Καλως σας βρηκα!

Παρακολουθουσα το forum παλαιοτερα, με αλλο nick αλλα δεν ημουν ενεργο μελος. Ξεχασα κωδικους κλπ, και εκανα ενο νεο nick με τη προοπτικη να συμμετεχω ενεργα σε αυτο το καταπληκτικο forum.
Αυτο που εκτιμω και μου αρεσει περισσοτερο ειναι το bodybuilders.gr ειναι απο τα λιγα board που ασχολουνται με το περιεχομενο τους τοσο σωστα. Και αυτο φαινεται και απο τους υπευθυνους διαχειρησης που προφανως ειναι ατομα με μεγαλη εμπειρια στον χωρο.

Λιγα λογια λοιπον για μενα. Ειμαι ο SOAD :D , 20 χρονων μολις. Μου εχουν πει οτι ειμαι φοιτητης αλλα ακομα το ψαχνω. Την πρωτη γνωριμια με τον "χωρο" την εκανα στα 18 μου για κανα τριμηνο. Μετα σταματησα ωσπου ενα ατυχημα-τραυματισμος (οχι και τοσο σοβαρο ωστε να μπω σε χειρουγια κλπ αλλα ασχημο) μου εδωσε το ερεθισμα να ασχοληθω με το BB. Αρχικα ως εκγυμνανση δηλαδη, μεχρι που το συνηθισα. Ετσι γυμναζομαι (σε gym) 8,5 μηνες περιπου σε σημειο που πλεον εχει γινει μερος της καθημερινοτητας μου και μου αρεσε πολυ. Σαν αθληση, σαν εκγυμναση ο καθενας το λεει οπως θελει.

Αυτο που καταλαβαινω οσο περναει ο καιρος, ειναι οτι τελικα καθε μερα μαθαινω και κατι. Πρωτα παρατηρωντας το σωμα μου σε συναρτηση με τη προπονηση(και διατροφη) και φυσικα απο internet κλπ. Απο αυτα που εχω διαβασει μαλλον ανηκω στον "εκτομορφικο" τυπο σωματος(το γραψα σωστα η το σκοτωσα;)
Δηλαδη στενες πλατες, που δυσκολα παιρνει κιλα και ογκο, ειναι δομημενο ωστε να μην κραταει πολυ λιπος κλπ.
Πριν αρχισει το καλοκαιρι ημουν στα 72kg με υψος 1,84. Μεσα σε 2 μηνες εχω παει στα 77,5kg περιπου. Και βλεπω οτι αυτα τα κιλα τα χρειαζομουν και αυτο φαινεται και στις ασκησεις. Μπορει το "στομαχακι" να εχει αρχισει να διαμορφωνεται (σαν πρηξιμο βεβαια, και οχι τοσο σαν συσσωρευση λιπους) αλλα νομιζω οτι θελω ακομα αρκετα κιλα. Και κυριως μυικα. Η αληθεια ειναι ομως οτι φοβαμαι να τα παρω...Δεν ειναι και ευκολο να εισαι μια ζωη αδυνατος και σιγα-σιγα να βλεπεις οτι εκτος απο μυς(σε περιοδο ογκου) βαζεις εστω και λιγο λιπος στη περιφερεια.

Διατροφη μου ειναι πολυ δυσκολο να κανω (μενω μακρια απο μανες, θειες, γιαγιαδες κλπ και δεν ξερω να μαγειρευω και πολλα) και το ποσοστο λιπος μου πρεπει να ειναι γυρω στο 15% αυτη τη στιγμη. Παντως προσπαθω σε περιοδου ογκου που ειμαι τωρα να τρωω τα βασικα.
Στις επομενες μερες θα παραθεσω και καποιες photos στο σχετικο topic οπου θα ευελπιστω οτι θα μου δωσετε και τις συμβουλες σας.

Sorry για το μακροσκελες post, ειπα να τα πω ολα μαζεμενα :)