Καλησπέρα παιδιά. Έχω μερικές ερωτήσεις για την διατροφή μου αλλά μάλλον καλύτερα να σας πω λίγα πράγματα για μένα πρώτα.

Είμαι 24 χρονών, 1.78 και 72 κιλά (πριν αρχίσει το πρόγραμμα εκγύμνασης μου ήμουν 69). Γυμνάζομαι σε γυμναστήριο για 3 μήνες. Πριν από αυτό προηγήθηκαν 4 χρόνια πολύ σκληρών σπουδών στη Αγγλία που με ανάγκασαν να ακολουθώ πολύ άσχημη διατροφή και φυσικά καθόλου άσκηση (όχι πως είχα αθληθεί σοβαρά πριν από αυτό). Χωρίς να έχω κάνει λιπομέτρηση κρίνω πως το ποσοστό λίπους μου είναι σχετικά χαμηλό με το λίπος να περιορίζεται κυρίως στο εσωτερικό των ποδιών και στην περιοχή της κοιλιάς, χωρίς όμως να κάνει #8216;μπάκα#8217;. Υπολόγισα τον βασικό μου μεταβολισμό στις 3680 cals.

Το πρόγραμμα εκγύμνασης μου από ότι έχω διαβάσει εδώ μέσα, είναι σχετικά καλό. Κάνω είδη squats στο smith και όταν πρότεινα στον γυμναστή μου να αρχίσω και deadlifts είπε ότι δε έχει καμία αντίρρηση και πως είναι όντως πολύ καλή άσκηση αλλά θα ήθελε να δυναμώσει πρώτα λίγο η μέση μου. Από Σεπτέμβριο- Οκτώβριο σκοπεύω να μπω σε level 2 by Brawny.

Από τότε που ανακάλυψα το forum και άρχισα να διαβάζω σχετικά με την διατροφή, έκανα μερικές αλλαγές στη δικιά μου διατροφή. Έκοψα τις τηγανιτές πατάτες (ειδικά το βράδυ), αντικατέστησα τις (πολλές) coca-colas με σουρωτή και άρχισα να καταναλώνω μεγαλύτερες ποσότητες άπαχου κρέατος. ?ρχισα να παίρνω πολυβιταμηνες και ιχθυέλαια. Το ξέρω πως αυτά δεν είναι με τίποτα επαρκή αλλά για κάποιον που τρεφόταν με σαβούρα τόσα χρόνια πιστεύω πως κάτι είναι (που μπορεί και να μην είναι, αυτό θα μου το πείτε εσείς γιατί εγώ είμαι αρχάριος). Τα βασικά μου γεύματα είναι 2 την ημέρα και έχουν κρέας, ρύζι και λαχανικά. Δυσκολεύομαι πολύ να φάω πρωινό. Δεν παίρνω ακόμα συστηματικά κάποιο συμπλήρωμα πρωτεΐνης αλλά τσιμπάω μια protein bar αμέσως μετά την προπόνηση (Meso-tech, 25g protein, 38g carbohydrates). Επίσης δεν τρώω καθόλου ψαριά!. Τώρα σκέφτομαι να πάρω μερικά συμπληρώματα πρωτεΐνης και θέλω να σας δείξω πως σκέφτομαι να τα ενσωματώσω στη διατροφή μου, αλλά και να ακούσω συμβουλές γι αυτήν :

Γεύμα 1 1.5 scoop whey (την κλασική της ΟΝ), 1 πολυβιταμινη

Γεύμα 2 ?παχο κρέας (π.χ ένα στήθος κοτόπουλο, φιλέτο μοσχαρίσιο κλπ), 125 γρ ρύζι μπασμάτι η καστανό, σαλάτα με λαχανικά, λάδι, ξύδι, αλάτι, 500mg vit c

-Προπόνηση-

Γεύμα 3 Shake με 1.5 scoop whey και 50γρ δεζτρόζη ή μια μπανάνα

Γεύμα 4 ?παχο κρέας, 125 γρ ρύζι μπασμάτι η καστανό, σαλάτα, 500mg vit c, 5γρ ιχθυέλαια. Το κρέας το έχω αντικαταστήσει και καμιά φορά με ομελέτα του αθλητή η πιτάκι Brawny.

Γεύμα 5 1.5 scoop casein (της ΟΝ)

Παρατηρήσεις - Ερωτήσεις:

1)Το ξέρω ότι θα αρχίσετε να ουρλιάζετε αλλά πραγματικά, δεν νομίζω ότι είναι εφικτό να χωρίσω τα βασικά μου γεύματα και να καταναλώνω περισσότερα γεύματα κρέατος καθημερινά. Θα ήθελα να ακούσω όμως πιο μαζεμένες προτάσεις. Π.χ. νομίζω ότι για πρωινό θα μπορούσα να φάω ένα γιαούρτι με δημητριακά η κάτι ελαφρύ. Η για παράδειγμα στα ενδιάμεσα κανά sandwich με μαύρο ψωμί, τρικαλινό light και γαλοπούλα (δεν ξέρω ρωτάω). Βέβαια, εντάξει κάτι τσιμπάω στα ενδιάμεσα (κανά φρουτάκι, φυστικοβουτηρο κλπ)

2)Θέλω να μου πείτε πως σας φαίνονται οι δοσολογίες και οι ποσότητες σε σχέση με τον βασικό μου μεταβολισμό πάντα.

3)Αν αντικαταστήσω ένα γεύμα κρέατος μια μέρα πχ με όσπρια πρέπει να καταλανωσω και άλλη whey? Δεν θα είναι πολύ? Έχω πήξει στο κρέας η αλήθεια είναι#8230;

4)Αυτό το πρόγραμμα πως θα πρέπει να τροποποιηθεί της μέρες μη προπόνησης ή αερόβιας άσκησης (μια την εβδομάδα)

5)Την casein μπορώ να τη αντικαταστήσω με ένα γιαούρτι light?

6)Και τέλος και κυριότερα ότι παρατηρήσεις και σχόλια έχετε.

Παιδία ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά για τον χρόνο και τη υπομονή σας.