Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 30 of 44
  1. #1
    Pumping Iron
    Join Date
    01-12-04
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    624

    Default Μυθος και πραγματικοτητα

    Ας πουμε ο καθενας μας καποια πραγματα που ξερουμε οτι ειναι μυθος και πραγματικοτητα στον χωρο των ασκησεων με βαρη:

    ΜυθοςΟι μυες αναπτυσσονται ενω γυμναζομαστε.
    Πραγματικοτητα:Οι μυες αναπτυσσονται οταν ξεκοραζομαστε και αναρρωνουμε.[:-sleep]
    ΜυθοςΟσο πιο πολυ γυμναζομαι τοσο καλυτερα αποτελεσματα θα εχω[:-banghead]
    ΠραγματικοτηταΗ υπερπροπονηση εμποδιζει τα αποτελεσματα....
    εσεις τι λετε???[:-spin]

  2. #2
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    26-04-09
    Location
    .
    Posts
    60

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by christos75

    Μυθος Πρπει να πινω νερο μονο οταν διψαω.
    Πραγματικοτητα Το σωμα μας εχει αναγκη για νερο περισσοτερο απο οτι μας λεει.
    </blockquote id=quote>
    Μου εδωσε ενας γιατρος που γυμναζεται απο μικρος μια πολυ καλη απαντηση:

    "Το σωμα μας λειτουργει με τροπο σχεδιασμενο εδω και εκατομμυρια χρονια εξελιξης. Επομενως ξερει απο μονο του να μας ενημερωνει για τις αναγκες του καλυτερα απο οποιονδηποτε αλλον".

    Τη βρισκω πολυ σωστη την απαντηση, και προσωπικα πινω μονο οταν διψω.

    π.χ. οταν κανω καθιστικη δουλεια ο οργανισμος με καλει να πιω νερο 2-3 φορες τη μερα. Αν ομως κανω γυμναστικη εντονη μπορει να πιω και 8 - 10 ποτηρια.

    Οσο για τις πετρες στα νεφρα , μου ειπε το εξης απλο : Πως εξηγειται που ανθρωποι που πιναν πολυ νερο, παρολα αυτα εγχειρηθηκαν για πετρες; Η απαντηση ειναι οτι ο,τι σχετιζεται με το στομαχι/νεφρα κτλ κατ' εμε εχει κυριως ψυχολογικη προελευση διοτι τοτε ο εγκεφαλος ειναι απασχολημενος με την επιλυση του προβληματος (αγχος) και ετσι μειωνει αναποφευκτα τον ελεγχο των αλλων οργανων με συνεπεια την εξασθενηση της ορθης λειτουργιας τους.

  3. #3
    Pumping Iron
    Join Date
    23-02-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    388

    Default

    Παιδιά πάρα πολύ ωραίο και ενημερωτικό post!Please μην γράφετε off-topic!!

  4. #4
    Senior Bodybuilder pao34's Avatar
    Join Date
    23-02-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,287

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by passenger67

    αυτο δεν ξερω αν ειναι μυθος αλλα το ακουω συνεχεια.το σκουοτ λενε μεγαλωνει την διαμετρο της μεσης.τωρα κατα την ταπεινη μου λογικη μου φαινεται οτι το λιπος μεγαλωνει την μεση.δεδομενου ομως οτι κανω σκουοτ για οκτω μηνες δεν μπορω να παρω θεση.το εχω διαβασει και στο διαδικτυο.αν καποιος ξερει κατι σχετικο ας μας δωσει τα φωτα του
    </blockquote id=quote>

    ισχυει? η αρσεις θανατου το κανουν αυτο?

  5. #5

    Join Date
    18-02-08
    Location
    Patra, R\'lyeh, Greece.
    Posts
    2,820

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by pao34

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by passenger67

    αυτο δεν ξερω αν ειναι μυθος αλλα το ακουω συνεχεια.το σκουοτ λενε μεγαλωνει την διαμετρο της μεσης.τωρα κατα την ταπεινη μου λογικη μου φαινεται οτι το λιπος μεγαλωνει την μεση.δεδομενου ομως οτι κανω σκουοτ για οκτω μηνες δεν μπορω να παρω θεση.το εχω διαβασει και στο διαδικτυο.αν καποιος ξερει κατι σχετικο ας μας δωσει τα φωτα του
    </blockquote id=quote>

    ισχυει? η αρσεις θανατου το κανουν αυτο?
    </blockquote id=quote>

    Η άσκηση που μεγαλώνει τη μέση είναι οι πλάγιοι κοιλιακοί και...το λίπος!Αλλά και να τη μεγαλώνει(που δεν συμβαίνει)..για σκέψου όμως πόσα περισσότερα gains έχεις από αυτήν την άσκηση πράγμα που την κάνει να αξίζει έτσι κ αλλιώς![:-magnify]

  6. #6

    Join Date
    18-02-08
    Location
    Patra, R\'lyeh, Greece.
    Posts
    2,820

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by pao34

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by passenger67

    αυτο δεν ξερω αν ειναι μυθος αλλα το ακουω συνεχεια.το σκουοτ λενε μεγαλωνει την διαμετρο της μεσης.τωρα κατα την ταπεινη μου λογικη μου φαινεται οτι το λιπος μεγαλωνει την μεση.δεδομενου ομως οτι κανω σκουοτ για οκτω μηνες δεν μπορω να παρω θεση.το εχω διαβασει και στο διαδικτυο.αν καποιος ξερει κατι σχετικο ας μας δωσει τα φωτα του
    </blockquote id=quote>

    ισχυει? η αρσεις θανατου το κανουν αυτο?
    </blockquote id=quote>

    Η άσκηση που μεγαλώνει τη μέση είναι οι πλάγιοι κοιλιακοί και...το λίπος!Αλλά και να τη μεγαλώνει(που δεν συμβαίνει)..για σκέψου όμως πόσα περισσότερα gains έχεις από αυτήν την άσκηση πράγμα που την κάνει να αξίζει έτσι κ αλλιώς![:-magnify]

  7. #7
    billys15's Avatar
    Join Date
    19-08-06
    Posts
    1,087

    Default

    Η μεση δεν ειναι μυες? Οι μυες δεν μεγαλωνουν? Αρα γιατι να μην εχουν και ΚΑΠΟΙΑ υπερτροφια οι μυες της μεσης? Επισης,γιατι να σκεφτομαστε αν μεγαλωνει η μεση απο τα σκουωτ? Καλυτερα τοτε να πλακωθουμε στα πεκ ντεκ και στα kick-backs και να μην δινουμε σημασια στην μεση,αφου δεν χρειαζεται να δυναμωσει αρα και να μεγαλωσει.Παιδια,αυτα τα λενε οποιοι δεν ειναι δυνατοι χαρακτηρες και θελουν να το παιζουν εξυπνοι.Γιατι οταν δεν κανεις βαρια σκουωτ και αρσεις για να μην ζοριζεσαι,οχι δεν εισαι δυνατος χαρακτηρας...

    Οσο για την αποψη του γιατρου.Κι εγω εχω ακουσει ατομο να μου μεταφερει τα λογια γιατρου,ο οποιος ελεγε οτι με 2 φορες φαγητο την ημερα ειμαστε ΟΚ γιατι και δεν παιρνουμε λιπος και μπορουμε ανετα να επιβιωσουμε.Εγω ομως τετοιους γιατρους,που συνδιαζουν και το οτι τα συμπληρωματα ειναι επικινδυνα,οτι τα φαρμακα σκοτωνουν και το κορυφαιο,οτι τα βαρη δεν κανουν καλο,οχι δεν τους εμπιστευομαι σ'αυτον τον τομεα.Μονο το τελευταιο να σκεφτειτε αρκει...

  8. #8
    billys15's Avatar
    Join Date
    19-08-06
    Posts
    1,087

    Default

    Η μεση δεν ειναι μυες? Οι μυες δεν μεγαλωνουν? Αρα γιατι να μην εχουν και ΚΑΠΟΙΑ υπερτροφια οι μυες της μεσης? Επισης,γιατι να σκεφτομαστε αν μεγαλωνει η μεση απο τα σκουωτ? Καλυτερα τοτε να πλακωθουμε στα πεκ ντεκ και στα kick-backs και να μην δινουμε σημασια στην μεση,αφου δεν χρειαζεται να δυναμωσει αρα και να μεγαλωσει.Παιδια,αυτα τα λενε οποιοι δεν ειναι δυνατοι χαρακτηρες και θελουν να το παιζουν εξυπνοι.Γιατι οταν δεν κανεις βαρια σκουωτ και αρσεις για να μην ζοριζεσαι,οχι δεν εισαι δυνατος χαρακτηρας...

    Οσο για την αποψη του γιατρου.Κι εγω εχω ακουσει ατομο να μου μεταφερει τα λογια γιατρου,ο οποιος ελεγε οτι με 2 φορες φαγητο την ημερα ειμαστε ΟΚ γιατι και δεν παιρνουμε λιπος και μπορουμε ανετα να επιβιωσουμε.Εγω ομως τετοιους γιατρους,που συνδιαζουν και το οτι τα συμπληρωματα ειναι επικινδυνα,οτι τα φαρμακα σκοτωνουν και το κορυφαιο,οτι τα βαρη δεν κανουν καλο,οχι δεν τους εμπιστευομαι σ'αυτον τον τομεα.Μονο το τελευταιο να σκεφτειτε αρκει...

  9. #9
    Advanced Bodybuilder BALOTSAS's Avatar
    Join Date
    27-04-08
    Location
    Athens,Greece
    Posts
    824

    Default

    Μυθος - Το καπνισμα αδυνατιζει
    Πραγματικοτητα - Αντι να τσιμπολογάμε ολη την ωρα καπνίζουμε
    First we take Manhattan then we take Berlin

  10. #10
    Advanced Bodybuilder BALOTSAS's Avatar
    Join Date
    27-04-08
    Location
    Athens,Greece
    Posts
    824

    Default

    Μυθος - Το καπνισμα αδυνατιζει
    Πραγματικοτητα - Αντι να τσιμπολογάμε ολη την ωρα καπνίζουμε
    First we take Manhattan then we take Berlin

  11. #11
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    ρε παιδια τι ειναι παλι αυτό με τη μεση? είναι η δευτερη φορα που το βλεπω εδω μεσα. Καταρχήν τί είναι η μέση?? Είναι η περιοχή γύρω απο τον οφαλό που περιλαμβάνει το κατω μερος των κοιλιακών των πλαγιων και των ραχιαίων? Και θα μεγαλώσουν αυτοι μυς με τα σκουώτ και τις αρσεις?? οι ραχιαίοι ποσο πια να παρουν? ειναι σα να λεμε ότι θα κανεις τετοιους πηχεις που δε θα χωρανε στα μανικια σου. Οι κοιλιακοί παλι...αν πρηστουν τοσο πολύ απο αυτες τις ασκήσεις ώστε να μεγαλωσει\χοντρύνει\φαρδυνει και δεν ξερω κι εγώ τι άλλο λενε η μεση σου, τα ποδια σου θα είναι σαν στηλους της δεη. Και επειδή δεν υπαρχει περιπτωση να γινει κατι τετοιο δε θα πρηστουν και οι κοιλιακοί σε τετοιο βαθμο που θα θυμήζει ταινια επιστημονικής φαντασιας.

    Υπαρχει κανεις με χαμηλό ποσοστό λίπους που να έχει χοντρή μέση? και για αυτό να ευθύνεται η προπονηση με βαρη?( το να έχει κανεις φαρδιά λεκανη απο γενησιμιού του το έχω δεί)

  12. #12
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    ρε παιδια τι ειναι παλι αυτό με τη μεση? είναι η δευτερη φορα που το βλεπω εδω μεσα. Καταρχήν τί είναι η μέση?? Είναι η περιοχή γύρω απο τον οφαλό που περιλαμβάνει το κατω μερος των κοιλιακών των πλαγιων και των ραχιαίων? Και θα μεγαλώσουν αυτοι μυς με τα σκουώτ και τις αρσεις?? οι ραχιαίοι ποσο πια να παρουν? ειναι σα να λεμε ότι θα κανεις τετοιους πηχεις που δε θα χωρανε στα μανικια σου. Οι κοιλιακοί παλι...αν πρηστουν τοσο πολύ απο αυτες τις ασκήσεις ώστε να μεγαλωσει\χοντρύνει\φαρδυνει και δεν ξερω κι εγώ τι άλλο λενε η μεση σου, τα ποδια σου θα είναι σαν στηλους της δεη. Και επειδή δεν υπαρχει περιπτωση να γινει κατι τετοιο δε θα πρηστουν και οι κοιλιακοί σε τετοιο βαθμο που θα θυμήζει ταινια επιστημονικής φαντασιας.

    Υπαρχει κανεις με χαμηλό ποσοστό λίπους που να έχει χοντρή μέση? και για αυτό να ευθύνεται η προπονηση με βαρη?( το να έχει κανεις φαρδιά λεκανη απο γενησιμιού του το έχω δεί)

  13. #13
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    02-05-09
    Location
    Greece.
    Posts
    51

    Default

    μυθος- αν κάνεις πλάγιους κοιλιακούς με βάρη ξεχιλώνουν
    πραγματικότητα-κάνεις λεπτή μέση και γράμμωση

  14. #14
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    02-05-09
    Location
    Greece.
    Posts
    51

    Default

    μυθος- αν κάνεις πλάγιους κοιλιακούς με βάρη ξεχιλώνουν
    πραγματικότητα-κάνεις λεπτή μέση και γράμμωση

  15. #15

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by gianna

    μυθος- αν κάνεις πλάγιους κοιλιακούς με βάρη ξεχιλώνουν
    πραγματικότητα-κάνεις λεπτή μέση και γράμμωση
    </blockquote id=quote>

    πώς γίνεται η μυική υπερτροφία των πλάγιων να λεπταίνει την μέση?

  16. #16
    Pumping Iron extremist's Avatar
    Join Date
    31-07-08
    Location
    ΧΑΝΙΑ, ΚΡΗΤΗ, Greece.
    Posts
    473

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by giannis_m

    ρε παιδια τι ειναι παλι αυτό με τη μεση? είναι η δευτερη φορα που το βλεπω εδω μεσα. Καταρχήν τί είναι η μέση?? Είναι η περιοχή γύρω απο τον οφαλό που περιλαμβάνει το κατω μερος των κοιλιακών των πλαγιων και των ραχιαίων? Και θα μεγαλώσουν αυτοι μυς με τα σκουώτ και τις αρσεις?? οι ραχιαίοι ποσο πια να παρουν? ειναι σα να λεμε ότι θα κανεις τετοιους πηχεις που δε θα χωρανε στα μανικια σου. Οι κοιλιακοί παλι...αν πρηστουν τοσο πολύ απο αυτες τις ασκήσεις ώστε να μεγαλωσει\χοντρύνει\φαρδυνει και δεν ξερω κι εγώ τι άλλο λενε η μεση σου, τα ποδια σου θα είναι σαν στηλους της δεη. Και επειδή δεν υπαρχει περιπτωση να γινει κατι τετοιο δε θα πρηστουν και οι κοιλιακοί σε τετοιο βαθμο που θα θυμήζει ταινια επιστημονικής φαντασιας.

    Υπαρχει κανεις με χαμηλό ποσοστό λίπους που να έχει χοντρή μέση? και για αυτό να ευθύνεται η προπονηση με βαρη?( το να έχει κανεις φαρδιά λεκανη απο γενησιμιού του το έχω δεί)
    </blockquote id=quote>
    [:-thumbu]
    Όλοι ζούνε δίχως τη παραμικρή υποψία , ενώ η αρρώστεια έχει αρχίσει να μας τρώει το πόδι Θα είναι αργά όταν θα ανακαλύψουν τη συνομωσία ,θα είναι αργά ότα θα βρισκόμαστε στο ξόδι!!

  17. #17
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    μύθος : για να παρεις μυς πρεπει να τρως σαν αρκουδα

    πραγματικότητα : απο τη στιγμή που προέρχονται τα απαραίτητα η πρωτεινοσύνθεση που είναι να γίνει θα γίνει και το περισευμα αποθηκευεται σαν λίπος

  18. #18
    billys15's Avatar
    Join Date
    19-08-06
    Posts
    1,087

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by giannis_m

    μύθος : για να παρεις μυς πρεπει να τρως σαν αρκουδα

    πραγματικότητα : απο τη στιγμή που προέρχονται τα απαραίτητα η πρωτεινοσύνθεση που είναι να γίνει θα γίνει και το περισευμα αποθηκευεται σαν λίπος
    </blockquote id=quote>

    Με το post για την μεση συμφωνω απολυτα,οπως και με τον Ανδρεα,αλλα με το συγκεκριμενο καθολου.Δηλαδη εννοεις οτι αν εγω τρωω 5000 θερμιδες τη μερα θα ανεβασω ιδια δυναμη και μαζα με εναν που τρωει 2500,ενω το BMR του ειναι ας πουμε 2000? Δηλαδη 3000 και 500 πανω ειναι το ιδιο? Ε καλα μην μου πεις οτι ντε και καλα θα παει 30%+ λιπους,δεν ειναι απολυτο.Αλλα ακομα κι αν παει.Δεν θα χασει μετα κατευθειαν το λιπος απο την μπολικη μαζα που θα χει βαλει?

    Προσωπικη μου αποψη η παραπανω και προσωπικο,βιωματικο παραδειγμα.Καθε μερα σαβουρα απο Οκτωβριο,2cm πανω η μεση,ανεβασμα σε ολες τις ασκησεις.Οχι δεν λεω οτι ο μονος σωστος ειμαι εγω,απλα συμβαλλω στο 1% για να καταριφθουν,εστω και εν μερει,καποιοι μυθοι.Πιστευω οτι και με το DC τωρα θα ειναι ακομα καλυτερο,αφου εχω ηδη ανεβασει 15 κιλα αρσεις,15 σκουωτ κ.ο.κ. σε 2 βδομαδες...

  19. #19

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    Βασίλη έχεις φάει ποτέ 5000 θερμίδες από καθαρό φαγητό σε μία μέρα?Αν ναι, πώς ένιωσες?Είχες "ενέργεια"?

  20. #20
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    25-06-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,337

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Andrikos

    Βασίλη έχεις φάει ποτέ 5000 θερμίδες από καθαρό φαγητό σε μία μέρα?Αν ναι, πώς ένιωσες?Είχες "ενέργεια"?
    </blockquote id=quote>

    Αντρεα επειδη εχω κανει παλιοτερα τετοια πειραματα με υπερβολικες θερμιδες για να δω αν θα εχω μεγαλυτερη ενεργεια (και θερμιδες με σαβουρα και θερμιδες "σωστες") το μονο πραγμα που παρατηρεις ειναι οτι βαριεσαι να κουνηθεις και οταν πας στο γυμναστηριο νιωθεις τοσο φουσκωμενος και οι αντοχες σου μειωνονται απιστευτα . Τουλαχιστον αυτο ειχα παρατηρησει εγω [:-bouncy] . Πιστευω ειναι αλληλενδετο με αυτο που βλεπουμε στα γυμναστηρια να κανουν 3-4 επαναληψεις με πολλα κιλα (και να χανουν και την τεχνικη για να βγαλουν τοσα κιλα) απο το να κανουν πολλες επαναληψεις με σωστη τεχνικη μεχρι να φτασεις στα ορια σου . Τα λεω αυτα γιατι καποτε τα πιστευα και εγω . [:-bouncy]:D

  21. #21
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    μπίλυ κοίτα πως το ενοοώ, πιστευω ότι όταν κανεις όγκο και βαζεις και βαζεις και λίπος μαζί αισθητά (νομίζω ότι 100% καθαρά κιλά αν κανεις διατροφή όγκου είναι πρακτικά αδύνατο, έστω και λίγο θα έχεις πεσει έξω στις θερμίδες, λίγο ο κακος χρονισμος τους κλπ) σημαινει ότι το σώμα σου ότι πρώτη ύλη είναι να πάρει για να συνθέσει μυς την παίρνει και το υπολοιπο περισευει, νομιζω ότι ακουγεται λογικό. Άν κανω λαθος διορθώστε με. Ενοείται ότι καποιος που κλείνει προς το μεσομορφο σωματότυπο ( απο τη φύση του και όχι να φενται έτσι λόγο σκληρής προπονησης και διατροφής) μπορεί να συνθέτει μυς με ταχύτερο ρυθμό άρα θα φαει περισσότερες θερμίδες μεχρι να καλύψει τη μεγιστη αυτή ταχύτητα πρωτεινοσύνθεσης.

    Όσο για την ενεργεια πιστευω ότι αφόσον καλύπτεις τις αναγκες σου (θερμίδες συντηρησης) αποκει και πανω δε θα έχεις περισσότερη ενεργεια γιατί απλα περισευει και μετατρεπεται σε μυς\λιπος
    και όχι σε γλυκογόνο atp κλπ.Αλήθεια όμως τί είναι ενεργεια? είναι να έχουμε το σώμα μας τίγκα σε γλυκόζη γλυκογόνο κλπ και γενικά θερμίδες ?
    είναι και αυτό αν θές να κανεις προπονηση με πολλα σετ με γρήγορο σχετικά ρυθμό(δηλ. τυπου high volume) ή καποιου άλλου είδους προπονηση(στοιβος κλπ). Άποψή μου είναι πως ενεργεια είναι κυρίως κατι άλλο που δε μπορω να το εξηγήσω, είναι να έχεις τρελή όρεξη για προπονηση , να 'φας σίδερο' κλπ. δεν ξέρω αν με καταλαβαίνεις . Αυτό έχει περισσότερο να κανει με νευρικό\ορμονικό συστημα και άλλους παραγοντες.

    όσον αφορά τις 5000 θερμίδες (που φανταζομαι το έγραψες παραδειγματικά θέλοντας γενικά να δείξεις μεγάλο πλεόνασμα), έχω φάει για ένα διαστημα 4000 θερμίδες την μέρα και ίσως παραπανω. Το στομαχι μου ήταν συνεχεια απασχολημένο και τις περισσότερες ώρες ήμουν σε λίθαργο.Ίσως το μόνο θετικό όλου αυτού του σαβουριάσματος(ώς προς την ποσότητα) να είναι το placebo, δηλαδή αίσθηση σκληροπυρηνικής διατροφής κλπ.



    Φυσικά θα καταλαβατε πως για να τα γραφω αυτά είτε με φαω +200 kcal είτε φαω + 500 τους ίδοιυς μυς θα βαλω πανω μου. Μόνο πως στη δευτερη περίπτωση θα χρειαστώ π.χ 3 μηνες για να χασω το περιττό λίπος που πήρα ενω στην πρωτη 1 μηνα.


    καποια πραγματα που έχω διαβασει εδω ή\και έχω σκεφτει κυριως με τη λογική. Πείτε μου τι νομίζετε, θεωριές εμπειρίες κλπ

  22. #22

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by giannis_m

    μπίλυ κοίτα πως το ενοοώ, πιστευω ότι όταν κανεις όγκο και βαζεις και βαζεις και λίπος μαζί αισθητά (νομίζω ότι 100% καθαρά κιλά αν κανεις διατροφή όγκου είναι πρακτικά αδύνατο, έστω και λίγο θα έχεις πεσει έξω στις θερμίδες, λίγο ο κακος χρονισμος τους κλπ) σημαινει ότι το σώμα σου ότι πρώτη ύλη είναι να πάρει για να συνθέσει μυς την παίρνει και το υπολοιπο περισευει, νομιζω ότι ακουγεται λογικό. Άν κανω λαθος διορθώστε με. Ενοείται ότι καποιος που κλείνει προς το μεσομορφο σωματότυπο ( απο τη φύση του και όχι να φενται έτσι λόγο σκληρής προπονησης και διατροφής) μπορεί να συνθέτει μυς με ταχύτερο ρυθμό άρα θα φαει περισσότερες θερμίδες μεχρι να καλύψει τη μεγιστη αυτή ταχύτητα πρωτεινοσύνθεσης.

    Όσο για την ενεργεια πιστευω ότι αφόσον καλύπτεις τις αναγκες σου (θερμίδες συντηρησης) αποκει και πανω δε θα έχεις περισσότερη ενεργεια γιατί απλα περισευει και μετατρεπεται σε μυς\λιπος
    και όχι σε γλυκογόνο atp κλπ.Αλήθεια όμως τί είναι ενεργεια? είναι να έχουμε το σώμα μας τίγκα σε γλυκόζη γλυκογόνο κλπ και γενικά θερμίδες ?
    είναι και αυτό αν θές να κανεις προπονηση με πολλα σετ με γρήγορο σχετικά ρυθμό(δηλ. τυπου high volume) ή καποιου άλλου είδους προπονηση(στοιβος κλπ). Άποψή μου είναι πως ενεργεια είναι κυρίως κατι άλλο που δε μπορω να το εξηγήσω, είναι να έχεις τρελή όρεξη για προπονηση , να 'φας σίδερο' κλπ. δεν ξέρω αν με καταλαβαίνεις . Αυτό έχει περισσότερο να κανει με νευρικό\ορμονικό συστημα και άλλους παραγοντες.

    όσον αφορά τις 5000 θερμίδες (που φανταζομαι το έγραψες παραδειγματικά θέλοντας γενικά να δείξεις μεγάλο πλεόνασμα), έχω φάει για ένα διαστημα 4000 θερμίδες την μέρα και ίσως παραπανω. Το στομαχι μου ήταν συνεχεια απασχολημένο και τις περισσότερες ώρες ήμουν σε λίθαργο.Ίσως το μόνο θετικό όλου αυτού του σαβουριάσματος(ώς προς την ποσότητα) να είναι το placebo, δηλαδή αίσθηση σκληροπυρηνικής διατροφής κλπ.



    Φυσικά θα καταλαβατε πως για να τα γραφω αυτά είτε με φαω +200 kcal είτε φαω + 500 τους ίδοιυς μυς θα βαλω πανω μου. Μόνο πως στη δευτερη περίπτωση θα χρειαστώ π.χ 3 μηνες για να χασω το περιττό λίπος που πήρα ενω στην πρωτη 1 μηνα.


    καποια πραγματα που έχω διαβασει εδω ή\και έχω σκεφτει κυριως με τη λογική. Πείτε μου τι νομίζετε, θεωριές εμπειρίες κλπ

    </blockquote id=quote>

    +1 great post εύγε!

  23. #23

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Andrikos

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by giannis_m

    μπίλυ κοίτα πως το ενοοώ, πιστευω ότι όταν κανεις όγκο και βαζεις και βαζεις και λίπος μαζί αισθητά (νομίζω ότι 100% καθαρά κιλά αν κανεις διατροφή όγκου είναι πρακτικά αδύνατο, έστω και λίγο θα έχεις πεσει έξω στις θερμίδες, λίγο ο κακος χρονισμος τους κλπ) σημαινει ότι το σώμα σου ότι πρώτη ύλη είναι να πάρει για να συνθέσει μυς την παίρνει και το υπολοιπο περισευει, νομιζω ότι ακουγεται λογικό. Άν κανω λαθος διορθώστε με. Ενοείται ότι καποιος που κλείνει προς το μεσομορφο σωματότυπο ( απο τη φύση του και όχι να φενται έτσι λόγο σκληρής προπονησης και διατροφής) μπορεί να συνθέτει μυς με ταχύτερο ρυθμό άρα θα φαει περισσότερες θερμίδες μεχρι να καλύψει τη μεγιστη αυτή ταχύτητα πρωτεινοσύνθεσης.

    Όσο για την ενεργεια πιστευω ότι αφόσον καλύπτεις τις αναγκες σου (θερμίδες συντηρησης) αποκει και πανω δε θα έχεις περισσότερη ενεργεια γιατί απλα περισευει και μετατρεπεται σε μυς\λιπος
    και όχι σε γλυκογόνο atp κλπ.Αλήθεια όμως τί είναι ενεργεια? είναι να έχουμε το σώμα μας τίγκα σε γλυκόζη γλυκογόνο κλπ και γενικά θερμίδες ?
    είναι και αυτό αν θές να κανεις προπονηση με πολλα σετ με γρήγορο σχετικά ρυθμό(δηλ. τυπου high volume) ή καποιου άλλου είδους προπονηση(στοιβος κλπ). Άποψή μου είναι πως ενεργεια είναι κυρίως κατι άλλο που δε μπορω να το εξηγήσω, είναι να έχεις τρελή όρεξη για προπονηση , να 'φας σίδερο' κλπ. δεν ξέρω αν με καταλαβαίνεις . Αυτό έχει περισσότερο να κανει με νευρικό\ορμονικό συστημα και άλλους παραγοντες.

    όσον αφορά τις 5000 θερμίδες (που φανταζομαι το έγραψες παραδειγματικά θέλοντας γενικά να δείξεις μεγάλο πλεόνασμα), έχω φάει για ένα διαστημα 4000 θερμίδες την μέρα και ίσως παραπανω. Το στομαχι μου ήταν συνεχεια απασχολημένο και τις περισσότερες ώρες ήμουν σε λίθαργο.Ίσως το μόνο θετικό όλου αυτού του σαβουριάσματος(ώς προς την ποσότητα) να είναι το placebo, δηλαδή αίσθηση σκληροπυρηνικής διατροφής κλπ.



    Φυσικά θα καταλαβατε πως για να τα γραφω αυτά είτε με φαω +200 kcal είτε φαω + 500 τους ίδοιυς μυς θα βαλω πανω μου. Μόνο πως στη δευτερη περίπτωση θα χρειαστώ π.χ 3 μηνες για να χασω το περιττό λίπος που πήρα ενω στην πρωτη 1 μηνα.


    καποια πραγματα που έχω διαβασει εδω ή\και έχω σκεφτει κυριως με τη λογική. Πείτε μου τι νομίζετε, θεωριές εμπειρίες κλπ

    </blockquote id=quote>

    +1 great post εύγε!


    </blockquote id=quote>

    Συνυπογράφω! Ωραίος συνονόματε.[:-thumbu]

  24. #24
    billys15's Avatar
    Join Date
    19-08-06
    Posts
    1,087

    Default

    Ανδρεα δεν τρωω 5000 θερμιδες,για παραδειγμα το 'γραψα.

    Τωρα ΟΚ οι αποψεις ειναι διαφορετικες,ο καθενας μας στηριζει αυτο που πιστευει και εφαρμοζει.Η πρακτικη ειναι αυτο που δειχνει ή και αποδεικνυει τα πραγματα.Προσωπικα αν στο μελλον βγω λαθος θα το παραδεχτω και αλλαζω ανετα τις αποψεις μου,δεν κολλαω στο να υποστηριζω κατι επειδη το υποστηριζα στο παρελθον κι ας ειναι και λαθος.

  25. #25

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by billys15

    Ανδρεα δεν τρωω 5000 θερμιδες,για παραδειγμα το 'γραψα.

    Τωρα ΟΚ οι αποψεις ειναι διαφορετικες,ο καθενας μας στηριζει αυτο που πιστευει και εφαρμοζει.Η πρακτικη ειναι αυτο που δειχνει ή και αποδεικνυει τα πραγματα.Προσωπικα αν στο μελλον βγω λαθος θα το παραδεχτω και αλλαζω ανετα τις αποψεις μου,δεν κολλαω στο να υποστηριζω κατι επειδη το υποστηριζα στο παρελθον κι ας ειναι και λαθος.
    </blockquote id=quote>

    Όχι Βασίλη , μην νομίζεις ότι δεν έχω δει πώς είναι να τρως πολύ.Στην αρχή και εγώ αυτό έκανα.Απλά λίπωσα.Ασε από λάθη ένα σωρό!Σχεδόν τίποτα σωστό.Τεσπά...Και σαν άρρωστος ένιωθα και μυς δεν έβαζα.Δυσκολευόμουν πολύ στο διάβασμα τότε, ευτυχώς όταν έκανα δίαιτα ένιωθα τρομερή ενέργεια και πνευματική διάυγεια.

    Ο λόγος απλός: To έντερο τραβάει πάρα πολύ αίμα από την κεντρική κυκλοφορορία στην πέψη.Και όταν 4-5 λίτρα είναι στο έντερο , δεν περισσεύουν και πολλά ούτε για τον εγκέφαλο ούτε για τους μυς.

  26. #26
    Unworthy
    Join Date
    03-02-08
    Location
    Patra, Greece.
    Posts
    458

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Kardoula

    Μύθος:Για να χάσουμε βάρος πρώτα αρχίζουμε δίαιτα και αφού χάσουμε κιλά τότε ξεκινάμε γυμναστική γιατί αλλιώς το λίπος θα γίνει μυς!
    Πραγματικότητα: Για να χάσουμε βάρος ξεκινάμε γυμναστική σε συνδιασμό με σωστή διατροφή.Σε καμία περίπτωση το λιπος δεν μετατρέπεται σε μυες!
    </blockquote id=quote>

    Αυτό το έχω ακούσει από πάρα πολλά άτομα..
    "Έκανε ελλειπτικό και το λιπος έγινε μύς και δεν έφευγε με τίποτα"[:-boggled]

    Προσπαθώ να τους εξηγήσω ότι είναι άλλο τα λιποκύτταρα και άλλο τα μυικά,αλλά δεν πείθονται και πολύ!!:D
    Ποιά 'εξήγηση' θα τους δίνατε εσείς?[:-bigeyes]

  27. #27

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by kinetha

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Kardoula

    Μύθος:Για να χάσουμε βάρος πρώτα αρχίζουμε δίαιτα και αφού χάσουμε κιλά τότε ξεκινάμε γυμναστική γιατί αλλιώς το λίπος θα γίνει μυς!
    Πραγματικότητα: Για να χάσουμε βάρος ξεκινάμε γυμναστική σε συνδιασμό με σωστή διατροφή.Σε καμία περίπτωση το λιπος δεν μετατρέπεται σε μυες!
    </blockquote id=quote>

    Αυτό το έχω ακούσει από πάρα πολλά άτομα..
    "Έκανε ελλειπτικό και το λιπος έγινε μύς και δεν έφευγε με τίποτα"[:-boggled]

    Προσπαθώ να τους εξηγήσω ότι είναι άλλο τα λιποκύτταρα και άλλο τα μυικά,αλλά δεν πείθονται και πολύ!!:D
    Ποιά 'εξήγηση' θα τους δίνατε εσείς?[:-bigeyes]
    </blockquote id=quote>

    Πολλές φορές όταν κάποιος έχει εμμονή με κάτι είναι αδύνατο να τον πείσεις ότι σφάλει, ακόμα και αν σπουδάζεις το αντικείμενο που του εξηγείς είναι σαν να πέφτεις σε τοίχο.

  28. #28

    Join Date
    18-02-08
    Location
    Patra, R\'lyeh, Greece.
    Posts
    2,820

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by kinetha

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Kardoula

    Μύθος:Για να χάσουμε βάρος πρώτα αρχίζουμε δίαιτα και αφού χάσουμε κιλά τότε ξεκινάμε γυμναστική γιατί αλλιώς το λίπος θα γίνει μυς!
    Πραγματικότητα: Για να χάσουμε βάρος ξεκινάμε γυμναστική σε συνδιασμό με σωστή διατροφή.Σε καμία περίπτωση το λιπος δεν μετατρέπεται σε μυες!
    </blockquote id=quote>

    Αυτό το έχω ακούσει από πάρα πολλά άτομα..
    "Έκανε ελλειπτικό και το λιπος έγινε μύς και δεν έφευγε με τίποτα"[:-boggled]

    Προσπαθώ να τους εξηγήσω ότι είναι άλλο τα λιποκύτταρα και άλλο τα μυικά,αλλά δεν πείθονται και πολύ!!:D
    Ποιά 'εξήγηση' θα τους δίνατε εσείς?[:-bigeyes]
    </blockquote id=quote>

    Καμία!Γιατί ό,τι και να του πεις όσο και να προσπαθήσεις,απλά δεν πρόκειται να σε ακούσει γιατί εκείνη την ώρα όλο το ΕΙΝΑΙ του υπερασπίζεται τη συγκεκριμένη άποψή του.[:-nonono][:-shades]

    Όπως χθες που είδα κάποιον μετά την προπόνησή του να κατεβάζει 1 μεγάλη μπουκάλα νερό μονορούφι,προσπάθησα κάτι να του πω ότι τώρα τα κάνει όλα μαντάρα αλλά...τίποτα!Απλά ορισμένοι δεν καταλαβαίνουν και μετά σου τη λένε και από πάνω!

  29. #29
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    19-05-08
    Posts
    3,793

    Default

    @akaloupotos:υπάρχουν 2 κατηγορίες ανθρώπουν 1)αυτοί που είναι δεκτικοί στις αποφάσεις 2)αυτοί που την ώρα που τους μιλάς σκέφτονται 'τι Μαλ... είναι αυτός'! έχω σταμτατήσει να εκφέρω την άποψη μου παρά μόνο όταν μου ζητηθεί και έχω βρει την υγειά μου.

  30. #30
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    02-05-09
    Location
    Greece.
    Posts
    51

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Andrikos

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by gianna

    μυθος- αν κάνεις πλάγιους κοιλιακούς με βάρη ξεχιλώνουν
    πραγματικότητα-κάνεις λεπτή μέση και γράμμωση
    </blockquote id=quote>

    πώς γίνεται η μυική υπερτροφία των πλάγιων να λεπταίνει την μέση?
    </blockquote id=quote>

    Εμπειρικά μιλώντας ,πάντα, έχω δει μεγάλη διαφορά όταν ξεκίνησα με βάρη . βέβαια μικρά βάρη , απλά να νιώθω την αντίσταση ..


 
Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •