Γεία σας και παλι!Ειμαι 26 χρονών ασχολούμαι από τα 17 με το γυμναστήριο και γενικά μπορώ να πώ οτι έχω αρκετή εμπειρία.
Τον τελευταίο χρόνο όμως έχω ξενερώσει απίστευτα με το θέμα γιατί έμαθα και απίστευτα πράγματα όσον αφορά τα συμπληρώματα. Αλλά ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχη.
Ξεκίνησα στην πόλη μου γυναστική στα 17 σε ένα συνοικιακό μικρό γυμναστήριο. Εκανα περίπου 2 χρόνια χαλαρή γυμανστική και ξεκίνησα να πέρνω και τα πρώτα μου συμπληρώματα, της MLO τότε!όχι τπτ ιδιαίτερο. Καμμία πρωτείνη το εξάμηνο.
Μετά πέρασα παεπιστήμιο.Ωραία χρονια!!Έχω αρχίσει και τα λυσμονώ από τώρα..! Συνέχισα και εκεί σε ένα συνοικιακώ gym με έναν συμφοιτητή για άλλα 2 χρόνια όπου η ένταση αρχισε να ανεβαίνει. Ο συμφοιτητής φοβισμένος στην αρχή δεν ακουμπούσε τα συμπληρώματα καθόλου. Με τον καιρό ξεψάρωσε.Και σαν να μη μας έφτανε αυτό φεύγουμε από το συνοικιακό gym και πάμε στο μεγαλύτερο σιδεράδικο της πόλης. Το έχει μια μορφή του bodybuilding 45άρης πλέον και μέλος επιτροπών στους αγώνες.
Εκεί άνοιξε το μάτι μας και η εμπειρία μας.Ο φίλος μου κατέβηκε σε αγώνες και βγήκε 1ος στα jounior, εγώ φόρτωσα τρελλά αλλά άν και το σκεφτικα αρκετές φορες σοβαρά, ιδίως για κλενβουτερόλη(για όσους γνωρίζουν ), δεν πήρα ποτέ φάρμακα.
Ξεσκίστικα όμως στα συμπληρώματα και ιδιαίτερα στην πρωτείνη. τελείωνε η μία έπερνα την άλλη. Όχι τρελλές δόσεις. Μια με δυο την ημέρα.Και για να λέω και του στραβού το δίκιο μόνο τότε είδα σοβαρά αποτελέσματα.
Ολα τα καλά τελειώνουν όμως.Φευγω παώ στρατό και σταματώ το gym. Την περίοδο που τελείωνα τον στρατό ξεκινάω πορωμένος gym στην πόλη μου σε ένα αντοιστιχο γυμναστήριο που το έχει μια άλλη μορφή του αθλήματος , respect και σ'αυτον, πανελλήνιος πρωταθλητής για χρόνια κτλ.Πρίν προλάβω να πιασω κουβέντα με αυτόν κατεβαίνω για μια δουλεια στην πόλη που σπούδαζα και βρίσκω τον παλιό γυμναστή. Πίανω που λέτε μια κυβέντα για τα συμπληρώματα και να μη σας τα πολυλογώ καταλήγει να μου λέει οτι όλα τα συμπληρώματα σήμερα έχουν φάρμακα μέσα για να έχουν αποτελέσματα και να πουλάνε και ιδιαίτερα από την τάδε εταιρία, η οποία όλως τυχαίως ήταν αυτή που προτιμούσα για χρόνια!!
ΠΑθένω ένα σοκ εκεί λέω εντάξει δεν μπορεί θα ρωτήσω και τον άλλο. Αυτός μπορεί να λέει μ@λ#κιες...Αφόύ κατέλειξε να μου πεί οτι αν θες να πάρεις κάτι καλύτερα να πάρεις 2 μήνες φάρμακα παρά μια ζωη συμπληρώματα...
Ερχομαι home πάω ρωτάω και τον 2ο teacher και για κακή μου τύχη μου λέει ακριβώς τα ίδια και ξεκινάει να τα χώνει στην εταιρια που σας έλεγα οτι είναι βλάκες, οτι κάνουν πουστιές ρίχνουν λιγμένο dbl μέσα στά συμπληρώματα και τέτοια.Πολλές φορές μου έχουν προτίνει να γίνω αντιπρόσωπος εταιριών αλλά γιατί να το διακινδυνεύσω μου λέει. Εχω ένα πετυχιμένο γυμναστήριο που βγάζω αρκετά φράγκα. Γιατί να πάω να κάνω πουστιές να τα βγάλω...
Καλά και η έγκριση από τον ΕΟΦ θα μου πείτε? Χμμ και εγώ αυτή την απορία είχα. Ε μουφα και αυτό λέει.Φέρνουν 5 κουτία με δείγμα pure τα περνούν από τον έλεγχο και από την πίσω πόρτα έρχονται τα κοντέινερ με το φαρμακάκι....
[u]Και ερωτώ φίλοι μου:</u> Kατα πόσο πιστεόυν τα έμπειρα τουλάχιστον μέλη οτι έχουν βάση οι παραπάνω καταγγελίες? Εγώ πάντως από τότε έχω ξενερώσει απίστευτα και δεν εχω πάρει ξανά συμπλήρωμα!