Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 5 of 8 FirstFirst 12345678 LastLast
Results 121 to 150 of 230
  1. #121
    Bodybuilding Newbie Kostas V's Avatar
    Join Date
    09-11-10
    Location
    Τριπολη Αρκαδιας
    Posts
    91

    Default

    Quote Originally Posted by pappas View Post
    ρε παιδια εσεις που ξερετε..Τα ασπραδια απο τα αυγα τα τρωνε ετσι;δηλαδη σκετα;;
    Κοιταξε να δεις.....εγω προσωπικα αμα ειναι να φαω ασπραδια αυγου,βραζω το λιγοτερο 5 αυγα,τα κα8αριζω και ετσι οπως ειναι τα κοβω στη μεση και αφαιρω τον κροκο και χωρις προσ8εση αλατιου η συνοδεια ψωμιου τρωω μονο το ασπρο μερος....(το ασπραδι)...ελπιζω να σε βοηθησα φιλος...καλη συνεχεια..

  2. #122
    Bodybuilding Newbie Kostas V's Avatar
    Join Date
    09-11-10
    Location
    Τριπολη Αρκαδιας
    Posts
    91

    Default

    Quote Originally Posted by Pavlos18 View Post
    Mία διεκρήνηση στη διατροφή αυτή μπορεί η κασείνη να αντικατασταθεί με κάτι άλλο?
    Εννοεις καφεινη???

  3. #123
    Bodybuilding Newbie sakaros75's Avatar
    Join Date
    20-07-10
    Posts
    5

    Default

    Εγω παντως εδω και 15 χρονια τα τρωω ωμα και δεν εχω παθει τιποτα. Φροντιζω παντως να βρισκω χωριατικα για να εχω το κεφαλι μου ησυχο.
    Last edited by Kardoula; 24-11-10 at 20:02.

  4. #124
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by sakaros75 View Post
    Εγω παντως εδω και 15 χρονια τα τρωω ωμα και δεν εχω παθει τιποτα. Φροντιζω παντως να βρισκω χωριατικα για να εχω το κεφαλι μου ησυχο.
    Πολύ κακώς! Για κάνε μια έρευνα να δεις τους κινδύνους. Το ότι δεν έχεις πάθει κάτι δε σημαίνει πως αυτό είναι και το σωστό.
    Ούτε μπορείς να ξέρεις η επόμενη τι σου επιφυλάσσει.. Είναι αυτό που λένε.. κι αν σου κάτσει;;

  5. #125
    Bodybuilding Newbie saiber's Avatar
    Join Date
    07-09-10
    Posts
    16

    Default

    Καλημερα σε ολους.Λοιπον ειμαι 1.80 108 κιλα απο 148 κανω διατροφη εδω και 9 μηνες και παω γυμναστηριο μαζι.Παλια εκανα σφαιρα και δεν ειμαι σα φουσκας.Θελω να μου πειτε ενα προγραμματακι να ακολουθησω λιγο πιο εμπειρο για να χασω αλλα 10 κιλακια περιπου.Ογκο εχω αποκτησει παρα πολυ καλο και ποιοτικο.Θελω να μου πειτε ενα προγραμματακι διατροφης.Γυμναστηριο παω 5 και ισως 6 φορες τη βδομαδα.Ευχαριστω πολυ.

  6. #126
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Καλύτερα άνοιξε ένα νέο τόπικ στην ενότητα με τη διατροφή, γράψε τι τρως μέχρι τώρα, στατιστικά, στόχο κλπ(ότι και εδώ δηλαδή).

    Έτοιμο πρόγραμμα δεν έχει αξία να σου δώσει κανείς, θα το διαμορφώσεις σύμφωνα με το πρόγραμμά σου, τις ανάγκες σου και τις συμβουλές που θα σου δώσουν τα παιδιά.

  7. #127
    Bodybuilding Newbie saiber's Avatar
    Join Date
    07-09-10
    Posts
    16

    Default

    Εχεις δικιο καλυτερα ειναι ετσι ευχαριστω παντως.Απλως ελεγα να το γραψω εδω για να μη γεμιζω το site threads.

  8. #128
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    16-01-11
    Posts
    160

    Default

    Παιδια γιατι μετα τη προπονηση βαζετε την ΒΙΤΑΜΙΝΗ C , που κολλαει , δε μπορω να καταλαβω :D

  9. #129
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    05-09-09
    Location
    Aθήνα
    Posts
    3,263

    Default

    επειδη δρα σαν αντιοξειδωτικο..αλλα και παλι και πριν την προπονηση να την εχεις δεν υπαρχει θεμα.

  10. #130
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    20-06-10
    Posts
    42

    Default

    Quote Originally Posted by jimbliz View Post
    επειδη δρα σαν αντιοξειδωτικο..αλλα και παλι και πριν την προπονηση να την εχεις δεν υπαρχει θεμα.
    πριν δεν ειναι καλυτερα ρε παιδες
    υδατοδιαλυτη ειναι η c καλυτερα με αδειο στομαχι

  11. #131
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    05-09-09
    Location
    Aθήνα
    Posts
    3,263

    Default

    σωστο αυτο που λες αλλα δεν νομιζω πως σε ερασιτεχνικο επιπεδο εχει τοσο πολυ σημασια.προσωπικα προτιμω να παιρνω ολες τις βιταμινες με το πρωινο μου!!

  12. #132
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    20-06-10
    Posts
    42

    Default

    Quote Originally Posted by jimbliz View Post
    σωστο αυτο που λες αλλα δεν νομιζω πως σε ερασιτεχνικο επιπεδο εχει τοσο πολυ σημασια.προσωπικα προτιμω να παιρνω ολες τις βιταμινες με το πρωινο μου!!
    καλα ναι ψιλα γραμματα..κουβεντα να γινεται
    εγω παλι προτιμω να τις μοιραζω σε διαφορες ωρες πριν την προπονηση
    εκτος απο Β που εχω με το ποστ μου

  13. #133
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    05-09-09
    Location
    Aθήνα
    Posts
    3,263

    Default

    καλα η βιταμινη Β ειναι must για post ειδικα για οσους πινουν πρωτεινη ακριβως μετα!

  14. #134
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    20-06-10
    Posts
    42

    Default

    Quote Originally Posted by jimbliz View Post
    καλα η βιταμινη Β ειναι must για post ειδικα για οσους πινουν πρωτεινη ακριβως μετα!
    εδω σ εχασα..μου το εξηγεις λιγο
    εγω περνω αμινοξεα,σπιτι,φαι,βιτ Β..

  15. #135
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    05-09-09
    Location
    Aθήνα
    Posts
    3,263

    Default

    απ οσο ξερω η βιτ Β συμβαλλει στην γρηγοροτερη και καλυτερη αποροφηση της πρωτεινης(να με διορθωσει καποιος αν λεω βλακειες) οποτε whey+bit B ειναι καλος συνδυασμος συμφωνα με το προηγουμενο! βεβαια και σε στερεο γευμα μετα το gym μια χαρα ειναι!

  16. #136
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    16-01-11
    Posts
    160

    Default

    Παιδια γιατι τοσο ψηλα οι υ/ες , μου εξηγειτε λιγο ?

  17. #137
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Quote Originally Posted by jimbliz View Post
    απ οσο ξερω η βιτ Β συμβαλλει στην γρηγοροτερη και καλυτερη αποροφηση της πρωτεινης(να με διορθωσει καποιος αν λεω βλακειες)
    Ναι αλλά για όλα τα macros. Όχι μόνο για την πρωτεΐνη.

    Β2 --> Λειτουργεί ως τμήμα των διαφόρων ενζυμικών συστημάτων που ασχολούνται με την οξείδωση των αμινοξέων και των υδατανθράκων.
    Β5 --> Αναγκαία στο μεταβολισμό των υδατανθράκων.
    Β6 --> Λειτουργεί στο σχηματισμό των αμινοξέων και υπεισέρχεται σε ορισμένες διαδικασίες μεταβολισμού των λιπών και των υδατανθράκων.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  18. #138
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    05-09-09
    Location
    Aθήνα
    Posts
    3,263

    Default

    Quote Originally Posted by cuban View Post
    Ναι αλλά για όλα τα macros. Όχι μόνο για την πρωτεΐνη.

    Β2 --> Λειτουργεί ως τμήμα των διαφόρων ενζυμικών συστημάτων που ασχολούνται με την οξείδωση των αμινοξέων και των υδατανθράκων.
    Β5 --> Αναγκαία στο μεταβολισμό των υδατανθράκων.
    Β6 --> Λειτουργεί στο σχηματισμό των αμινοξέων και υπεισέρχεται σε ορισμένες διαδικασίες μεταβολισμού των λιπών και των υδατανθράκων.
    ωραιος!!

  19. #139
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    20-06-10
    Posts
    42

    Default

    Quote Originally Posted by cuban View Post
    Ναι αλλά για όλα τα macros. Όχι μόνο για την πρωτεΐνη.

    Β2 --> Λειτουργεί ως τμήμα των διαφόρων ενζυμικών συστημάτων που ασχολούνται με την οξείδωση των αμινοξέων και των υδατανθράκων.
    Β5 --> Αναγκαία στο μεταβολισμό των υδατανθράκων.
    Β6 --> Λειτουργεί στο σχηματισμό των αμινοξέων και υπεισέρχεται σε ορισμένες διαδικασίες μεταβολισμού των λιπών και των υδατανθράκων.

  20. #140
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    24-04-11
    Posts
    13

    Default

    Γεια σας

    ειμαι σε περιοδο γραμμωσης και ηθελα να ρωτησω αν ειναι καλα να τρωω υδατανθρακα το βραδυ? Την αεροβια την κανω το πρωι γυρο στις 11

  21. #141

    Default

    Καλησπερα και απο εμενα.Κανω καιρο γυμναστικη,αεροβια κυριως.Το προγραμμα διατροφης που ακολουθω εδω και 1,5 χρονο ειναι το ακολουθο:
    Πρωι: 1 Ποτηρι Γαλα 1.5% λιπαρα (το πρασινο)
    1 Μουστοκουλουρο (φτιαγμενα απο την μανα μου)
    10:00: 1 κουλουρι Θεσσαλονικης
    Μεσημερι(14.00):Μεσημεριανο (αν ειναι κρεας βαζω και σε ενα μπολ κομμενο αγγουρι και καροτο).Αν ειναι οσπριο-λαδερο τρωω 2x φετες ψωμι και 1 κομματι φετα
    Φρουτο για επιδορπιο
    Απογευμα(17.00):Φρουτο(συνηθως μια μπανανα)
    Βραδυ: κουλουρι Θεσσαλονικης

    Γενικα ακολουθω μια διαιτα 1600 θερμιδων και αρκετες φορες πεφτω και λιγο πιο κατω(200-250 θερμιδες λιγοτερες)
    Ειμαι 1,83 και ζυγηζω 74-75kg.
    Γυμναζομαι καθημερινα και ακολουθω το ακολουθω προγραμμα: (ξεκινω στις 12.00 και τελειωνω στις 14.00)
    Δευτερα-Τεταρτη-Παρασκευη:15min διαδρομος σε λειτουργια hill
    4 x 10 μπαρα
    4 x 15 peck deck
    4 x 15 ενα οργανο που πιανει πιο ψηλα στο στηθος
    4 x 10 μπαρα για στηθος (στο ψηλο σημειο)
    350 κοιλιακους και 110 ραχαιους
    4 x 15 αρσεις αλτηρων 8kg
    15-20min διαδρομος ή step
    Τριτη-Πεμπτη: 15min διαδρομος σε λειτουργια hill
    4 x 15 πιεσεις για ωμους
    4 x 15 πιεσεις για ωμους(ενα μηχανημα που πιεζεις στα πλαγια ειναι)
    3 x 4x15 ασκησεις για πλατη
    350 κοιλιακους-110 ραχαιους
    4 x 10 βυθισεις(για τρικεφαλους)
    15-20min διαδρομος ή step
    Σαββατο: τρεξιμο Υμηττου (γυρω στα 40-45min αποσταση περιπου 10km)
    σχοινακι 4 x 3min
    ενδιαμεσα στα διαλλειματα στο σχοινακι 4 x 20 κοιλιακοι (συνολο 80)

    Αναμεσα σε καθε σετ κανω 1.30min διαλλειμα και στο σχοινακι κανω 2min.

    Θα επιθυμουσα να μου προσθεσετε σχολια πανω στο προγραμμα διατροφης αλλα και γυμναστικης.Ειμαι πολυ γραμμωμενος
    στους κοιλιακους μιας και απο μικρος ειχα κολλημα μαζι τους αλλα στα χερια δεν ειμαι τοσο.Στο στηθος προσπαθω να γραμμωσω
    και το ψηλοτερο σημειο καθως ηταν το μοναδικο σημειο που δεν γυμναζοταν τοσο απο τα push ups.Χερια δεν εχω τοσο γυμνασμενα καθως
    μου φαινονται πολυ αδυνατα.Μηπως να ανεβασω καμια φωτογραφια να με κρινετε εσεις;

    Ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας!!

  22. #142
    Bodybuilding Newbie antonisbb's Avatar
    Join Date
    23-06-11
    Posts
    10

    Default

    @wrc4all Καλο θα είναι το βραδυ να αποφευγεις τον υδατανθρακα για τον απλο λογο οτι ακολουθει ο υπνος, που δεν την χρειάζεσαι την ενεργεια στη φαση αυτη! Τελευταιο γευμα μπορεις να έχεις cottage cheese με λιγους ξηρους καρπους, ή αν δεν τρως γαλακτοκομικα, μπορεις να επιλεξεις αναμεσα σε φιλετο κρεατος(ψαρι, κοτοπουλο) με πρασινη σαλατα ή ασπράδια αυγών σύμφωνα με τις πρωτεινικες αναγκες σου!
    Last edited by antonisbb; 24-06-11 at 09:34.

  23. #143
    Pumping Iron fragias -7-'s Avatar
    Join Date
    20-09-11
    Location
    Athens,Dafni
    Posts
    437

    Default

    Όταν λέτε βρώμη εννοείται νιφάδες βρώμης να τρώμε σκέτες ή κάτι δημητριακά που έχουν βρώμη μέσα?..Επίσης θέλω και γω να αποκτήσω κοιλιακούς ..Είμαι 1.70 και 60 κιλα.Το πρόβλημα όπως έχω ξαναπέι είναι ότι δεν έχω ιδιαίτερο λίπος στο σωμα μου...οι κοιλιακοί μου μόλις που φαίνονται αλλά εγώ θέλω να τους κάνω να φαίνονται ξεκάθαρα.Το θέμα είναι όμω ότι δε θέλω να χάσω κιλά γιατί είμαι ήδη αρκετά ελεφρύς.Προσέξτε όμως, δεν είμαι καλαμάκι, έχω μυς πάνω μου και γράμωωση στο δικέφαλο έχω και αρκετά γυμνασμένο θώρακα...τι προτείνετε? και κατι αλλο καποιος απο σας προτεινε σε ενα παιδι που ηταν 62 κιλα και ηθελε γραμμωση αλλα ειχε λεει λιπος να μην κανει διατροφη για γραμμωση αλλα για ογκο και αφου παρει καποια κιλα να ξεκινησει γραμμωση.Μα πως γινεται να παρει κιλα , να χασει καποια απο αυτα και να αποκτησει κοιλιακους αφου πανω κατω θα ειναι στα ιδια κιλα και το ποσοστο λιπους δε θα διαφερει πολυ?
    Last edited by fragias -7-; 14-10-11 at 11:13.

  24. #144
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    28-07-11
    Location
    Αθήνα
    Posts
    138

    Default

    Καταρχήν καλύτερα σκέτη βρώμη και όχι δημητριακά με βρώμη.

    Όσο για τους κοιλιακούς,για να φαίνονται ξεκάθαρα πρέπει να έχεις χαμηλό ποσοστό λίπους,αλλά και ανεπτυγμένους κοιλιακούς μυς.Εσύ είσαι αρκετά λεπτός, οπότε όσο και να αδυνατίσεις δεν δεις ποτέ καλά ανεπτυγμένους κοιλιακούς μυς.

    Γι'αυτό κάνε μια διατροφή όγκου να βάλεις μερικά μυικά κιλά πάνω σου και μετά χάνοντας μόνο το περιττό λίπος,που αναγκαστικά θα έχεις πάρει,τότε θα φανούν πολύ καλύτερα.

    Για το τελευταίο που λες δεν θα είναι το ίδιο φυσικά.Με την προϋπόθεση ότι τα κιλά που θα βάλει θα είναι όσο το δυνατόν περισσότερο μυικά και αυτά που θα χάσει όσο το δυνατόν περισσότερο λίπος.Αν βάλει 10 άχρηστα κιλά και τα χάσει αυτά τα 10 κιλά τότε το ίδιο είναι.
    Διατροφή όγκου δεν σημαίνει παχαίνω και διατροφή γράμμωσης δεν σημαίνει αδυνατίζω.Πολλοί το συγχέουν αυτό.Βάζω όγκο σημαίνει βάζω πάνω μου κιλά ποιοτικά,δηλαδή όσο μπορώ πιο πολύ μυικά με κάποιο λίπος αναπόφευκτα.Διατροφή γράμμωσης σημαίνει χάνω λίπος ως επί το πλείστον,και όχι χάνω τα πάντα αρκεί να αδυνατίσω.
    Ελπίζω να καταλαβαίνεις τη διαφορά.

  25. #145
    Pumping Iron fragias -7-'s Avatar
    Join Date
    20-09-11
    Location
    Athens,Dafni
    Posts
    437

    Default

    Σε καταλαβαίνω απόλυτα..και κατι αλλο σε περιοδο ογκου το αλατι επιτρεπεται?

  26. #146
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    28-07-11
    Location
    Αθήνα
    Posts
    138

    Default

    Το αλάτι το χρειάζεσαι είτε σε περίοδο όγκου είτε γράμμωσης γιατί με την προπόνηση χάνεις αρκετά υγρά και ειδικά στη γράμμωση που κάνεις πολύ αερόβια.
    Βέβαια μην το παρακάνεις,αλλά μην το φοβάσαι το αλάτι.

  27. #147
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    10-12-11
    Posts
    6

    Default

    πρωινο : βρωμη (κουακερ) γυρω στα 80 γρ. με λιγο γαλα μελι και κανελα
    ειναι καλη επιλογη σε περιοδο γραμμωσης?

  28. #148
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    10-12-11
    Posts
    6

    Default

    συγνωμη ηθελα να πω σε περιοδο συντηρησης (της γραμμωσης)...

  29. #149
    Honorary Mod Senior Bodybuilder
    Join Date
    15-08-04
    Location
    Greece.
    Posts
    4,148

    Default

    Quote Originally Posted by vanzel View Post
    Το αλάτι το χρειάζεσαι είτε σε περίοδο όγκου είτε γράμμωσης γιατί με την προπόνηση χάνεις αρκετά υγρά και ειδικά στη γράμμωση που κάνεις πολύ αερόβια.
    Βέβαια μην το παρακάνεις,αλλά μην το φοβάσαι το αλάτι.
    Thumbs up! Μονο στα τελευταια στάδια της γράμμωσης αποφεύγουμε το αλατι, και αυτο κατα προτίμηση με παρακολούθηση κάποιου εμπειρότερου.
    Last edited by Aggelos; 30-12-11 at 18:59.

  30. #150
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Άγγελε;! Καλή επάνοδο!!!
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!


 
Page 5 of 8 FirstFirst 12345678 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •