Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 22 of 22
  1. #1
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    17-06-06
    Location
    Αθήνα, Κυψέλη, Greece.
    Posts
    183

    Default Συμπλήρωμα κρεατίνης

    Γεια σας παιδιά είμαι νέος στο Forum και από ότι είδα μερικοί από εσάς είστε αρκετά ψαγμένοι σε θέματα διατροφής και συμπληρωμάτων.
    κατ΄ αρχάς ασχολούμαι με το ΒΒ περίπου 5 χρόνια και είμαι 35 (άρχισα αρκετά μεγάλος).Με ύψος 1.79 βάρος 80κ. και λίπος περίπου 12%.
    Θέλω την άποψη σας για την κρεατίνη που είναι κατά τη γνώμη μου το πλέον αμφιλεγόμενο συμπλήρωμα. Εγώ την έχω βάλει στη διατροφή μου τα τελευταία 2 χρόνια περίπου και με έχει βοηθήσει αρκέτα και σε αντοχή και σε όγκο. Το πρόβλημα είναι ότι από τους φίλους και γνωστούς δεν έχω κάποιον που να κάνει χρήση πάνω από 5 χρόνια για να ξέρω τι γΙνεται με τα νεφρά πχ ή με το συκώτι μετά από μακροχρόνια χρήση.
    Σε εμένα δεν έχει παρουσιαστεί κάποιο πρόβλημα αλλά αν διαβάζετε Μusclemag θα δείτε στη στήλη "πείτε μας γιατρέ" μέχρι και περίπτωση αιματουρίας! Γιατρό που έχω ρωτήσει είναι αρνητικός εντελώς! Εχω ακούσει ότι μπορώ να παίρνω και ασταμάτητα χωρίς "κύκλους" και no problem. Τελικά τι γίνεται; εσάς ποιά είναι η γνώμη σας; Yπάρχει ας πούμε κάποιος με 10 χρόνια χρήσης κι όλα ΟΚ; Mε τις διάφορες μορφές κρεατίνης που έχουν σκάσει στην αγορά τα τελευταία χρόνια (tricreatin malate)πχ είναι ασφαλή ξερετέ κάτι; τι λέει η εμπειρία σας;
    Περιμένω κάποιες απόψεις σας με ενδιαφέρον συγνώμη γιά το τεράστιο γράμμα.

  2. #2
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    21-09-08
    Location
    Athens, Νικαια, Greece.
    Posts
    47

    Default

    ειχα παρει για δυο καλοκαιρια απο ενα μηνα 5γραμμαρια την μερα και ειχα
    κανει και πληρωση...

    ειχα παρει δυναμη ,ανεβηκα κιλα κλπ οπως ολοι εχουν πει...

    εκοψα μετα και μου στοιχισε..το κακο ηταν οτι ξεκινησα προετοιμασια στο ποδοσφαιρο και μετα τις πρωτες μερες που ημουν ταυρος ...
    περα απο δυναμεις εμεινα και απο κουραση...(ισως σταματησε ο οργανισμος να παραγει αποθηκευει?)


    τεσπα γενικα με βοηθησε στην πορεια ακομα και οταν επερνα σπαστα για μερες...

    ας πουμε ειχα φορτωσει βαρυ ,κοιμουν και ελαχιστα και καπακια δουλεια παο τις εξι το πρωι και καπακια μεσημερι αγωνα ποδοσφαιρου και πηγαινα και πανω κατω...

    ..βεβαια μετα ενιωθες απιστευτο αδειασμα το βραδυ που ερχοταν..

    αλλα αυτο ηταν εως αδυνατο να γινει ακομα χωρις τιποτα(ισως με στακακια κλπ μονο)



    στο τωρα,
    αυτο το διαστημα περνω ενα γραμμαριο πριν την προπονηση ποδοσφαιρου και γυμναστηριο αλλα οχι καθε μερα...(και βλεπω με κραταει και μου δινει αν το βαλω κολλητα δυο μερες,ναι ακομα και ενα γραμμαριο)

    αν παρω πεντε γραμμαρια εχω πρηξιματα σαν φαρμακωμενος!...


    ακομα και αρχαριοι(φιλοι η συμπαικτες που κατα καιρους τους εδινα-προτεινα) εχουν παθει πλακα αν φανε και σωστα...


    τεσπα..προσωπικα εκανα μια φορα(και το εχω προσεξει και αλλες φορες) το εξεις ..

    φορτωνα πολυ κρεας(μερες γιορτων που τα κατεβαινουν πιατελες..)
    και ενιωθα πολυ δυνατος και με πρηξιματα στο γυμναστηριο...

    οταν επερνα μονο πρωτεινη σε σκονη(ακομα και παραπανω δοσεις απο οσο χρειαζομουν)

    δεν ειχα τα ιδια πρηξιματα δυναμη και λοιπα..

    και νομιζω αυτο οφειλετε στην ποσοτητα κρεατινης που εχει το ιδιο το κρεας(θα ηθελα καποιος να γραψει αν ξερει ποσο περιεκτικοτητα εχει το καθε κρεας .πχ. ψαρι)-αν θυμαμε 3 κιλα κρεας περιεχουν 5 γραμμαρια κρεατινης?!

    ..αυτο μου εδειξε ποσο σημαντικο ρολο παιζει το κρεας εκτος της πρωτεινης κλπ
    και οτι αν δεν περνω κρεατινη και δεν τρω κρεας(λογο χρονου)
    μονο με την πρωτεινη(απο σκονες)δεν μπορω να απαιτω να κραταω κιλα η και να μαι ντουρος(και βαρη και μπαλα και με ενταση και διαρκεια)



    Ερωτηση..
    πιστευετε οτι αν περνω σε μονιμη βαση 1 γραμμαριο 3 φορες την βδομαδα ,απαιτητε να κανω διακοπη μεγαλη διακοπη -για κυκλο ας πουμε- ακομα και σε αυτην την ποσοτητα?

  3. #3
    Pumping Iron
    Join Date
    23-02-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    388

    Default

    Εχω μια ερωτηση να κανω.Ξεκιναω και εγω κυκλο κρεατινης,τα συμπληρωματα μου ειναι whey,κρεατινη.δεξτροζη και πολυβιταμινες.

    Σκεφτομαι να το κανω ως εξης:Τις μερες που εχω προπονηση,pre-workout να παιρνω 1 scoop whey+5g κρεατινη και μεταπροπονητικα να παιρνω 1 scoop whey,5g κρεατινη+50g δεξτροζη.
    Τις μερες που δεν εχω προπονηση απλα να παιρνω 1 scoop whey+5gr κρεατινη μεσα στη μερα.

    Πιστευετε οτι ειναι καλη σαν σκεψη?Η αναλογια της δεξτροζης ειναι καλη ή μηπως να βαλω 70γρ?

    Καθε βοηθεια δεκτη!

    Τις

  4. #4
    Pumping Iron
    Join Date
    23-02-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    388

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by taino

    Εχω μια ερωτηση να κανω.Ξεκιναω και εγω κυκλο κρεατινης,τα συμπληρωματα μου ειναι whey,κρεατινη.δεξτροζη και πολυβιταμινες.

    Σκεφτομαι να το κανω ως εξης:Τις μερες που εχω προπονηση,pre-workout να παιρνω 1 scoop whey+5g κρεατινη και μεταπροπονητικα να παιρνω 1 scoop whey,5g κρεατινη+50g δεξτροζη.
    Τις μερες που δεν εχω προπονηση απλα να παιρνω 1 scoop whey+5gr κρεατινη μεσα στη μερα.

    Πιστευετε οτι ειναι καλη σαν σκεψη?Η αναλογια της δεξτροζης ειναι καλη ή μηπως να βαλω 70γρ?

    Καθε βοηθεια δεκτη!

    </blockquote id=quote>

    Anyone???

  5. #5
    Pumping Iron
    Join Date
    23-02-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    388

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by taino

    Εχω μια ερωτηση να κανω.Ξεκιναω και εγω κυκλο κρεατινης,τα συμπληρωματα μου ειναι whey,κρεατινη.δεξτροζη και πολυβιταμινες.

    Σκεφτομαι να το κανω ως εξης:Τις μερες που εχω προπονηση,pre-workout να παιρνω 1 scoop whey+5g κρεατινη και μεταπροπονητικα να παιρνω 1 scoop whey,5g κρεατινη+50g δεξτροζη.
    Τις μερες που δεν εχω προπονηση απλα να παιρνω 1 scoop whey+5gr κρεατινη μεσα στη μερα.

    Πιστευετε οτι ειναι καλη σαν σκεψη?Η αναλογια της δεξτροζης ειναι καλη ή μηπως να βαλω 70γρ?

    Καθε βοηθεια δεκτη!

    </blockquote id=quote>

    Anyone???

  6. #6
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    καλη ιδεα μου φενεται.. εγω παντως θα ελεγα, γιατι να ξεφυγουμε απο τα κλασικα?... κανε φορτωμα 20 γρ\ημερα για 5-7 μερες, και μετα 2-3 γραμμαρια την ημερα στο μεταπροπονητικο μαζι με την πρωτείνη και τη γλυκόζη, και τις αλλες μερες παλι με πρωτεινη ειναι καλη ιδεα.

  7. #7
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    καλη ιδεα μου φενεται.. εγω παντως θα ελεγα, γιατι να ξεφυγουμε απο τα κλασικα?... κανε φορτωμα 20 γρ\ημερα για 5-7 μερες, και μετα 2-3 γραμμαρια την ημερα στο μεταπροπονητικο μαζι με την πρωτείνη και τη γλυκόζη, και τις αλλες μερες παλι με πρωτεινη ειναι καλη ιδεα.

  8. #8
    Pumping Iron
    Join Date
    23-02-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    388

    Default

    Δηλαδη ειναι χρησιμο να παιρνω κρεατινη και τις μερες που δεν κανω προπονηση ή ειναι ανουσιο?

  9. #9
    Pumping Iron
    Join Date
    23-02-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    388

    Default

    Δηλαδη ειναι χρησιμο να παιρνω κρεατινη και τις μερες που δεν κανω προπονηση ή ειναι ανουσιο?

  10. #10
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    χρησιμο ειναι λογικα, αφου εκτος απο το να καταναλωνεται, επισης αποβαλεται με τα ουρα.

  11. #11
    Pumping Iron
    Join Date
    23-02-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    388

    Default

    Οποτε τις μερες εκτος gym να παιρνω μονο 5 g κρεατινη?

  12. #12
    Pumping Iron iskraone's Avatar
    Join Date
    09-02-08
    Location
    gold's gym
    Posts
    484

    Default

    Επίσης, μπορείς να παίρνεις σταθερά κάποια γραμμάρια κρεατίνης (ανάλογα με το βάρος σου) όλο το χρόνο (με το μετα-προπονητικό σου γεύμα) και να κάνεις 1-2 μηνιαία διαλλείματα.
    (A) // fight till death - fight back // (E)

  13. #13
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Καλή χρονιά! Να σου πω κι εγώ με τη σειρά μου πως αν η κρεατίνη που θα πάρεις είναι μονοϋδρική, τότε δεν χρειάζεται να παίρνεις πριν την προπόνηση. Post-workout, αρκεί. Τώρα σχετικά με τη δεξτρόζη, διάβασε τα άρθρα του GRF για την ποσότητα της δεξτρόζης σχετικά με την άλιπη μυική μάζα σου. Κοντά στο 0,8-0,9 γρ δεξτρόζης ανά κιλό άλιπης μυικής μάζας. Τις μέες που δεν κάνεις προπόνηση, είναι περιττή η χρήση της γιατί αποβάλλεται από τν οργανισμό, αφού έχεις ήδη γεμίσει τις αποθήκες από τις προηγούμενες ημέρες. Άσε που θα είναι καλύτερα για να ξεκουράζονται και τα νεφρά και να μην τα επιβαρύνεις 7 μέρες τη βδομάδα. Πίνε πολύ νερό. Αφού ξεκινάς τώρα με κρεατίνη άσε τη φόρτωση στην άκρη για αργότερα, ώστε να δεις πως θα αντιδράσει ο οργανισμός σου με τη βασική δόση. Αν τη δουλεύεις έτσι την κρεατίνη, τότε δεν έχεις πρόβλημα να την χρησιμοποιείς για πολύ καιρό. Όσα χρόνια τη χρησιμοποιώ έτσι δεν είχα κανένα πρόβλημα. Φόρτωση θα κάνεις όπως σου είπε ο Γιάννης πιο πάνω, αλλά μετά από 6 μήνες. Ίσως και αργότερα, γιατί τα αποτελέσματά της είναι πολύ καλά. Αλήθεις τι κρεατίνη θα πάρεις?
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  14. #14
    Pumping Iron
    Join Date
    23-02-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    388

    Default

    Σαν μαρκα η κρεατινη που παιρνω δεν ειναι πολυ γνωστη,την πηρα απο το καταστημα που αγοραζω συμπληρωματα λογω της καλης τιμης της.

    Οποτε καταληγουμε στο εξης πλανο:

    Κρεατινη να παιρνω μονο μετα την προπονηση,10gr στο shake μαζι με whey+δεξτροζη,την οποια θα παιρνω επισης μονο μετα την προπονηση.

    Τις μερες που δεν εχω προπονηση να παιρνω μονο whey.Σωστα?

    Ειμαι 67-68 κιλα,περιπου 2-2.5 λιτρα νερο ειναι καλα?

  15. #15
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    23-09-17
    Posts
    102

    Default

    Να κανω μια ερώτηση όλο το σκοοπ είναι 20 gr άρα αυτή τη δόση την περνεις για 7 μέρες πρωί βράδυ από 20 και μετά τα 5 gr που είναι μια κουταλιά του γλυκού πάλι πρωί βράδυ;

  16. #16
    Pumping Iron ReapeR's Avatar
    Join Date
    08-06-07
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    467

    Default

    Μονοϋδρικη κρεατίνη πηρες ή κατι πιο συνθετο (φορμουλα) ; Σε ενδιαφερει να λαμβανεις 5γρ κρεατινης ημερισιως. Κοιταζεις πισω στα συστατικα και βλεπεις ποση κρεατινη περιεχει το ενα scoop. "Φορτωμα" δεν χρειαζεται.
    Rock N fuckin RoLL !!!

  17. #17
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    23-09-17
    Posts
    102

    Default

    Μονοϋδρική Κρεατίνη της warriorlab complete 3 πίσω λεί 20γρμ δηλαδή 2 φορές την ημέρα από 20 γρμ που είναι όλο το σκοοπ;

  18. #18
    Pumping Iron ReapeR's Avatar
    Join Date
    08-06-07
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    467

    Default

    Βλεπω 5 γραμ, κρεατινη στα 20 γραμ αρα παιρνεις ενα σκουπ αμεσως μετα την προπονηση στο shaker σου. Δε χρειαζεται περισσοτερο.
    Rock N fuckin RoLL !!!

  19. #19
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    23-09-17
    Posts
    102

    Default

    Δεν χωρίζω κάτι σε 5 και 5 ; μόνο μια 20 γρμ μετά την προπόνηση; δη λάθη το σκοοπ ;

  20. #20
    Pumping Iron ReapeR's Avatar
    Join Date
    08-06-07
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    467

    Default

    Ναι το προϊον ειναι συνθετο, οχι σκετη μονοϋδρικη κρεατινη. Περιεχει επισης δεξτροζη (υδατανθρακας), γλουταμινη και ταυρινη. Ενα σκουπ μετα την προπονηση θα σου δωσει 5γρ κρεατινης που ειναι ακριβως οσο θες. Τις ημερες που δεν κανεις προπονηση παρτο πριν το πρωινο σου.
    Rock N fuckin RoLL !!!

  21. #21
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    23-09-17
    Posts
    102

    Default

    Καταλάβα μπορώ έπησεις να το βάζω μέσα στο σκοοπ δλδ την πρωτεινη και την κρεατινη όλα μαζί καί να το χτυπάω; εφοσον η πρωτεινη είναι μπανανά και η κρεατινη πορτοκαλί

  22. #22
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    σου εδωσα 2 τοπικ να διαβασεις στο προηγούμενο θέμα που άνοιξες και να θεσεις το ερωτημα σου εκει κι εσυ καθεσαι και ξεθάβεις ότι να ναι.
    ** ΓΡΑΨΕ ΟΤΙ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΧΕΙΣ ΣΤΟ ΤΟΠΙΚ ΤΗΣ ΚΡΕΑΤΙΝΗΣ.
    ** ΔΕΣ ΤΟ ΤΟΠΙΚ ΠΟΥ ΑΝΑΛΥΕΙ ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΔΙΑΛΥΤΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΚΡΕΑΤΙΝΗΣ.


    Ελπιζω να το καταλαβεις αυτη τη φορα.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •