Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 31 to 44 of 44
  1. #31
    Pumping Iron iskraone's Avatar
    Join Date
    09-02-08
    Location
    gold's gym
    Posts
    484

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by giannis_m

    μπίλυ κοίτα πως το ενοοώ, πιστευω ότι όταν κανεις όγκο και βαζεις και βαζεις και λίπος μαζί αισθητά (νομίζω ότι 100% καθαρά κιλά αν κανεις διατροφή όγκου είναι πρακτικά αδύνατο, έστω και λίγο θα έχεις πεσει έξω στις θερμίδες, λίγο ο κακος χρονισμος τους κλπ) σημαινει ότι το σώμα σου ότι πρώτη ύλη είναι να πάρει για να συνθέσει μυς την παίρνει και το υπολοιπο περισευει, νομιζω ότι ακουγεται λογικό. Άν κανω λαθος διορθώστε με. Ενοείται ότι καποιος που κλείνει προς το μεσομορφο σωματότυπο ( απο τη φύση του και όχι να φενται έτσι λόγο σκληρής προπονησης και διατροφής) μπορεί να συνθέτει μυς με ταχύτερο ρυθμό άρα θα φαει περισσότερες θερμίδες μεχρι να καλύψει τη μεγιστη αυτή ταχύτητα πρωτεινοσύνθεσης.

    Όσο για την ενεργεια πιστευω ότι αφόσον καλύπτεις τις αναγκες σου (θερμίδες συντηρησης) αποκει και πανω δε θα έχεις περισσότερη ενεργεια γιατί απλα περισευει και μετατρεπεται σε μυς\λιπος
    και όχι σε γλυκογόνο atp κλπ.Αλήθεια όμως τί είναι ενεργεια? είναι να έχουμε το σώμα μας τίγκα σε γλυκόζη γλυκογόνο κλπ και γενικά θερμίδες ?
    είναι και αυτό αν θές να κανεις προπονηση με πολλα σετ με γρήγορο σχετικά ρυθμό(δηλ. τυπου high volume) ή καποιου άλλου είδους προπονηση(στοιβος κλπ). Άποψή μου είναι πως ενεργεια είναι κυρίως κατι άλλο που δε μπορω να το εξηγήσω, είναι να έχεις τρελή όρεξη για προπονηση , να 'φας σίδερο' κλπ. δεν ξέρω αν με καταλαβαίνεις . Αυτό έχει περισσότερο να κανει με νευρικό\ορμονικό συστημα και άλλους παραγοντες.

    όσον αφορά τις 5000 θερμίδες (που φανταζομαι το έγραψες παραδειγματικά θέλοντας γενικά να δείξεις μεγάλο πλεόνασμα), έχω φάει για ένα διαστημα 4000 θερμίδες την μέρα και ίσως παραπανω. Το στομαχι μου ήταν συνεχεια απασχολημένο και τις περισσότερες ώρες ήμουν σε λίθαργο.Ίσως το μόνο θετικό όλου αυτού του σαβουριάσματος(ώς προς την ποσότητα) να είναι το placebo, δηλαδή αίσθηση σκληροπυρηνικής διατροφής κλπ.



    Φυσικά θα καταλαβατε πως για να τα γραφω αυτά είτε με φαω +200 kcal είτε φαω + 500 τους ίδοιυς μυς θα βαλω πανω μου. Μόνο πως στη δευτερη περίπτωση θα χρειαστώ π.χ 3 μηνες για να χασω το περιττό λίπος που πήρα ενω στην πρωτη 1 μηνα.


    καποια πραγματα που έχω διαβασει εδω ή\και έχω σκεφτει κυριως με τη λογική. Πείτε μου τι νομίζετε, θεωριές εμπειρίες κλπ

    </blockquote id=quote>

    Συμφωνώ σε όσα λες, απλά μια απορία: αν εγώ καταναλώνω +200 kcal πάνω από τις θερμίδες συντήρησής μου, τα κιλά που θα βάλω σε σχέση με το αν κατανάλωνα +500 kcal, δε θα μου πάρει περισσότερο καιρό?Δηλαδή σε ένα μήνα π.χ. θα βάλω 1 κιλό αντί για 2.
    (A) // fight till death - fight back // (E)

  2. #32

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    Iskraone αν είσαι πολύ τυχερός και τα κάνεις όλα σωστά και έχεις και καλά γονίδια μπορείς να βάλεις 5 κιλά σε ένα χρόνο(αν και με 3 πρέπει να νιώθεις άρχοντας).Οπότε 2 μυικά κιλά το μήνα (24 το χρόνο με άλλα λόγια) είναι ουτοπία για προπονημένα άτομα

  3. #33
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    Iskraone, τρωγε τόσες θερμίδες ώστε να αυξανεται το βάρος σου χωρίς να λιπώνεις. Άν παιρνεις ευκολα μυς θα πρεπει να τρως περισσότερες θερμίδες
    γιατί θα τις αξιοποιείς για να χτισεις μυικό ιστό χωρις να περισευουν,
    άν δεν παιρνεις έυκολα μυς αυτό το νουμερο θα είναι μικρότερο.

  4. #34
    Pumping Iron iskraone's Avatar
    Join Date
    09-02-08
    Location
    gold's gym
    Posts
    484

    Default

    μάλιστα!οπότε οι θερμίδες για μυική ανάπτυξη δεν είναι απαραίτητο να ξεπερνούν κατά πολύ τις θερμίδες συντήρησης, right?thanx και στους 2![:-dopey]
    (A) // fight till death - fight back // (E)

  5. #35
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    12-05-09
    Posts
    1,167

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by _Akaloupotos_

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by pao34

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by passenger67

    αυτο δεν ξερω αν ειναι μυθος αλλα το ακουω συνεχεια.το σκουοτ λενε μεγαλωνει την διαμετρο της μεσης.τωρα κατα την ταπεινη μου λογικη μου φαινεται οτι το λιπος μεγαλωνει την μεση.δεδομενου ομως οτι κανω σκουοτ για οκτω μηνες δεν μπορω να παρω θεση.το εχω διαβασει και στο διαδικτυο.αν καποιος ξερει κατι σχετικο ας μας δωσει τα φωτα του
    </blockquote id=quote>

    ισχυει? η αρσεις θανατου το κανουν αυτο?
    </blockquote id=quote>

    Η άσκηση που μεγαλώνει τη μέση είναι οι πλάγιοι κοιλιακοί και...το λίπος!Αλλά και να τη μεγαλώνει(που δεν συμβαίνει)..για σκέψου όμως πόσα περισσότερα gains έχεις από αυτήν την άσκηση πράγμα που την κάνει να αξίζει έτσι κ αλλιώς![:-magnify]
    </blockquote id=quote>ΕΑΝ κανεις ασκησεις οπως σκουοτ, αρσεις θανατου, στρατιωτικες πιεσεις, πιεσεις παγκου και κωπηλατικες με πολλα κιλα για πολλα χρονια (ΔΗΛΑΔΗ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΜΕΓΑΛΕΣ ΣΥΝΘΕΤΕΣ ΑΣΚΗΣΕΙΣ) τοτε ολοι οι μυς που περιβαλλουν την μεση (κοιλιακοι, πλαγιοι κοιλιακοι, ραχιαιοι, κατω πλατη, κατω πλευρικοι και οδοντωτοι) ΑΝΑΠΟΦΕΥΚΤΑ θα αναπτυχθουν και μαλιστα περισσοτερο απο το να κανεις ασκησεις κοιλιακων και απ' οσο εσυ νομιζεις! οσοι εχουν την εντυπωση οτι οταν κανουν σκουοτ γυμναζουν μονο τα ποδια τους και τους γλουτους κανουν μεγαλο λαθος! οι ασκησεις αυτες οταν τις κανεις με πολλα κιλα το σωμα αναγκαζεται να ενεργοποιησει πολυ περισσοτερες μυικες ομαδες απο αυτες η αυτη που θελεις να γυμνασεις. για παραδειγμα ειναι δυνατον να κανεις στρατιωτικες πιεσεις με 100 κιλα και ο κορμος του σωματος (Η ΠΕΡΙΧΗ ΓΥΡΩ ΑΠ'ΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ) να ειναι χαλαρος; ειναι δυνατον να κανεις κωπηλατικη στο σταυρο με πολλα κιλα και οι κοιλιακοι να ειναι χαλαροι. ΟΧΙ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΧΑΛΑΡΟΙ ΚΑΙ ΘΑ 'ΝΑΙ ΠΕΤΡΑ αλλα το σωμα σου θα στειλει μυνημα να τους μεγαλωσει θες δε θες ωστε την επομενη φορα που εσυ θα του βγαλεις το λαδι του σωματος σου στην προπονηση αυτο θα ειναι προετοιμασμενο με ισχυροτερο κορμο. ΑΡΑ ΛΟΙΠΟΝ εφοσον εισαι σοβαρος bodybuilder που προπονειται για να γινει τεραστιος και δυνατος και κοιλιακους να μην κανεις θα τους αποκτησεις!! αν ανηκεις σε αλλη κατηγορια τοτε δεν υπαρχει λογος να ανυσηχεις. το οτι η κακη διατροφη αυξανει την περιφερεια της μεσης ισχυει αλλα αυτο ειναι ενα τελειως διαφορετικο καιφαλαιο.

  6. #36

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by POWERBUILDER

    Η άσκηση που μεγαλώνει τη μέση είναι οι πλάγιοι κοιλιακοί και...το λίπος!Αλλά και να τη μεγαλώνει(που δεν συμβαίνει)..για σκέψου όμως πόσα περισσότερα gains έχεις από αυτήν την άσκηση πράγμα που την κάνει να αξίζει έτσι κ αλλιώς![:-magnify]
    </blockquote id=quote>ΕΑΝ κανεις ασκησεις οπως σκουοτ, αρσεις θανατου, στρατιωτικες πιεσεις, πιεσεις παγκου και κωπηλατικες με πολλα κιλα για πολλα χρονια (ΔΗΛΑΔΗ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΜΕΓΑΛΕΣ ΣΥΝΘΕΤΕΣ ΑΣΚΗΣΕΙΣ) τοτε ολοι οι μυς που περιβαλλουν την μεση (κοιλιακοι, πλαγιοι κοιλιακοι, ραχιαιοι, κατω πλατη, κατω πλευρικοι και οδοντωτοι) ΑΝΑΠΟΦΕΥΚΤΑ θα αναπτυχθουν και μαλιστα περισσοτερο απο το να κανεις ασκησεις κοιλιακων και απ' οσο εσυ νομιζεις! οσοι εχουν την εντυπωση οτι οταν κανουν σκουοτ γυμναζουν μονο τα ποδια τους και τους γλουτους κανουν μεγαλο λαθος! οι ασκησεις αυτες οταν τις κανεις με πολλα κιλα το σωμα αναγκαζεται να ενεργοποιησει πολυ περισσοτερες μυικες ομαδες απο αυτες η αυτη που θελεις να γυμνασεις. για παραδειγμα ειναι δυνατον να κανεις στρατιωτικες πιεσεις με 100 κιλα και ο κορμος του σωματος (Η ΠΕΡΙΧΗ ΓΥΡΩ ΑΠ'ΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ) να ειναι χαλαρος; ειναι δυνατον να κανεις κωπηλατικη στο σταυρο με πολλα κιλα και οι κοιλιακοι να ειναι χαλαροι. ΟΧΙ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΧΑΛΑΡΟΙ ΚΑΙ ΘΑ 'ΝΑΙ ΠΕΤΡΑ αλλα το σωμα σου θα στειλει μυνημα να τους μεγαλωσει θες δε θες ωστε την επομενη φορα που εσυ θα του βγαλεις το λαδι του σωματος σου στην προπονηση αυτο θα ειναι προετοιμασμενο με ισχυροτερο κορμο. ΑΡΑ ΛΟΙΠΟΝ εφοσον εισαι σοβαρος bodybuilder που προπονειται για να γινει τεραστιος και δυνατος και κοιλιακους να μην κανεις θα τους αποκτησεις!! αν ανηκεις σε αλλη κατηγορια τοτε δεν υπαρχει λογος να ανυσηχεις. το οτι η κακη διατροφη αυξανει την περιφερεια της μεσης ισχυει αλλα αυτο ειναι ενα τελειως διαφορετικο καιφαλαιο.
    [/quote]

    +1 [:-thumbu]

  7. #37
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    15-02-09
    Location
    ATHENS, ΑΙΓΑΛΕΩ.
    Posts
    108

    Default

    συμφωνω και εγω με τη γνωμη του γιαννη... (στηνπροηγουμενη σελιδα)
    ειναι λογικο...
    αλλα δεν εχω καταλαβει κατι.
    πως γινεται να μετατρεπονται οι υπολοιπες θερμιδες σε λιπος...;;;;
    δηλαδη αν φαω πρωτεινουχο γευμα (π.χ 1kg κοτοπουλο στηθος (υπερβολη βεβαια...) ) και ¨περισεψουν¨ οι θερμιδες, η πρωτεινη πως θα μετατραπει σε λιπος και θα αποθηκευτει στα λιποκυτταρα;;;
    (απ? οτι γνωριζω το στηθος εχει αλαχιστο λιπος)

  8. #38
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    10-10-07
    Location
    .
    Posts
    48

    Default

    Φίλε μου το σώμα έχει τη δυνατότητα να μετατρέπει τα πάντα σε λίπος.
    Δεν αφήνει τίποτα να πάει χαμένο. 1 γραμμάριο πρωτεΐνης έχει 4 θερμίδες, όσες και 1 γραμμάριο
    υδατάνθρακα. Το 1 γραμμάριο λίπους έχει 9 θερμίδες.

    Με την πρωτεΐνη μπορείς να χτίσεις μυς γιατί έχει τα αμινοξέα.
    Με τους υδατάνθρακες και το λίπος όχι. Όμως αν έχεις καλύψει τις ενεργειακές σου απαιτήσεις τότε
    και η πρωτεΐνη και ο υδατάνθρακας και το λίπος μετατρέπονται σε λίπος από τον οργανισμό για "καβάτζα".

    Υπαρχουν βέβαια αρκετές διαφορές μεταξύ των 3 αυτών όπως πχ ότι οι υδατάνθρακες μέσω της αύξησης της ινσουλίνης και το λίπος λόγω των πολλών θερμίδων που περιέχει ανά γραμμάριο είναι πιό εύκολο να σε κάνουν να βάλεις λίπος, το αίσθημα κορεσμού που σου δίνει το καθένα και άλλα πολλά, όμως οι
    έξτρα θερμίδες μετατρέπονται σε λίπος, ανεξαρτήτως προελεύσεώς τους.

  9. #39

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by KostasBB

    Φίλε μου το σώμα έχει τη δυνατότητα να μετατρέπει τα πάντα σε λίπος.
    Δεν αφήνει τίποτα να πάει χαμένο. 1 γραμμάριο πρωτεΐνης έχει 4 θερμίδες, όσες και 1 γραμμάριο
    υδατάνθρακα. Το 1 γραμμάριο λίπους έχει 9 θερμίδες.

    Με την πρωτεΐνη μπορείς να χτίσεις μυς γιατί έχει τα αμινοξέα.
    Με τους υδατάνθρακες και το λίπος όχι. Όμως αν έχεις καλύψει τις ενεργειακές σου απαιτήσεις τότε
    και η πρωτεΐνη και ο υδατάνθρακας και το λίπος μετατρέπονται σε λίπος από τον οργανισμό για "καβάτζα".

    Υπαρχουν βέβαια αρκετές διαφορές μεταξύ των 3 αυτών όπως πχ ότι οι υδατάνθρακες μέσω της αύξησης της ινσουλίνης και το λίπος λόγω των πολλών θερμίδων που περιέχει ανά γραμμάριο είναι πιό εύκολο να σε κάνουν να βάλεις λίπος, το αίσθημα κορεσμού που σου δίνει το καθένα και άλλα πολλά, όμως οι
    έξτρα θερμίδες μετατρέπονται σε λίπος, ανεξαρτήτως προελεύσεώς τους.

    </blockquote id=quote>

    +1

  10. #40
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    15-02-09
    Location
    ATHENS, ΑΙΓΑΛΕΩ.
    Posts
    108

    Default

    thanks παιδια!!!!
    με καλυψατε πληρως...

  11. #41
    Unworthy
    Join Date
    03-02-08
    Location
    Patra, Greece.
    Posts
    458

    Default

    Όπως χθες που είδα κάποιον μετά την προπόνησή του να κατεβάζει 1 μεγάλη μπουκάλα νερό μονορούφι,προσπάθησα κάτι να του πω ότι τώρα τα κάνει όλα μαντάρα αλλά...τίποτα!
    [/quote]

    Μπορείς σε παρακαλώ να το αναλύσεις αυτό λίγο,γιατί δεν το έχω ξανα ακούσει!

  12. #42

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by kinetha

    Όπως χθες που είδα κάποιον μετά την προπόνησή του να κατεβάζει 1 μεγάλη μπουκάλα νερό μονορούφι,προσπάθησα κάτι να του πω ότι τώρα τα κάνει όλα μαντάρα αλλά...τίποτα!
    </blockquote id=quote>

    Μπορείς σε παρακαλώ να το αναλύσεις αυτό λίγο,γιατί δεν το έχω ξανα ακούσει!
    [/quote]

    http://www.bodybuilders.gr/data/main...?TOPIC_ID=9780

  13. #43
    Unworthy
    Join Date
    03-02-08
    Location
    Patra, Greece.
    Posts
    458

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Andrikos

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by kinetha

    Όπως χθες που είδα κάποιον μετά την προπόνησή του να κατεβάζει 1 μεγάλη μπουκάλα νερό μονορούφι,προσπάθησα κάτι να του πω ότι τώρα τα κάνει όλα μαντάρα αλλά...τίποτα!
    </blockquote id=quote>

    Μπορείς σε παρακαλώ να το αναλύσεις αυτό λίγο,γιατί δεν το έχω ξανα ακούσει!
    </blockquote id=quote>

    http://www.bodybuilders.gr/data/main...?TOPIC_ID=9780
    [/quote]

    Ευχαριστώ![:-bouncy]

  14. #44

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by s.kaliman

    συμφωνω και εγω με τη γνωμη του γιαννη... (στηνπροηγουμενη σελιδα)
    ειναι λογικο...
    αλλα δεν εχω καταλαβει κατι.
    πως γινεται να μετατρεπονται οι υπολοιπες θερμιδες σε λιπος...;;;;
    δηλαδη αν φαω πρωτεινουχο γευμα (π.χ 1kg κοτοπουλο στηθος (υπερβολη βεβαια...) ) και ¨περισεψουν¨ οι θερμιδες, η πρωτεινη πως θα μετατραπει σε λιπος και θα αποθηκευτει στα λιποκυτταρα;;;
    (απ? οτι γνωριζω το στηθος εχει αλαχιστο λιπος)
    </blockquote id=quote>

    Η πρωτεΐνη δεν μετατρέπεται απευθείας σε λίπος, όμως έχει τρόπο τελικά να καταλήξει σαν λίπος έπειτα από κάποια στάδια μέσα στον οργανισμό.

    Η πρωτεΐνη διασπάται τελικά σε αμινοξέα. Από αυτά, όσα περισσεύουν είτε
    α) οξειδώνονται απευθείας και παράγουν ATP (κυρίως όταν είμαστε υποθερμιδικοί ή όταν ασκούμαστε)
    β) διώχνουν το άζωτό τους και γίνονται γλυκόζη ("γλυκονεογένεση") η οποία αν είναι σε μεγάλη ποσότητα μέρος της θα μετατραπεί σε λιπαρά οξέα και μετά σε τριγλυκερίδια.
    γ) διώχνουν το άζωτό τους και γίνονται κετονοσώματα ("κετονογένεση") τα οποία μπορούν να μετατραπούν σε λιπαρά οξέα και μετά σε τριγλυκερίδια.

    Δεν έχουν όλα τα αμινοξέα όλες αυτές τις διαθέσιμες επιλογές. Π.χ. η λευκίνη είναι κετογενές αμινοξύ και άρα δεν μπορεί να γίνει γλυκόζη (όμως μπορεί εύκολα να οξειδωθεί μέσα στους μυς μας για παραγωγή ενέργειας).

    Ένα πολύ καλό άρθρο που τα συνοψίζει όλα αυτά υπάρχει εδώ: http://themedicalbiochemistrypage.or...etabolism.html


 
Page 2 of 2 FirstFirst 12

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •