Γλυκοτηγανήτες υψηλής πρωτεϊνης

Η συγκεκριμενη «τιγανητα» ειναι παρα πολυ γευστικη, αρκει να μπορειτε να βρειτε γλυκοπατατες. Μπορει να γινει ακομα και με κανονικη πατατα αλλα δεν θα εχει την ιδια γευση. Ετοιμαζεται παρα πολυ ευκολα και το σημαντικοτερο, μπορειτε να φτιαξετε πολλες μαζι και να τις εχετε στο ψυγειο ή μαζι σας οταν ειστε στη δουλεια, σχολή, στο σινεμα ή ακομα και στο αυτοκινητο! Εμενα συγκεκριμενα μου παιρνει λιγοτερο απο 20 λεπτα να ετοιμασω 8 τετοιες λαχταριστες τιγανητες. Τις βαζω σε χαρτι κουζινας ή σε λαδοκολα και τις αφηνω στο ψυγειο στο γραφειο μου για 1 ετοιμο γευμα. Οταν ειναι ωρα να φαω μια, τη βαζω στο φουρνο μικροκυματων και σε 15 δευτερολεπτα εχω ενα φανταστικο, υγειηνο και γρηγορο γευμα!!

Συστατικα (για 4 τηγανητες):

6 ασπραδια αυγου
Μιση κουπα κουακερ
150ml απαχο γαλα
200γρ γλυκοπατατα σε πουρε
4 κουταλιες της σουπας αλευρι
ολικης αλεσεως.
1 σκουπ σκονη πρωτεινης whey
1 κουταλια σουπας μοσχοκαρυδο
2 κουταλακια κανελλα
1 κουταλακι σφενδαμο

Οδηγιες:

Βαζουμε τις γλυκοπατατες στο φουρνο ή στο φουρνο μικροκυματων και τις αφηνουμε να ψηθουν καλα. Οταν ειναι ετοιμες, τις καθαριζουμε και τις βαζουμε σε ενα μπωλ μαζι με ολα τα αλλα συστατικα της συνταγης. Τα αναμυγνειουμε ολα μαζι στο μπωλ ή για καλυτερο μειγμα τα βαζουμε ολα στο μπλεντερ για 30 δευτερολεπτα. Αφηνουμε το αντικολλητικο τηγανι να ζεσταθει καλα σε υψηλη θερμοκρασια. Βαζουμε ¼ του μειγματος στη μεση του τηγανιου. Οταν αρχισει να βγαζει φυσαλιδες, γυρναμε την τηγανητα και την αφηνουμε να ψηθει απο την αλλη πλευρα. Συνολικα, 2-3 λεπτα ανα πλευρα ειναι αρκετα.

Διατροφικα στοιχεια (για 2 τηγανητες)

Θερμιδες: 370
Πρωτεϊνη: 28γρ
Υδατανθρακες: 50γρ
Λιπη: 4γρ


Κωστας