλι! Αλλά ηταν η στιγμή που αποδεικνύεις στον εαυτό σου ότι όλες οι επιλογές γίνονται με στόχο την ευεξία και την καλή υγεία και όχι την εμφάνιση και τη ζυγαριά! Οπότε άφησα λίγο φαι στο στομάχι και καθάρισα τα πνευμόνια μου!!!!(όχι οτι καθαρίζουν σε 5 μήνες...αλλα λεμε τωρα!)

  2. #452

    Default

    ποσα κιλα πηρες αν επιτρεπεται, εγω το κοψα εδω κ 3 βδομαδες και πηρα ηδη 3 κιλα. Αλλα λεω δεν πειραζει απο το να καπνιζω. Τα κιλα χανονται

    Για να καθαρισουν τα πνευμονια θελει 2-3 χρονια ή κ περισσοτερο αναλογα ποσο καπνιζες
    Last edited by BurgerLover; 28-08-17 at 20:12.

  3. #453

    Default

    Ναι θελει καιρο! Να το συνεχισεις ! Μην το παρατας! Ελπιζω ν χεις κοσμο να σε στηριζει κ να συνεχισεις την προσπαθεια! Στην αρχη πηρα 3 κιλα και μετα γινανε 6! Αλλα μην κατηγορουμε γ τα παντα το τσιγαρο! Επιλογη μας ηταν να το αρχισουμε,επιλογη μας να το κοψουμε κ επιλογη μας να τσιμπολογαμε!!!! :) ενα βημα τη φορα κ θα ναι παρελθον τ ατιμο!
    Last edited by I_m_Possible; 28-08-17 at 20:55.

  4. #454
    Senior Bodybuilder dimitris_powerlifter's Avatar
    Join Date
    29-06-17
    Posts
    2,704

    Default

    δεν εχω καπνισει ποτε στην ζωη μου και ουτε προκειται..και ειμαι και πολυ περηφανος γι αυτο...βλεπω ατομα στην ηλικα μου 22-23 χρονων και μικροτερους να ειναι ολη μερα με ενα τσιγαρο στο στομα και οοοολη μερα στις καφετεριες...χαιρομαι που επελεξα τον δυσκολο δρομο!!

    ευχομαι οσοι προσπαθείτε να το κοψετε να τα καταφερετε...
    παιδια δεν αξιζει πραγματικα...
    υγ: ενα φιλος μου στην προσπαθεια του να το κοψει καθε φορα που του ερχονταν η ορεξη γι αυτο επεφτε για καμψεις..
    Last edited by dimitris_powerlifter; 06-09-17 at 18:59.

  5. #455
    Pumping Iron ReapeR's Avatar
    Join Date
    08-06-07
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    467

    Default

    Αντικαταστηστε την κακκια συνηθεια με μια καλη. Μετα απο ενα χρονο διακοπης καπνισματος, ατμιζα μεχρι τον Ιουλιο οπου το εκοψα κι αυτο. Εβαλα κιλα μπολικα αλλα τα εχω χασει κιολας κι ακομα περισσοτερα. Απ την 1η μερα που σταματησα καθε πηγη νικοτινης αρχισα το τρεξιμο και το γυμναστηριο. Μολις ενοιωσα τα πνευμονια μου να ανοιγουν και να μην λαχανιαζω, να αισθανομαι και παλι δυνατος δε γυριζα με τιποτα πισω. Σε χτυπαει η σκεψη στο κεφαλι καμμια φορα οταν αραζεις με καφε, ειτε στην παραλια, ειτε στο διαλειμα. Πλεον δεν μπορω να "αραξω", οχι για να μην καπνισω, απλα δεν μου βγαινει. Πολυ πιο δραστηριος μετα τη διακοπη γενικοτερα, η μερα μου φαινεται γεματη. Οσο περνανε οι μερες και οι μηνες θα ειναι πιο ευκολο και το σωμα θα σας ευχαριστει καθε στιγμη που παραμενει καθαρο απο το δηλητηριο.
    Rock N fuckin RoLL !!!

  6. #456

    Default

    Ενα μικρο Update
    Eχω κοψει το τσιγαρο εδω κ 2 μηνες περιπου, τα οφελη στην τσεπη κ την υγεια ειναι αναμφισβητητα.

    Αυτο που μου εχει λειψει ειναι να γυρναω κομματια απο το γυμναστηριο μεσα στην υπερενταση κ να αναβω ενα τσιγαρακι να καπνισω στο μπαλκονι.
    Ηταν κατι που το απολαμβανα κ με χαλαρωνε απιστευτα, ενω λειτουργουσε κ σαν διαλογισμος και διαλογος με τον εαυτό μου

  7. #457
    New Member dimbo's Avatar
    Join Date
    03-10-17
    Posts
    47

    Default

    Ένα πακέτο περίπου τη μέρα εδώ και 20 χρόνια.Τα τελευταία 3 χρόνια είμαι σε φάση που το κόβω με ηλεκτρονικό τσιγάρο και το ξαναρχίζω με τη παραμικρή αναποδιά.Η αλήθεια είναι ότι μαρεσει το ρημάδι αλλά τα περισσότερα που κάνω είναι της συνήθειας και προσπαθώ να πέσω στα 10 τσιγάρα μαξιμουμ.

  8. #458

    Default

    Quote Originally Posted by dimitris_powerlifter View Post
    δεν εχω καπνισει ποτε στην ζωη μου και ουτε προκειται..και ειμαι και πολυ περηφανος γι αυτο...


    Μία από τα ίδια και εγώ.

  9. #459
    Junior Bodybuilder ArmEveryday's Avatar
    Join Date
    05-01-18
    Location
    Germany
    Posts
    226

    Default

    Kαπνιζω γυρω στο 1,5 πακετα τη μερα, το ξερω οτι κανει πολυ κακο, αλλα ειμαι πολυ αγχωδης και με ηρεμει. πχ στη δουλεια δε θα μπορουσα να συγκετρωθω τοσο καλα κ να μην κανω λαθη, χωρις μερικα διαλλειμματα ολιγολεπτα για τσιγαρο. Επισης κανω κ μετα το περας του γυμναστηριου (στο αμαξι) ειδικα τις μερες που εχω πιο βαρια κιλα ή ποδια

    Δεν τρολαρω ουτε κανω πλακα, ειμαι εν ολιγοις πληρως εθισμενος απο αυτο. Το ξερω οτι δεν κανει καλο, αλλα τα χω ζυγισει μεσα μου κ δεν το κοβω.

    Να σημειωσω οτι γενικα κανω υγιεινη ζωη, αεροβια δεν πινω καθολου δεν τρωω απεξω


    Πιστευω οτι σε "ριχνει" αν εισαι γενικα ο χαλαρος τυπακος της καφετεριας, εγω που ειμαι φουλ στην τσιτα θα σκοτωνα ανθρωπο αν δεν καπνιζα
    Last edited by ArmEveryday; 08-01-18 at 14:13.

  10. #460

    Default

    Ξεκίνησα να καπνίζω στα 14, και έχω κλείσει τα 30.
    Πριν κάποια χρόνια είχα πάρει ένα ηλεκτρονικό (μούφα) όταν είχαν πρωτοβγεί. Είχα δει βελτίωση γενικά. Καλύτερη όσφρηση, γεύση, και εξαφανίστηκε το λαχάνιασμα στην ανηφόρα μετά από λίγο καιρό.
    Κάποια στιγμή ξαναγύρισα στο τσιγάρο, και το έκανα για κάποια χρόνια. Πριν 2 χρόνια αποφάσισα να το κόψω τελείως και μαχαίρι, αλλά ανεπιτυχώς, λόγο του εθισμού στη νικοτίνη.
    Ένιωθα υπερδραστήριος, να έχω περισσότερη ενέργεια από όση χρειαζόμουν, σε φάση δε μπορούσα να κάτσω και πηγαινοερχόμουν στο διάδρομο του σπιτιού και από δωμάτιο σε δωμάτιο. Μέχρι που από το άγχος έπαθα κρίση πανικού, και για να ηρεμήσω πήγα και πήρα τσιγάρα.

    Πρόσφατα, συνειδητοποίησα κάτι άλλο όμως: Πως στην άσκηση με βάρη, το κάπνισμα με σταματούσε. Σε κάποιες ασκήσεις που χρειάζεται περισσότερο οξυγώνο ο οργανισμός (πχ άρσεις με μπάρα για το πάνω μέρος της πλάτης), αυτό που με απέτρεπε να ανεβάσω κιλά δεν ήταν οι μύες μου, αλλά τα πνευμόνια μου. Οι μυς μου άντεχαν περισσότερες επαναλήψεις, αλλά τα πνευμόνια όχι. Ζαλάδα μετά το πέρας του σετ από την έλλειψη οξυγώνου... Αποφάσισα λοιπόν να κάνω κάτι για αυτό. Πήγα και πήρα ένα νέο ηλεκτρονικό τσιγάρο, και σκοπό έχω να κατεβάζω σιγά σιγά τη περιεκτικότητα νικοτίνης του υγρού που θα κάνω, μέχρι να συνηθίσω το πολύ ελαφρύ, και τότε να επιχειρήσω να το σταματήσω, κάνοντας ίσως καμία τζούρα όταν με πιάνει το πολύ άγχος. Ευχηθείτε μου καλύ τύχη και επιτυχία γιατί το χρειάζομαι!

  11. #461
    Junior Bodybuilder ArmEveryday's Avatar
    Join Date
    05-01-18
    Location
    Germany
    Posts
    226

    Default

    Quote Originally Posted by StavrosDelta View Post
    Ξεκίνησα να καπνίζω στα 14, και έχω κλείσει τα 30.
    Πριν κάποια χρόνια είχα πάρει ένα ηλεκτρονικό (μούφα) όταν είχαν πρωτοβγεί. Είχα δει βελτίωση γενικά. Καλύτερη όσφρηση, γεύση, και εξαφανίστηκε το λαχάνιασμα στην ανηφόρα μετά από λίγο καιρό.
    Κάποια στιγμή ξαναγύρισα στο τσιγάρο, και το έκανα για κάποια χρόνια. Πριν 2 χρόνια αποφάσισα να το κόψω τελείως και μαχαίρι, αλλά ανεπιτυχώς, λόγο του εθισμού στη νικοτίνη.
    Ένιωθα υπερδραστήριος, να έχω περισσότερη ενέργεια από όση χρειαζόμουν, σε φάση δε μπορούσα να κάτσω και πηγαινοερχόμουν στο διάδρομο του σπιτιού και από δωμάτιο σε δωμάτιο. Μέχρι που από το άγχος έπαθα κρίση πανικού, και για να ηρεμήσω πήγα και πήρα τσιγάρα.

    Πρόσφατα, συνειδητοποίησα κάτι άλλο όμως: Πως στην άσκηση με βάρη, το κάπνισμα με σταματούσε. Σε κάποιες ασκήσεις που χρειάζεται περισσότερο οξυγώνο ο οργανισμός (πχ άρσεις με μπάρα για το πάνω μέρος της πλάτης), αυτό που με απέτρεπε να ανεβάσω κιλά δεν ήταν οι μύες μου, αλλά τα πνευμόνια μου. Οι μυς μου άντεχαν περισσότερες επαναλήψεις, αλλά τα πνευμόνια όχι. Ζαλάδα μετά το πέρας του σετ από την έλλειψη οξυγώνου... Αποφάσισα λοιπόν να κάνω κάτι για αυτό. Πήγα και πήρα ένα νέο ηλεκτρονικό τσιγάρο, και σκοπό έχω να κατεβάζω σιγά σιγά τη περιεκτικότητα νικοτίνης του υγρού που θα κάνω, μέχρι να συνηθίσω το πολύ ελαφρύ, και τότε να επιχειρήσω να το σταματήσω, κάνοντας ίσως καμία τζούρα όταν με πιάνει το πολύ άγχος. Ευχηθείτε μου καλύ τύχη και επιτυχία γιατί το χρειάζομαι!

    Γνωριζω πολλους που το σταματησαν με το ηλεκτρονικο, εγω θα σου προτεινα το iqos γιατι εχει πιο τσιγαρενια γευση ψαξε να δεις τι ειναι. Σε λιγα χρονια δε θα υπαρχει τσιγαρο αλλα μονο αυτο.

    Το προβλημα με το ηλεκτρονικο ειναι ολα αυτα τα δοχεια οι αντιστασεις κλπ, εγω ειμαι στο γραφειο εχω 2-3 λεπτακια παω καπνιζω κ ξαναδουλευω, τωρα κατσε γεμισε, οχι καηκε η αντισταση θελω καινουρια. Επισης να σημειωθει οτι στο τσιγαρο δεν ειναι μονο η νικοτινη εθιστικη αλλα κ αλλες ουσιες σε εθιζουν

  12. #462
    Advanced Bodybuilder AU77's Avatar
    Join Date
    25-10-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    720

    Default

    Καθόλου

  13. #463
    Advanced Bodybuilder babisvaleris's Avatar
    Join Date
    22-09-13
    Posts
    1,088

    Default

    Είναι τέτοιες μέρες περίπου πριν από 6 χρόνια που σταμάτησα να καπνίζω μετά από μια 20σαετία(!) - δεν έχω μετανοιώσει για κάτι άλλο περισσότερο, ειλικρινά.
    Κάθενας είναι "διαφορετικός" καπνιστής και όπως δεν υπάρχουν γενικές δίαιτες και γενικές θεραπείες, έτσι ακριβώς και για την οριστική διακοπή του καπνίσματος δεν υπάρχουν γενικές συνταγές. Πρέπει ο καθένας να το βρεί μόνος του και να ψάξει για τον τρόπο που θα τον βοηθήσει να σταματήσει. Χρειάζεται αρχικά να καταλάβεις πόσο λάθος είναι. Μετά όταν πείσεις τον εαυτό σου να παραδεχτεί το λάθος, θα ενεργοποιηθούν και οι μηχανισμοί που θα σε βοηθήσουν. Δυστυχώς επειδή τα οφέλη (και οι βλάβες φυσικα) από το τσιγάρο δεν είναι ορατά άμεσα (εκτός από τη γεύση που φτιάχνει και τους πονοκεφάλους που σταματάνε) δεν υπάρχει ανάλογη συνέχεια και πείσμα στην προσπάθεια.Μέσα σε μερικές βδομάδες γίνεται απεξάρτηση από τη νικοτ?νη. Αυτό που μένει μετά, είναι η ισχυρή συνήθεια και εκεί χαλάνε όλες οι γενικές συνταγές γιατί είναι κάτι τελείως προσωπικό για τον καθένα -εκεί χρειάζεται η θέληση να νικήσεις τη συνήθεια. Όσοι ξεκινήσατε απλά λυπηθείτε τις μέρες που περάσατε χωρίς κάπνισμα και προσθέστε ακόμα μια και και ακόμα μια και άλλη μια....
    Υπάρχουν 1000 αφορμές για να ανάψω τσιγάρο καθημερινά, ακόμα και σήμερα. Υπάρχει 1 λόγος που δεν το κάνω - η δύναμή που κέρδισα -και σωματικά και στην ψυχολογία.

  14. #464

    Default

    Σαν φουγάρο από τα 17 αλλά με εντολή γιατρού κόπηκε μαχαίρι.

  15. #465
    Advanced Bodybuilder ursus's Avatar
    Join Date
    28-08-14
    Posts
    793

    Default

    Ουτε καν.
    Δοκιμασα καποτε, δε μ αρεσε, αυτο ηταν.

    Επισης ουτε πινω και γυμναζομαι. Και κοιμαμαι αρκετες ωρες.

    Παρολαυτα ταλαιπωρουμαι απο διαφορα θεματα υγειας κι αναρωτιεμαι μηπως πρεπει ν αλλαξω lifestyle μπας και αλλαξει η κατασταση

    Στάλθηκε από το SM-A520F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  16. #466
    Junior Bodybuilder ShreddingInProgress's Avatar
    Join Date
    05-08-18
    Posts
    119

    Default

    Το ελεγχόμενο κάπνισμα πχ μέρα παρα μέρα ή 1-2 τη μερα αυξάνει την τεστοστερονη

    πηγη ncbinlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2904480/ (δε με αφηνει να παραθεσω κανονικα λινκ)

    Επίσης αυξάνει τη συγκέντρωση μου στη δουλεια κ με ηρεμεί. Το υπερβολικο ομως καπνισμα επηρεαζει πολυ αρνητικα κ σιγουρα σε ριχνει σε ολους τους τομεις

  17. #467
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    27-08-08
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    2,180

    Default

    Χαχαχα αρα επειδη αυξανει την τεστοστερονη να καπνιζουμε ?

    Σιγουρα πληρωμενη απο καπνοβιομηχανια αυτη η μελετη.

  18. #468

    Default

    Απάντησα σαν φουγάρο γιατί έτσι κάνει το ηλεκτρονικό έτσι και αλλιώς.

  19. #469
    Advanced Bodybuilder astrosunnefo's Avatar
    Join Date
    25-08-19
    Posts
    950

    Default

    Το 'χα δοκιμάσει επί εποχή λυκείου αλλά δεν με κράτησε καθόλου. Έκτοτε, κατά καιρούς, θα κάνω κάνα τσιγάρο, κι αυτό για πλάκα - μου είναι εντελώς αδιάφορο.

  20. #470
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    18-03-18
    Posts
    131

    Default

    Δυστυχως πολυ..Αν μπορουσα να το υπολογισω επειδη κανω καπνο , θα ελεγα γυρω στα 30.
    Αρχισα στα 13-14 πριν 15 χρονια...
    Αποφασισα να κανω μια τελευταια προσπαθεια να το κοψω τελος νοεμβριου..ελπιζω να τα καταφερω.

  21. #471

    Default

    κάπνιζα πολύ αλλά μετά από αρκετές προσπάθειες το έκοψα τελικά πριν μερικά χρόνια

  22. #472
    She-Hulk FoteiniK's Avatar
    Join Date
    18-05-17
    Location
    USS Enterprise (NCC-1701)
    Posts
    2,433

    Default

    15 μήνες κομμένο μαχαίρι!

    Το έκοψα 2 εβδομάδες πριν αρχίσω να ασχολούμαι με τα βάρη. Κάπνιζα από 15 χρονών μια στο τόσο στην τράκα, και το είχα ξεκινήσει κανονικά στο 2ο έτος στην σχολή.
    Πλέον δεν μπορώ ούτε να το μυρίσω
    Live Long and Prosper

    ♥ Always Exceed Yourself! ♥
    TikTok: https://www.tiktok.com/@iftwithfoteini
    Instagram: https://www.instagram.com/liftwithfoteini

  23. #473
    Pumping Iron Providential's Avatar
    Join Date
    23-01-20
    Location
    Hellas / Chios
    Posts
    541

    Default

    - Καπνιζα μέχρι πρίν 4 χρόνια ...
    - Αλλά το έκοψα όταν γεννήθηκε η κόρη μου....
    μου ήταν αδύνατον να φαντάζομαι εμένα να καπνίζω και το παιδί να είναι δίπλα μου...
    Οπότε απλά δεν άναψα απο τότε ξανά τσιγάρο

  24. #474

    Default

    Είμαι περιστασιακός καπνιστής τόσο τσιγάρου όσο και πούρων και πίπας. Το τσιγάρο δεν με ενθουσιάζει ιδιαίτερα αλλά η εύκολη πρόσβαση με φέρνει συχνά στην θέση να κάνω μια τράκα. Τα πούρα και η πίπα ωστόσο μπορώ να πω πως είναι φετίχ. Μπορεί να μην καπνίζω καθημερινά, αλλά όταν με πιάνει η επιθυμία είναι μια ολόκληρη τελετουργία που θεωρώ πως προσφέρει τόσο στην ψυχολογία ώστε το κακό που κάνει στην υγεία να είναι μικρότερης σημασίας. Άλλωστε το πούρο και η πίπα είναι πολύ λιγότερο επιβλαβή από ότι το τσιγάρο.
    Με άλλα λόγια, ναι καπνίζω, και δεν έχω κάποια πρόθεση να το κόψω, προς το παρών τουλάχιστων.

  25. #475
    Junior Bodybuilder GIORGOS1987's Avatar
    Join Date
    23-06-18
    Posts
    198

    Default

    Καπνιζα 15 χρόνια, αλλά πριν 2 χρόνια το έκοψα μαχαίρι, κι από τότε είμαι άλλος άνθρωπος!!!

    Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  26. #476
    Advanced Bodybuilder babisvaleris's Avatar
    Join Date
    22-09-13
    Posts
    1,088

    Default

    Quote Originally Posted by GIORGOS1987 View Post
    Καπνιζα 15 χρόνια, αλλά πριν 2 χρόνια το έκοψα μαχαίρι, κι από τότε είμαι άλλος άνθρωπος!!!

    Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Μπραβο Γιωργο
    Η σπουδαιότερη αποφαση για την υγεια σου ηταν.


    Στάλθηκε από το ATU-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  27. #477
    Junior Bodybuilder GIORGOS1987's Avatar
    Join Date
    23-06-18
    Posts
    198

    Default

    Αυτό που συνειδητοποίησα είναι ότι δεν υπάρχει "δεν μπορώ να το κόψω", είναι θέμα απόφασης. Δύσκολο βέβαια, ειδικά αν καπνίζεις πολλά χρόνια, αλλά σίγουρα όχι ακατόρθωτο!

    Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  28. #478
    Senior Bodybuilder GEOZN8's Avatar
    Join Date
    17-06-14
    Location
    Athens
    Posts
    1,612

    Default

    Και εγώ κάπνιζα κάποια χρόνια αλλά το έχω κόψει και έχω βρει την υγεία μου. Παιδιά στο μυαλό είναι. Κάντε το και θα με θυμηθείτε!!
    Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου... Γιώργος.

  29. #479
    Pumping Iron Panosdes's Avatar
    Join Date
    26-04-15
    Posts
    250

    Default

    Ναργιλε 2-3 φορες τη βδομαδα!!! και γαμωωωω χαχαχα

  30. #480
    New Member
    Join Date
    16-09-14
    Posts
    30

    Default

    την χρονια που ξεκινησε το theard δεν υπηρχε μια ακομα κατηγορια.το ατμισμα.
    ατμιζω 4 χρονια σχεδον.
    απο το 2000 μεχρι αρχες του 2017 ημουν καπνιστης,και απο τοτε μεχρι σημερα ατμισμα


 
Page 16 of 16 FirstFirst ... 61213141516

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •