Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    10-11-23
    Posts
    2

    Default Γνώμες Για Το Πρόγραμμα Μου

    Καλησπέρα σας , πρώτο μου ποστ στο φόρουμ, είμαι 37 ετών κάνω βάρη εδώ και 4 έτη χωρίς καθόλου αερόβια, άντε κάνα κολύμπι η μια φορά τη βδομάδα κάμψεις και μονόζυγο αν αυτό θεωρείται αερόβια .. είμαι 1.89 83 κιλά και πρόσφατα που έκανα λιπομετρηση μου έβγαλε 7% λίπος και μεταβολισμό 22χρονου και ότι καταναλώνω 2.200 θερμίδες τη μέρα χωρίς να αθλούμαι ... Δε ξέρω αν ήταν χαλασμένο αλλά αυτά έβγαλε ..

    Μη σας κουράζω ενώ δύο χρόνια είχα γράμμωση στα 84-85 κιλά γιατί έτρωγα ελάχιστους υδατάνθρακες Παρ ότι γυμνάζουν αρκετά , τώρα στα 84 κιλα μετά από ένα ετος , ενώ έχω πάρει κιαλλο όγκο και έχω ανεβάσει αισθητά κιλά στη προπόνηση , στη κοιλιά έχασα τη γράμμωση ...
    Έχω ξεκινήσει κοιλιακούς με βάρη για να δώσω όγκο και όχι δύναμη και έχω φτάσει να σηκώνω σε ένα χρόνο από 35 κιλά πχ αλτήρες για στήθος 45 .. χέρια από 15 - 20 κτλπ κτλπ ..
    Έχω αρχίσει να τρώω ψωμί ενώ δεν έτρωγα , ρύζια ξηρούς καρπούς φυστικοβουτυρα ενώ γενικά τρώω αρκετό κρέας αυγά + τη κερατίνη και την whey .
    εργάζομαι νύχτα και το πρωί ο καφές δε κόβεται , ενώ πάω κατευθείαν σε μεσημεριανό απογευματινό και βραδυνό με καμιά μπάρα ενδιάμεσα .

    Πχ ξεκινάω με καφέ , καμιά μπάρα του εμπορίου γυμναστήριο μετά πρωτεινη κερατίνη μαζί .. μετά κυρίως πιάτο 15:00-16:00 ρύζι η γλυκοπατάτα η φακή η φασολια κόκκινα με 300-500 γραμμάρια κότα η κόκκινο κρέας , μετά κάνα ψωμί με γαλοπούλα η μπάρα πρωτεινης 19:00
    Μετά για τρίτο γεύμα που είναι 10-11 το βράδυ σαλάτα με τόνο η κρέας η ομελέτα ασπράδια με κοταζ και κάνα αβοκάντο

    Και βράδυ 2 η ώρα κάνα γιαούρτι με μέλι η κάνα ψωμί μαύρο με φυστικοβουτυρο η κάνα κάσιους
    Όλα αυτά εναλλάσονται ανάλογα με το πόση πρωτεινη πήρα το μεσημέρι, υπολογίζω 2γρ χοντρικά ανά κιλό λίγο πάνω λίγο κάτω αν έχω φάει 500 γραμμάρια κρέας δε θα φάω ομελέτα με ασπράδια για βράδυ ..
    Αυστηρή διατροφή δε κάνω δηλαδή θα φάω και κάνα γλυκό η κάνα κομμάτι Πίζα η θα πιω και κάνα ποτάκι . Παρ όλα αυτά 4 χρόνια 84 κιλά καλοκαίρι μπορεί 83 ... Έχω μπερδευτεί γενικά γτ ενώ οπτικά αλλάζω τα κιλά ίδια ..


    Θα μπορούσε κάποιος να με συμμαζέψει ?? Η να μου δώσει καμία κατευθυντήρια γιατί είναι κρίμα να τα τρώω όλα αυτά με λάθος σειρά...

    Ευχαριστώ και συγνώμη για το τεράστιο ποστ

    Επίσης οι προπονήσεις μου είναι 4-5 την εβδομάδα με αρκετές ασκήσεις σε κάθε μυϊκή ομάδα πχ δικέφαλο 3-4 στήθος 5-6 κτλπ και 3 η 4 σετ από 8 ,9 επαναλήψεις μέχρι να φτάνω σε εξάντληση..
    Last edited by Thrfou; 10-11-23 at 07:00.

  2. #2
    Pumping Iron Quarter's Avatar
    Join Date
    21-06-16
    Location
    Αθήνα
    Posts
    455

    Default

    Quote Originally Posted by Thrfou View Post
    Καλησπέρα σας , πρώτο μου ποστ στο φόρουμ, είμαι 37 ετών κάνω βάρη εδώ και 4 έτη χωρίς καθόλου αερόβια, άντε κάνα κολύμπι η μια φορά τη βδομάδα κάμψεις και μονόζυγο αν αυτό θεωρείται αερόβια... Όχι, οι κάμψεις και το μονόζυγο, δεν είναι αερόβια είμαι 1.89 83 κιλά και πρόσφατα που έκανα λιπομετρηση μου έβγαλε 7% λίπος εξαιρετικά απίθανο να είσαι 7% και όπως λες παρακάτω, να έχεις χάσει την γράμμωση στην κοιλιά και μεταβολισμό 22χρονου και ότι καταναλώνω 2.200 θερμίδες τη μέρα χωρίς να αθλούμαι ... Δε ξέρω αν ήταν χαλασμένο αλλά αυτά έβγαλε ..

    Μη σας κουράζω ενώ δύο χρόνια είχα γράμμωση στα 84-85 κιλά γιατί έτρωγα ελάχιστους υδατάνθρακες είχες γράμμωση (απώλειας λίπους) όχι επειδή έτρωγες ελάχιστους υδατάνθρακες αλλά λόγω του θερμιδικού ελλείμματος το οποίο πέτυχες επειδή είχες αποκλείσει ολόκληρη ομάδα μακροσυστατικών (υδατάνθρακες). Αν ήσουν σε θερμιδικό πλεόνασμα, ακόμη κι αν δεν έτρωγες υδατάνθρακες, δεν θα έχανες αλλά θα έβαζες λίπος. Παρ ότι γυμνάζουν αρκετά , τώρα στα 84 κιλα μετά από ένα ετος , ενώ έχω πάρει κιαλλο όγκο και έχω ανεβάσει αισθητά κιλά στη προπόνηση , στη κοιλιά έχασα τη γράμμωση ...
    Έχω ξεκινήσει κοιλιακούς με βάρη εννοείς κοιλιακούς και βάρη; για να δώσω όγκο και όχι δύναμη με τον όγκο ανεβαίνει και η δύναμη, σε ικανό βαθμό αλλά όχι όσο αν έκανες προπόνηση δύναμης και έχω φτάσει να σηκώνω σε ένα χρόνο από 35 κιλά πχ αλτήρες για στήθος 45 .. χέρια από 15 - 20 κτλπ κτλπ ..
    Έχω αρχίσει να τρώω ψωμί ενώ δεν έτρωγα , ρύζια ξηρούς καρπούς φυστικοβουτυρα ενώ γενικά τρώω αρκετό κρέας αυγά + τη κερατίνη και την whey .
    εργάζομαι νύχτα και το πρωί ο καφές δε κόβεται , ενώ πάω κατευθείαν σε μεσημεριανό απογευματινό και βραδυνό με καμιά μπάρα ενδιάμεσα .

    Πχ ξεκινάω με καφέ , καμιά μπάρα του εμπορίου γυμναστήριο μετά πρωτεινη κερατίνη μαζί .. μετά κυρίως πιάτο 15:00-16:00 ρύζι η γλυκοπατάτα η φακή η φασολια κόκκινα με 300-500 γραμμάρια κότα η κόκκινο κρέας , μετά κάνα ψωμί με γαλοπούλα η μπάρα πρωτεινης 19:00
    Μετά για τρίτο γεύμα που είναι 10-11 το βράδυ σαλάτα με τόνο η κρέας η ομελέτα ασπράδια με κοταζ και κάνα αβοκάντο

    Και βράδυ 2 η ώρα κάνα γιαούρτι με μέλι η κάνα ψωμί μαύρο με φυστικοβουτυρο η κάνα κάσιους
    Όλα αυτά εναλλάσονται ανάλογα με το πόση πρωτεινη πήρα το μεσημέρι, υπολογίζω 2γρ χοντρικά ανά κιλό λίγο πάνω λίγο κάτω αν έχω φάει 500 γραμμάρια κρέας δε θα φάω ομελέτα με ασπράδια για βράδυ ..
    Αυστηρή διατροφή δε κάνω δηλαδή θα φάω και κάνα γλυκό η κάνα κομμάτι Πίζα η θα πιω και κάνα ποτάκι . Παρ όλα αυτά 4 χρόνια 84 κιλά καλοκαίρι μπορεί 83 ... Έχω μπερδευτεί γενικά γτ ενώ οπτικά αλλάζω τα κιλά ίδια ..


    Θα μπορούσε κάποιος να με συμμαζέψει ?? Η να μου δώσει καμία κατευθυντήρια γιατί είναι κρίμα να τα τρώω όλα αυτά με λάθος σειρά...

    Ευχαριστώ και συγνώμη για το τεράστιο ποστ

    Επίσης οι προπονήσεις μου είναι 4-5 την εβδομάδα με αρκετές ασκήσεις σε κάθε μυϊκή ομάδα πχ δικέφαλο 3-4 στήθος 5-6 κτλπ και 3 η 4 σετ από 8 ,9 επαναλήψεις μέχρι να φτάνω σε εξάντληση δεν έχει σημασία ο αριθμός των ασκήσεων αλλά τα συνολικά set της συνεδρίας
    .....

  3. #3
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Καλώς όρισες στο φόρουμ!

    Στο κομμάτι της διατροφής, χρειάζεται να οργανωθείς αν θες να δεις σοβαρό αποτέλεσμα.
    Αυτό σημαίνει πως πρέπει να μετράς ποσότητες, δηλαδη να εχεις τη ζυγαριά κουζίνας να ζυγίζεις το φαγητό σου.
    Κάθε μέρα θα τρως σταθερά ίδιες ποσότητες. Θα σου λεγα να κατεβασεις στο κινητό σου την εφαρμογή myfitnesspal
    όπου θα σου λύσει τα χέρια. Επίσης στο φόρουμ θα βρεις πολλά άρθρα οδηγούς για να ξεκινήσεις να μπαινεις στο
    νόημα του πως μπορείς να βελτιώσεις τη διατροφή σου.
    Δεν είναι δύσκολο, απλως χρειάζεται να ασχοληθείς.
    Αναλογα το πρόγραμμα της δουλειάς σου , δες ποσα γευματα μπορεις να κανεις και μοιρασε τις θερμίδες αναλογα.
    Εστιασε σε καθαρό φαγητό και λιγόοτερο σε ετοιμες λυσεις (πχ μπαρες).
    Αυτα ως ενα σημειο εναρξης!

  4. #4
    New Bodybuilder
    Join Date
    10-11-23
    Posts
    2

    Default

    6.2% λίπος για την ακρίβεια και δεν έχω κοιλιακούς... Ενώ βγάζω 500 , γι'αυτό άρχισα να τρελενομαι και ρώτησα εδώ για διατροφή, σας ευχαριστώ βασικά για τις άμεσες απαντήσεις σας θα προσπαθήσω να βάλω και ζυγαριά στις μερίδες αν και νομίζω ότι πρέπει να είναι γενετικό το θέμα αν υπάρχει κάτι τέτοιο δηλαδή

  5. #5
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    1.89 και 83 κιλα με 6.2% λίπος δεν γίνεται να είσαι φίλε μου. Δεν βγαίνουν τα νούμερα. Με αυτά τα στατιστικά θα πρεπε να ήσουν τουμπανο.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Γνώμες για το Πρόγραμμά μου
    By Χριστ ινα in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 6
    Last Post: 15-11-17, 18:13
  2. Το νεο προγραμμα μου (Γνώμες)
    By mchamil in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 1
    Last Post: 05-05-11, 17:29
  3. To Πρόγραμμα Μου - Γνώμες;
    By kouvidis.87 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 13
    Last Post: 13-01-10, 02:27

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •