Στην σχολή μου έχουμε ένα μάθημα στο οποίο μας μαθαίνουν να κάνουμε ομιλίες. Μαντέψτε ποιό είναι το δεύτερο θέμα που διάλεξα και πως θα το κάνω με πολύ χαρά και είμαι σίγουρος ότι θα ξεπεράσω κατα πολύ τον ελάχιστο χρόνο που είναι τα 7 λεπτά. Επίσης καλό είναι που είναι στα Αγγλικά (οπότε όχι και πολλές μεταφράσεις).
Καλό είναι ότι τον τελευταίο χρόνο που ασχολούμαι πολύ συστηματικά με την διατροφή έχω μάθει αρκετά πράγματα.
Αλλά ετοιμάζοντας την ομιλία συνάντησα το εξής πρόβλημα. Δεν ξέρω για τι να μιλήσω πρώτα. Οπότε σκέφτομαι να κάνω μια εισαγωγή για την εποχή που ζούμε, τις επεξεργασμένες τροφές, την αφθονία της ζάχαρης στις τροφές μας. Την ανάγκη για διαίτες. Ύστερα συνεχίζω πως λειτουργούν κάποιες βασικές διαίτες (Atkings, υποθερμιδικές...) και τα αρνητικά τους. Ύστερα ποιός θα έπρεπε να είναι ο σωτστός τρόπος διατροφής (βλέπε άλλαξε την ζωή σου για πάντα). Μετά κι αυτό το σκέφτομαι να τους κάνω μια ανάλυση (protein,carbs,fats,vitamins,minerals) και να τους καταρήψω κάποιους μύθους και να τους τρελάνω eating fat can reduce body fat (τα καλά λιπαρά) κ.ο.κ.

Τι λέτε? Θα σας κάνω περήφανους?