Γειά σας,

Χρειάζομαι τη βοήθειά σας και είμαι σίγουρη ότι θα τη βρω διότι απ' ότι διάβασα τουλάχιστον έχω να κάνω ΜΕ ΓΝΩΣΤΕΣ του αντικειμένου.
Λοιπόν, τρέχω στα γυμναστήρια (βάρη) από τα 14 μου. Σήμερα είμαι 29 χρονών (εντάξει, για να λέμε και την αλήθεια δεν είμαι και πολύ τακτική πελάτισσα........αλλά την επαφή μου όμως δεν την χάνω).
Έχω ύψος 1.80 και βάρος 69-70 κιλά (εξαρτάται από τις παρανομίες μου, και θέλω να χάσω περίπου 6 κιλά). Λίπος έχω αρκετό, κυρίως στη μεσαία ζώνη......δηλ. εντάξει δεν είμαι και καμία θεόχοντρη αλλά όμως δεν είμαι και "φέτες!". Δουλεύω ως γραμματέας, που σημαίνει ότι κάθομαι αρκετές ώρες και κινούμαι λίγο. Λόγω των αυξημένων μου δραστηριοτήτων, που δυστυχώς για αυτή τη περίοδο δεν είναι η γυμναστική, δεν έχω πολύ χρόνο.
Πάντοτε, από μικρή και λόγω του ότι η μητέρα μου προσέχει αρκετά τη διατροφή μας, τρέφομαι σωστά (ή έτσι νομίζω τουλάχιστον). Δηλ. τρώω κυρίως όσπρια και λαχανίκά, 1 φορά την εβδομάδα κρέας και γενικώς όλα είναι βραστά ή στο φούρνο. Δεν τρώω ΚΑΘΟΛΟΥ ψωμί(ούτε άσπρο ούτε μαύρο), τηγανιτά, αναψυκτικά, πατατάκια, καφέδες, γλυκά (εντάξει, που και που τρώω καμία κουβερτούρα Παυλίδης), βρωμοσάντουιτς κτλ. Πίνω περίπου 3-3,5 λίτρα νερό/μέρα. Δεν τρώω ΚΑΘΟΛΟΥ φρούτα. Πίνω γάλα full%, τρώω γιαούρτια full% και ξυνόγαλα κάθε μέρα και το πρωί μαζί με το γάλα τρώω 3 κ.σ. musli (δημητριακά με αποξεραμένα φρούτα).
Ερωτήσεις: 1. Γιατί ενώ δεν τρώω "σαβούρα" έχω αρκετό λίπος;
2. Γιατί ενώ τρώω μικρές ποσότητες φαγητού και τα έχω περιορίσει όλα στις ελάχιστες ποσότητες δεν χάνω κιλά;
3. Μήπως έχω φτάσει σε ένα σημείο που το ισοζύγιο των εισερχόμενων θερμίδων και αυτών που "καίω" είναι ισόβαθμα και για αυτό δεν χάνω κιλά;
3. Έχω ένα ποδήλατο στο σπίτι. Κάνοντας κάθε μέρα 30' και κάποιες τοπικές ασκήσεις μπορώ να χάσω κάποια κιλά ή χρειάζομαι περισσότερη προπόνηση;

Γενικώς, είμαι κατά της δίαιτας. Δηλ. δεν μπορώ να ακολουθήσω κάποιο συγκεκριμένο πρόγραμμα (άλλωστε δεν έχω κ τον χρόνο). Δυστυχώς όμως δεν γνωρίζω και τους σωστούς συνδυασμούς τροφών ώστε να ακολουθήσω κάποιο κανόνα στην επιλογή των τροφών.

Τι να κάνω; ΗELP ME! Έχω απογοητευτεί.[:-scared]