Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 8 12345 ... LastLast
Results 1 to 30 of 230
  1. #1
    Honorary Mod Senior Bodybuilder
    Join Date
    15-08-04
    Location
    Greece.
    Posts
    4,148

    Default Διατροφή Γράμμωσης Bodybuilding

    Προς συζητηση, αλλα και για τα νεα μελη που ρωτανε για διατροφη γραμμωσης..

    Γευμα 1: 80 γρ. βρωμη, 1 scoop whey, μισο scoop κασεινη, πολυβιταμινη

    Γευμα 2: 60 γρ. καφε ρυζι ή μπασματι, 150 γρ κοτοπουλο

    Γευμα 3: 80 γρ καφε ρυζι ή μπασματι, 150 γρ κοτοπουλο

    ---Προπονηση---

    Μεταπροπονητικο shake: 50 γρ δεξτροζη, 1.5 scoop whey (προαιρετικα και 5-10 γρ γλουταμινη), 1 γρ. βιταμινη C

    Γευμα 4 (30-45 λεπτα μετα): 60 γρ. καφε ρυζι ή μπασματι, 1 τονος σε νερο

    Γευμα 5: Σαλατα (ντοματα, μαρουλι κτλ), 2 κουταλιες ελαιολαδο, 1 αυγο ολοκληρο και 5 ασπραδια

    Γευμα 6: 1.5 scoop κασεινη και 8 γρ ιχθυελαιο ή εναλλακτικα 150 γρ σολωμος ή αλλο παχυ ψαρι και λιγα λαχανικα.

    Τα γραμμαρια του ρυζιου ειναι σε ωμο βαρος.

    Οι θερμιδες που βγαζει ειναι 2920 στις ημερες προπονησης και 2560 στις ημερες ξεκουρασης, οπου η διατροφη ειναι η ιδια, με παραλειψη μονο του shake.

    Αυτη η διατροφή για γράμμωση δεν ειναι για αγωνιστικη περιοδο ή πολυ ακραιες φασεις cutting, αλλα για μια απλη περιοδο γραμμωσης ενος αθλητη μεα θερμιδες συντηρησης (συμπεριλαμβανομενης και της δραστηριοτητας, της προπονησης με βαρη και της αεροβιας) περιπου 3200-3300. Σκοπο εχει της απωλεια 2-2.5 κιλων το μηνα, με διατηρηση της μυικης μαζας. Σταδιακα οι θερμιδες μπορουν να πεσουν λιγο, για να ισορροπησει η μικρη πτωση του μεταβολισμου λογω της διαιτας. Αν καποιος εχει μικροτερες ή μεγαλυτερες θερμιδες συντηρησης, μπορει να αυξησει τις ποσοτητες αναλογικα. Πχ για καποιον με θερμιδες συντηρησης 3600, ολες οι ποσοτητες αυξανονται κατα 10%, για θερμιδες συντηρησης 2600, ολες οι ποσοτητες μειωνονται κατα 20% κοκ.

    Η ζωικη πρωτεινη ειναι στα περιπου 230 γραμμαρια τις ημερες προπονησης και στα 195 τις ημερες ξεκουρασης. Η συνολικη πρωτεινη στα περιπου 260 και 225 γρ. αντιστοιχα.

    Οι υδατανθρακες ειναι στα 290 γρ. τις ημερες προπονησης και 240 τις ημερες ξεκουρασης.

    Το λιπος στα 80 γρ. ολες τις ημερες.

    Το ποσοστο πρωτεινης-υδατανθρακα-λιπους ειναι περιπου 35-40-25 τις ημερες προπονησης και 35-37-28 τις ημερες ξεκουρασης.

    Η προσληψη νερου πρεπει να ειναι πανω απο 3 λιτρα την ημερα. Ενα πολυ καλο και εφικτο νουμερο ειναι τα 4 λιτρα.

  2. #2

    Join Date
    08-05-07
    Location
    Greece.
    Posts
    0

    Default

    καλισπερα παιδια!εγω παλι,εκανα μια "διατροφη" εντελως δικη μου,πολυ αεροβιο,και παραλληλα ασκηση,και εχασα σε ενα 4μηνο 14 κιλα!μαλλον πολλα ε?λοιπον,υψος 1.69 και πλεον 70 κιλα!απ'οτι καταλαβαινετε θελω ακομα.ειχα κανει λιπομετρηση πριν ξεκινησω την "διατροφη" και ημουν 29,1%!!!!!!!!(πολλα ε???)!πλεον ειμαι στο 21,0%!σιγουρα εχασα μπολικο λιπος αλλα και μυικη μαζα,αλλα να σας πω την αληθεια δεν με ενοιαζε πολυ,γιατι επρεπε να αδυνατισω...πλεον ομως θελς να χασω μονο λιπος,να φτασω σε ενα 18%,αλλα φανταζομαι οτι για τους επομενους(καμποσους) μηνες θα ειναι δυσκολο...
    Πλεον δεν θελω να χασω αλλο μυικο ιστο,αλλα να βγαλω μονο λιπος.οποτε ξεκινησα 2 μερες τωρα καποιους λιποδιαλυτες,CLA,και whey,και θελω να ρωτησω ενα προγραμμα διατροφης,αλλα οχι κανα τρελο.(δεν ειμαι σιγουρος,δω το χαρτι της λιπομετρησης,αλλα μου φαινεται οτι πλεον εχω 41% μυικο ιστο).Αυτα...ευχαριστω πολυ εκ των προταιρων....

  3. #3
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    21-08-07
    Location
    .
    Posts
    22

    Default

    ρε παιδια εσεις που ξερετε..Τα ασπραδια απο τα αυγα τα τρωνε ετσι;δηλαδη σκετα;;

  4. #4
    Pumping Iron
    Join Date
    07-01-06
    Location
    .
    Posts
    419

    Default

    Οχι ωμά πάντως

  5. #5
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    27-06-06
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    1,974

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by pappas

    ρε παιδια εσεις που ξερετε..Τα ασπραδια απο τα αυγα τα τρωνε ετσι;δηλαδη σκετα;;
    </blockquote id=quote>

    Όχι ρε συ σκέτα, ποιός είσαι ο σταλόνε στο ρόκυ ; Θα πάθεις σκορβούτο.

    Το πιο σύνηθες είναι το βράσιμο.
    KaKoFoNiX WaS HeRE !!!

  6. #6
    New Member
    Join Date
    28-08-07
    Location
    Neverland, Greece.
    Posts
    32

    Default

    Εχω "κοπει" αρκετα αλλα μαλλον θελω ακραιο κοψιμο... Εχω ριξει τις θερμιδες μου αρκετα αλλα εχασα γρηγορα μυικη μαζα (τον τελευταιο μηνα 2κιλα). Αυτην την στιγμη τρωω περισσοτερες θερμιδες αλλα δεν μπορω να βαλω βαρος! Τι εγινε ρε παιδια καηκα τελειως? Εστω οτι δεν μπορω να παρω ογκο σκεφτομαι να ριξω και αλλο τις θερμιδες μηπως και κοπω περισσοτερο, παντως εχω αποκτησει μεγαλυτερη φλεβικοτητα με αυτην την "υπερφορτωση" θερμιδων και παλι δεν καταλαβαινω γιατι...
    Never guit.

  7. #7
    Honorary Mod Senior Bodybuilder
    Join Date
    15-08-04
    Location
    Greece.
    Posts
    4,148

    Default

    Προφανως εγινε η αναπληρωση του γλυκογονου μετα τη διαιτα που ειχε αδειασει και γι αυτο φαινεσαι πιο "γεματος" και με περισσοτερη φλεβικοτητα. Συνεχισε να τρως καθαρα και αρκετες θερμιδες (+300-500 πανω απο το μεταβολισμο) και θα ερθει και η αυξηση βαρους

  8. #8
    New Member
    Join Date
    28-08-07
    Location
    Neverland, Greece.
    Posts
    32

    Default

    Θα αρχισω απο αυριο με περισσοτερο υδατανθρακα, λογικα τελος της εβδομαδος θα εχω 1κιλο αν τρωω αυτες τις θερμιδες, ειδωμεν...
    Never guit.

  9. #9
    Pumping Iron
    Join Date
    23-09-07
    Location
    Greece.
    Posts
    357

    Default

    Μπορεί κάποιος να μου πει γιατί τα γαλακτοκομικά δεν κάνουν για την περίοδο γράμμωσης???Τα φρούτα κάνουν???
    pal

  10. #10
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    27-06-06
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    1,974

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Pal

    Μπορεί κάποιος να μου πει γιατί τα γαλακτοκομικά δεν κάνουν για την περίοδο γράμμωσης???Τα φρούτα κάνουν???
    </blockquote id=quote>

    Δες εδώ http://www.bodybuilders.gr/data/main...?TOPIC_ID=3000

    και εδώ http://www.bodybuilders.gr/data/main...?TOPIC_ID=3246

    ο άνθρωπας έκανε ολόκληρη μελέτη, κρίμα να λέμε πάλι τα ίδια
    KaKoFoNiX WaS HeRE !!!

  11. #11
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    22-03-07
    Location
    ATHENS, Greece.
    Posts
    103

    Default

    Φιλε livas και εγω να τα ρωτουσα δεν θα τα ελεγα καλυτερα...!
    ειμαστε σχεδον το ιδιο μονο που εγω το περισοοτερο λιποσ το εχω γλουτους και ποδια κι πλαγια στη μεση.ειμαι και εγω 1,85 87 κιλα και ξεκιναω γραμμωση..!εχω κανει εν αχρονο γεματο ηδη προπονηση και εχω δει μυικα κερδη και ειμαι λιγακι ευχαριστημενοσ...
    και μενα η απορια μου ειναι με μια διατροφη καθαρη με 6 γευματα οπωσ προτεινει ο aggelos περιπου 2200-2400 θερμιδες με whey και cell tecη κρετινη γαι τον γεναρη και φλεβαρη με 3 προπονησεισ level 2 brawny+30 αεροβικη στισ 2 απο τισ 3 και 2 ξεχωριστεσς αεροβιεσ σε αλλεσ μερες 40 λεπτα πρωι πριν φαω και μετα να σταματησω κρεατινη και να παρω και το lipo 6 + bcaas για αλλους 4μηνες και προς το τελοσ 2 μηνες να αυξησω αεροβια και να μειωσω λιγο υδατανθρακεσ και λιπη θα δουλεψει γαι να βγει ενα καλοο αποτελεσμα τελοσ ιουνιου..?
    εμαι fun του forum απλα δεν γραφω συχν ...το παρακολουθω εν χρονο σχεδον καθημερινα και εχω παρει απιστευτα πολυ καλο υλικο

    ευχαριστω ολους και αναμεν τισ απαντησεις σασ!!

  12. #12
    New Bodybuilder
    Join Date
    30-01-08
    Location
    .
    Posts
    1

    Default

    vasika twra anakalupsa to site pou exw arxisei na kanw k proponiseis ligo poio sovara..eimai 190ipsos me varos 90 killa.thelw na xasw lipos kai exw arxisei proponiseis me polles epanalipseis kai aerovia proponish (treksimataki sthn arxh tis proponishs)shmera agorasa kai mia nitotech mou thn pasarane gia polu kalh!twra ti einai tha fanei sthn poreia...prepei na kospw teleiws to psomi?etrwga peripou 4 fetes thn mera olikis alesews..kai niwthw pos an to kopsw dne tah mporw na xortasw me tipota..mporei na mou pei kaneis kamia diatrofoula oxi trela austirh?kai an to kapnisma epireazei toso polu thn fusikh katastash (gia na vgazw tis proponiseis kalutera)

  13. #13
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    13-01-08
    Location
    .
    Posts
    20

    Default

    Διαβαζοντας ειδα εξαιρετικες πληροφοριες σχετικα με διατροφη απο αρκετα ατομα και το σημαντικοτερο με επαρκη εξηγηση του πως ενεργει στον οργανισμο μας.Μαλιστα εσωσα καποια στοιχεια και το pdf βιβλιο για να τα εχω για οδηγο.
    Σας παρακαλω επιτρεψτε μου να διατυπωσω καποιες αποψεις.

    Ειναι αληθεια παντως οτι τυπικα δεν μπορει να εφαρμοστει σε ενα μεγαλο αριθμο ατομων επακριβως ο ορθοτατος κανονας των πολλων γευματων.Εγω ας πουμε ειμαι καθηγητης Αγγλικων και δουλευω απο τις 3.00 το μεσημερι μεχρι αργα το βραδυ.Και σε φροντιστηριο και με ιδιαιτερα μαθηματα.Ειναι εντελως αδυνατο να τον ακολουθησω.

    Παντως σε ολα αυτα τα σωστα, υπαρχει πρακτικα ενας μεγαλος βαθμος σχετικοτητας.Εγω τις ωρες των μαθηματων τρωγω σοκολατες πρωτεινης(τις εχω βρει καπου φτηνα και ψαχνω και τις περιπτωσεις προσφορων)η περνω kefir που αποδεδειμενα εχει πολυ καλες επιπτωσεις στους μυς και καλη διατροφικη αξια,η πινω πορτοκαλαδα χωρις ζαχαρη μαζι με καποια δισκια σπιρουλινας η οποια περαν των πολιποικιλων ωφελειων στον οργανισμο, δινει τρομερη ενεργεια και αντοχη,εχει και πολυ δυνατη αντιοξιδοτικη δραση και ειναι ισχυρα αντικαρκινογονος.
    Αρα εστω και για εμας με ασχημο ωραριο εργασιας, μια σοβαρη ερευνα μπορει να μας δειξει οτι υπαρχουν τροποι να ειμαστε πολυ κοντα στο σωστο τροπο διατροφης αν οχι απολυτα ακριβως οπως πρεπει.
    Τελος να πω πως για μενα ο καλυτερος τροπος γραμμωσης απο οτι διαπιστωνω ειναι το bodybuilding με μεγαλα βαρη και μεγαλη ενταση(αφου προηγηθει προθερμανση)και για τους κοιλακους π.χ. ολες οι σχετικες ασκησεις με εντονο βαρος και οχι μονο με το σωμα αλλα προσεκτικα,οχι βιαστικα και αποτομα.Να ακουμε το σωμα μας και να μεγαλωνουμε τα βαρη προοδευτικα.
    Επισης εχω σχηματισει την αιρετικη εντυπωση πως για καψιμο λιπους η αεροβικη ειναι χασιμο χρονου.Καις ελαχιστες θερμιδες χωρις αυτο να εχει διαμορφωτικη επιπτωση στο σωμα σου που θα τις ξαναπαρεις πολυ απλα μεσα στην ιδια μερα με το επομενο γευμα.Οπως δηλαδη λεει ενας παλιος bodybuilder που θαυμαζω ο Dave Draper αν εισαι ενα μεγαλο αχλαδι ,με την αεροβικη θα γινεις ενα μικροτερο αχλαδι.Το σωμα καιει λιπος και διαμορφωνεται γραμμωμενο και δυνατο μονο με την ενταση και τα μεγαλα βαρη δηλαδη την υπερφορτωση των μυων.Και ηδη με μονο 7 μηνες bodybuilding εχω χασει πολυ περισσοτερο λιπος και εχω περισσοτερη γραμμωση καθως και αυξηση μυικου ογκου απο αλλους φιλους στο γυμναστηριο που τρεχουν καθε μερα στον διαδρομο μιση ωρα εδω και 2 χρονια!

    Κατα την αποψη μου αεροβικη ειναι χρησιμο να κανει κανεις μονο για την καρδια και τους πνευμονες οχι για να ξεφορτωθει λιπος.Επισης οι πιο πολλοι bodybuilder συγγραφεις λενε να κανουμε αεροβικη 8-12 ωρες μετα τα βαρη γιατι αλλιως εμποδιζει τους μυς να δυναμωσουν και να μεγαλωσουν αρκετα.

    Αρα για μενα αρκει να τρωμε προσεκτικα και να αποφευγουμε τα λιπαρα οσο γινεται δεν χρειαζεται να απογοητευτουμε οτι π.χ. θα κοψουμε το ψωμι η κατι αλλο που μας αρεσει.Βεβαια θα χρειαστει να τρωμε καλυτερα μαυρο ψωμι που ειναι πιο υγιεινο και οχι μεγαλες ποσοτητες αλλα η διαφορα θα γινει με μεγαλη ενταση σε ασκησεις με βαρη για μενα.Απολαυστε καποιες μικρες διατροφικες αμαρτιες(αλλα σε λογικες μικρες δοσεις)η ζωη ειναι μικρη ,εγω δεν αισθανομαι καλογερος του bodybuilding αλλα γινομαι βαρβαρος με τα βαρη,αν μου επιτρεπετε λιγο λογοτεχνικο χιουμορ.

  14. #14

    Join Date
    06-08-04
    Posts
    8,354

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Επισης εχω σχηματισει την αιρετικη εντυπωση πως για καψιμο λιπους η αεροβικη ειναι χασιμο χρονου.</blockquote id=quote>

    Διαφωνω φιλε benign, σε μενα προσωπικα δουλευει αρκετα καλα. Ειδικα αν γινεται το πρωι πριν το πρωτο γευμα τα αποτελεσματα ειναι πολυ πιο δραστικα.

  15. #15
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    13-01-08
    Location
    .
    Posts
    20

    Default

    Για σου ikamak. Σε πιστευω και εφοσον λειτουργει σε σενα πρεπει να το συνεχισεις. Αλλα σε μενα ,παρολο που πριν επαιρνα και λιποτροπικα και μαλιστα ισχυροτατα δεν εκανε τιποτε για καψιμο λιπους.Αντιθετα ''εκοψα'' περισσοτερο και βελτιωθηκα απο τοτε που αρχισα ενα προγραμμα που λεγεται Max-OT με υπερφορτωση των μυων.

    Βεβαια και τωρα κανω διαδρομο,η ποδηλατο η γενικα cardio αλλα λιγοτερο και οχι για χασιμο λιπους.Ξερω πως ωφελει πολυ για την καρδια και το αναπνευστικο.Αλλα για μενα κοιλιακους και γραμμωση δεν κανει.

    Να σου πω επισης οτι οταν αρχιζω να γερναω ,σε μεγαλυτερη ηλικια, εκει θα βαλω περισσοτερο cardio σιγουρα γιατι θα εχω αλλες αναγκες πλεον και θα θυσιασω λιγο μυικο ογκο για καλυτερη καρδια και μακροβιοτητα και λιγοτερο βαρος.

  16. #16

    Join Date
    06-08-04
    Posts
    8,354

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by benign

    Για σου ikamak. Σε πιστευω και εφοσον λειτουργει σε σενα πρεπει να το συνεχισεις. Αλλα σε μενα ,παρολο που πριν επαιρνα και λιποτροπικα και μαλιστα ισχυροτατα δεν εκανε τιποτε για καψιμο λιπους.Αντιθετα ''εκοψα'' περισσοτερο και βελτιωθηκα απο τοτε που αρχισα ενα προγραμμα που λεγεται Max-OT με υπερφορτωση των μυων.</blockquote id=quote>

    Το προγραμμα πιθανοτατα σε "επιασε", δηλαδη το χρησιμοποιησες σωστα και στρογγυλεψε το σωμα σου, γι'αυτο και νομιζεις οτι εχασες λιπος. Μπορει με απολυτους αριθμους να μην εχασες λιπος αλλα γεμιζοντας τους μυς σου να αλλαξες το ποσοστο του στο σωμα σου.
    Για να διαπιστωσεις αν δουλευει οντως η αεροβια πανω σου θα πρεπει να κρατησεις ολες τις υπολοιπες παραμετρους σταθερες και να παιζεις μονο με αυτη, δηλαδη 1 μηνα χωρις - 1 μηνα με αεροβια (πχ 3 φορες εβδομαδιαιως).

  17. #17
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    13-01-08
    Location
    .
    Posts
    20

    Default

    Θα το δοκιμασω.Αλλα ποση ωρα?Μια ωρα?

    Σχετικα με το αλλο θεμα ξερω πως μειωθηκε το λιπος οχι μονο γιατι φαινεται εμφανισιακα αλλα και γιατι εχουν λιπομετρητη στο γυμναστηριο.

    Τι cardio κανεις?Διαδρομο η ποδηλατο?

  18. #18

    Join Date
    06-08-04
    Posts
    8,354

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by benign

    Θα το δοκιμασω.Αλλα ποση ωρα?Μια ωρα?

    Αυτο ειναι καθαρα δικο σου θεμα, αναλογα την φυσικη σου κατασταση. Θα σου ελεγα να ξεκιναγες με 3 μισαωρα γρηγορο περπατημα/jogging.

    Τι cardio κανεις?Διαδρομο η ποδηλατο?

    Προσωπικα μου αρεσει το τρεξιμο, ειτε σε διαδρομο ειτε εξω στη φυση!
    </blockquote id=quote>

  19. #19
    New Member partakiasss's Avatar
    Join Date
    30-10-06
    Location
    Halkidiki, Greece.
    Posts
    73

    Default

    Καλησπέρα θέλω να ρωτήσω κάτι, σε λίγο καιρό ξεκινάω γράμμωση και θέλω να ρωτήσω αν μπορώ να χρησιμοποιήσω μαύρο μπακέτα για πρακτικούς λόγους τουλάχιστον για τον πρώτο 1-1,5 μήνα.

  20. #20
    Pumping Iron
    Join Date
    30-04-06
    Location
    .
    Posts
    513

    Default

    Ποσο καιρο θα διαρκεσει η περιοδος γραμμωσης σου?
    Ενα παραδειγμα προγραμματος γραμμωσης διατροφικα για 3 μηνες ειναι το ακολουθο.
    Τον πρωτο μηνα θα κρατησεις την διατροφη σου ΙΔΙΑ απλα θα αυξανεις σταδιακα την αεροβια σου σε διαρκεια ανα προπονηση
    και σε αριθμο προπονησεων ανα εβδομαδα.
    Κατα τον δευτερο μηνα αρχιζουν οι διαφορες περικοπες και η περαιτερω αυξηση της αεροβιας.
    Μειωνεται η ληψη υδατανθρακα και μερικα αυξανεται η ληψη πρωτεινης και λιγου καλου λιπους αν θελεις.
    Εκει αρχιζεις σιγα σιγα να καθαριζεις την διατροφη σου...πχ να κοβεις το μελι και τους ξηρους καρπους.
    Τον 3ο και τελευταιο μηνα θα πρεπει να εχουν κοπει σχεδον ολα....(αυτο εξαρταται ποσο προετοιμασμενος εισαι να βασανιστεις για να γραμμωσεις)
    κροκοι αυγων μαυρο ψωμι ακομη κουακερ και φρουτα κομμενα.

  21. #21
    Pumping Iron lazaross's Avatar
    Join Date
    09-02-08
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    675

    Default

    Οταν λεμε για δεξτροζη, κασεινη, βρωμη κτλ, τα πινουμε σε ενα μιξερ με γαλα;

  22. #22
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by lazaross

    Οταν λεμε για δεξτροζη, κασεινη, βρωμη κτλ, τα πινουμε σε ενα μιξερ με γαλα;
    </blockquote id=quote>

    Μπορείς να το κάνεις κι έτσι. Άλλη προτιμούν να τα πίνουν ξεχωριστά, ή να ετοιμάζουν το ρόφημα να το ρίχνουν στη βρώμη και να τη τρώνε μετά.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  23. #23
    New Member
    Join Date
    26-03-08
    Location
    .
    Posts
    11

    Default

    ρε παιδια εγω ειδα αυτες τις διατροφες γραμμωσης αλλα πως ξερω πως θα τισ προσαρμοσω πανω στο δικο μου σωμα? επισης ειμαι 1.68 και 62 κιλα αλλα με αρκετο λιπος(λιπομετρηση δεν πηγα να κανω ακομα αλλα θα παω και θα σας ενημερωσω) ειναι για μενα καταλληλη η διατροφη για γραμμωση?

  24. #24
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    05-07-07
    Location
    .
    Posts
    157

    Default

    LΑΖΑΡΕ oχι δεν ειναι καταλληλη γιατι δεν εχεις μυς για να γραμμωσεις.. Κοιτα μπορει να σου φαινονται πολυ ομορφα τα γραμμωμενα σωματα πχ το σωμα του Sersemi αλλα σκεψου το εξης : αν εισαι 1 68 62 κιλα με ΛΙΠΟΣ ,για να φυγει (λεμε τωρα) αυτο το λιπος πρεπει να πεσεις στα 55-60 κιλα.Πιθανοτατα σε αυτα τα κιλα να μοιαζεις σαν αρρωστος με χερια και ποδια σαν καλαμακια.Δε θα εχεις αποτελεσματα που θες και θα απογοητευτεις (i ve been there πριν 3 χρονια).Τη γραμμωση την κανουμε για να εμφανιστουν οι μυες που με τοσο κοπο εχουμε βαλει σε περιοδο ογκου!ΜΗ ΚΑΝΕΙΣ ΓΡΑΜΜΩΣΗ.(ακομα)
    Διαβασε εδω
    http://www.bodybuilders.gr/data/main...?TOPIC_ID=1832

    Δηλαδη βρε Λαζαρε θελω να σου πω πως ακομα δεν ακουμπησες βαρη και σκεφτεσαι διατροφες για γραμμωση για να γραμμωσεις τους μυες που δεν εχεις βαλει ακομα με τα βαρη!!(χμμμ)

    Προσωπικα θα σου προτεινα να συνεχισεις να τρως οπως εχεις ποσταρει σε καποιο αλλο τοπικ (προσεχοντας το μεταπροπονητικο σου γευμα) και να μην ασχοληθεις με πολλες λεπτομερειες.Αν θες να ασχοληθεις με λεπτομερειες καλυτερα ξεκινα να μελετας αυτο
    http://www.bodybuilders.gr/data/main...?TOPIC_ID=1787

    Δηλαδη σα μπουσουλα θα σου προτεινα ο εξης
    1.Συνεχιζεις να τρως οπως εχεις ποσταρει σε αλλο φορουμ (προσεξε τι τρως μετα την προπονηση)
    2.Φτιαχνεις ενα πολυ καλο προγραμμα για βαρη. Καλυτερα ο γυμναστης imo γιατι εισαι αρχαριος. το οποιο περιλαμβανει ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΟΛΥΑΡΘΡΙΚΕΣ ΑΣΚΗΣΕΙΣ + ορισμενες απομονωτικες.
    3.Πας γυμναστηριο και μαθαινεις την εκτελεση αυτων των ασκησεων (με ελαχιστα κιλα στην αρχη)
    4.Σε 2 - 3 εβδομαδες (η περισσοτερο) ξεκινας καποιο προγραμμα διατροφης για ογκο (υπερθερμιδικη διατροφη) και αν αισθανεσαι ετοιμος αλλαζεις και το προγραμμα γυμναστικης σου σε κατι τετοιο
    http://www.bodybuilders.gr/data/main...?TOPIC_ID=1783
    απο οπου διαλεγεις LEVEL 1.
    5.Μετα απο αρκετο καιρο και απο πολυυυυ φαι , πολυυυ προσπαθεια στο gym και αφου εχεις βαλει καποια καλα μυικα κιλα πανω σου μπορεις να σκεφτεις τη γραμμωση.
    You Will Respect My Authoritah!

  25. #25
    New Bodybuilder
    Join Date
    28-03-08
    Location
    France.
    Posts
    3

    Default

    Λοιπόν ,αγαπητοί μου φίλοι έχω ρίξει το διάβασμα τις αρκούδας και πιο πολύ μπερδεμένος είμαι θα έλεγα...

    Έχετε και τις διαφωνίες σας που με μπερδεύουν αρκετά, θα θέσω εγώ μερικά ερωτήματα όπως τα βλέπω!

    1) είμαι 40 χρόνο 1.81 και 102 κιλά, παρόλο το "άπειρο" λίπος που έχω τα έχω παντού τα κιλά και δεν είμαι χαλια,
    έχω ωμοπλάτες μεγάλες και "τεραστια χερια"...

    2) μόλις αγόρασα ένα μπάγκο + αλτιρακια κτλ.. και εφαρμόζω ένα πρόγραμμα για αρχαριους που είχε μέσα στο κουτί πώλησης με τον πάγκο...
    αλτιρακια διαφορες ασκήσεις προτείνει για τους ωμους, λαιμό, κιλά maximum σε αλτιρακια πρώτο στάδιο 7.5 κιλά λέει για τον πρώτο μηνα,
    κάπως τα ίδια πάνε τα πράγματα στον πάγκο σετάκια των 15-20 με διαλύματα και maximum 20 κιλά...

    Στην αρχή και το τέλος οι κοιλιακοί!!

    θέλω να κάνω γράμμωση και να χάσω κιλά!!!! είμαι ήδη από φυσικό μου "ντουλάπα" θέλω να μου συστήσετε ένα πρόγραμμα σε συνδυασμό
    με κάποια διατροφή στο περίπου, και γενικά τις συμβουλές σας!

    Μην ξεχνάτε είμαι πρωτάρης και ΆΣΧΕΤΟΣ!

    Ευχαριστώ!

  26. #26
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    18-02-07
    Location
    Mytilene (currently Athens), Greece.
    Posts
    1,077

    Default

    Για πρόγραμμα γυμναστικής κοίταξε το τόπικ που δίνει παραπάνω ο jimaica και για διατροφή κοίταξε αυτήν του Άγγελου που βρίσκεται σε αυτό το τόπικ.
    Train hard = Feel good
    ----------------------------------------
    Sign up for the Best Online Manager game:
    www.trophymanager.com/index.phpref=254028

  27. #27
    Pumping Iron
    Join Date
    04-04-08
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    495

    Default

    geia sas paidia!eimai kainourgios sto forum.eimai 19 xronwn 72 kg ipsos 1.79. kanw gymnastiki kolymvisi k kick box.an k eimai adynatos o lipwdis istos mou xalaei tin psixologia.skotwnomai stin diatrofi edw k 1 xrono xwris pitses souvlakia anapsiktika gluka k vlakeies apo periptera. kathomai k i koilia mou kanei pswmakia k to derma mou einai poly pladaro k xalaro.den exw provlima varous.i koilia mou einai flat.alla kai orthios otan eimai pali me to xeri mou to travaw san zymari.alloi mou lene lipoanarofissi alloi oti tha fygei se ligo kairo mono tou k tetoia.i alithia einai oti otan imoun pio mikros eimoun ypervaro paidi oxi paxysarko alla ypervaro k elega oti apo ekei mou exei meinei.Alla twra meta apo toso kairo diatofis k askisis den tha eprepe na fygei?Edw kai 1misi mina pairnw priteinime 2g ydatanthraka tis scitec nutrition alla elaxisti diafora eida.San pio empeiroi polloi apo esas edw ti mou proteinete?Opoiadipote apopsi tha me voithiseiei.Eimai se apognwsi.Euxaristw ek twn proterwn k sorry an sas kourasa
    '' ''

  28. #28
    Pumping Iron
    Join Date
    04-04-08
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    495

    Default

    na prosthesw oti swmatiko lipos exw 16%.kisws ama to pigaina gyrw sto 10% na evlepa apotelesma.ama me dei o plastikos xeirourgos k tou pw oti irtha gia lipoanarofisi tha gelaei giati to provlima den einai megalo alla enoxlitiko.ego pou prospathw na valw psila ton pixi k na petyxw tous stoxous mou exw provlima
    '' ''

  29. #29
    Pumping Iron
    Join Date
    04-04-08
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    495

    Default

    οσο για την διατροφη μου τρωω 9 το πρωι ενα μπολ φιτνες δημητριακα ολικης αλεσης με γαλα 1,5%, 9 και 30 παω προπονηση στις 11 που γυρναω 1 σκουπ πρωτεινη scitec 100%whey professional μεσημεριανο οτι εχει(οσπρια μακαρονια κρεας κοτοπουλο κλπ) στις 4 κολυμβηση 800μ κ με το που γυρναω ενα σκουπ παλι.στο ενδιαμεσο μπορει να φαω ενα τοστ με μαυρο ψωμι 1 φετα γαλοπουλα κ 1 τυρι με χαμηλα λιπαρα η αντι για αυτο ενα γιαουρτι με μελι.βραδυ τρωω ντακο(παξιμαδι κρητικο με τοματα ελιες κ ανθοτυρο) η 2 τοστ η τονοσαλατα
    '' ''

  30. #30
    Pumping Iron
    Join Date
    04-04-08
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    495

    Default

    pws ginetai na postaro merikes foto gia na katalavete kai na voithisete?
    '' ''


 
Page 1 of 8 12345 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •