Δημιουργώ το παρόν τόπικ με σκοπό να αναφερθούν κάποια ιστορικά στοιχεία (μαζί με φωτογραφίες) για την (αρκετά σύντομη) ιστορία του γυναικείου bodybuilding και fitness στην Ελλάδα. Ζητώ και τη δική σας συνεισφορά, όποιος έχει στοιχεία, φωτογραφίες, γνωρίζει πράγματα ας τα παραθέσει σε τούτο εδώ το τόπικ.

Το γυναικείο bodybuilding/fitness έκανε δειλά δειλά την εμφάνισή του τη δεκαετία του '60 μέσα από τους αγώνες NABBA Universe. Πρώτη καταγεγραμμένη νικήτρια η Βρετανίδα Elizabeth Lamb το 1966.



Οι διαγωνισμοί μέχρι και τα τέλη της δεκαετίας του '80 θύμιζαν περισσότερο διαγωνισμούς μαγιό, παρά διαγωνισμούς fitness ή bodybuilding.

Από τις αρχές της δεκαετίας του '80 και μετά την καθιέρωση του ετήσιου διαγωνισμού Ms. Olympia, άρχισαν να πληθαίνουν οι γυναίκες που ασχολήθηκαν με το "σιδερένιο" μας άθλημα. Ας μην ξεχάσουμε να αναφέρουμε την πρώτη νικήτρια του Ms. Olympia 1980, τη θρυλική Rachel Mc Lish.



Το γυναικείο bodybuilding στην Ελλάδα είναι μια αρκετά πονεμένη ιστορία. Δεν είναι εύκολο να βρεθεί πότε ακριβώς είχαμε την πρώτη ελληνική συμμετοχή σε διεθνείς αγώνες (το ίδιο δύσκολο είναι να βρεθούν και αποτελέσματα από ελληνικούς αγώνες για εκείνη την εποχή). Την πρώτη διεθνή συμμετοχή που κατάφερα να βρω μετά από διάφορες αναζητήσεις είναι δύο αθλητριών μας, της Βάνας Τσουπρακάκου και της Μαρίας Σδούκου, το 1986 στο European Amateur Championships της IFBB. Από αυτές έχω καταφέρει να βρω φωτογραφία μόνο της πρώτης (θα την ποστάρω σύντομα μόλις δω σε ποιo CD την έχω κρατήσει) η οποία συνεχίζει να δραστηριοποιείται από όσο ξέρω στο χώρο του bodybuilding. Για την δεύτερη, δεν έχω καταφέρει να βρω κάποιο περαιτέρω στοιχείο.

Αν έχετε σχόλια ή στοιχεία να ποστάρετε που αφορούν όσα είπαμε μέχρι εδώ, κάντε το. Σε επόμενο ποστ θα προχωρήσουμε στις ελληνίδες bodybuilders που αναδείχθηκαν μέχρι και το 1990.

(συνεχίζεται)